Turlogh

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Dodnes vzpomínám, když jsem si tuhle knížku jako malý klučina vybral v mém oblíbeném knihkupectví u Labužníka v Havířově a doma jsem se pak začetl do zajímavých příhod šestky. Přečetl jsem tuto skvělou knihu v dětských letech několikrát, samozřejmě mne oslovily i nádherné obrázky od nezapomenutelné Helenky Zmatlíkové, která věru zanechala krásné stopy v české dětské literatuře.
I po letech si vybavuji například obrázek-plánek domků, ve kterých bydlí šestice hlavních hrdinů, ten se mi líbil i prostorovým vyjádřením. Řekl bych, že vyprávění i atmosféra této knihy je natolik povedená, že Děti z Bullerbynu jsou nejlepší z knížek Astrid Lindgren. Škoda, že dnes již děti příliš nečtou, protože tato knížka opravdu stojí za to ! V pozdějších letech se mi knížka přičiněním mladších sourozenců kdesi ztratila, ale před pár lety jsem si ji pořídil přes aukro znovu. Ovšem přiznám se, že jsem ji zatím znovu nečetl a to z obavy, že by mě v dospělém věku již jaksi neoslovila a pocítil bych zklamání. (Viz. některé z níže uvedených komentářů.) Ovšem, mám to promyšlené. Je-li pravda, že staří lidé jsou jako malé děti, počkám si ještě nějakých dvacet let a pak si knížku znovu přečtu. Již se na tu radost těším! :-)

Rychlé šípyRychlé šípyJaroslav Foglar

Tady není co komentovat. Rychlé šípy jsou bezesporu nejlepším československým komiksem všech dob. Četl je již můj děd Arnošt, pokračoval můj tatík Jára, poté samozřejmě já a po mě synek Přemek. Povinnost přečíst pro každého správného kluka či holku. Troufám si zkřížit kordy, meče či šavle s každým pochybovačem tohoto legendárního komiksu. Nejlepší věk k přečtení od 8 do 12 let. (Pro duchem stále kluky či holky prodloužena hranice až do 99 let, popřípadě dále!) Slavný klub pěti správných kluků a jejich protikladů, neméně známého Bratrstva kočičí pracky zaujme, pobaví i poučí! V řadě příběhů se nalézá i důležité varování a praktická rada. Sláva Rychlým šípům!

Chata v Jezerní kotliněChata v Jezerní kotliněJaroslav Foglar

Další slavná a mimořádně vydařená kniha Jaroslava Foglara. Dojemný příběh o velikém kamarádství Pavla a Ludvy, dvou třináctiletých chlapců, kteří naleznou krásnou jezerní kotlinu a v ní zažívají svá dobrodružství. Příběhem se táhne i tajemná linie s pomateným Dernetem, chlapci odhalují podivnou, chmurnou historii z minulosti. Po stopě jim kromě toho jde i záhadný spolek Tarantule, tudíž o akci v příběhu není nouze. Lze jen doporučit k přečtení všem, co mají zálibu v dobrodružství a přátelství. Howgh.

20.08.2020

3x Kája Saudek3x Kája SaudekMiloš Macourek

Parádní český komiks. Všechny tři příběhy moc dobré, určitě i zásluhou skvělého Káji Saudka, nicméně přiznám se, že třetí příběh mne zaujal v mládežnickém věku nejvíce. Dodnes si pamatuji větu bouřící ve mě nadšením: "Nejmocnější zbraní nebyl Arnal, ale jeho drak! " Prostě Ondřej Neff umí! Což ostatně dokazuje např. i v Jádru pudla, Modrém meči a Čarodějově učni a dalších knihách. Ctitelům sci-fi, fantasy a komiksů lze jen a jen doporučit! Plných pět hvězd. Nazdar.

Poslední tajemství Jana T.Poslední tajemství Jana T.Jaroslav Velinský

Vynikající doplnění Stínadelských románů od Jestřába. Kapitán Kidd dokázal, že je výborným spisovatelem a že kromě kovbojek, detektivek a sci-fi umí i dobrodružný román. Výborným je i to, že na rozdíl od Jestřába dovedl do děje příběhu hodnotně a dobře zapojit i děvčata. Dokonce se jedna z nich stává i ...... ...... Což je fajn. Takových knížek jen houšť, páni spisovatelé.Howgh.
(K Ardetce : Mně tedy vůbec nepřijde divné, že skupinu kluků a holek vede děvče. Když jsem před pár lety dělal patrona klubu SPJF Ostré šavle, taky tam byly holky a kluci dohromady a klub vedly Maruška a Alice. A vedly ho léta výborně. Anebo Hraničářský sbor, což je skupina kluků a holek, vede je Ostružina, což je děvče a vede je dobře. A navíc je poslední dobou podstatně více hraničářek než hraničářů! Takže děvčata skvěle! A co my páni kluci? Kdepak jsme zalezli, že nás dobrodružství už nezajímá?!)

