TomášGrossman TomášGrossman komentáře u knih

Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava - Svazek 3 Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava - Svazek 3 Vojtěch Šustek

Další kniha od Vojtěcha Šustka opět nemůže zklamat čtenáře pro kterého je historie a období protektorátu více než koníčkem. Kniha obsahuje výslechové protokoly parašutisty Oldřicha Pechala, Františka Pavelky a dalších. Obsahuje hlášení Augustina Kremla o zastřelení parašutisty Jiřího Potůčka četníkem Karlem Půlpánem včetně svědecké výpovědi Františka Hoznauera k této smutné události. Není to kniha pro někoho kdo se o toto období zajímá pouze povrchně, takového člověka pravděpodobně odradí strohá řeč úředních dokumentů. Kniha obsahuje obrovské množství informací, myslím že bude vedle dalších knih z ,,dílny " Vojtěcha Šustka ozdobou knihovny každého milovníka historie.

14.03.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha o životě člověka který absolutně postrádá jakýkoliv cit a empatii, člověka který ničeho nelitoval do poslední chvíle kdy byl popraven. Přesvědčení se kterým plnil rozkazy a ,,vytvořil " továrnu na smrt je až perverzní. Knihu jsem četl i poslouchal ve formě audioknihy, několikrát jsem musel poslech přerušit a dát si pauzu protože jsem to zkrátka ,,nedával"

02.02.2019 5 z 5

Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava - svazek 1 Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava - svazek 1 Vojtěch Šustek

Kniha která by neměla chybět v žádné knihovně čtenáře který se zajímá o odbojovou činnost v protektorátu. Bohužel na překážku je její malý náklad, doslova s ,, vypětím" všech sil jsem ji sehnal. Dává nahlédnout do mašinérie Gestapa, obsahuje veliké množství dokumentů např Pannwitzovu zprávu a mnohé další.

31.01.2019 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Nádherně zpracovaná kniha, spousta informací a spousta fotografií. Neměla by chybět v žádné knihovně čtenáře který má jako koníčka historii naší země a období protektorátu. Kniha je úžasně čtivá, Pan Stehlík ji doslova vymazlil. Knihu nemám zastrčenou v knihovně, má tak úžasnou obálku že ji mám vystavenou. Více takových knih.

10.07.2018 5 z 5

Doskočiště Protektorát Doskočiště Protektorát Jitka Neradová

Velmi pěkně napsaná kniha. Řekl bych že výborný základ pro čtenáře který se začíná zajímat o ČS zahraniční odboj a jeho činnost v protektorátu. Autorka nejde až na ,,dřeň" osudů jednotlivých bojovníků jako Čvančara, Jelínek a další, nicméně kniha je velmi čtivá. Takže autorce tleskám a ve své knihovně ji zařadím vedle Čvančary, Šustka, Jelínka, Padevěta kam zapadne velmi dobře.

02.07.2018 5 z 5

Druhá planeta smrti Druhá planeta smrti Harry Harrison

Žádné složité čtení, ideální odpočinková četba pro milovníka klasické sci-fi . Jednoduchý přímý příběh.

29.03.2018 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Nádherná kniha, ten kdo viděl film a líbil se mu tak by měl sáhnout po této knize. Knihou bude okouzlen, film je jen její slabý odvar, jsou v ní dopodrobna popsány osudy jednotlivých postav a to velmi barvitě se spoustou prostoru který jim nemohl být ve filmu poskytnut. Patří mezi knihy ke kterým se určitě a rád vrátím.

23.03.2018 5 z 5

Ňork Ňork Stephan Wul

Útlá kniha ideální do vlaku, nenáročná, poměrně barvitě popisující postapo svět. Četl jsem ji několikrát, rád se k ní vracím pro mne ideální odpočinková četba.

