twigxi Online twigxi komentáře u knih

Slabikář Slabikář Jiří Žáček

Muj stary slabikar! Dodnes na nej rada vzpominam. :)

31.07.2020 5 z 5

Mezi brášky - Bráška Lajdáček Mezi brášky - Bráška Lajdáček Josef Filgas

Krasna knizka z meho detstvi.

31.07.2020 5 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

(SPOILER) Poslechnuto jako audiokniha. Nadherne nacteno Krystofem Hadkem (ten by si za prednes zaslouzil plny pocet hvezd), ale pribeh samotny me uz tak moc nenadchl. Nemam rada neustale omilane tema nevery. V soucasnych ceskych filmech jsem to videla tisickrat na vsechny mozne zpusoby a fascinuje me, jak se tam nakonec vzdycky vsichni tvari, ze je to vlastne v poradku, ze si jen manzelka musi zvyknout a byt jeste rada, ze se za ni manzel vzdycky nakonec vrati.

27.07.2020 2 z 5

Minipohádky 2 Minipohádky 2 Jacques Thomas-Bilstein

Cetla jsem jako mala moji mladsi sestricce. Jedna z mych nejoblibenejsich!

09.07.2020 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Krasna kniha, kterou opravdu stoji za to precist i kdyby vas tisickrat odrazoval fakt, ze se jedna o povinnou cetbu.
Ja jsem ji dlouho odkladala, pripadalo mi, ze toto tema pro me nebude zajimave. Nakonec jsem ji precetla za jeden jediny den, protoze jsem se nemohla odtrhnout!

Steinbeck pise opravdu nadherne. Vykresleni prostredi a postav je naporoto plasticke a verohodne a presto neni rozvlacne. Popisu je tam jen tak akorat. Pribeh samotny je velice jednoduchy. A tady opravdu plati, ze v jednoduchosti je sila. Necekany konec je uz jen tresnicka na dortu, ktera potvrzuje Steinbeckovo mistrovstvi.

09.07.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Klasicka detektivka. Sice trochu predvidatelna a dejovou linkou vpodstate prumerna, ale prece jen tam bylo neco, co me nutilo porad cist dal. Na pokracovani s Erikou se tesim.

08.07.2020 3 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Vetsinu rikanek umim dodnes zpameti. Ilustrace pana Trnky mi v detstvi pripadaly trochu desive, ale ted po letech jsem si je rada pripomnela. Krasny navrat do detsvi, kdy jsem se prave z teto knizky ucila cist. :)

07.07.2020 5 z 5

Naschválníčci Naschválníčci František Nepil

Nejkrasnejsi pohadka meho detstvi. Poslouchla jsem ji casto pred spanim. A ani po petadvaceti letech, kdy jsem si ji znova pustila (krasne nactenou panem Brodskym), neztratila sve kouzlo. Frantisek Nepil byl proste Pan spisovatel!

20.06.2020

Rodinný podnik Rodinný podnik Ivanka Devátá

Dalsi uzasna knizka moji oblibene autorky.
Prvni dve casti knihy - pribehy ze zivota a fejetony se mi moc libily i kdyz nektere jsem uz znala z jinych knih nebo vypraveni. Povidky a monology me zaujaly o neco mene.

07.06.2020 4 z 5

Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Zdeněk Šmíd

Mam moc rada vodackou atmosferu a tu zachycuje pan Smid opravdu pohadkove. Tento dil je ale hodne melancholicky. Konec se mi nelibil. Presto je to ale krasna knizka, ktera urcite stoji za precteni.

23.05.2020 4 z 5

Cetla jsem jeste jako pubertacka spolu s dalsimi knihami v teto serii. Pamatuju si, ze se mi libily.

16.05.2020 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

(SPOILER) SPOILERY!!!

Postava Einara a nasledne Lily me neuveritelne iritovala. Plachy, nevyrazny muz se pomalu meni v jeste plassi, nevyraznou zenu. Ktera je ale sobecka a tvrdohlava a jde si za svym snem (ktery rozhodne neodsuzuji jako takovy) rekla bych az pres mrtvoly. Nediva se nalevo ani napravo a nema nejmensi empatii s manzelkou, ktera by se pro nej na druhou stranu zase az pretrhla a je prehnane servilni.
Sceny, kde hlavni postavy o Lily mluvi ve treti osobe mi byly az neprijemne cist. Prislo mi to zajimave jen v prvni scene, ale kdyz se to porad opakovalo, nemohla jsem se ubranit pocitu, ze je to uz detinske a trochu trapne.
Me kniha proste nenadchla. Poslechla jsem ji jako audioknihu, byla nadherne nactena. Ale to je tak jediny duvod, co me u ni udrzelo az do konce.

07.05.2020 2 z 5

Příběh lidské vlhkosti Příběh lidské vlhkosti Martin Strnad

Hrozny nesmysl. Asi to mel byt humor. Proc je to ale zarazeno jako literatura naucna?

