Tomas@S Tomas@S komentáře u knih

Černé díry, červí díry a stroje času Černé díry, červí díry a stroje času Jim Al-Khalili

Al-Khalili je skvělý popularizátor vědy, v této knížce konkrétně astrofyziky a kosmologie. Je docela zajímavé číst i jeho starší text jako v tomto případě, vychazející ze znalostí v devadesátých letech. Od té doby se tyto obory posunuly obrovsky dál. Samozřejmě základní principy stále platí a v tom je právě autor výborný ve vysvětlování často velmi složitých a obtížně uchopitelných témat i naprostým laikům. Několikrát jsem v poslední době přistihl jiného popularizátora Petra Kulhánka používat téměř stejná vysvětlení jevů tak jak jsou použita v této knížce. Nevím jestli to je jen náhoda, nicméně to funguje tak proč ne.
Dále bych zmínil, že pár věci v knize se opakuje i v autorově knize o paradoxech, kterou jsem četl už dříve, která se mi až zas tolik nelíbila.

A další věc mimo hodnocení knihy, Al-Khalili je i autorem několika popularizačních televizních pořadů, nedávno běžely v televizi Prima Zoom, určitě stojí za zhlédnutí až je budou opakovat.

13.12.2019 4 z 5

Kvantový svět Kvantový svět John Polkinghorne

Kniha po jejimz precteni pochopite a zasmejete se tomuto vtipu:

Mechanik přijde do labu a zjistí, že je tam strašný nepořádek. Zavolá si asistenta a roztřeseným hlasem se ho ptá: "Tys... Tys tady na něco šahal?"
Kvantový mechanik přijde do labu a zjistí, že je tam strašný nepořádek. Zavolá si asistenta a roztřeseným hlasem se ho ptá: "Tys... Tys tady něco pozoroval?"

Ted vazne. Jako lajk, ktery zna jenom par popularnich jevu kvantove mechaniky ocenuji v knize peclive vysvetlene jeji zaklady a dale i to, ze se autor neboji zabrednout i do technickeho popisu problematiky pomoci rovnic. Nektere veci jsem znal, nektere jsem pochopil a jine mi prisly uz dost slozite. Bez podrobnejsiho studia je to obtizne chapat vic. Posledni cast knihy se zabyva trochu filozofickymi uvahami, ktere brany do dusledku mohou podstatne ovlivnit pohled jakym se divame na svet. Tato kniha mozna pomuze lepe chapat zahadny rozhovor s Janem Rakem, ktery jsem nedavno videl na DVTV https://www.facebook.com/DVTV.cz/videos/jan-rak/334278997512278/.

02.09.2019 4 z 5

Ryba v nás Ryba v nás Neil Shubin

Jedna z nejlepsich popularne naucnych knih co jsem zatim cetl. Autor popisuje tematiku nepovrchne a pritom srozumitelne a vcas se zastavi pred okamzikem, kdy by musel zabrousit do prilis odborneho vykladu. Misto toho prejde k dalsimu zajimavemu tematu. Proste skvele napsana kniha na tema vyvoje cloveka, aneb co vsechno ma clovek spolecneho nejen s rybami, ale i se zraloky, pulci, bakteriemi a mnoha jinymi zivocichy.

Na knihu jsem narazil v knihovne nahodou podle nazvu, pred nedavnem bezel v televizi dokument se stejnym jmenem, ale ten samozrejme nemohl jit az tak do hloubky jako kniha. Presto byl sam o sobe velice zajimavy. Vyhodou je mnozstvi obrazoveho materialu, ktere v knize byt nemuze. Vcetne zaberu na mista, kde byla objevena ona "ryba se zapestim" :-)

29.03.2019 5 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Opravdu zajimava kniha o behani a nejen o nem. Slavny ultramaratonec Scott Jurek se predstavuje, popisuje sve detstvi a sportovni zacatky a pokracuje pres sve nejvetsi ultramaratonske uspechy az do ne zcela zrejme budoucnosti. Zaroven vysvetluje jak se postupne dostal k plne veganske strave a stihne i predstavit sve oblibene recepty. Navic pridava i nekolik tipu pro zacinajici bezce a sportovce. Celkove je jeho zivot a uspechy velmi inspirujici. Nicmene je to inspirace hlavne pro masochisty, ultramaraton je dost drsna aktivita, kterou si bezec totalne zlikviduje telo. Jurek na to narazil uz ve veku 35 let, kdy dospel do zavazne zivotni krize.

