tonysojka tonysojka komentáře u knih

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Po Žítkovských bohyních a Vyhnání Gerty Snirch,z nichž jsem byl nadšen,jsem měl obavy vůbec tuto knihu číst.Proč by mne Karviňoka mělo bavit číst o nějakých Brněnských manufaktorních baronech? Ale paní Tučková mne dokázala stylem vyprávění a stavbou knihy vtáhnout do jejího vyprávění.Popisy podmínek práce a života dělníků jsou ochromující,ale připomíná také,že některým majitelům továren to nebylo jedno a starali se v rámci možností a prestiže.Takhle bych si nějak představoval zpracovat historii Larisschů a zakládání šachet u nás na Karvinsku.Ale možná se už tak stalo a uniklo mi to .Budu vděčný za každý tip.

01.11.2018 4 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Souhlasím s alef

31.10.2018 5 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Upíry moc nemusím,ale tady mne dostala hlavně atmosféra,jako bych po Mississippi plul také.

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Skvělá sonda do havířského života za totality.

25.10.2018 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Od Červenáka se mi líbí všechny knihy,kromě Cřestýše callahana

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Čteno někdy kolem puberty,nikdy jsem na ten skvělý příběh nezapomněl.

25.10.2018 4 z 5

Deníky Edvarda a Hany Benešových z období 1. světové války (1915-1918) Deníky Edvarda a Hany Benešových z období 1. světové války (1915-1918) Edvard Beneš

Pro mne laika byl zajímavější úvod a deník Hany Benešové,než samotné velmi stručné zápisky Beneše

20.10.2018 4 z 5

Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Inside IS – 10 dnů v „Islámském státě“ Jürgen Todenhöfer

Po přečtení úvodu, který mi připadal trochu moc kritický k naší západní evropské civilizaci, ale založený na faktech, jsem neměl moc chuť číst dál. Ale pak se to rozjelo. První část knihy o spojení s islámskými dzihadisty a jejich odpovědi na autorovy otázky mne dokonale vyvedly z přesvědčení, že by se s těmi... ehm... lidmi dalo jednat, vyjednávat, nebo dokonce jim důvěřovat. A druhá půlka knihy, popisující autorův pobyt v Mosulu, to potvrzuje. Pozor spojler:stručně :cíl islámu je dobýt celý svět za každou cenu. Kdo se nepodrobi anebo neprejde k islámu, bude zabit. Pokud si to autor celé nevycucal z prstu, máme se čeho obávat. Jinak, ten Němec tu cestu uskutečnil v 74 letech, klobouk dolů.

15.10.2018

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Podle mého osobního amatérského názoru je toto nedokončené dílo klenotem naší literatury.Je to dokonalé torzo vytesané slovy.Je to ten nejhladší mramor vybroušený extatickými úlety,popisy horečnatých snů,fantastických zjevení,brutálních poprav a lyrikou romantické lásky.Jakmile jsem se naučil tento text číst tak jak ho autor psal ,a dával jsem si na čas,odkládal , vracel se v ději zpět a stále nacházel něco nového,tak jsem byl pokaždé odměňován literárním zážitkem. Je to literární DAVID Karla Schulze.Obávám se ale,že k tomuto dílu se musí věkově dozrát,aspoň v mém případě tak bylo.Přeji si,aby u ostatních čtenářů to nebylo nutné,a mohli si dílo kdykoliv užít.Je třeba mít ke Kamenu a bolesti respekt a úctu.

12.10.2018 5 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Odvahu ke čtení jsem mít nemusel,na vulgarity jsem zvyklý,u nás na Karvinsku až na výjimky tak mluvíme normálně a podobných silných osobností s obrovskou chutí k žití, vychovaných ulicí a životem jsem tady několik potkal. I s podobnými vyhraněnými názory na život a sousedy,politiky,umělce a mediální vymývání mozku.Jen nejsou geniálními trumpetisty,většinou dělníky ve fabrikách nebo havíři v ďuře.Kniha je to výborná s perfektními fotografiemi,ukázky Decziho malířského umění,které mne velmi zaujalo, u jeho příhod a hlášek jsem se výborně bavil. A to ,jak vychovával Bárta,nemělo chybu.Trochu mi nevoněl jeho vztah k ženám a k problémům ,jenž vyvolal ,se stavěl tak ,že je prostě hodil za hlavu.Soudit nebudu,jen doporučuji ke čtení,je to skvělé!

05.10.2018 5 z 5

Moudrost svatého Františka z Assisi Moudrost svatého Františka z Assisi František z Assisi

Hezký úvod k seznámení se s osobou sv.Františka

04.10.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Spíše než thriller je to pro mne vynikající psychologický román o zlu, rozpoutaném spirálou činů vedených touhou po pomstě za křivdy, o nepochopení,sobectví a nepřijaté lásce.O tom,že skutky vyvolané naší lží a zbabělostí nás vždy dostihnou,a kromě nás mohou poškodit i naše blízké,kteří se v nevhodnou chvíli ocitnou na nesprávném místě.Smutné mrazivé čtení,vynikající popisy krajin,charakterů a jak již tady bylo uvedeno-pitvy.

