TimetoStyle TimetoStyle komentáře u knih

Papírová města Papírová města John Green

Tohle je čtvrtá knížka od mého oblíbeného autora.
Začala jsem ji číst na Den nepřečtených knih, byl to den, kdy se měly dostat na scénu ty knížky, které mám už strašně dlouho v knihovně a které jsem nepřečetla. Rozhodla jsem se dát šanci téhle té krasavici, protože jsem si chtěla přečíst něco trochu odlišného od romantiky. Ona je tak trochu detektivní - Margo se hledá skoro po celou dobu knížky.
Ze začátku mě knížka nejdříve nebavila, ale pak jsem si hlavní hrdiny zamilovala. Quetin je opravdu originální postava, stejně jako ostatní postavy napsané od Greena. Má na to fakt dar, protože každá je něčím zvláštní a roztomilá.
Jak už jsem psala, tak mi to připadalo tak trochu jako detektivka. Jednou jsem si chtěla před spaním číst, ale zrovna jsem četla část, která byla fakt napínavá :-D prostě zákon schválnosti...
Líbilo se mi, že Q. čte z knížky s poezií - Stébla trávy. Vážně uvažuju, že si ji koupím, protože se mi strašně líbí básničky z ní.
Ti z vás, kdo máte rádi Greena, si tuhle knížku zamilujete :-)

01.10.2018 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Tak tohle je bez pochyby moje nejoblíbenější knížka. Laru Jean (no nemá úžasné jméno?) jsem si zamilovala hned od úplného začátku knížky. Samozřejmě Kitty a taky Margot byly úžasné, ale ten jejich táta, ten byl taky boží. (Víte, že je gynekolog? Takže je ve své podstatě 24 hodit denně jen se ženami.)
Nechápu, jak Jenny Han mohla vymyslet tak originální jména hlavních postav. No vážně, koho napadne jméno ,,Lara Jean Songová Coveyová"? S autorkou jsem se setkala na Humbooku, to ona byla to hlavní, co mě na něm zaujalo úplně nejvíce. Když jsem ji spatřila poprvé na vlastní oči, tak jsem si v duchu řekla ,,Děkuji Ti, že se stala Tvoje knížka mojí nejoblíbenější. Díky ní jsem si zamilovala čtení jako nic jiného ♥" Nechala jsem si od ní podepsat hned dvě knížky - ,,Všem klukům, které jsem milovala" a taky ,,Oko za oko". Dokonce se samotnou autorkou mám i fotku!
Vyprávění se mi moc líbí, knížka je čtivá. Peter na mě působí hodně namachrovaně, ale potom už se ,,uklidňuje". Naopak Josh mi přišel parádní hned od té doby, co vystoupil na scénu.
Celá rodina Lary je prostě boží!
Nechci tady moc prozrazovat děj, ale dám sem i jeden SPOILER - když jede Lara s Peterem na hory na školní výlet (lyžák), tak je moc romantické pozorovat, jak se ti dva sbližují. Moc se mi líbí, jak to probíhá ve výhřivce.

19.08.2018 5 z 5

Slunce je také hvězda Slunce je také hvězda Nicola Yoon

Jednou jsem byla na emailu, protože mi tam přišel jeden od Albatros media s tím, že mi můžou dát slevu. Rozklikla jsem ho a tam mi bylo řečeno, že pokud si objednám knížku Slunce je také hvězda od nich, dostanu slevu 25% a taky poštovné zdarma. Za 1 minutu už jsem měla hotovou objednávku :-) Knížku jsem si objednala ve středu a ona mi přišla hned druhý den. Zrovna v ten den jsem zůstala doma, protože mi nebylo dobře - útěchou mi byla tato krasavice.
Další týden jsem měla s rodinou letět do Řecka, tak jsem se musela rychle uzdravit. Měla jsem v plánu si vzít tuto knížku s sebou, protože mě fakt bavila. Jak už jsem psala - byla jsem doma a četla jsem ji, ale tady vzniká problém - přečetla jsem ji během 5 dní :-D možná ani to ne.

