Turlogh

Přečtené 731Ztracený na Nevděku
? - duben 2021
Ztracený na Nevděku 2021, Petr Hugo Šlik

A je tady ! Další výborná Šlikovka ! Po vynikající čtyřdílné sérii s hlavními hrdiny Vojtou, Jindrou a Terezou tady máme nového hrdinu, Davida. Ovšem, tentokráte to vypadá na jedno jediné ukončené dobrodružství? Napínavý, čtivý, dobrodružný děj románu s takovými atributy, jako jsou podzemní chodby, tajemné sochy, zločinci, policisté a k tomu všemu příběh legendárního pokladu, ukrytého za doby husitských válek v dávném středověku. Pro mě osobně je potěšitelná zmínka v textu knihy o Rychlých Šípech a jako velmi zajímavá mě zaujala postava strážmistra, pardon, poručíka Hoška. Mimořádně bystrý detektiv...a to jméno... otázka na autora: Nemá to snad nějakou spojitost s výborným spisovatelem, profesorem Pavlem Hoškem? Trošku mě rozladilo, jen v závěru, ono zasypání chodeb, protože to až příliš připomíná konec knihy Tajemství jeskyně pokladů. Ovšem, toto je má jediná výtka ke knize. K tomuto všemu máme ještě ideální kresby Petra Morkese ! To už prostě není co dodat, knížka už nemohla být, dle mého, pro mladé dobrodruhy přitažlivější ! Doporučuji, doporučuji, doporučuji ! Howgh.


Josefína a bytosti
? - duben 2021
Josefína a bytosti 2017, Lucie Kaletová

Podivuhodná kniha. Autorka Lucie Kaletová před námi rozehrává zajímavý děj týkající se přírody, prastarých bytostí, duchů i božstev Slovanů a odvěkého boje dobra a zla. Tento kouzelný epos o hrdinství a obětování sebe sama opravdu stojí za to si přečíst. Děj románu má i velmi silné poselství v nutnosti soužití a vzájemného doplnění člověka a přírody, podobné, jako mají slova dávných moudrých indiánských náčelníků. Spisovatelka na sebe prozradila, že obdivuje staré legendární ságy, příběhy plné hrdinství, inu, já taky. A podle početných komentářů pod touto knihou se zdá, že většina komentujících také, (až na dva přispívatele, kteří knihu a její poselství zjevně nepochopili), což je v dnešní pochybné době obzvláště potěšující. K tomu opravdu mimořádné ilustrace paní malířky Jany Šouflové, které znamenitě dokreslují atmosféru knihy, myslím, že tyto už prostě nemohly být lepší...a obrázek na samotné obálce knihy? Ten je prostě absolutní vrchol fantazie! Howgh.


Pérák: Oko budoucnosti
? - duben 2021
Pérák: Oko budoucnosti 2019, Petr Macek


Bylo jednou jedno loutkové divadlo
? - duben 2021
Bylo jednou jedno loutkové divadlo 1980, Eduard Petiška

Půvabná knížečka pro malé dítka od známého autora Eduarda Petišky s nádhernými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Několik krátkých, milých pohádek spojených s hlavními postavičkami loutkového divadla. Myslím, že těchto vyprávění lze využít i jako scénářů k divadelním loutkovým představením. Navíc, postavy na předsádce knihy lze okopírovat a udělat z nich papírové plošné loutky k malému rodinnému divadélku. Knížku doporučuji především dětem mezi 4 až 7 lety. Howgh.


Dravci, sokoli a sovy v ilustracích Pavla Procházky
? - duben 2021
Dravci, sokoli a sovy v ilustracích Pavla Procházky 2017, Karel Šťastný

Perfektní obrázková publikace pro zájemce o denní i noční dravé ptáky v rámci celé naši Země. Mnoho informací, krásné vyobrazení jednotlivých druhů, velmi přehledné. byl jsem moc spokojen se čtením a doporučuji ostatním zájemcům. Howgh.


Trocha práce vznešeného druhu
? - duben 2021
Trocha práce vznešeného druhu 1995, John Morressy

Znamenité povídky od mistra Johna Morressyho, sympatické množství 13, nejlepší z mého úhlu pohledu jsou povídky Sirotkova volba a Kamenná kůže, ale i ty ostatní jsou velmi povedené. Humorná fantasy toť prostě Morressyho parketa. Doporučuji! Howgh.


