tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Náboženská literatura staroegyptská Náboženská literatura staroegyptská František Lexa

Dílo zakladatele české egyptologie, které musí znát každý, kdo se českým milovníkem Starého Egypta chce zváti. A právě proto, že jsem pouhý fanda a ne odborník, četlo se mi poněkud těžko. Jména čehokoli jsou totiž v podobě, jak se psala za pana profesora. ( Ve vší úctě k jeho odkazu - možná by stálo za úvahu při dalším vydání je trochu zmodernizovat. )

21.03.2017 4 z 5

Náboženství a magie starověkého Egypta Náboženství a magie starověkého Egypta Rosalie David

Velmi zajímavé informace, ale zoufale nudně napsáno. Než jsem se tím prokousala, uběhla věčnost.

21.03.2017 4 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Dobrá oddychovka. A když někdo rád historii starého Říma, detektivky a není proti troše nadsázky, je to pro něj ideální čtení pro odpočinek.
Některé díly v sérii jsou sice trochu slabší, ale celkově mne Falco a jeho příběhy baví.
Jenom poznámka k pánům vydavatelům: vůbec, ale vůbec, se mi nelíbí, že jsem nemohla sehnat Měděnou Venuši, třetí díl, ani když "jsem zlato slibovala". Všechny ostatní byly k mání, ale ten jeden byl začarovaný. ( Ano, mladá paní, těch bylo opravdu málo. Ale máme tu omnibus složený ze tří prvních dílů. - A to jako proč si budu kupovat něco, co už mám? - S tímto konceptem prodeje jsem se nesetkala poprvé a, bohužel, asi ani naposled .) Nakonec to po létech zachránil zdejší bazar - velebím!

20.03.2017 5 z 5

Královský gambit Královský gambit John Maddox Roberts

Není pro mne nic úžasnějšího, než když objevím novou knihu a ona je dobrá a je hned namnožená do série!!!! SPQR mě nezklamala. Je napsána lehkým stylem, dobře se čte, má to spád, reálie vypadají dost slušně, hrdina není žádný padavka, příběhy jsou zajímavé, občas je to vtipné. Prostě jsem Decia Caecilia Metella vzala do rodiny. V knihovně jsem ho ubytovala vedle Marka Didia Falca a z druhé strany sousedí s bratrem Cadfaelem.

11.03.2017 4 z 5

Na křídlech orla Na křídlech orla Simon Scarrow

Čtení na dovolenou, když má člověk chřipku, když nemá nic lepšího. Nenadchne, ale ani neurazí. Ale také si na nic jiného nehraje. Celá série se čte dobře.

10.03.2017 4 z 5

Král Král Kåre Holt

Zvláštní, drsné, jiné, cizí... Přečetla jsem to až na potřetí.

10.03.2017 4 z 5

Vojna a mír I. Vojna a mír I. Lev Nikolajevič Tolstoj

Stojí za to vytrvat a dočíst až do konce - i díl druhý. Nenechat se odradit objemem, občasným filozofováním a dobou vzniku. Jedno z literárních děl, u kterých máte pocit, že autor byl u toho. Že žil všechny životy, které vylíčil. Sympatický je mi i mírný ironický podtón, který občas zaznívá např. ve vojenských pasážích.
Čestné místo v mé knihovničce.

10.03.2017 5 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Když moje spolužačky hltaly dívčí románky, já jsem se nemohla odtrhnout od mayovek. Pod peřinou, čtouc při světle baterky, jsem se proháněla po prérii s mou první láskou Vinnetouem. Jak já toho statečného, chytrého, obratného, krásného, rovného, věrného, ušlechtilého a šlechetného chlapa obdivovala a milovala!
Jistě, není to napsáno zrovna jako pojednání pro intelektuály. Ale nám, fandům hrdého náčelníka, jeho příběh a příklad vtiskl do duší základy morálních hodnot trvaleji než kterákoliv kniha poté. Jedna nula pro Karla Maye.
Později jsem hledala informace o skutečných Indiánech a musela jsem překonat zklamání, že všechno bylo trochu jinak. Když jsem se z té rány otřepala, ponořila se do tehdy dostupných populárně naučných publikací a dozvěděla jsem se spoustu úžasných věcí z historie. Dva nula pro Karla Maye.
Nesmím zapomenout na nádherné ilustrace pana Buriana. Z nich je cítit láska na sto honů. Tři nula pro Karla Maye.

