Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Ospálek Ospálek Alžběta Votavová

Velkoformátové a bohatě ilustrované provedení knihy zaujme nejednoho malého čtenáře. Určena je dětem od tří let a příběh o skřítkovi v ní doplňují praktické informace pro rodiče zaměřené na spánkové rituály. I přes všechny mouchy (viz celý článek v recenzích :)) si ho určitě s Tyrkysáčkem, až bude o chlup větší, společně přečteme. Věřím, že i díky krásným ilustracím se mu bude líbit a stane se stálicí naší rozrůstající se večerní knihovničky.
3,5*/5*

14.07.2022

Do pelíšku Do pelíšku Petr Horáček

Do pelíšku má oproti autorovým jiným knihám sice méně textu, ale i tak dokáže okouzlit. Děj je velmi jednoduchý a je určen opravdu pro ty nejmenší – prakticky společně „jen“ popřejeme nejrůznějším zvířátkům „Dobrou noc.“ Bytelné leporelo je ale ozvláštněno výřezy či okénky, které podněcují dětskou zvídavost. Z naší (čti mojí a Tyrkysáčka juniora, toho času 10měsíčního) praxe ovšem kromě myší díry nejvíce zaujme poslední stránka s otáčivou hvězdnou oblohou :)

15.04.2022 5 z 5

Provinilé slasti Provinilé slasti Laurell K. Hamilton

Svět, do kterého Laurell K. Hamilton své vyprávění o Anitě zasadila, je velmi různorodý. V prvním díle se o něm dozvídáme jen to nejzákladnější, ale za to s lehkostí a bez zbytečných okolků. A jak série pokračuje, svět se pěkně rozrůstá... Ve srovnání s pokračováními nejsou Provinilé slasti nijak extrémně děsivé ani přehnaně akční a romantická linka zde téměř chybí. O to víc si jí užijeme v pokračováních :-)
Každopádně jako oddechovku pro milovníky urban fantasy s hororovými prvky rozhodně doporučuji.
4,5/5*

14.05.2020 5 z 5

Deníky cizince Deníky cizince Elly Griffiths

Deníky cizince jsou skvělým mixem moderního a "duchařského" románu. Celková atmosféra knihy je opravdu tajuplná a umocňují ji i pasáže z díla (fiktivního) gotického spisovatele, stejně jako prostředí staré viktoriánské školy. Současně se ale nejedná o extrémně děsivý či krvavý thriller, spíše detektivku. Čte se proto opravdu dobře a s každou další stránkou vás více a více vtahuje do sebe.
4,5/5*

28.02.2020 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Autobiografická díla, natož pak ta s tíživými tématy, se obtížně hodnotí. Komiks Persepolis ve vás ale rozhodně zanechá stopu – je poučný, výstižný, emotivní, ale umí být i vtipný. A připomíná hrůzy, které s sebou totalitní režimy a války nesou, pohledem obyčejného člověka.

18.02.2020 5 z 5

Kocour v klobouku Kocour v klobouku Dr. Seuss (p)

Český překlad veršů byl jistě složitým oříškem, což jde bohužel na několika místech vidět, občas je rým trochu "na sílu". Krásné a vtipné ilustrace to ale vyváží. Jako celek tak knížka dětem jistě udělá radost :)

20.12.2019 4 z 5

Jak Grinch ukradl Vánoce! Jak Grinch ukradl Vánoce! Dr. Seuss (p)

Veršovaný příběh zabírá všehovšudy vždy jen pár řádků na stránce, které ale doplňují nádherné ilustrace plné detailů. Přečtete jej tedy za pár minut, určitě ale potěší a navodí vánoční atmosféru :-)

18.12.2019

Tajemství Nágů Tajemství Nágů Amish Tripathi

Druhý díl trilogie je oproti tomu prvnímu, který byl více akční, plný dějových zvratů. Prakticky nic není takové, jaké se zdá a příběh nás nepřestává překvapovat. Svou výraznou roli také začne zaujímat politika a mezilidské vztahy. Velmi důležitý je i postupný přerod samotného Šivy v člověka osvíceného, duchovního a filosoficky přemýšlejícího.
Amish Tripathi si pohrává s charakteristikou postav, umí vykreslit zajímavé situace a okořenit je i troškou napětí. Bohužel pro nás Evropany neznalé indické mytologie je však velmi snadné se ztratit ve jménech a cizokrajných názvech, které slovníček na konci knihy zachrání jen zpola.

19.07.2019 3 z 5

Kniha pro multipotenciály Kniha pro multipotenciály Emilie Wapnick

Jsem nadšená - autorka se multipotenciálům věnuje ze všech různých úhlů, nechybí praktická cvičení ani příběhy. To vše navíc jednoduchým a čtivým jazykem. Kniha se rozhodně hodí pro každého, ať už multipotenciálem je, nebo není. V praxi se s nimi totiž jistě setkáte - ať už ve škole, v práci, jako jejich rodič, nadřízený, kariérní poradce, trenér... a usnadníte jim život tím, že budete chápat, že nějaká multipotencialita vůbec existuje :-)

28.06.2019 5 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Množství příkladů z reálného života a to, že se autor snaží najít řešení (téměř) pro každého, je mi velmi sympatické. Díky tomu si totiž může každý odnést přesně to, co zrovna jemu vyhovuje. Oproti jiným seberozvojovým knihám nemá tendenci brát svůj způsob práce jako ten jediný správný a navíc jej nevnucuje, ale předkládá možnosti. Doporučuji každému, kdo se o tuto problematiku zajímá a chtěl by na sobě zapracovat.