Dům u dvou mamlasů
? - duben 2021
Dům u dvou mamlasů 1931, Jan Vopršal

Takový vcelku ucházející pokus o líčení příhod Spejbla, Hurvínka a Žeryka mezi občany a hlavně ženami obce Ťulpánova, především pak osazenstva domu U dvou mamlasů. Čtivé, místy i lehce zábavné, ovšem žádná pecka. Doporučil bych proto snad jen ctitelům této slavné loutkové dvojice. Howgh.


Spojka
? - duben 2021
Spojka 1945, František Kvasil

Vcelku proměnlivá kniha. Po prvních devadesáti stránkách jsem byl nadšen, výborné počtení... dalších čtyřicet stran děs, hlavní hrdina Pepík se furt motá kolem úkolu, který má vykonat a neustále ho provází smůla, až je to takřka trapné a já se celkem točím a až konec příběhu, tj. posledních dvacet stran to poněkud napravuje. takže bych dal tak 70 procent, což bohužel nejde... Howgh.


Jirka novinář
? - duben 2021
Jirka novinář 1945, Jindra Adamec

Velmi dobře napsaný chlapecký román se všemi atributy, které má mít. Přátelství, dobrodružství, odvaha, to vše se objeví ve vyprávění o chlapci Jirkovi Hodanovi, který ač pouze třináct let stár, je již hotovým mužem. Dodáme-li, že navíc je knížka ilustrována znamenitým skautským malířem Mariquitou, je to ta pověstná třešnička na dortu. Doporučuji k přečtení všem správným dobrodruhům. Howgh.


Paví očko, dobrý den!
? - duben 2021
Paví očko, dobrý den! 2005, Milena Lukešová

Milé leporelo s nádhernými obrázky od Heleny Zmatlíkové a pro mě, stejně jako u níže uvedených srdeční záležitost z mých velmi útlých let...tuším dvou nebo tří. Už tehdy mě tyhle obrázky fascinovaly. Howgh.


Zálesák
? - duben 2021
Zálesák 1940, G. March (pseudonym)

odpad!

Tak větší kravinu jsem ve westernech snad ještě nečetl! Tedy já to nebyl schopný dočíst... Reakce hlavních hrdinů jsou zralé na ránu pěstí do oka, celkový děj je akční asi jako devadesátiletý dědeček, který je ležák. Prostě totální blbost k nepřečtení! Jediné pozitivum z celého tohoto "díla" je, že několik ilustrací obsažených v něm je od samotného pana malíře Jana Fischera, kreslíře slavných Rychlých Šípů ! A to je také jediný důvod, proč touto pseudo kovbojkou okamžitě nerozdělám oheň v krbu! Howgh.


Mezi kluky na vsi
? - duben 2021
Mezi kluky na vsi 1935, P. Dušan (pseudonym)

Velmi zajímavá knížečka, toliko o 104 stranách. Příběhy v ní obsažené popisují celoroční život městského kluka, malého Jardy, na vesnici u Šumavy. Zajímavá a dobře napsaná sonda do starých venkovských oslav a zvyků, tradic. Všechno je navíc zarámováno do chlapeckých příhod a malých dobrodružství, takže se to čte moc dobře. Ilustrace J.T. Blažka znamenitě dokreslují atmosféru vesnice a celý ráz knihy. Doporučuji všem zájemcům o život na vesnici ve dvacátých a třicátých letech minulého století. V knize jsou i četné zmínky o vlastenectví, Sokole a čs. legionářích. Howgh.


Medailonky statečných
? - duben 2021
Medailonky statečných 1998, Karel Borský

Velmi působivé krátké příběhy více než třiceti mužů i žen, odvážných a statečných vojáků, smělých vlastenců, kteří nasadili za svoji vlast své životy. Najdete zde celou řadu známých hrdinů (např. Železného - Nezranitelného Arnošta Steinera, hrdinu SSSR Richarda Tesaříka), ale i méně známých či dokonce již zapomenutých vojáků - hrdinů. Pro zájemce o tuto literaturu opravdu vřele doporučuji. Howgh.