Ale teď už k samotné recenzi...
Jakmile mi knížka přišla, hned jsem se do ní pustila. Hodně mě nalákala obálka a taky anotace, proto jsem neodolala.
Vyprávění se střídalo mezi Danielem a taky Nataschou, se mi to líbilo. Oba dva pohledy se střídaly svižně a taky to bylo velmi originální.
Líbilo se mi, jak Daniel potkal Nataschu a taky jak ji popisoval, to mi přišlo velmi povedené. Pokud si dobře pamatuju, tak se to stalo v jednom z obchodu s písničkami na deskách. A tady náš příběh začíná - Daniel nejdřív Nataschu sleduje, potom ji zachrání před přejetím a pak se náhodně setkávají. Naše dívčí hrdinka potom řeší něco velmi důležitého a odhání od sebe klučičího hrdinu.
Po přečtení mi došla jedna věc - celá knížka, která má 325 stran, pojednává pouze o jednom dni! Když jsem si to uvědomila, začala jsem o tom hodně přemýšlet. Knížka, která mi ukázala, jak se osud může změnit během chvilky (jeden příklad za všechny - Daniel strhl Natashu pryč ze silnice před jedoucím autem).
Do téhle knížky jsem se zamilovala hned od první strany. Díky ní jsem si uvědomila, jak málo stačí k tomu, abyste ovlivnili životy lidí, které ani neznáte. Přišlo mi to neuvěřitelně dobře napsané a promyšlené.

19.08.2018 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Gayle Forman

Knížku jsem ulovila ve slevě v NeoLuxoru. Bylo to před rokem a já jsem si řekla, že přečtení odkládám už dlouho.
Ze začátku jsem se zase začetla rychle, autorka píše čtivě. Na knížce se mi líbilo to, že se střídal pohled, kdy bylo všechno v pořádku a potom pohled z nemocnice, to se povedlo. Popis nehody, co se rodině stal, byl podle mě hodně krutý. Živě jsem si představovala, jak to asi probíhalo.
Cítila jsem se stejně bezmocně jako Mia, když se chtěla ,,vrátit“ do svého těla, ale nemohla.
Kniha byla dojemná, křehká a podle mě i reálná.
A co ten závěr knížky? Když jsem dočetla poslední slovo, tak jsem si říkala ,,okamžitě potřebuju druhý díl!“ a v tu chvíli jsem si myslela, že se seberu a hned pojedu do města :-)
Můžu vám ji jen a jen doporučit :-) je to taková oddechovka, která neurazí.

08.08.2018 4 z 5

Tajemství kůže Tajemství kůže Alice Broadway

Na Instagramu jsem zahlédla soutěž o tuto krasavici s lesklou obálkou. Přečetla jsem si anotaci a řekla jsem si, že je to sice trošku morbidní nápad, ale je hlavně originální. Když mi napsali, že jsem vyhrála, byla jsem nadšená. Knížka mi přišla velmi rychle – asi do třech dnů. Málem jsem se do ní pustila už na poště :-) ale musela jsem to vydržet.
Když jsem ji konečně držela v rukou, tak jsem pochopila, proč všichni chválí její obálku – je lesklá a taky je něco mezi tvrdou a měkkou vazbou. Až knížku přečtete, tak na obálce pochopíte ty obrázky.
Teď se konečně dostávám k samotnému ději – s Leorou jsem se ztotožnila okamžitě. Byla mi ihned sympatická. I ta její praštěná kamarádka Verity byla super.
Leořiny rodiče se mi taky moc líbily do té doby, dokud se Leora nedozvěděla pravdu. Od té doby jsem je moc nemusela, ale stejně jsem si k nim zase cestu našla.
Knížka se mi četla skvěle. Vážně jsem uvažovala o tetování, protože se to v knížce tolikrát omílalo, že bych si ho málem nechala i udělat. (naštěstí ho nemám, možná si nechám udělat jen dočasné)
U konce knížky jsem měla vážně otevřenou pusu a říkala jsem si – panebože! Okamžitě potřebuju další díl! :-) ten bohužel vyjde až někdy ke konci tohoto roku…

08.08.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Na knížku jsem narazila v jednom z mých oblíbených knihkupectví. Prohlížela jsem si hřbety knížek a zaujala mě právě tato s filmovou obálkou, moc se mi líbí.
Do děje nás autorka uvedla hezky plynule, v postavách jsem se vůbec neztrácela.
Bylo mi trochu líto Louisy Clarckové, protože byla vyhozená z její oblíbené práce, která byla v pekařství.
Musela si najít novou, protože její rodiče nepracují a sestra vychovává svého syna.
Potom na scénu přichází (spíš tedy příjíždí) Will Traymor na invalidním vozíku. Měl nehodu na motorce. On sám ji neřídil, jen byl obětí nehody - srazila ho. Od té doby je na vozíku, všechny svaly má ochrnuté, nic nemůže dělat sám, dokonce ho musí i krmit.
S takovým životem je těžké se smířit a přijmout ho, proto se rozhodl spáchat sebevraždu - chtěl si podřezat žíly na zápěstí. To se mu sice povedlo, ale naštěstí ho našli včas a díky tomu přežil. Rodičům slíbil ještě 6 měsíců života, kdy si nic neudělá a ještě popřemýšlí o tom, jestli bude dál žít.
Louisa zatím neúspěšně hledá práci, nabízí jí dost zvláštní pozice… potom jí zaujme pečovatelka o jednoho invalidu. Jde na pohovor a tam jí zaměstnají. Louisa je štěstím bez sebe do té chvíle, než uvidí Willa. Začne na ni dělat strašné zvuky, což Lou vyděsí. Postupem času si ti dva k sobě hledají cestu. Lou se snaží přimět Willa, aby se nevzdával a žil s ní dál. Bere ho na různé výlety, které se skoro vždy podařily.