28.09.2018 5 z 5

Denní dům, noční dům Denní dům, noční dům Olga Tokarczuk

Na knihu jsem narazil náhodou.A byl to náraz asi jako Pendolina do mostu ve Studénce.Ještě týden po dočtení se nemůžu vzpamatovat z tohoto literárního zážitku.Polský magický realismus -úžasné.Trochu mi připomíná mého top spisovatele Stefanssona.Ta paní maluje -doslova-slovy fantastické obrazy života,citů a bytí a snů .A je potěšením se na ty obrazy dívat. Trochu poláky znám,celý život bydlím 2 kilometry od hranic s Polskem na vesnici a troufnu si tvrdit ,že některé obrázky jsou reálné.Byl to zážitek!

26.09.2018 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Tenhle Murakami mě minul jako papežovo poselství ateistu.Takže až dozraju,někdy jindy.Hvězdičky dávám za vazbu,ilustrace a papír.

21.09.2018 4 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Jak píše níže wally: kniha postrádá takový tajemný až ďábelský prvek, a mně připadalo jako by po opusu Andělská hra se rozhodli editoři autorův text osekat(nebo že by autocenzura ?) aby byl přijatelnější pro víc čtenářů (platících).Každopádně není nouze o napínavé a drsné scény z období diktátora Franka,lásku na celý život ,lásku ke knihám a co mne neskutečně bavilo : Fermínův humor.Hlavní je,že příběh nekončí a doufám,že další díl bude přeložen do češtiny.

19.09.2018 4 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Možný SPOILER
První polovina knihy mne hodně bavila užíval jsem si psychologické rozbory chování Juliana a paní de Renal.V druhé části se postavy začali chovat tak nevěrohodně a nelogicky,že mne čtení unavovalo a hodńě jsem se u toho trápil,snažíc se jejich jednání pochopit.Nakonec poprava Juliana byla pro mne vysvobozením.

15.09.2018 2 z 5

Knížka pro kulihráška Knížka pro kulihráška Lev Nikolajevič Tolstoj

Nadšen z návratu do dětství,čteme společně s manželkou a užíváme si to.Nádherné retro.Při pohádce O jablůňce se zlatými jablky jsem měl husí kůži,strčí do kapsy většinu fantasy knih svým kouzlem a poetikou,U česílka jsem ocenil vyprávěčský talent Václava Čtvrtka.A Tři medvědi mi potvrdily ,co jsem si myslel o národní povaze rusů:Máša vlezla do cizí chaloupky,sežrala tam všechnu polívku,rozbila židličku,a vyspala se v cizích postelích a když se medvědi vrátili domů,bez omluvy utekla. Nepřípomíná to něco z naší nedávné historie?Doporučuji všem nad 50!

14.09.2018 5 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Doposlouchal jsem Nevinného,jako rozhlasová hra výborné,herecké obsazení vynikající,režie i hudba a všechno,píseň lili marlen mi stále zní v uších ALE obávám se ,že ten příběh je hodně zjednodušen na romantický špionážní thriller .Souhlasím s komentářem JP,jehož část si dovolím citovat: "tahle forma rozhlasových her a dramatizací je přeci jen jinde, než regulérní beletrie – samý dialog. ". Dodám jen ,že tyto dramatizace opravdu podporují představivost,ale myslím si ,že čtení knihy by mi přineslo o mnoho bohatější zážitek.Na Ewanovi se mi právě líbí ta mnohovrstevnatost a nejednoznačnost jeho příběhů a to nehovořím o stylu jeho psaní,ten mi prostě sedí.

14.09.2018 4 z 5

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Vybroušený drahokam dosahující kvalit Chesilské pláže a Pokání.Na rozdíl od Betonové zahrady se obejde bez obscénností a snahy šokovat,jenž podle mne byla daní za autorovo prosazení se v době ,kdy bylo modou takto psát.Velmi volné vyprávění o hledání minulosti ,odpovědí na otázky související s osudovostí života a vlivu událostí,co mění nenávratně životy, o střetu víry se skepticismem ,setkání s duchovním zážitkem,to vše na pozadí bourání Berlínské zdi,euforie znovunabyté svobody již od počátku pošpiněné znovuzrozením netolerantnosti,násílí a nacionalismu,pomstychtivostí a pocitem viny,kterou je třeba na někoho svést.A třešnička na dortu-horrorový jemný prvek

14.09.2018 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Připadá mi,že Dominik Dán je knihu od knihy lepší a lepší,jeho příběhy jsou propracovanější a uvěřitelnější.Postavy kriminalistů jsou už jako staří známí.Propojení policistů s mafiemi smutné,leč pravdivé viz dokument Mečiar.Na to téma také výborná kniha od Kariky Ve stínu mafie.Ale to je opravdu pro silné povahy.

09.09.2018 5 z 5