Čas vlků
? - duben 2021
Čas vlků 1997, William Horwood

Na rozdíl od většiny komentářů zde musím říci, že mě kniha vůbec nenadchla a minimálně oslovila, byť jsem také přírodní člověk a mám zvířata rád. O knize bych řekl, že by možná byla zajímavější, kdyby měla o dvě stě stran méně neboť by tam nebylo tolik zbytečných slov, bla bla. Dost se o vlky (v reálu) zajímám a mnoho jsem o nich přečetl, ale tahle rádoby fantasy s nimi má společného akorát jedno a to slovo vlk. Kdesi, snad na záložce knihy jsem četl přirovnání ke knihám pana Tolkiena, což je tedy jako by člověk přirovnával fantasy román nejvyšší extra třídy k povídce, co píše pro sebe sotva desetileté děcko. Howgh.


Poslední permoník - České hornické pověsti
? - duben 2021
Poslední permoník - České hornické pověsti 1965, Oldřich Sirovátka

Velmi povedené a zajímavé pověsti a příběhy o havířích, šachtách a tajemných permonících ze všech hornických oblastí Čech a Moravy. Doporučuji, stojí za přečtení. Howgh.


Život s karpatským rysem
? - duben 2021
Život s karpatským rysem 1993, Ludvík Kunc

Nádherné líčení příběhu člověka a rysa. Zajímavé a místy dojemné čtení. Ukázkový příklad pochopení a vzájemné úcty a důvěry člověka a divokého zvířete. Jsem knihou nadšen a doporučuji všemi deseti všem milovníkům přírody a zvířat, přečíst toto je prostě hluboký zážitek. Howgh


Přežít s vlky
? - duben 2021
Přežít s vlky 2005, Misha Defonseca

Opravdu drsný příběh, o němž jsem si původně také myslel, že je pravdivý a že jej autorka prožila, jak bylo psáno na záložce knihy. Je to tedy sice fikce, ale přesto mimořádně přesvědčivě napsaná. Howgh.


Trosečníci na Aucklandských ostrovech
? - duben 2021
Trosečníci na Aucklandských ostrovech 1948, François Édouard Raynal

Znamenitá robinzonáda pěti společníků námořníků, kteří ztroskotali na jednom z Aucklandských ostrovů. Vyrovná se plně knihám Julese Verna či Daniela Defoa. Dobrodružné, skvělé vyprávění hlavního hrdiny, francouze Raynala, který toto vše prožil a zapsal do svého deníku. Doporučuji k přečtení. Howgh.


O letadélku Káněti
? - duben 2021
O letadélku Káněti 1989, Bohumil Říha

Příjemná, zábavná, leč kratičká knížečka o dvou klucích, jednom děvčeti, pejskovi a jednom malém letadélku. Skvělé vyprávění pro malé děti mezi čtvrtým a osmým rokem. Doprovázeno skvělými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Pro cílovou věkovou skupinu doporučuji. Howgh.


Knížka pro robinzony
? - duben 2021
Knížka pro robinzony 1964, Stanislav Suk

Zajímavá publikace s všestranným využitím pro tábořiště, sportoviště, ale i stavbu domů a úpravy zahrad. Pro zájemce o tyto činnosti doporučuji k přečtení. Howgh.


Rychlonohý lišák
? - duben 2021
Rychlonohý lišák 1946, Elmer Russell Gregor

Vynikající dobrodružná knížka o dvou mladých bojovnících kmene Delawarů, kteří prožijí mnohé příhody v boji s nepřáteli svého kmene, s bojovníky Mohawků. Divoká příroda, cesty a slavné boje, vše v tomto znamenitém románu. Doporučuji proto k přečtení všem přátelům indiánských románů a dobrodružných knih obecně. Howgh.


O zvědavém štěňátku
? - duben 2021
O zvědavém štěňátku 2008, Iva Hercíková

Jedna z nejhezčích a prvních knížek mého nejútlejšího dětství. Moc pohodové vyprávění o malém, zvědavém štěňátku a jeho příhodách... K tomu roztomilé ilustrace Zdeňka Milera, co si přát více. Pro nejmenší dítka vřele doporučuji. Howgh.


Nebezpečný poklad
? - duben 2021
Nebezpečný poklad 1947, Norman Dale

Napínavý, byť krátký příběh, s dalším dobrodružstvím známé chlapecké dvojice Petr a Zrzek, tentokrát pátrajících ve zříceninách starého opatství po pokladu. Dvojice dobrodruhů je jako obvykle doplněna o dívčinu Veroniku a kluka Pepíka. A málem bych zapomněl na pejska Buffala. Skvělé ilustrace známého kreslíře Josefa Bidla. Doporučuji všem mladým dobrodruhům k přečtení. Howgh.