06.02.2019 4 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Opravdu tlusta a tezka kniha (vaha) zpusobujici bolave ruce a otlaceniny :-) Byla vydana k prilezitosti 100-ho rocniku Tour. Predstavuje podrobne celou historii od uplnych zacatku az po rok 2013. Prochazi vsechny rocniky a seznamuje nas se vsemi vyznamnymi zavodniky a vitezi jednotlivych rocniku. Rozsahle se zabyva i dopingovymi skandaly a v zaveru zejmena celemu pribehu Armstronga. Je to trochu smutne cteni, zvlaste v kontextu jeho tehdejsi obrovske popularity a adorace. V knihovne jsem zrovna vcera videl asi 4 ruzne knihy venujici se hvezdne Armstrogove kariere napsane jeste pred vypuknutim skandalu. Takove knihy se uz vlastne nedaji ani cist, rozhodne ne bez hodne silne pachuti. Osobne si myslim, ze u tech profiku si asi temer vsichni necim vypomahaji, ale bez jejich talentu a obrovske driny by jim to bylo stejne k nicemu.

Navic je kniha doplnena predstavenim ceskoslovenskych a ceskych ucastniku Tour, kteri hodnoti svoji karieru a vyjadruji se i k dopingovym skandalum. Jenom upozornuju, ze mnozi z nich jsou nyni experty v prenosech z Tour na CT, coz je skvele.

Kniha je vytistena na kvalitnim kridovem papiru a obsahuje velke mnozstvi fotografii. Bohuzel trpi vazba, ktera se kvuli obtiznemu otevirani a velke vaze papiru zacne rychle uvolnovat a rozpadat.

05.12.2018 5 z 5

Macanudo 5 Macanudo 5 Liniers (p)

Precteno behem kratke chvile, cte se to rychle a snadno. Jako i ostatni Macanuda, opet se mi minipribehy hodne libily a davam pet hvezdicek. Zaujal mne Origami Boy, nepamatuji se, ze bych ho v jinem dile videl. Zahadny muz, Olga, Jindriska, vsechny tyto klasicke postavy opet zabodovaly. Tesim se na dalsi dily, jeste mi jich par zbyva.

02.10.2018 5 z 5

Gaia vrací úder : proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo Gaia vrací úder : proč se Země brání a jak ještě můžeme zachránit lidstvo James Lovelock

O panu Lovelockovi a jeho knihach o teorii Gaia jsem se docetl v nekterem z eseju Vaclava Cilka. Konecne jsem na jednu z techto knih narazil v knihovne a mohl jsem se ponorit do neradostnych vet o stavu nasi planety pred 10 lety. A bohuzel o cca 10 let po vydani teto knihy musim konstatovat, ze uz chapu proc je letos a bylo pred 3-mi lety tak strasne horko a sucho. Taky chapu, ze se za tech 10 let pro lecbu Gaiy neudelalo prakticky nic, spis ta prognoza ted vypada jeste hure. Takze nam zbyva uz jen par desitek let. No asi nastal ten spravny cas zacit zvazovat presun nekam hodne na sever.

24.08.2018 5 z 5

Tintin v Kongu Tintin v Kongu Hergé (p)

Pusobi to tak trochu jako zjeveni v dobe politicke korektnosti a rasove vyvazenosti. Herge namaloval africke domorodce jen podle svych dobovych predstav tak trochu jako opice, zrejme nikdy zadneho predtim nevidel. Vyse postavene domorode damy jsou oblecene jako v Bruselu 30-tych let, v kozichu a s kabelkou. Tintin zastreli slona a ureze mu kly, nosorozce vyhodi dynamitem do povetri, domorodci jsou podle Tintina lini a hloupi a staci je poradne servat. Vytvorit takovy pribeh v dnesni dobe by zpusobilo naproste odsouzeni.