01.10.2019

PrašinaPrašinaVojtěch Matocha

Originální myšlenka příběhu, Prašina je docela zajímavé místo a Hanuš Nápravník je vskutku podobná tajemná postava jako třeba Jan Tleskač v Záhadě hlavolamu. Rovněž lze najít v knize určitá tajemství a Prašina je zvláštní čtvrť, podobně jako Stínadla i když trochu jinak. Tím ovšem podobnost s Foglarovými Stínadly a knihami končí. (Nepočítáme-li samozřejmě, že hlavními hrdiny knihy jsou děti anebo spíše mládež. Ovšem to bychom mohli zařadit mezi knihy podobné Jestřábovým každou knihu s dětskými hrdiny.) To by byla pozitiva knihy. Příběh samotný dál mě už tak moc nezaujal, neustálé opakující se honičky s pohůnky hlavního záporáka, opakované zajetí Jirky a En pořád znovu, podivné chování a ne kamarádství mezi postavami Jirky, En a Tondy, to věru nemá s atmosférou obětavého přátelství ve Foglarových knihách mnoho společného. Navíc city kamarádské jsou tu, poměrně záhy, nahrazeny city jinými. Což neříkám, že to je špatně, naopak mládež to může zaujmout, ovšem podobnost s romány od Jestřába je tím menší. Tím chci říci, že podobenství s dílem Foglara o kterém se skoro všude v recenzích k této knize na netu píše, poněkud pokulhává. Nicméně je to kniha povedená, dnešním dětem se může skutečně líbit a to, že až tolik nezaujala mě, starého skauta, který navíc přistupoval ke knize s očekáváním (po těch výše uvedených recenzích), nové takřka Foglarovky, může být podružné. Hlavně aby ta naše dítka více četla! Howgh.

29.10.2018

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJaroslav Foglar

Tak dneska jsem si po létech zase přečetl jednu ze svých oblíbených knih od Jestřába. A musím říci, že jsem zřejmě stejně jako on zůstal hochem neboť kniha pro mě neztratila nic ze svého kouzla. Opět jsem ji přečetl jedním dechem, tím spíše, že je to jedno ze starších vydání od Kobese s excelentními ilustracemi od mistra Buriana. Howgh!

24.06.2020

Kocour Vavřinec a jeho přáteléKocour Vavřinec a jeho přáteléDagmar Lhotová

Přesně tak. Super kniha pro děti od 5 do 10 let, v případě nostalgie i od 50-99. Kocour, pejsek, prasátko a kozlík prožívají dobrodružné i veselé příhody. Obrázky Věry Faltové jsou prostě skvělé, pamatuji si jak na mě už ve velmi útlém dětství (kol šesti let) zapůsobila hluboce prostorová kresba vnitřku Otylčiny boudy. A jelikož mě zajímalo, kdo byl první, jestli známý a podobný čtyřlístek od Němečka anebo Kocour Vavřinec a spol. a tudíž možná kdo od koho "opisoval," tak jsem trochu pátral, jelikož obojí vyšlo v roce 1969. A zjistil jsem, že Vavřinec byl první, jelikož už vycházel předtím na stránkách Mateřídoušky. Takže sláva Vavřincovi a spol. ! Doporučuji samozřejmě k přečtení.

25.08.2018

O statečném CibulkoviO statečném CibulkoviGianni Rodari

Perfektní pecka! Vynikající Cibulka a jeho přátelé proti knížeti Citronovi a dalším darebákům. Zeleninoví a ovocní hrdinové proti ovocným a zeleninovým padouchům! Navíc s bomba ilustracemi našeho Ondřeje Sekory! (Kdo nečetl Ferdu Mravence a Brouka Pytlíka, jako by nebyl!) Doporučujeme, doporučujeme, doporučujeme! Vtipné, originální, extra čtivé!

07.11.2018

Pouť oběšencůPouť oběšencůPavel Hrdlička

Poslední případ, (doufám, že jen prozatím, pane Hrdličko?) Václava a jeho biřiců na Starém Městě Pražském. Vcelku náročný, leč přesto napínavý děj, kdy se jako obvykle v příběhu proplétá několik zločinů a různé roviny případů, které je třeba vyřešit. Ani tato kniha mě věru nezklamala a také bych ji chtěl všem čtenářům historických románů doporučit. Vskutku jsem neprohloupil, když jsem si z knihovny přinesl domů knížky pana Hrdličky. A již se těším na druhou knihu v sérii, kterou jsem ještě nestihl přečíst a to: Kdo s ohněm zachází. Jdu na ni. Howgh.