Honba za míčem
? - duben 2021
Honba za míčem 1937, Ladislav Prokeš

Velmi slabý chlapecký sportovní románek s mírně zamotaným dějem, ve kterém jde o nový kopací míč klukovského fotbalového týmu S. K. Hubošlapy. Tři kamarádi Pepek, Franta a Honza se snaží zjistit, kdo jim ukradl nový, právě zakoupený fotbalový míč. Prostředek knihy neskutečně nezáživný, starý tulák Kuba jako nepolapitelný démon, až je to trapné. Konec románu už je o trochu lepší, ale pořád nic extra. Situaci malinko zachraňují hezké obrázky pana kreslíře Františka Procházky, tak aspoň dvě hvězdy v hodnocení, nicméně knížku k přečtení nedoporučuji. Howgh.


Janko a trpaslíci
? - duben 2021
Janko a trpaslíci 1931, Josef Spilka

Neuvěřitelné, originální a zábavné povídání pohádkového typu o dobrodružstvích pastýře, chlapce Janka mezi trpaslíky a dalšími pohádkovými tvory při jeho cestách hluboko v podzemí. Přirovnal bych snad originalitou příběhu leda ke knížce Karla De Wettera Neuvěřitelná dobrodružství Davida Damiána, což je také pecka. Autor má navíc obdivuhodnou schopnost krásného poetického slova a jeho vylíčení krásy přírody je nesmírně procítěné. A když k tomu připočteme ještě excelentní ilustrace Jaroslava Vodrážky, máme tady skutečný knižní klenot. Proto 100 % doporučuji k přečtení, pokud ovšem knížku seženete. Mě se to naštěstí po dlouhé době podařilo. Howgh.


Jedináček pana rady
? - duben 2021
Jedináček pana rady 1940, Jakub Honner

Pěkné vyprávění o tom, jak se z městského, slabého, ujařmeného hocha stane správný a zdravý venkovský kluk. Doprovázeno skvělými ilustracemi malíře P. Černého. Lze dítkám toliko doporučiti k přečtení. Howgh.


V myslivnách
? - duben 2021
V myslivnách 2007, Vlasta Pittnerová

Čtivé, zajímavé příběhy ze starých časů. Občas mi sice některý z šesti příběhů připomněl trošku červenou knihovnu, ale jinak to bylo vyprávění příjemné a dobré. Howgh.


Zbojnické léto
? - duben 2021
Zbojnické léto 2008, Richard Sobotka

Vcelku zajímavý příběh, docela mi bylo těch dvou bratří zbojníků líto...dle vyprávění autorova to byli spíše takoví rošťáci a příležitostní lumpi, než opravdoví zločinci. Mám takový pocit, že dneska je hajzlíků mnohem více a daleko horších než ti dva. A přesto dnešní zmetci přežívají a pochybuji, že některého z nich trefí četnická kule. Howgh.


Pytláci v Beskydech
? - duben 2021
Pytláci v Beskydech 2007, Richard Sobotka

Celkem čtivě napsané příběhy o pytlácích v různých časových obdobích. Některé známé, jiné drsnější, jeden hodně drsný, ale z logických a jednoznačných důvodů nemožný neboť prakticky neproveditelný...mám na mysli silného mladého muže přivázaného dvěma nuzáky hlavou dolů do mraveniště. Jinak obecně takové průměrná úroveň povídání příběhů, žádná pecka. Howgh.


Vstávej, jde se na pytláky
? - duben 2021
Vstávej, jde se na pytláky 2007, Jiří Neumann

Různé příhody a příběhy ze života myslivců. Úroveň příběhů prudce kolísá mezi zábavnými, ucházejícími až k lehce nepochopitelným či nudným. Proto pro přátele přírody a myslivce lze doporučit, pro ostatní populaci čtenářů moc ne. Howgh.


Cora, moje stříbrná vlčička
? - březen 2021
Cora, moje stříbrná vlčička 2002, Libor Pecha

Působivě napsaný příběh o přátelství a vzájemné důvěře člověka a psa. Hezké, místy dojímavé líčení každodenních příhod a dobrodružství. Pro milovníky psů vřele doporučuji. Howgh.