16.07.2018 5 z 5

100 miliard neuronů 100 miliard neuronů Petr Stančík

Petru Stančíkovi se výlet do kyberpunku nápadem i zpracováním povedl, bohužel jej ale kazí právě odkazy na zadavatele, které se mu tam nepodařilo propašovat tak, aby nerušily příběh. Když se ale od toho oprostíte, samotný děj vás vtáhne a necelých 140 stran slupnete jako malinu. Zajímavostí je také množství novotvarů, které autor využívá k popisu moderního prostředí a jejichž vysvětlivky v rámečcích krásně dokresluje celé prostředí. Půl hvězdičky k plusu za krásné grafické zpracování a ilustrace!

03.07.2018 3 z 5

Poslední hrdina Poslední hrdina Terry Pratchett

Celkové hodnocení knihy je pro mne tentokrát velmi snadné, i když uznávám, že Pratchett je mým oblíbencem, takže bude určitě zkreslené :-) Ano, těm, co jej nemusí, se líbit třeba nebude - i když alespoň nádherné ilustrace by ocenit mohli. Já jsem z ní ale (opakovaně) nadšená. Stojí i jen za prolistování a pokochání se :-)

19.05.2018 5 z 5

První život První život Gena Showalter

První život je fantasy z žánru young adult a je potřeba počítat se stylem vyprávění, který tomu odpovídá. Děj je rozvláčný a akčnější části jsou až v samotném závěru, který ale alespoň navnadí na další čtení. Jako celkový nápad na příběh mi přijde série Everlife zajímavá, dovedu si ji ale představit o něco lépe zpracovanou. Další díly si ale ráda přečtu – už jen pro to, abych věděla, co z toho autorka tedy vymyslí :-)

Grafitové děvče Grafitové děvče Miroslava Varáčková

Autorčin styl vyprávění je veskrze stručný. Několikrát narazí na důležité téma či vykreslení postavy spíše náznakem a čtenář se nedočká dalšího vysvětlení ani detailnějšího rozpracování, což je škoda. Díky tomu pak má tendenci celá kniha vyznít maličko klišoidně (protože holka z ulice, kterou „zachrání“ bohatý muž je už samo o sobě klišé :-D ), i když potenciál samotného tématu je velký. Naštěstí to zachraňuje několik pasáží, které tuto uniformitu narušují, stejně jako neobvyklé protkání románu komiksem :-)

19.05.2018 3 z 5

Bounty Bounty Michael Byrnes

Internetová bezpečnost, nakládání z daty - ať už tajnými či osobními - a jejich potenciální zneužití je právem velké téma... Ovšem v Bounty to Michael Byrnes rozjíždí ve velkém. A stojí to za to!
Nicméně, kybernetický svět je složitý a pro laika často nepochopitelný. To se bohužel nevyhne ani Bounty - i přesto, že se autor snaží svým čtenářům mnoho věcí přiblížit, bez znalosti aspoň základní terminologie se neobejdete. Nenechte se tím ale odradit ;-)
4,5*/5*

19.05.2018 5 z 5

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Nejsem až takovým fanouškem historie, čekala jsem spíše beletrizovaný životopis a místy byl na mě text příliš podrobný, proto je mé hodnocení střídmé – vy se jím ale nenechte odradit a pokud máte historicky přesná díla v oblibě, Annu Sacher a její hotel mohu určitě doporučit.

19.05.2018 2 z 5

Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci Halina Pawlowská

Autorka opět nezklamala a nabízí oddechovou knížku plnou humorných situací, ale i pasáží k lehkému zamyšlení. Hlavní hrdinka Olga má složitý život už od svého narození (doslova), neváhá se s tím ale popasovat po svém. Touha najít svou pravou lásku (a prince na bílém koni) ji přivádí do nesčetně humorných i trapných situací. I tak ale zažívá nevšední (nejen) milostná dobrodružství. Jako studentka psychologie by měla mít veškerou vztahovou problematiku v malíku, v praxi ale její teorie místy dost pokulhávají :)

Už vím, jak to funguje Už vím, jak to funguje Cécile Jugla

Celkový dojem z knihy je veskrze pozitivní, i když v určitých pasážích mi text přišel až příliš zkratkovitý a/nebo složitý k pochopení. Jako pomůcka v případě „nouze“ u zvídavých otázek vašich dětí ale určitě poslouží dobře :)

Copatá máma Copatá máma Barbora Bečvářová

I přes relativně vážné téma je kniha psaná s lehkostí a milým humorem, jehož čtivost podtrhují krátké kapitoly. Za mě fajn a hezké čtení, i když spíše než pro náctileté dívky (může působit dost antikoncepčně :-D), bych doporučila pro mladší ženy.

Případ dívčího orchestru Případ dívčího orchestru Inna Rottová - Mirovská

Případ dívčího orchestru se čte zcela pohodově - děj bez problémů plyne, nikde se zbytečně nezasekává na nepotřebných drobnostech a stále se "něco" děje. Za drobné mínus puntičkářského čtenáře bych uvedla pouze až mnoho náhod a místy trošku nereálnosti. Na kráse to ale detektivce nijak neubírá. Pokud jste fanouškem (nejen) českých detektivních příběhů nebo milujete například vyprávění slečny Marplové nebo Jessicy Fletcherové, Jana Brodská jim může směle konkurovat :)