17.10.2020

SedmičkaSedmičkaMiloš Zapletal

Tak tohle byla druhá knížka, co jsem si půjčil, poté co jsem se v první polovině roku 1976 přihlásil coby dítko do městské knihovny v Havířově. (Ta první byla Vládce pralesa.) Od té doby jsem tuto knihu přečetl znovu a znovu již mnohokráte, zatím naposledy dneska. Domnívám se, že Sedmička je jedna z nejlepších knih, co kdy byla pro děti a mládež napsána. Její vynikající, čtivá a poutavá atmosféra je více než výborně vystižena v některých komentářích níže napsaných, takže to nebudu opakovat... Pro vodáky a vodní skauty absolutní špička, to je bez debat. A proto snad jen dodám: "Díky Zete za tuhle znamenitou knihu a taky za mnoho dalších." Ahoj!

19.11.2018

Polámal se mravenečekPolámal se mravenečekJosef Kožíšek

Asi nejznámější špičkové leporelo pro naše nejmenší. Obzvláště pak to tradiční, s obrázky slavného O. Sekory. Četl jsem jej poprvé jako malý klučík a dodnes si tu říkanku pamatuji. Howgh

21.08.2019

Když Duben přicházíKdyž Duben přicházíJaroslav Foglar

Tak jsem přelouskal po letech další foglarovku. Musím říci, že Duben považuji za jednu z pro mě nejslabších knih od Jestřába. Je to snad proto, že se nejvíce blíží svým dějem současnosti, jelikož se odehrává ve třídě, kde panuje poměrně silná šikana. Většina děje knihy se tak odehrává v pro mě negativní atmosféře a dokonce ani hlavní hrdina knihy, Lubor Klement, není po většinu příběhu příliš kladným hochem...Proto radím mladým zájemcům o knihy JF, sáhněte raději pro začátek pro knihu jinou, např. Hochy od Bobří řeky, či Tajemnou Řásnovku, slabší čtenáři pak např. pro Historii svorné sedmy, (poněvadž je kratičká.) Samozřejmě jasnou volbou jsou komiksy Rychlých šípů anebo Stínadelská trilogie ! Howgh.

10.07.2020

Strach nad Bobří řekouStrach nad Bobří řekouJaroslav Foglar

Pokračování hochů od Bobří řeky. Vcelku povedená kniha, nicméně kvality prvního dílu Hochů zdaleka nedosahuje. Příběh je psaný, zdá se mi, docela těžce, navíc i onen Nepřítel, jakožto Jestřábova reakce na období 2. světové války, je vylíčen v příběhu knihy dosti nejasně. Navíc jsem v příběhu narazil na drobné nesrovnalosti s první knihou Hochů, (např. Ludva měl při lovu bobříka odvahy zapadnout po pás do močálu, byť to ve skutečnosti byl Tichošlápek, apod.) Knihu lze samozřejmě doporučit k přečtení, nicméně já osobně ji řadím ke slabším foglarovkám. Howgh.

11.07.2020

Řeky LondýnaŘeky LondýnaBen Aaronovitch

Navazuji na některé z komentářů níže. Já tuhle knihu dočetl, nebyla špatná, ale souhlasím s některými tvrzeními čtenářů, že knize by prospěl větší spád, méně slovíčkaření kolem hlavní zápletky a snad proto jsem se musel do dočtení knihy poněkud nutit. Odložit, vrátit se, kousek přečíst a tak dále pořád znovu a znovu. Z tohoto důvodu si již patrně další knihy tohoto autora nepřečtu, leda že bych opravdu již neměl co číst. To však zřejmě nehrozí, vzhledem k dobře zásobené městské knihovně Třinec a také Havířov, jakožto i mé osobní početné knihovničce. Vidím to tak na slušný průměr, dávám dvě a půl hvězdy.