10.03.2017 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Co nadělám, láska je láska, ta si nedá poroučet. Celou sérii jsem přečetla v DH transu (detektivko-historickém) už třikrát a pořád nemám dost :-))

08.03.2017 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Detektivka šmrnclá historií, to je moje. A když pan spisovatel neplácá úplné blbiny, co se historických reálií týká, je to pro mne ráj. Zhltla jsem to na posezení, či spíše na poležení. Na dovolenou jako ušité.

08.03.2017 5 z 5

Mistři světového malířství - IMPRESIONISMUS Mistři světového malířství - IMPRESIONISMUS Melissa Ricketts Urbán

Krásné reprodukce obrazů mých milovaných impresionistů, přehledné biografie malířů, náhled do jejich filozofie. Jasný a podrobný popis děl i okolností jejich zrodu. Vyvedeno na křídovém papíře. Chyba je, že kniha není vázaná, mám obavy, že mi brzo začne línat. Zase ale není obrovská a můžete si ji vzít do postele bez nebezpečí újmy na zdraví a životě.

07.03.2017 5 z 5

Dusím se ve vlastní šťávě Dusím se ve vlastní šťávě Betty MacDonald

Z této úžasné knihy jsem v době nejtěžší puberty mých dcer čerpala, mimo jiné, naději a víru v to, že až z toho vyrostou, vrátí se mi jako rozumné bytosti. Jen zachovat klid, nadhled a obrnit se trpělivostí. Zkusila jsem to. A ona měla pravdu. Díky, paní Betty, zachovala jste mě častokrát, když ne při životě, tak při zdravém rozumu :-)

07.03.2017 5 z 5

Hellstromův úl Hellstromův úl Frank Herbert

Hu, jde mi mráz po zádech! Jako ostatně při čtení všech knih páně Herbertových. Dobré a děsivé. Dobře děsivé. Děsivě dobré.

06.03.2017 5 z 5

Toulky českou minulostí 1 Toulky českou minulostí 1 Petr Hora (p)

Kdo má rád historii a českou zvlášť, ten se porochní. Rochnila jsem si u všech 13 dílů. Uprostřed stránky hlavní text s ilustracemi, za "okraji" drobné, ale vysoce zajímavé, detaily k tématu.
Dobře slouží k "mazlení" s knížkou. A probouzejí zvědavost a chuť se dozvědět něco víc.

Marťan Marťan Andy Weir

Sci-fi mám ráda a sci-fi o muži, jenž paniku z totálního osamění a strach ze smrti překonává nezdolnou činorodostí a humorem, mne nabila energií. Watney, seš jednička!

Písně Zlaté bohyně Písně Zlaté bohyně Jan Krejčí

Ač staré několik tisíc let, nepřipadají mi tyto básně staré a nemoderní. Lidé cítili lásku stejně tenkrát i dnes.
Autoři se snaží přiblížit myšlenkový a citový svět staroegyptských milenců. Hodně dobrý je i úvod, kde se můžeme seznámit s reáliemi vztahujícími se k citovému a sexuálnímu životu dávných Egypťanů, prostudovat souhrn jejich milostné poezie. Překlady jednotlivých básní jsou půvabné a obraty, kterých užívali tehdejší lidé k vyjádření obdivu k milované osobě, jsou prostě dokonalé. Neméně krásné je přebásnění do současného jazyka.

