trpaslyk trpaslyk komentáře u knih

Jak mi Jane Austenová zničila život Jak mi Jane Austenová zničila život Beth Pattillo

Velmi jednoduše a čtivě napsáno, i když od začátku až dokonce velmi prvoplánovitě. Hlavní hrdinka se pohybuje v průběhu celého příběhu po místech, která jsou spjatá s Jane Austenovou, a odhaluje nejrůznější střípky z jejího života, a to jak ty, které mají být údajně veřejně známé a ověřitelné, tak i nově zjištěné. Podle recenzí na Goodreads.com ale autorka udělala i ve všeobecně známých faktografických informacích několik zásadních chyb. Navíc je cítit přespříliš silná citová vypjatost hrdinky, která všechno prožívá téměř až na hranici hysterie a reaguje dost přecitlivěle. Zřejmě to má být vlivem prožité citové tragédie, ale i tak je tam prostě znát typická americká přemrštěnost.
Jako oddychovka do vlaku nebo na dovolenou dobrý, pokud od toho člověk nic nečeká.

27.02.2012 2 z 5

Zář Zář Alexandra Adornetto

Zpočátku mě tahle knížka pohltila, měla dobrý spád, zajímavý děj i popisy, ale postupně se hlavní hrdinka začala stávat takovou s prominutím pubertální "tupkou", že to úplně zkazilo můj dojem z knížky.
POZOR, SPOILERY:
Třeba vyběhnout uprostřed temného obřadu proti bytosti, která má evidentně nadpřirozené síly a já ještě netuším, jaké, sama, beze zbraně, bez plánu, bez pomoci, a prostě jenom zařvat "přestaň", to asi fakt není dobrý nápad. V tu chvíli jsem téměř jistě očekávala, že autorka, která tohle napsala, bude natolik duchapřítomná, že pobaví čtenáře naprosto iracionální situací, kdy zloduch opravdu provinile sklopí oči, přestane dělat, co má rozdělané, omluví se jí a bude čekat spravedlivý trest. Opravdu bych pak před ní smekla klobouk, že mě dokázala šokovat, překvapit a vybočit ze stereotypu. Jenže bohužel, opět bylo naprosto jasné, že zloduch na slova "přestaň" prostě neslyší.
A kromě toho jsem měla opravdu velký problém s uvěřitelností děje ve chvíli, kdy autorka popíše scénu, jak se dvě hlavní postavy (zamilovaný pár středoškoláků) svléknou donaha, a pak si spolu v objetí lehnou na postel a celý večer tak vydrží jenom ležet a povídat si bez nějakého dotýkání se a tak. No, nevím, nevím...
Každopádně oddechovka dobrá a obálka vážně hezká.

21.02.2012 3 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Knížka byla inzerovaná jako skvělý psychologický román, sonda do hlavy dívky, která zemřela a je nucena napravovat své světské chyby, ale místo toho jde o dost málo uvěřitelný a celkem vyumělkovaný pokus přerodit totální puberťačku bez rozumu na myslící bytost. Hlavní postava je od začátku naprosto nesympatická arogantní a rozmazlená káča, které nepomůže ani svěcená voda. Ve svém životě udělala tolik chyb a ublížila tolika lidem, že i kdyby se stala do konce sedmdesátiletého života jeptiškou, měla by co dělat, aby své hříchy napravila. Nejhorší na tom je, že nakonec stejně umře bez toho, aby si většinu ze svých chyb uvědomila, prostě rozlišuje dobro a zlo jedině podle toho, jak je to společensky vhodné nebo ne.
Pokud někdo tvrdí, že tahle knížka je čtením bez omezení věku, tak nemůžu souhlasit. Je to jednoznačně pro teenagery, výš ani omylem. Obálku má krásnou, redakční úprava je skvělá, ale to je tak asi všechno k pozitivům.

