Hledač posvátných hub

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Eseje pro R. Gordona Wassona zní podtitul knihy, který stručně, přitom zcela vyčerpávajícím způsobem několika slovy vysvětluje, o čem se lze dočíst. Jde o rozsáhlý soubor textů shromážděný T. J. Riedlingerem, rodinou a přáteli Wassona – legendárního objevitele účinků mexických hub na psychiku člověka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30949/hledac-posvatnych-hu-30949.jpg 4.84
Žánr
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

The Sacred Mushroom Seeker: Essays for R. Gordon Wasson., 1990

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Hledač posvátných hub

HTO
03.08.2013

Vynikající kniha věnovaná památce člověka, který pro západní civilizaci znovuobjevil psychoaktivní houby. R. Gordon Wasson, který se jako Američan hub spíš bál, se ke svému (i našemu) štěstí oženil s houbomilnou Ruskou, a přestože civilním povoláním byl bankéř, skončil jako jeden z nejváženějších etnobotaniků světa – on a jeho žena byli prvními bělochy, kteří byli připuštěni k mexickému mazatéckému rituálu s posvátnými houbami (v 50. letech). Sborník esejů od kolegů, přátel, spolupracovníků i vědeckých oponentů, který nabízí nesmírně pestré čtení a pár psychedelickoveselých překlepů v podobě občas až devíti otazníků za sebou.

„Wasson a západní člověk jako takový museli čekat hodně dlouho, než zjistili, že „kouzelné houby“, o nichž psali už v 16. století španělští historikové, skutečně existují, a že vesmír vůbec není absurdní – či spíše, že je natolik hyperabsurdní, že je schopen představit koncepci absurdity jako zároveň hlubokou i nepotřebnou.“ (Z eseje Sbírání Wassona.)

Pobavilo mne, že knihu přeložil člověk jménem Pavel Hub, a když jsem si vzápětí šel pro záložku na výše uvedený úryvek do obývacího pokoje, maminka se právě dívala na pořad o tom, jak se vaří houbová polévka. Miluju vesmír.