Jediná je má milovaná,
žádná se jí nevyrovná,
je ze všech nejkrásnější.
Hle, je jako jitřenka, vycházející
počátkem nového roku,
dokonale bělostná, se zářící pletí,
krásná, až oči přecházejí.
Sladká je mluva jejích rtů...

Co víc říct? Děkuji autorům, že mi umožnili být na chvíli bohyní.

02.03.2017 5 z 5

Odyssea na Marsu Odyssea na Marsu Stanley G. Weinbaum

Jedna z mých nejoblíbenějších - jedna - jedna. Ťuíla prostě miluju - jedna-jedna. Čtu si o něm každou dovolenou - jedna -jedna. Jsem z něj cvokýš - jedna jedna. Nevím - jedna - nula, jestli mne kdy nějaká jiná sci-fi tak pobavila. Nezapomenout - nula-nula, že kniha byla napsána v roce 1934. O to víc ji oceňuji -jedna-jedna.

02.03.2017 5 z 5

Nemušu ji náčneš folat: výcaviet čí kubki! Zubééééér!!!!

11.02.2017 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Tuhle knihu a její druhý díl jsem zakoupila před lety na dovolenou. To bylo řečí, když jsem ji přinesla domů. Prosimtě, takovej škvár! Ježišmarjá, mami, ty ses pomátla? Vod kdy kupuješ pejprbeky? Podiv se na tu děsnou vobálku! (Mimochodem, přesně koresponduje s Kulhánkovým stylem.) A myslíte, že jsem si ji v klidu přečetla? Nejdřív ji ukořistil můj drahý. Dobře, počkám, až si vezme druhý díl. Po dvou dnech jsem nebyla dosti pohotová a vyfoukla mi ji před nosem starší dcera. Čekala jsem tedy další tři dny. Zase chyba! Než jsem se stačila připlížit k osaměle ležícímu předmětu mé knihomolské touhy, zazvonil mi telefon. A knihu ukořistila mladší dcera a když viděla můj výraz, zmizela s ní jako pára nad hrncem. Mé čekání se protáhlo o další dva dny. Ale pak jsem si konečně ukvrdlala frapíčko, natáhla se do stínu a ponořila do upířího světa. Mezitím manžel dočetl i druhý díl, ten se ocitl u starší dcery a manžel a mladší dcera pořád otravovali, že s nimi nebavíme. Jako kdyby oni se s námi před pár dny bavili! Pak mladší dcera ztichla a já věděla, že dostala druhý díl. Teď se stali osamělými manžel a starší dcera. Já pomalu dočítala ten první díl a chodila jsem za mladší, jestli už má dočteno, aby přichvátla. Pak mne vyrušovali všichni tři, že pořád ležím s knížkou a kašlu na ně. Jestli prý chci vědět, jak to skončí.
Nevím, jaké další doporučení Noční klub potřebuje. :-))

31.01.2017 5 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Neznala, potkala, beznadějně zamilovala. Prostřednictvím seriálu, který vzniká od roku 2015.
Kniha je rozvláčnější, ale vůbec to nevadí, krásně se po ní usíná.
Romantický příběh, ale ne hloupý. ( Možná proto, že si všímá i jiných věcí než jen milostných pletek.) Neřeší být či nebýt nebo kdo a co jste. V Poldarkovi , když už jednou jste, tak koukáte, abyste byl ( řečeno slovy jiného klasika). Muž je muž, žena je žena, láska je nádherná, láska bolí, o lásku se musí pečovat. Problémy se řeší, nečeká se, až vyhnijí nebo je vyřeší někdo jiný. Krása se nazývá krásou, špína špínou. A v každém je namícháno trochu ďábla a trochu anděla, jen poměry jsou jiné.
Bohužel, vyskytují se tu tiskové chyby (opravdu ano a není to přímá řeč jedné z postav) , ale jsou drobné a není jich mnoho. Ale u jinak pěkně vyvedené knihy je to zbytečné a škoda. Ovšem, na druhou stranu, to vynahradí obálka, že?

31.01.2017 5 z 5