tomas1291 tomas1291 komentáře u knih

Bible Bible neznámý - neuveden

Tohle vypadá jako suverénně nejkomentovanější kniha na tomto serveru. Tak jo. Bible mi pravděpodobně zachránila komplikovaný vztah s otcem (Malachiáš), za což jsem jí vděčný, jinak bych tady asi už nebyl, a cca 10 let pro mě byla směrodatným kompasem. (Teď je to Pokrm bohů Terence Mckenny.) Pořád si myslím, že je to Hospodinovo slovo, ale lidi všechno pokazí...

Update: Bibli jsem si koupil znovu, naposled a doufám, že to spolu vydržíme až do konce času...

14.01.2022

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Komanifest jsem přečetl již před drahnou dobou, ovšem, dokud nebude sociální otázka vyřešena, je (alespoň pro mou maličkost) důležité se k němu stále a znovu vracet.
Na margo věci: Manifest mám 4x, z toho 2x v Aj od Penguina, v současnosti pracuji na překladu úvodního eseje z v 8o vydání.

16.03.2023 5 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Dost dobrý úvod do myšlenkového směru, podaný formou knižní přednášky, bez něhož to v širším ohledu můžeme IMHO na této planetě jakožto samozvaný ,,jediný inteligentní druh ve vesmíru´´ rovnou zabalit, což píši jako přesvědčený ekofeminista. Jsem každá žena! Ženská síla! Ne vážně, nigerijské prostředí může být pro našince poměrně exotické, ale myslím si, že genderové prostředí se zas tak moc neliší, přece jenom chlapi mají v tomto ohledu vymleto všude - přece jenom patriarchát, z něhož muži tyjí, má na této planetě několikatisíciletou tradici (prakticky od vypálení neolitického sídliště Čatal Huyuk, ale samozřejmě ta zvrhlost sahá ještě dál...) a netýká se jenom bontonu, většina našich institucí (policie, armáda...) je tuze patriarchálních. Tolik tedy k rýpnutí si do vlastních řad a nyní zpět ke knížce. Někde ta debata začít musí a tato hezky ilustrovaná knížečka (64 stran kapesního formátu) je k tomu jako dělaná, pro to, aby ji ženy daly přečíst svým pivo pijícím, do hospody chodícím (nyní zesměšňuji mužské stereotypy) partnerům. Domluvil jsem.

04.01.2024 5 z 5

Kniha žalmů s Rašiho výkladem Kniha žalmů s Rašiho výkladem neznámý - neuveden

Žaltář jsem přečetl jakožto součást přípravy na přijímací zkoušky na Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy (jíž jsem 2x nebyl schopen dokončit, ale to je jiný příběh), takže zhruba vím, o co kráčí. Žalmy jsou překrásné, povětšinou zkroušené (sám Hospodin o nich v Monty Python a svatý Grál říká, že jsou tak depresivní...), 3 000 let staré modlitby k Pánu Bohu, většinou od krále Davida. Většinou se mnou hluboce rezonují. Toto vydání obsahuje prostor na poznámky. A nelekněte se, čte se to jako manga (zezadu dopředu), protože zahrnuje hebrejský originál. Doporučuji každému člověku, jemuž není jeho vztah s jeho Stvořitelem lhostejný.

09.08.2023 5 z 5

Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura Změněné stavy: Mysl, drogy a kultura Ben Sessa

Tento malý klenot na mne trpělivě čekal rok v polici s nápisem Farmakologie etc. v Krajské knihovně.

Bena Sessu znám jako neurovědce zabývající se hlavně metylendioxymetamfetaminem, kterému jakožto první lidské bytosti v Británii (zvláštní slovní spojení, ale nešť) byl legálně podán psilocybin v experimentu jiného neurovědce, Robina Carharta-Harrise z King´s College.

Kniha je to skvělá, dějiny drog zhuštěné do 64 (!) stran, čímž trumfne Stručné dějiny drog Antonia Escohotada (150 stran).

Vkusný design, chemické vzorce, smysl pro humor, co víc si jenom přát?

Doporučuji každému amatérskému, laickému neuropsychofarmakologovi/-žce.

19.05.2023 5 z 5

Hledač posvátných hub Hledač posvátných hub Thomas J. Riedlinger

V první verzi svého komentáře k této knize jsem se čertil nad nevalnou úrovní překladu. Avšak nyní seznávám, že podobných knih je jako šafránu a její vydání bylo zapotřebí (právě tak jako Encyklopedie psychedelických látek). Jak říkáme my amatérští etnomykologové: ,,Nemusí pršet, hlavní, když kape.´´

20.11.2023

Středověká filozofie: Od Al-Fárabího k Ockhamovi Středověká filozofie: Od Al-Fárabího k Ockhamovi Andrés Martínez Lorca

Úděsný pseudo-překlad, asi díky Translinguo, ale obsah jako obvykle podnětný.