17.02.2012 1 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Uf, drsný příběh, jsem ráda, že už je u konce. Tím nechci říct, že by to byla špatná knížka – naopak! Je skvělá, strhující, čtivá, nutí k přemýšlení, až moc v sobě zrcadlí leccos ze skutečných lidských dějin, ale je tak krutá, tak krutá, že jsem ráda, že už jsem ji dočetla. Rozhodně stojí za přečtení, ale ani omylem bych ji nedala číst dětem nebo teenagerům. Na to mi přijde příliš drsná.

08.02.2012 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Po trochu vlažném a pomalém začátku se zakrátko rozjíždí velmi nabitý děj s rychlým spádem, který člověka vtáhne. Celou knížku jsem zhltla za dva dny a hned otevřela další díl. Leccos se vyvíjí tak, jak očekáváte, ale pak jsou tam důležité zvraty, které by čtenáře ani ve snu nenapadly a které tímpádem příjemně překvapí a vlijí do příběhu novou energii. Těším se na další díl.

03.02.2012 4 z 5

Milénium, Stieg a já Milénium, Stieg a já Marie Françoise Colombani

Faktografická kniha založená na osobní zpovědi Evy Gabrielssonové, životní partnerky Stiega Larssona (autora trilogie Milénium). Autorka je velmi otevřená, osobní, hodně subjektivní, vyjadřuje se k nejrůznějším tématům, na která se jí zřejmě neustále všichni novináři ptají, a z odpovědí je patrné, že si za poslední roky prožila něco velmi nepříjemného a její osobnost je tím dost poraněná. Pro fanoušky trilogie o Lisbeth Salanderové a Mikaelu Blomkvistovi rozhodně stojí za přečtení.

22.01.2012 3 z 5

Smrtelná odplata Smrtelná odplata Charlaine Harris

Velmi dějově nabitý díl, autorka se v něm vypořádává s několika dříve načatými dějovými liniemi a dopřává jim završení. Zároveň se objevují některé zcela nové informace o životě hlavní hrdinky, které ji samou překvapí. Jako obvykle má příběh rychlý spád a je velmi čtivý.

22.01.2012 4 z 5

Knížka pro vnoučátka Knížka pro vnoučátka Ladislav Trylč

Krásná knížka - jak vzhledem, tak i obsahem. Ilustrace jsou moc roztomilé, budou se líbit snad všem dětem, pohladí na duši i dospělého. A říkanky jsou jednoduché, ideální pro malé děti.

13.12.2011 4 z 5

Srdce v sázce Srdce v sázce Alyxandra Harvey

Moc pěkná knížka, aspoň mně se teda četla opravdu dobře. Děj má rychlý spád, žádné zdržování, hlavní postava není jedna, ale dvě - pravidelně se střídá vyprávění z pohledu jedné a pak druhé. Docela dost postav, ale ne tolik, aby se v tom čtenář ztrácel, takže fajn. Těším se na další díl. Nechce se mi čekat, tak ho asi lousknu v angličtině.

04.12.2011 5 z 5

Křídla Křídla Aprilynne Pike

Od začátku do konce jsem čekala na něco, co nepřišlo. Příběh mě vůbec nevtáhnul, byl naprosto povrchní, příliš jednoduchý a přímočarý. Knížka mě proto úplně zklamala. Je vhodná tak pro věkovou skupinu 10–13, starší opravdu ne. S hlavní postavou (ani s žádnou jinou) není možné se ztotožnit, a to ani částečně. Je sebestředná, sobecká, inteligence moc nepobrala, ničemu nerozumí, nic neumí, všeho cizího se panicky bojí, a pak najednou jí autorka ukáže jako neohroženou a nebojácnou zachranitelku všeho! Postava Davida je tak jednotvárná a samoúčelová, jak to jenom jde – od prvního dne se do Laurel zamiloval, nemusel s ní ještě ani mluvit, ani mu nijak jeho city neoplácí, ale on by za ni stejně položil život. Nikdy nezapochyboval, nikdy se nezachoval špatně, je tak kladný, až je z toho člověku zle. Příběh je velmi silně amerikanizovaný, že čtenářům z jiných zemí ani blízký být nemůže. Dost uměle a násilně působí snaha o zakomponování nejrůznějších angloamerických legend, pověstí a literárních postav do světa, v němž se Laurel pohybuje.