Statečná srdceStatečná srdceJaroslav Novák

Jedna z nejlepších knížek pro kluky a hlavně skauty z pera slavného vůdce 5. oddílu vodních skautů Praha Braťky, Jaroslava Nováka. Kluk Honza jede na skautský tábor do lesů k Nižboru. Zažije tam spousty dobrodružství, najde si mezi junáky skvělé kamarády (družina Čtyř mušketýrů) a několikrát se osvědčí jako statečné srdce ve vypjatých, kritických či nebezpečných situacích. Jako trošku trumbera, nepříliš samostatný jinoch, odjíždí na dvouměsíční tábor, aby se vrátil domů k tatínkovi jako správný a schopný junák. Kniha mnohokrát vydaná, Braťka skoro tak slavný vůdce a spisovatel jako Jestřáb, Jaroslav Foglar. Kniha je navíc s obrázky mistra kresby Zdeňka Buriana. Co více dodat - vřele doporučuji k přečtení ! Pět, pět, pět !

03.10.2018

Vysoký cílVysoký cílLubomír Man

Vynikající kniha o přátelství, sportu (konkrétně atletice), podobná knihám Jestřába, ovšem odlišná sportovní tématikou. Jedna z nejlepších knih od Lubomíra Mana, lze jen a jen vřele doporučit všem k přečtení! Howgh.

09.11.2018

CvociCvociMiloš Zapletal

A Jonáš do třetice! Tak tuhle fajn knížku jsem dneska a nyní dočetl teprve po druhé, protože ji nemám zdaleka tak dlouho jako Sedmičku a Ostrov přátelství. I když příběh už není o vodáctví, které je jedním z mých oblíbených koníčků, nýbrž o běhu na lyžích napříč pohořími z Čech na Slovensko, je to pořád o Jonášovi a jeho kamarádech z vodní sedmičky a to je fajn. (Navíc i k běhu na lyžích jsem měl mnoho let svého života velké sympatie.) V knížce nechybí humor, napětí, přátelství a dobrodružství, takže se mi četla opět jedním dechem, stejně jako předchozí díly.
A proto Jonášovi a Zetovi třikrát nazdar!

21.11.2018

Muž v zeleném poliMuž v zeleném poliJaroslav Velinský

Výborný historický román z pera Kapitána Kidda. Mám jej doma, četl jsem několikráte a má jenom jednu drobnou chybku: Je moc krátký! Vřele všem doporučuji k přečtení a sázím plných pět hvězd! Howgh.

01.10.2019

Dobrodružství v Zemi nikohoDobrodružství v Zemi nikohoJaroslav Foglar

A opět se po letech vracím k jedné ze svých nejoblíbenějších a dle mého názoru nejakčnějších knih od Jaroslava Foglara. Dobrodružství v Zemi nikoho je přímo nabité událostmi, jedna akce stíhá druhou a čtenář se v ději knihy opravdu nenudí. Doporučuji všem správným hochům i dívkám. Litovat nebudete! Howgh.

05.07.2020

Přístav voláPřístav voláJaroslav Foglar

Jedna z nejkrásnějších knih o přátelství mezi chlapci jaká kdy byla napsána. Byť se smutným koncem... První vydaná Jestřábova kniha. Doporučuji všem, kteří si váží přátelství. Howgh.

19.08.2020

Duch znojemských katakombDuch znojemských katakombVlastimil Vondruška

Další z mnoha znamenitých románů od Vlastimila Vondrušky. Tajemné prostředí katakomb Znojma, starý nevyřešený zločin, myslím, že kriminalisté tomu říkají pomník, viď Oldřichu z Chlumu? Přátelé, nečtěte knihu sami doma za temné noci, budete se bát... Věřte mi, vím o čem mluvím, dočetl jsem knihu ve dvě hodiny ráno. Jinak bych řekl, jako věrný čtenář všech románů tohoto spisovatele, velice povedený příběh, řadím jej k těm nejlepším. Howgh.

17.10.2020

Ve službách mocnýchVe službách mocnýchFrantišek Niedl

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Všemi deseti doporučuji! Howgh.

Království mečeKrálovství mečeFrantišek Niedl

Rozervané královstvíRozervané královstvíFrantišek Niedl

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Snad jediné co bych vytkl, jen taková drobnost, autor občas v detailech zapomíná, co uvedl v minulých dílech, což při čtení lehce rozhodí. Jinak opět všemi deseti doporučuji! Howgh.