03.09.2023

Když nejste v pohodě Když nejste v pohodě Jill Stark

Trochu jsem nevěřil že by autorka mohla procházet takovým peklem, jaké v knize popisuje, ovšem tato knížka se stala biblí mé autoterapie. Rozhodně jí doporučím lidem okolo sebe a každému kdo se topí ve...

23.06.2023 5 z 5

Král Artuš a jeho družina Král Artuš a jeho družina Robert Wolf

Kultovní gamebook mého dětství. Už si nevzpomínám, zda jsem ho dohrál, ale po letech jsem objevil jeho kouzlo znovu. Teď, coby znovuzrozený hráč deskovek, karetek a právě gamebooků se pokouším o štěstí zase. Držte mi palce!

Update: Byl jsem poražen gamebookem, nemohu říci jak, ledaže bych spoiloval, ale dobrá rada nad zlato - bacha na zhrzený ženský!

16.06.2023

Na rozkaz krále Na rozkaz krále Ljuba Štíplová

Vpravdě kultovní hrací kniha z dob hlubokýho totáče, na který jsem ujížděl 3x v životě. Vkusné ilustrace, chytlavý příběh, a hlavně ten gamble!
Poprvý se mi dostala do rukou na počátku devadesátek, pak na jejich konci, a teď jsem to stáhl z jednoho nejmenovaného serveru pro sdílení souborů (jednička v ČR), vytiskl, svázal a při masivním házení kostkou dohrál za dva dny. Jednoznačně doporučuji Vám i Vašim ratolestem, asi to rozvíjí nějaké měkké schopnosti.

12.05.2023 5 z 5

Ježíš Ježíš Humphrey Carpenter

Včera jsem to dočetl a docela se mi to líbilo.

Autor zvolil kritický osten a pokusil se hledat ,,historického Ježíše´´, za vším tím hlavně janovským mýtem o ,,vtěleném Slovu´´. Místo toho našel jakéhosi starověkého učitele morálky. Což není málo, ale u Božího Syna bych toho čekal poněkud víc. Ale co, stejně to byl jenom prostý Syn tesaře.

Možná bych toho mohl napsat ještě více, ale Summa locut.

02.05.2023 5 z 5

Komunistický manifest (komiks) Komunistický manifest (komiks) Karl Marx

Vzhledem k tomu, že MarxEngelsovi, této dvouhlavé sani, je v tomto rádobyvtipném komiksu přikládána odpovědnost za potoky krve 20. století, se mi to moc nelíbilo.

16.03.2023 odpad!

Komunismus (nejen) pro děti aneb jak vše bude jednou jinak Komunismus (nejen) pro děti aneb jak vše bude jednou jinak Bini Adamczak

Své dvouleté neteři bych z ní asi nečetl, ale mě se to líbilo. Viz K. Marx, Ekonomicko-filosofické rukopisy z roku 1844, kapitola Komunismus. Doporučuji všem lidem dobré vůle, nejen kovaným soudruhům, protože jen komunizovanému lidstvu patří budoucnost, globální kapitalismus je materiální podmínka Utopie. Čest.

05.03.2023 5 z 5

Číše a meč, agrese a láska aneb Žena a muž v průběhu staletí Číše a meč, agrese a láska aneb Žena a muž v průběhu staletí Riane Tennenhaus Eisler

Žen, kterým je hluboce líto žen, které etc., je mi hluboce líto. Kniha je o naší historii, a jsme to my a tato živoucí, snící planeta, kdo, jak by řekl Terence Kemp McKenna, bude výsledky svého konání (i. e. umírající planeta vinou neoliticko-industriální revoluce) jíst v závěrečném jednání. Nemůžu objektivně hodnotit, zatím jsem za stranou 200, ale už teď jsem nadšen. Kniha (nebo spíš femimanifest), ze které čerpal Bard McKenna, sám velký nepřítel ideologičnosti, nemůže být špatná, tím méně ideologicky zaujatá. A taky není. Hodnotil bych ji jako Top knihu (spolu s kanonickými spisy), či právě McKennovým kontrakulturním manifestem Pokrm bohů. Jediné, co mi tady chybí, jsou psychedelické exoferomony Matky přírody, ale chápu, že v době, kdy kniha poprvé vyšla, se evoluční teorie sjeté opice teprve formovala.

