ujira ujira komentáře u knih

Ani svatí, ani andělé Ani svatí, ani andělé Ivan Klíma

Co naplat, mám pro Klímu slabost. Jeho knihy , ač s obyčejnými hrdiny a obyčejnými příběhy, mne neobyčejně zaujmou. Tak stejně tahle. Dobře napsaná, čtivá, přesto nechybí hlubší psychologický pohled na život a jeho nesnadnost, na všednodennost.

19.03.2023 4 z 5

Pražské legendy Pražské legendy František Langer

kniha s úžasnými ilustracemi a méně úžasným obsahem literárním.

24.02.2023 3 z 5

Domovní znamení staré Prahy Domovní znamení staré Prahy Lydia Petráňová

Inspirativní a zajímavá publikace. Škoda, že dnešní domy už nemají domovní znamení a že zanikly např.vývěsní štíty jako dobrý způsob reklamy, souvisí to s odosobněním architektury a ztrátou duše domů.

24.02.2023 4 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Dá se diskutovat, zda autor skvěle a neobvykle zachycuje pochody psychického šílence, nebo jen nezajímavě popisuje psychologické anomální duševní poruchy jednoho vyvrhele. Autorovi dám ještě jednu šanci s nějakou jinou knihou, ale tahle asi nepatří mezi jeho nejtypičtější a nejlepší.

01.02.2023 2 z 5

Návrat Malého velkého muže Návrat Malého velkého muže Thomas Berger

Podle mne ještě lepší ,,návrat,, k tématu bílého muže vychovaného indiány a dále se rozvíjející dilema, která skupina je na tom lépe. Rezonuje mi stále, že přes překážky, porážky a pronásledování je život,, primitivních,, mnohem bohatší a v souladu s přírodou.

10.12.2022

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Škoda, moc mě to nezaujalo, literárně nedonošené a nevyvážilo to ani aktuální ,,dramatické.. téma, které podtrhuje krátkost povídek. Jenže chybí zralost obsahu. Jako tvrdá, zelená hruška, láká k zakousnutí, ale vylomíte si na ní málem zub.

22.11.2022 2 z 5

Utrhnout se ze řetězu Utrhnout se ze řetězu Simona Monyová (p)

Moje první Monyová, lehká, čtivá, plytká. Jednou za čas příjemná oddechovka.

27.09.2022 2 z 5

Nepravý Nero Nepravý Nero Lion Feuchtwanger

Feuchtwanger byl mistrovský autor historických románů.

27.09.2022

Kdo byl kdo Kdo byl kdo Ludvík Souček

Dodnes si v těch kartičkách s radostí a nostalgií zalistuji. Ovšem Googl je rychlejší.

27.09.2022 4 z 5

Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Timothy Snyder

Zkušenosti s americkým zdravotním systémem jsou nelichotivé, odstrašující, díky za naše ,,nedokonalé,, české zdravotnictví.

01.09.2022 2 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Zajímavá kniha postřehů a vzpomínek ze života vědce. Roztěkanost, kterou tu mnozí zmiňují ,je charakteristická autorovi. Jak žije a myslí, tak píše.

27.08.2022 5 z 5

Bratrstvo kamene Bratrstvo kamene David Morrell

Škoda, že autor nedokázal tohle téma zpracovat více čtivě, prolínání dějové historické a současné linky mohlo být přidanou hodnotou, naopak bych ubrala dějových odboček, které
jen přidávají stránky, rozmělňují jinak zajímavý námět a unavují. Bohužel ani tato druhá Morrellova kniha mne nepřesvědčila o výjimečnosti autora.

09.07.2022 3 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Bohužel, foglarovky mne nezaujaly, Velinský mne také nebavil. Četla jsem, abych pochopila, v čem tkví kouzlo těchto dobrodružných chlapeckých próz, ale neshledávám na tomto druhu literatury nic kultovního ani literárně skvostného.

29.06.2022 1 z 5

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Posloucháno v audioversi, ale ani tak jsem to nemohla překousat, hrozná hloupost. Mumínci snad nemohou oslovit ani dětského čtenáře, naše pohádky a pohádkové příběhy pro děti měly vždy vysokou úroveň, tak snad neklesneme.

24.06.2022 1 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

I literaturu faktu lze psát čtivě, ale pan Stehlík to bohužel neumí. Je to suchý popis historické události , životopis seskládaný sice poctivě, leč fádně. Nemá to náboj ačkoli Kubišův životní příběh je tak nabitý.

18.05.2022 2 z 5

Žít a nechat žít Žít a nechat žít Hendrik Groen

Čím jsem starší, tím víc Hrdinovi Groenova románu rozumím. Žít a nechat žít se stává i mým mottem. Docela zajímavá rozprava o smyslu stárnutí a hledání si vlastní cesty. Západní společnost stárne a potýká se s deziluzí reklamních výzev po aktivním stáří, po odchodu do důchodu už toho moc nezbývá a to i za předpokladu, že je člověk nezávislý a relativně zdravý.

14.05.2022 4 z 5

Zapadlé dny Zapadlé dny Anna Malchárková

Vyprávění jemné, romanticky moravské, provází nás českým rokem, zvyky a tradicemi, vyprávění o ideální rodině a vesnici. Krásné, milé.

31.03.2022 5 z 5

Smolná kniha Smolná kniha Lenka Procházková

Vyzrálejší dílo, s prvky autobiografickými, zajímavá sonda ze života českého disentu.

08.03.2022 4 z 5

Oční kapky Oční kapky Lenka Procházková

Byly doby, kdy jsem považovala Lenku Procházkovou za jednu z nejlepších autorek současné české prózy a četla od ní vše, co se dalo. Dnes už si nemohu vzpomenout o čem tato kniha byla, takže asi průměrná četba bez výrazného přesahu.

08.03.2022 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Neuvěřitelně drsné, psychologicky bohaté vykreslení zla, zločince a zároveň nezvyklé vyústění kriminálního příběhu. Ale i přes napínavost příběhu nemohu říci, že bych byla unesena.

03.03.2022 3 z 5