Vítězství Vojty Záhoře
? - březen 2021
Vítězství Vojty Záhoře 1939, Helena Korejsová

Taková krátká knížečka o statečném chlapci Vojtovi Záhořovi, který se přestěhuje i s rodiči z města Tábor do vesnice Bílovany. Zde je v místní škole jediný bez vyznání mezi samými pobožnými. Vojtovi nezbyde, chce-li se mezi dětmi prosadit, aby ukázal, kde je pravda a aby zvítězil nad pobožnostním tmářstvím občanů zaostalé vesnice. Přes nepřízeň místního faráře se to Vojtovi nakonec podaří. Takové průměrné dílko, pozitivně ovšem vnímám několikeré zmínky o skautech, tajemných a mocných....v bojovém zápase jiu-jitsu. Howgh.


Jeskyně nad řekou
? - březen 2021
Jeskyně nad řekou 1947, Miroslav Jaroš

Silný dobrodružný příběh o přátelství šestice dětí, pěti chlapců a děvčete. Děti si založí spolek nazvaný Kruh Modré jeskyně a jejich heslem je "Věrnost za věrnost." Hlavními hrdiny románu jsou hoch Jirka, syn převozníkův a děvče Lidka, dcera pana inženýra. Obě děti mají charakterové vlastnosti podobné slavné pětici Rychlých šípů, a to spravedlnost, věrnost, obětavost a pravé kamarádství. Toto se projeví v plné míře i při velmi nebezpečné příhodě, kdy Kruh M.J. objeví vstup do dalších, tentokráte krápníkových jeskyní a kdy si Jirka a Lidka navzájem zachrání život. Velmi povedený román, podobný těm od Jestřába, ač z prostředí vesnice a nikoliv města. Doporučuji všem kamarádům k přečtení. Howgh.


Biggles jde do války
? - březen 2021
Biggles jde do války 1994, William Earl Johns

Hodně napínavý a drsný špionážní příběh o kapitánu Bigglesovi a jeho dobrodružstvích za první světové války v Africe. Biggles se zde ukazuje opět nejen jako prvotřídní, elitní pilot, ale i jako výtečný špión. Doporučuji k přečtení. Howgh.


Tajemné údolí
? - březen 2021
Tajemné údolí 2001, Enid Blyton

No, mě to někdy připadá, že ti zahraniční spisovatelé na ty naše autory v oblasti dětské literatury prostě nemají. Takový neslaný nemastný příběh o čtveřici děti, které mají prostě neskutečné štěstí, nic se jim nikdy nestane a dopadnou mezinárodní gang zločinců, dokonce spojený se starými nacisty... To by ti gangsteři a ti nacisté museli být tedy dokonalí tupci. Podobné naivní příběhy sice psali i naši autoři, ale ve třicátých letech minulého století. Za snahu a přátelství dětí dávám tři hvězdy, ale je to slabé. Howgh.


I v pohádce se přechází jen na zelenou
? - březen 2021
I v pohádce se přechází jen na zelenou 1971, Vladimír Thiele

Výtečný pohádkový moderní skvost. Zajímavé vyprávění pro děti, pohádky s poučením. Sjezd pohádkových bytostí v Praze a s tím související starosti policie, především pak dopravní, aby zajistila provoz po Praze a nikomu z pohádek ani z dětí, které přišly v davech do Prahy, se nic nestalo. Vcelku humorné, navíc doplněno nádhernými obrázky pana malíře a loutkaře Vojtěcha Cinybulka. A co mě obzvláště nadchlo: panu spisovateli Vladimíru Thielemu se záhadným způsobem podařilo dostat do textu zmínky o skautech-junácích, viz. str. 28 a opakovaně o Rychlých Šípech, viz. str.67. K tomuto podotýkám, že se jednalo o vytištění knihy v roce 1971! Tedy v době nejtužší normalizace! Prostě pan Thiele byl borec! Howgh.


Povídej, kdo co dělá
? - březen 2021
Povídej, kdo co dělá 1979, Jaromír Zápal

Kratičké leporelo, toliko osm stran a to počítám i přední a zadní stranu, leč s působivými ilustracemi mistra Jaromíra Zápala (ano, toť mistr malíř obrázků Neználka a jeho knížek), byť bez textu, určeno k vyprávění dětí, prohlížejících si obrázky. Tak tedy, kdo jest obdivovatelem kresleného Neználka a jeho přátel malíčků, zajisté si oblíbí i toto nádherné leporelo. Howgh.