Á propos, komunismus je sémantická past. Kdo nečetl Marxe (Judr. Karla Heinricha), past ani neuvidí, leda do ní spadne.

Kudos nakl. Argo a Alpha book za tento klenot.

17.02.2023

Ekologie, etika a změna klimatu Ekologie, etika a změna klimatu Daniel Goleman

Z mého pohledu jde jenom o slova (neříkám, že se nemohou změnit v činy), vyslovená v situaci, kdy se jako druh chystáme opustit planetu (abychom přežili). Kupoval jsem kvůli dalajlámovi, ekologii, etice a změně klimatu.

03.02.2022

Pěticípá totalita: 100 let KSČ v rozhovorech Pěticípá totalita: 100 let KSČ v rozhovorech * antologie

Děkuji uživateli Denny456 za tipy ke čtení a vůbec za komentář. Jinak tohle by mohla být kniha, která má potenciál uskutečnit můj absolutní rozchod s komunismem, což není vůbec málo, znamená to ultimativní deideologizaci jednoho radoby-intelektuála. Tajemství KS je časová rezonance s katolickou církví, evidentně v jejím nejbrutálnějším období.

03.02.2022

Mandaly. Obrazy z nevědomí Mandaly. Obrazy z nevědomí Carl Gustav Jung

Pro mě jakožto pro amatérského (spirituálního) alchymistu absolutní bomba (asi pro mě jako cokoliv od Junga - teda až možná na Červenou knihu, ta mi přišla až příliš vyumělkovaná, ale možná bych jí taky mohl jednou dočíst...). Rozjede se to (alchymické aluze) hned u první mandaly, a plynule prochází až do poznámek. Doporučuju všem jungiánům. A vydání z roku 2021 má taky cool cover!

16.01.2022 5 z 5

Hledání ztraceného smyslu práce - výbor textů o člověku a práci Hledání ztraceného smyslu práce - výbor textů o člověku a práci Karl Marx

Četl jsem cestou do práce, což je děsný shitjob, který vykonávám jen s největším sebezapřením, a to pracuji v sociálních službách. Svému účelu poslouží, doopravdy člověk zachce přečíst všech 39 bichlí Spisů Marxe a Engelse, navzdory rodičům, tomu co o M. říkají buržoazní ideologové, buržoazní společnosti samotné, etc. Vyvolává ve mně dojem, že člověk nebyl stvořen pro práci, ale pro vpravdě lidskou aktivitu (sex, drogy, rock and roll). Možná má publikace pomoci zrušit dělníkovi jeho odcizení, ale dle mého skrovného názoru kapitalistický výrobní způsob nefunguje, a globální problémy jsou toho důkazem. Upřímně, musíme nakrmit, ošatit a ubytovat více jak 8 miliard lidských bytostí, a to vše s ohledem na životní prostředí, což, jak říká antropolog Josef Wolf, se nám moc nedaří. Kapitalismus je poslední třídně-antagonistická forma výroby, za ní následuje komunismus (univerzální sbratření člověka, chcete-li), jehož geniální definici podal Marx lehce po svých dvacátých narozeninách ve svých raných Ekonomicko-filosofických rukopisech z roku 1844 (1844). Ovšem žádný výrobní způsob neodchází dříve, než uvolnil všechny výrobní síly, které jsou v něm obsažené, ať už to znamená cokoliv (Německá ideologie, 1845). Projektovat umírající planetu do roku 2050 je spíš Bidenův špatný vtip, protože Neexistuje planeta B. O nešťastné a trpící lidstvo by se postaral některý čínský Man Made Plague (člověkem vyrobený mor), a vykácené pralesy by zalila vzedmutá hladina oceánů,... Konec příběhu? Modlím se k Hospodinu, ať homo ne tak sapiens dá v souvislosti se známým výrokem moudrost k rozlišování věcí důležitých a pošetilých. Knihu nehodnotím, protože souhlasím s předcházejícím komentářem.

11.01.2022

Buddhismus pro rozchody Buddhismus pro rozchody Meshel Laurie

Skvělá kniha, kéž by i (mně) pomohla. Cením si autorčiny upřímnosti (heroin!), a ačkoliv asi byla napsána pro ženy, i já jsem si z ní něco vzal.

17.11.2021 5 z 5

Deník knižního závisláka Deník knižního závisláka kolektiv autorů

Kniha přesně pro mě. Cool výtvarná výprava. Rád ho vyplňuji, s ním bude četba radost.

27.10.2021 5 z 5