30.11.2011 1 z 5

Byla tak krásná Byla tak krásná James Grippando

Dobrá detektivka, poutavá, zajímavá, s vyhraněnými charaktery postav, s překvapivým koncem.

04.11.2011 4 z 5

Mrtví v rodině Mrtví v rodině Charlaine Harris

Pro mě jednoznačně nejmíň zajímavá kniha z celé série. Je rozvleklá, od začátku do konce se to jenom zauzlovává, ale nikdy nepřijde vygradování, prostě se to tak nějak „rozplizne“ a najednou se všechno jako zázrakem samo a snadno vyřeší. Opravdu divné, úplně jiné než ostatní díly. Snad budou další díly lepší.

04.11.2011 2 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Právě jsem dokoukala seriál True Blood, který byl natočený podle téhle knížky, a rozhodla jsem se přečíst si i knižní předlohu. Musím říct, že se mi líbí mnohem víc. Není to seriál, ale ucelená knížka, takže děj opravdu odsýpá, má to spád, navíc dokonce i trochu víc logiky. I postavy jsou trochu přirozenější než v seriálu, víc reálné a uvěřitelné. Co ale oceňuju nejvíc – na rozdíl od seriálu v knížce necáká neustále krev. Ona i ta upírská tematika se dá pojmout s noblesou, když se chce, ale tvůrci seriálu se asi zhlídli v Kill Billovi nebo co.

30.09.2011 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Velmi čtivá, napínavá, strhující knížka, která mi (všichni kritici, co to neradi slyší, mi prosím prominou) opravdu velmi připomíná Millenium Stiega Larssona. Například tím, že hlavní hrdina záměrně není jednoznačně kladný. Je to spíš samotář, individualista, žije sám, ale přesto nemá nouzi o sexuální příležitost, je zvyklý spoléhat se sám na sebe a má spoustu, spoustu nešvarů a špatných vlastností. Přes to všechno mu ale fandíte a přejete si, aby to dobře dopadlo.
Už se moc těším na druhý díl téhle série o Harry Holeovi.

11.08.2011 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Naprosto se ztotožňuji s názorem HeliQ. Také jsem nejprve skepticky odsuzovala něco, o čem jsem skoro nic nevěděla, pouze jsem viděla naprosto tragický film, který zcela zbořil mé představy o tom, jak vyspělý filmařský průmysl už v 21. století existuje. Pak jsem si ale ze zvědavosti knížku přečetla a úplně jsem změnila názor. Stephenie Meyer je u mě velmi dobrá autorka, i když má svoje chyby, např. dost omezenou slovní zásobu.

30.06.2011 5 z 5

Jonas Jonas Eden Maguire

Další z mnoha knih pro mladé s tématem upíři/vlkodlaci/andělé - v tomto konkrétním případě jde o ty poslední jmenované. Velmi jednoduchý, čtivý text, ideální do vlaku nebo na pláž. Pokud nemáte velké očekávání, pak Vás kniha neurazí, v opačném případě sáhněte po jiné. Jako oddech dobré. V rámci daného žánru lehce nad průměrem.

30.06.2011 3 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Stephenie Meyer touto knihou dokázala, že není jen romanticky zasněnou milovnicí upírů, ale i dobrou narátorkou. Příběh je zajímavě promyšlen, samotná myšlenka je neotřelá, i když určité nedostatky v knize také jsou. Meyerová je obratná "splétačka" dějů, událostí, situací apod. - Hostitel opravdu nepatří mezi díla, kde máte po druhé kapitole jasno. Zároveň se ale nedá přehlédnout, že Hostitel přes veškerou snahu není ani tak sci-fi, jako spíš milostný příběh s dramatickou zápletkou, kterému fiktivní světy a jiné bytosti dodávají pouze pozadí.

30.11.-0001 4 z 5