03.08.2018 3 z 5

Sága o cestě na Island Sága o cestě na Island Jan Burian

Burian je muj oblibeny pisnickar a znam ho i jako autora televizniho poradu, kde vedl rozhovory se zajimavymi osobnostmi. Zde je autorem cestopisu a podobne jako v Chilskem deniku se mu podarilo do nej dostat nejenom ten cestovatelsky rozmer.

06.06.2018 5 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Stejnojmenny serial jsem zhledl az na druhy pokus, pri prvnim jeho vysilani jsem jim neprozretelne pohrdl aniz bych vedel o co jde. A nestacil jsem se divit, byl proste skvely. Musel jsem proto vyhledat puvodni knihu, podle ktere byl serial natocen a ta mne rovnez nadchla. Serial ji opravdu mistrne zpodobnil. V knize je navic spousta detailu, ktere divakovi mohou v deji uniknout. S tim, ze se jeste dozvime i neco navic co v serialu nebylo.

11.05.2018 5 z 5

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Tema knihy je opravdu atraktivni, jedna se o medii pred par lety tolik probirany LHC urychlovac a hledani (a nalezeni) Higgsova bosonu. Autor na rozdil od tehdejsich novinaru vi o cem pise, pracuje v oboru a mnoho fyziku z projektu velmi dobre zna. Timpadem nam podava zasvecene informace o celem projektu i jeho historii, dale vypravi o historii casticove fyziky a pokousi se nastinit i jeji budoucnost. Co se tyce soucasnych znalosti, tak ty se snazi na pomerne velke plose vysvetlit, ale myslim ze se jedna o dost tezky ukol tohle podat laicke verejnosti. Tema je tak strasne komplikovane a abstraktni, ze se to neda jen tak pochopit. Coz si i autor v jednom okamziku uvedomuje a pridava poznamku, ze ne nadarmo byla v tomto oboru udelena rada Nobelovych cen. No chci rict, ze cast knihy mohla byt napsana treba cinsky a melo by to na mne stejny efekt :-) Ale musim uznat, ze asi lepsi pokus o vysvetleni Higgse jsem nikdy neslysel ani necetl. Rovnez i dalsi oblasti casticove fyziky, napriklad kvarky, interkace a temna hmota, jsou laickemu ctenari maximalne priblizeny. Ale i tak je to fakt narocne cteni, ve kterem se snadno ztratite.

11.05.2018 4 z 5

Svět, který skončil včera: Co se můžeme naučit od tradičních společností? Svět, který skončil včera: Co se můžeme naučit od tradičních společností? Jared Diamond

Priznam se, ze jsem knihu necetl celou, jenom nektere ty zajimavejsi casti. Zbytek se mi zdal az prilis fadni a nechtelo se mi tim ztracet cas. I tak na mne udelala dojem, nektere autorovy postrehy doslova zmenily muj pohled na radu vsednich az zazitych veci.

25.04.2018 4 z 5

Když mrtví mládnou Když mrtví mládnou Philip K. Dick

Zajimave zpracovany napad i kdyz filmy na podobne tema znam minimalne dva. Jinak co k tomu dodat? Docela dobre napsane a ctive, Dick se snazil hladce proklouznout logickymi nesrovnalostmi a celkem se mu to i povedlo. Snazil se otoceny cas vylicit jakoby velmi lehce a samozrejme, presto to tam obcas skripe.

