ufak ufak komentáře u knih

Nejlepší století Nejlepší století Karel Blažek

Ke knížce se rád vracím, také asi kvůli atmosféře a zajímavému nápadu. A jsem moc rád, že mám papírovou. Elektrickou jsem bohužel nesehnal.
Podobně se rád vracím ke knížce Planoucí lesy Venuše od Tonge Tragt

04.04.2018

Blázni z Hepteridy Blázni z Hepteridy Ludvík Souček

Občas si to přečtu jen tak pro zábavu. Je to vtipné a navíc propojené s několika záhadami v dějinách lidstva.

04.04.2018

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Super knížka i po několikerém přečtení. Překvapilo mě, kdy byla napsána.

23.11.2017

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Jako dítě mě bavil humor, ale připadalo mi to bláznivé a nakonec jsem to nedočet. Ale v paměti zůstal Robodruh, Sehrim a rozzlobení bohové očouzení atomovým ohněm. Tak jsem si to přečet v autobuse a dost jsem se bavil. A chystám se i na druhou knížku. Sbírka blbin to je, ale to je Ijon Tichý taky.

Návrat z hvězd Návrat z hvězd Stanisław Lem

Jako dítě jsem to četl mezi prvníma sci-fi. Tehdy se mi to zdálo dobré, mě stačil popis světa. Chápal jsem, že hrdina chce žít v prostředí, kde je vše v klidu a nebliká. Jako dítě mě zaujalo, že někdo (vrchnost mezi rovnými, umělci apod.) můžou mít něco, co obyčejný člověk ne - rušení betrizace na sex.

Astronauti Astronauti Stanisław Lem

Četl jsem ji jako dítě a pak po letech znovu. Dlouhé nudné úvody jsem přeskakoval podobně jako třídy, podtřídy a čeledi u Vernea. Ale pak už to bylo zajímavější. Samozřejmě je to dané dobou, je to skoro prvotina. Asi si ji po letech někdy z nostalgie přečtu. Hlavně McGyverovské řešení výbušniny v jeskyni.

Hvězdné deníky II Hvězdné deníky II Stanisław Lem

Jako u všech Tichoniád mám pocit, že byl autor spíš zhulený než opilý. Ale vše je vtipné, napnuté, spousta nápadů. Zase se k nim vrátím. Satira jak svina.

Hvězdné deníky Hvězdné deníky Stanisław Lem

Vzpomínky Ijona Tichého Vzpomínky Ijona Tichého Stanisław Lem

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Solaris Solaris Stanisław Lem

Zajímavé, ale užil jsem si to až jako dospělý. Jako dítěti se mi to zdálo otravné.

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Dobrý nápad, hezky napsané, napínavé. Rád se k ní pravidelně vracím. Líbil se mi (a dodnes líbí) více než Solaris. Oboje má tajemství, napětí a geniální nápad.

Noc dvojího úplňku Noc dvojího úplňku Gentry Lee

Zajímavá série, nápaditá. Řeší morálku, otázku dědičnosti zla, anděly a mnoho a mnoho dalšího. Zatím jsem se k ní na rozdíl od jiných knih nevrátil. Za pár let si asi znova přečtu celou sérii. Závěrečná kniha něco vysvětluje, ale - jak říká yerry - "snůška ... výlevů".

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Drion opouští Zemi Drion opouští Zemi Václav Klička

I jako odrostlejšímu dítěti mi to připadalo jako blábol, ale jinak zajímavé nápady.

23.11.2017

Stopařův průvodce galaxií (omnibus) Stopařův průvodce galaxií (omnibus) Douglas Adams

Velice zajímavé nápady i souvislosti. Super celá série.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Jako dítě jsem se moc nechytal, jen matně si pamatuju fantasmagorie. Ted po dlooouhých letech jsem si přečet celou sérii. Super, vtipné, zábavné. Těší mě, že se snažili film opravdu podle knížky a neprznili to - můj hold Trillian a Marvinovi.
Velice zajímavé nápady i souvislosti. Celá série vypadá jako hluboce promyšlená, ale takhle prý Adams nepracoval, prostě psal. Pozadí, které neprozradí, měl asi intuitivně v hlavě. Dodnes si vzpomenu na větu: Padající květináč si pomyslel "Sakra, už zase!". Kdyby lidé věděli, co a proč si to myslí, asi by chápali Vesmír mnohem lépe. A Odpověď na Základní Otázku Života a vůbec, 42.

Zápisky z Garthu / Leonora Zápisky z Garthu / Leonora Jaroslav Velinský

Super knížka. Jako dítě jsem z ní měl depku a mám dojem, že nebyla dokončená. Teprve teď po letech jsem si ji užil včetně konce. Díky Kide.

Hmlovina Andromedy Hmlovina Andromedy Ivan Antonovič Jefremov

Mlhovina v Andromedě a Hodina býka jsou pro mě i po letech super knížky. Samozřejmě je znát období a kontext, kdy jsou psané. Jediné, co se mi nelíbilo, že děti žijou v internátě. Líbila se mi vážnost učitelského povolání - dneska .... (radši nebudu psát).

Planoucí lesy Venuše Planoucí lesy Venuše Tonke Dragt

Prima odpočinková knížka, která mě vždycky vtáhne do svého světa. Pravidelně se k ní vracím.

06.11.2017 5 z 5