30.04.2020 odpad!

Patálie v Panonii Patálie v Panonii Achille Gregor

Prijemna, vesela cesta do Madarska. Hodi se zvlast ted, kdyz se cestovat neda. Mila knizka.

29.04.2020 4 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

POZOR, SPOILERY!!!
Velice poutava a ctiva kniha, kde jsem se dozvedela spoustu zajimaveho o teto vzdalene zemi a jeji kulture. A casto jsem nestacila zirat!

Konec byl pro me prekvapenim. Vim, ze my zeny proste mame tendence udrzet vztah, rodinu (zvlast s ditetem) za kazdou cenu. Ale cekala jsem, ze Denisa po tom vsem co o svem dnes uz snad byvalem manzelovi napsala, konecne sebere odvahu a posle ho do patricnych mist. Ale ona i po tom, co ji rekl, ze ji nemiluje, po vsech tech milenkach, problemech a dlouholetem odcizeni, po tom, co ji doslova odkopne - ona presto porad skemra, aby zustali spolu.

Snad ma ted muze svych snu, ktereho si zaslouzi a celou dobu jsem ji ho prala a preju.

Souhlasim s komentarem DK197. Lepe bych to nenapsala.

A jeste bych chtela dodat. At uz je toho na pribehu pravdiveho vice nebo mene - je jednoduche nam cizi narod odsoudit. Ale je potreba si uvedomit, ze pro ostatni zase muzou nase zvyky a tradice pripadat divne a odsouzeni hodne. Je treba se na na to opravdu divat s nadhledem a ponechat si to sve, ale zaroven mit otevrenou mysl a nechat osatatni, aby zili podle sveho. Na Japonsko rozhodne nezanevru.

28.04.2020 4 z 5

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Ze zvedavosti me to tahne ke kontroverznim kniham. Vetsinou se mi to vymsti.

Stejne jako u Nabarveneho ptacete pro me bylo cteni utrpenim. Nejen tim, ze se mi prici nasili, ale zkratka se v prubehu knihy opakovalo porad to same - samozrejme se stupnujici se tendenci - stejne jako u vyse jmenovane knihy.

Doslov u meho vydani: "ctenar ma pravo si vybrat: nekdo mozna zustane pohorsen a pobouren, bude volat po zakazu a prisnem cenzurovani vseho, co udajne kazi moralku. Jiny polozi dukaz na vzruseni a drazdivost eroticke literature vlastni. Nekdo si mozna najde cas i na Sadovy filosoficke uvahy, aby s nim souhlasil, pochyboval, nebo je vyvratil".

* hvezdicka za to, ze nejsem mozna schopna pochopit filosofiii tohoto dila. Ja tam moc moudra nenasla.

16.04.2020 1 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Manon byla prvni divadelni hra, kterou jsem kdy videla. Bylo to jeste na zakladni skole. Okamzite jsem se zamilovala do divadla a verse z Manon si pamatuju dodnes, tak moc to na me tenkrat zapusobilo!
Znovu precteno pred par lety a ted i poslechnuto jako audiokniha a ve vsech provedenich je to nadherne dilo!

14.04.2020 5 z 5

Hovězí kostky Hovězí kostky Emil Hakl (p)

Libi se mi Hakluv styl psani, je to moderni, svezi a uderne. Zazitek pro me umocnuje prazske prostredi, ktere je mi blizke.
Bohuzel vsak narozdil od Uminy verze tady ke konci uz autor nedokazal udrzet moji pozornost.
Napad s jednim vypravecem, s jehoz chronologickym vypravenim pribehu postupne proplouvame jeho zivotem, se mi moc libil. Jednotlive kapitoly byly ale nektere vice a nektere mene zajimave. Vychazi mi z toho tedy prumer.
Rada si od autora ale prectu neco dalsiho.

14.02.2020 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Smutek, deprese - to je vsechno, co si z cetby teto knihy odnasim.
Neni napsana spatne, naopak! Tema me zaujalo a ani ten zvlastni styl mi nevadil. Ale toho zleho se tam deje nejak moc a prislo mi, ze ani nemam kdy vydechnout. Musela jsem si delat prestavky a i kdyz jsem se na cteni ze zacatku tesila, nakonec jsem vzdy po precteni par kapitol byla tak sklesla, ze jsem ji musela zase na chvili odlozit.
Konec pro me byl vylozene utrpenim. Zaver podivne useknuty a napsany jakoby narychlo, ale byla jsem rada, ze uz to mam za sebou.

08.02.2020 1 z 5

Marinka Marinka Karel Hynek Mácha

Kratoulinka povidka. Dej se vyvijel uplne jinak, nez jsem cekala, ale moc se mi libila.

07.02.2020 4 z 5