04.04.2018 3 z 5

Tajemství DNA Tajemství DNA James D. Watson

Jedna z nejlepsich popularne naucnych knih co kdy byla napsana. Autorem je samotny objevitel DNA a drzitel Nobelovy ceny James Watson a provede ctenare vedeckym svetem takzvane z prvni ruky. Dozvime se o tom co jednomu z nejvyznamnejsich objevu lidstva predchazelo a jakym zpusobem autor a jeho spolupracovnici prisli na tu zasadni myslenku jakym presne zpusobem se uchovava genom. Zajimave je, jake nahodne okolnosti k objevu vedly. Na to o jak zasadni objev se jednalo tak samotny vyzkum se zda byla vlastne takova pohoda :-)

07.03.2018 5 z 5

Hejno vran Hejno vran Alan Moore

Vubec se mi tenhle komiks nelibil, vetsinu casu jsem nevedel vubec o co tam vlastne de. Odrazuje me to od pujceni si dalsiho dilu serie. Dost velike zklamani. Pritom Alan Moore a jeho V for Vendetta je muj oblibeny komiks (no vlastne spise ten film podle komiksu natoceny :-) )

02.03.2018 1 z 5

Opráski sčeskí historje f koztce Opráski sčeskí historje f koztce Jaz

Myslim si, ze se jedna o nejlepsi knizku co zatim s oprasky vysla, a pokud ne nejlepsi tak nejtlustsi, jak uz nazev napovida. Navic je ke knize prilozena specialni vkusna mapa Cech s geografickym umistenim mnoha postav a udalosti z knihy. Oprasky v knize jsou od praveku po zhavou soucasnost, vcetne reakci na relativne nedavne vystrelky naseho znovuzvoleneho prasedenta. No proste tuhle kostku si musi kazdy fanda oprasku nekde sehnat a precist!

25.02.2018 5 z 5

130: Odysea 130: Odysea Nikkarin (p)

Libila se mi originalita kresby a kompozice, ale samotny pribeh i ta vytvarna stranka na mne pusobila spise prumernym dojmem. Pomerne dlouho mi trvalo se do pribehu dostat, pochopit co se tam vlastne deje a kam to smeruje. Fantazie autora je velika. A to k memu prekvapeni po nejake dobe zacalo fungovat a chytnul jsem se. Celkove to vidim pozitivne az tak, ze jsem vyhledal pokracovani serie 130 a zacetl se i do druheho dilu. Za mne urcite palec nahoru :-)

05.01.2018 3 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Udajne ma byt tato kniha hlavni inspiraci a prvnim dilem v dlouhe rade knih a hororovych filmu rozvijejicich tema strasidelnych nemovitosti. Kdo vi jestli se ji neinspirovaly rovnez realitky v Praze, inzerovane ceny jsou v soucasne dobe totiz vice nez srasidelne :-) Zpatky ke knize, celkem jednoduchy a primocary pribeh, ktery me docela slusne pohltil a pak byl najednou konec. Autorka nejde zbytecne do hloubky, nepitva se v tematu, proste postupne buduje atmosferu az do zaverecne udalosti a pak skonci. Nic nadbytecneho. Vedle tohoto pribehu jsou zminovane horory v podstate jen napodobeniny omylajici stejne tema.

03.01.2018 4 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Lion Feuchtwanger

Zaverecny dil teto trilogie opet nedosahl podle meho nazoru zajimavosti prvniho dilu, nicmene je o dost ctivejsi nez dil druhy. Zajimavy je zejmena nenapadny narust diktatury, nejspise jakesi podobenstvi nacistickeho Nemecka, ale i sovetskeho Ruska. Je zde opet hodne fabulace, ale stejne je to velice presvedcive :-) Zaver myslim odpovida monumentalnosti tohoto dila. Jednoznacne doporucuji!

22.12.2017 4 z 5

Šen-čen: Cestovní deník z Číny Šen-čen: Cestovní deník z Číny Guy Delisle

I kdyz se autor nesnazi byt ucelove vtipny a vypravi v zasade jen o trech mesicich nudy na sluzebce v Cine, musel jsem se pri cteni jeho pribehu porad usmivat. Pres, mozna zamerne, nedokonalou kresbu (proto davam i min bodu) je zachyceni soucasne Ciny velmi uveritelne. Autorovy zazitky jsou docela bizardni a presto pripominaji jak nasi minulost (komunismus se vsim marasmem) tak i soucasnost (kapitalismus opet se vsim marasmem). Nejspis se podobne muzou citit cizinci i v nasi zemi, ale v Cine je to dovedeno az do absurdna.

01.12.2017 4 z 5