23.03.2018 5 z 5

Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Miroslav Kačor

Kniha o odbojove skupině bratří Mašínů, plná lží a polopravd. Snaží se tvářit nezaujatě, nicméně když si člověk uvědomí že autor byl za minulého režimu plnohodnotným členem STB, na knihu a stejnojmenný dokument finančně přispěla KSČM v čele s panem Filipem...Tak zdání nestranosti pomalu bledne. K tomuto tématu jsou k sehnání lepší knihy plné faktů. Osobně ji řadím do odpadu.

10.03.2018 odpad!

Zatajené popravy: Češi a českoslovenští občané popravení na sovětské Ukrajině - z historie Velkého teroru na Volyni a v Podolí Zatajené popravy: Češi a českoslovenští občané popravení na sovětské Ukrajině - z historie Velkého teroru na Volyni a v Podolí Mečislav Borák

Pan Borák velmi podrobně v knize popisuje osudy čechů pronásledovaných za tzv velkého teroru na Volyni. Pro mne je tato kniha srdeční záležitost i z toho důvodu že v ní autor popisuje na několika stranách osud mého pradědečka. Jen díky obětavosti a ochotě pana Boráka který pátral v ruských archivech je naší rodině známo kdy byl popraven a v jakém masovém hrobě leží.

09.03.2018 5 z 5

Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Pravomil Raichl - Život na hranici smrti Jaroslav Čvančara

Úžasná kniha o neskutečně odvážném muži, stane se určitě ozdobou každé knihovny milovnika literatury faktu. Pan Čvančara opět nezklamal, text je doprovázen stovkami fotografií. Kniha popisuje jakého nelidského zacházení se dostalo tomuto odvážnému muži v Sovětském gulagu i v Československých lágrech. Nejsilnější pro mne byla pasáž kdy popisuje kanibalismus
v gulagu a přiznává že i on byl tak zoufalý že jedl lidské maso. Pro mne je pan Pravomil Raichl srdeční záležitost a jsem rád že se tento muž dočkal alespoň posmrtně takto úžasně zpracované knihy.

09.03.2018 5 z 5

Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Luděk Navara

Opravdu pěkná kniha, když jsem ji dočetl byl jsem doslova ohromen odvahou a odhodláním Josefa Brykse. Jeho osud mi byl znám ale s chutí jsem si knihu několikrát přečetl a jsem rád že byla vydána, snad se tak dostane tento opravdový hrdina do širšího povědomí veřejnosti. Tento člověk byl u nás dlouho zapomenut i přesto že o jeho osudu vzniknul ve Velké Británii po válce v roce 1946 film Srdce v zajetí.

21.02.2018 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Kniha která dokonale vystihuje to že měl autor chorý mozek. Přečetl jsem pouze třetinu knihy a zahodil jsem ji.

18.02.2018 odpad!

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Kniha se nečte lehce, člověk při jejím čtení ztratí víru v lidskost. Po jejím přečtení jsem na ni musel neustále myslet a dokola ji rozebírat a analyzovat. Už teď vím že jsem ji nečetl naposledy ale že se k ní vrátím. Je to určitě kniha která není pro slabší povahy, spousta lidí ji odloží už při čtení první nebo druhé brutální scény. Jsem zvědavý jak se s její filmovou adaptací popere pan Marhoul.

Gladiátoři Gladiátoři Roger Dunkle

Výborná kniha pro ctitele starověkého Říma, kniha je psána velice čtive. Autor v ní vyvrací spoustu mýtů a polopravd o gladiátorech a jejich zápasech v arénách. Dává nahlédnout i na všední život gladiátorů, Římanů a organizaci starověkých her.

Krvavé léto 1945 Krvavé léto 1945 Jiří Padevět

Krvavé léto se nedá číst s klidem v duši, ukazuje temnou stránku v nás. Věnuje se tématu před kterým i tolik let po válce většina lidí zavírá oči. Ideální je mít Krvavé léto v knihovně hned vedle Krvavého finále, obě knihy dohromady ukazují obě strany jedné odporné mince.