Píseň oceliPíseň oceliMichaela Merglová

Na začátku knihy bych řekl výborná fantasy, takových jen houšť a více. Bohužel, po prvních zhruba 100 stránkách se to začne cyklit, hlavní hrdinové usilovně chlastají, bard navíc pořád někoho klátí. Je tam pár zajímavých myšlenek, které občas problesknou, ovšem i několik dějových nelogičností, které znechucují při čtení. Mě osobně celkem hodně dále například vadilo, jak seveřan neustále v mysli řeší: " ona pro mě není, byl jsem jenom otrok, nic nemám" a tak dále. Člověk by už zase jednou měl chuť po nějaké době na čisté fantasy, kdy ocel řinčí, šípy sviští, hlavní hrdina o sobě nepochybuje a jde do akce naplno, jestli mi rozumíte. (Ano, něco ve stylu barbara Conana, Turlogha O´Briana či Cormaca Mc Arta.) Méně keců, žádné psychologické úvahy o nesmrtelnosti chrousta a více akce. Myslel jsem si zpočátku, že Píseň oceli bude právě taková čistá fantasy meče a magie, bohužel jsem se spletl, není tomu tak. Přesto se to číst dá docela dobře a nějaké napětí a akce je tam také. A souhlasím, bard ochlasta a sukničkář je klišé. Howgh.

Oceán na konci cestyOceán na konci cestyNeil Gaiman

Pravý Gaiman, podivné, mystické, kouzelné, tajuplné... Člověk se začte a přeje si aby kniha nikdy neskončila. A stejně tak nějak všechno úplně nepochopí. K textu velice znamenité, atmosféru knihy doplňující ilustrace. Doporučuji všem snílkům. Howgh.

Bez šanceBez šanceNeal Shusterman

Hodně drsné, akční, dojemné. Čtení plné napětí a dějových zvratů. Dobře prokreslené charaktery hlavních postav. Četlo se mi to skvěle, proto vřele doporučuji k přečtení. Howgh

Příslib krvePříslib krveBrian McClellan

Tak a je to tady! Konečně zase jednou pořádná, originální pecka! Do téhle knihy jsem se zakousl jako vlk a už jsem nepustil. Komu sedí období jako vyšité z éry Napoleonských válek, kde se bojuje nejen ostrou čepelí, ale i hlavní pistole či pušky tomu lze jen a jen knihu doporučit. Bohužel knih z tohoto období je ve fantasy zatím jako šafránu. Napadá mě momentálně jen série Tetování krví: Začátek cesty, Lampáři a Pobočník. (To byly taky parádní dílka.)
Jestli někoho z vás napadá něco dalšího, tak mě prosím doplňte. Tamás a jeho prachmistři jdou tvrdě za svým vysněným ideálem a nikdo a nic je nemůže nadlouho zastavit. V příběhu je vše, co má většina z nás tak ráda ve fantasy. Hrdinství, odvaha, kladní bojovníci za dobro i padouši jak vyšití za druhou stranu. Láska a pomsta, všechno tam najdete. A tak již vzhůru na další díly série přátelé!

22.01.2018

Podzimní republikaPodzimní republikaBrian McClellan

A je to tady! Bohudík a zároveň bohužel... Právě jsem koupil a vzápětí i dočetl třetí díl Prachmistrů. Řekl bych směle, že jedné z nejpovedenějších a nejoriginálnějších fantasy knižních sérií posledních tří let. Kdo nepřečte tuto sérii, může jen trpce litovat, jaký je bloud! Poděkujme panu spisovateli Brianu McClellanovi, že se udržel a na rozdíl od jiných fantasy spisovatelů nenafoukl v poslední chvíli svoji trojdílnou sérii Prachmistrů na čtyřdílnou, pětidílnou, a tak dále a tak dále. Toto je dnes bohužel běžný standart i některých velmi renomovaných pánů autorů a autorek fantasy (Jordan, Brett a mnozí jiní.) (Jordan psal sérii Kolo času tak dlouho až umřel a upřímně řečeno, mnohé jeho další a další díly měly silně sestupný charakter, ještě že to převzal Sanderson, to je borec, který snad tuto nekonečnou sérii dotáhne do vítězného a důstojného závěru. Brett, jehož Tetovaný byl naprostá špička mě též zklamal, když z původní trilogie udělal čtyři díly pak pět a kdoví kdy tomu bude konec. A také jeho pokračování jsou slabší a slabší nezdá se vám? Jo, to je holt moc peněz! Dokud čtenáři kupují a platí chrleme další a další pokračování, byť již budou mnohdy stát za houby. No ale vrátím se k Prachmistrům. Ve třetím a posledním díle vše velkolepě vrcholí a Adro a Prachmistři vítězí, byť za cenu jedné z nejvyšších obětí. Ještě, že nám zůstal Taniel a spol. Opět heroické a epické! A na výše uvedený obsah pravím: "Ano, prachmistři a hlavně Tamás, Taniel a Ka-Poel se mágům a bohům směle postavit mohou! " Jen houšť takových knížek a příběhů! Sláva prachmistrům!

22.01.2018