Ven z postele, ven, už je bílý den
? - březen 2021
Ven z postele, ven, už je bílý den 1967, Mária Haštová

K tomuto, poměrně velikému leporelu, mám velmi kladný vztah už od velmi útlého dětství neboť nejen, že mi jej mamka četla, ale pamatuji si, jak jsem si z něho a ještě několika dalších stavěl na zemi ve věku mezi mým 3. a 4. jarem jakousi ohrádku, uvnitř které jsem si pak hrával s hračkami a již tehdy jsem měl patrně pocit, že jsem uprostřed hradeb hradu a tedy jaksi v bezpečí. (Možná to i trošku předurčilo, že jsem, to již o mnoho let později, spával uvnitř mnoha opravdových zřícenin a hradů, jsa členem SHŠ Tizon.) Každopádně leporelo jest to povedené s krásnými kresbami a trefnými říkankami o tom, jak vstávat. Proto malým dětem k četbě, prohlížení jakožto i stavění hradeb vřele doporučuji. Howgh.


Strašidla na Silvrštejně
? - březen 2021
Strašidla na Silvrštejně 2009, Lucie Kaletová

Když jsem před nedávnem kdesi četl zmínku o této knížce, posedlo mě jakési nejasné tušení, že bych si ji měl pořídit neb to bude sát za to. A tak jsem si ji sehnal na trhu knih a dnes ve čtyřech hodinách s napětím a plným soustředěním přečetl... dokonce jsem byl velmi rád, že partnerka vyrazila na výpravu do kopců na skialpy a tudíž mě nemůže při čtení rušit. A řeknu Vám, stálo to opravdu za to! V knížce je prostě vše, co dokáže ocenit správný čtenář - dobrodruh. A tím spíše romantik, rytíř, starý šermíř a milovník historie a hradů, jako jsem já. Tajemný příběh, počínající v dávných časech husitských válek a trvající až do dob dnešních. Napětí a dobrodružství, čest a odvaha, přátelství a oddanost až za hrob, to vše prožívají Anna a Filip, hrdinka a hrdina tohoto neskutečného, kouzelného příběhu. Navíc ty úžasné verše, které znamenitě dokreslují atmosféru vyprávění...Nejvíce se mi líbily ty první, musím zde s dovolením kousek zarecitovat: "Kdo kdy jen kousek putoval, pod kmeny stromů, stínem skal, zjistil, když hory přeskákal: obzor je vždycky o kus dál." (Kdo kdy cítil jarní vítr ve vlasech zvoucí k dobrodružství, kdo kdy putoval se sluncem ve tváři přes hory až za obzor, ten ví o čem mluvím...) K tomu všemu znamenitému ještě časté zmínky o Foglarovi, Rychlých Šípech, skautech. No, co bych ještě mohl chtít více ? Knížka mě při čtení absolutně oslovila a proto na závěr se též pokusím o neumělý veršík na její počest: " Teď za okny mi poletují sněhové vločky, já vidím před sebou postavy Silvrštejna všecky, ta dávná záhada se objasnila a karta osudu se vyplnila. " Howgh.


Nové příběhy Seka a Zuly
? - březen 2021
Nové příběhy Seka a Zuly 2010, Miloslav Švandrlík

Zábavné pokračování příhod dvojice pravěkých sourozenců Seka a Zuly a jejich přátel... Opět čtivé a humorné, kresby mistra povedené. Ovšem, jednu hvězdu z hodnocení strhávám za to, že z celkově 35 příběhů této dvojice je 13 z nich převzato z první knihy, což je více než jedna třetina celkového obsahu. A tu první knihu samozřejmě mám a dvojitě stejný obsah nepotřebuji. Navíc, již ze samotného názvu knihy "Nové příběhy Seka a Zuly" vyplývá, že by měly být nové, ne? Skoro se již obávám, kolik příhod bude z obou knih obšlehnutých ve třetí knize Přátelé z pravěku... Asi si tu knížku nejdříve někde půjčím (nejspíše v knihovně) a dle zjištění obsahu se teprve rozhodnu, zda si ji koupím do své knihovny. Howgh.


1 ...