Přesvědčí ho nakonec? Bude s ní chtít Will žít dál? To už si musíte zjistit sami :-)

Konec knížky jsem trochu obrečela, to je pravda, no… ale takhle jsem to i čekala.
Knížku vřele doporučuji, protože při čtení vás donutí zamyslet se nad věcmi, které nejsou až tak důležité.

01.08.2018 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Tohle je moje první knížka s touto tématikou a musím říct, že si mi to nečekaně líbilo :-)
Hned na prvních stránkách jsem se do Simona zamilovala.
Pokud jste viděli trailer k filmu, tak Simona jsem si představovala přesně takhle.
Nesnášela jsem Martina, ale to asi všichni, protože hlavní postavu vydíral.
Při čtení jsem se hodněkrát smála, byla to boží knížka.
Celou dobu jsem se snažila zjistit, kdo je ten tajemný Blue. Můžete zkusit hádat, ale bohužel jsem se netrefila. Autorka totiž chtěla, abychom si mysleli, že to je jeden kluk, ale nakonec není. (je to trochu zamotané, viďte? :-D )
Přečetla jsem ji ani ne za týden.
Líbil se mi komentář vzadu na knížce – ,,Na Simona Spiera mám velký zálusk. Totálně jsem se do něj zamilovala. Jen škoda, že nejsem jeho typ…“

Tuhle knížku jsem si koupila spolu s Podělaným navrch proto, že když bych si koupila tyhle ty dvě knížky dohromady, tak bych ušetřila na jejich pořízení 200,- Kč. A to se vyplatí, ne? Pokud byste taky chtěli ušetřit, tak si je kupte na stránkách Knižního klubu.

24.06.2018 5 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Nikdy si nekupuju knížky, které všichni čtou. U téhle té jsem udělala vyjímku a byla jsem mile překvapená.
Začetla jsem se docela rychle, hlavní postava se jménem A se mi zalíbila.
Hned na prvních stránkách nás autor přivede do děje a řekne nám, co se s ním děje.
Nejvíce jsem se těšila na pasáž, která je řečená už v anotaci knížky - když se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Vyprávění o ní se mi moc líbilo. Strašně mě zajímalo, jak to s nimi dopadne.
A ten konec? Podle mých představ sice není, ale autor to asi líp udělat nemohl :-)
Knížku jsem měla přečtenou během týdne.

V knihkupectví jsem musela vypadat fakt vtipně, protože jsem tuhle knížku z regálu asi třikrát vzala a zase vrátila, protože jsem se neuměla rozhodnout, jestli si ji mám koupit. Nakonec jsem se rozhodla si ji koupit a rozhodně toho nelituji.

Jediné mínus vidím v překladu - nejdřív hlavní postava (se jménem A) říkala, že není ani kluk a ani holka.  Přitom potom píše z pohledu kluka, i když je v těle jak kluka, tak i holky. Chápu, že překlad do češtiny není zrovna jednoduchý, ale aspoň to mohli nějak předělat/přepsat.

27.05.2018 5 z 5

Láska mezi písmenky Láska mezi písmenky Jodi Picoult

Tuhle knížku jsem si šla hned po dočtení prvního dílu koupit. Ulovila jsem ji dokonce ve slevě :-)
Ze začátku jsem se začetla docela rychle, ale potom jsem knížku na měsíc odložila, protože nebyla stejně tak dobrá jako její první díl. Po téhle ,,pauze“ jsem si na ni vzpomněla a přečetla ji opravdu rychle, protože se konečně něco dělo.
V postavách jsem se vyznala dobře, kapitoly byly středně dlouhé a taky se tam střídali vypravěči.
Moc se mi líbila scéna v obchoďáku s princeznou, to jsem se fakt pobavila. Taky se mi moc líbilo, jak se Oliver musel učit věci v našem světě. Nejvtipnější to bylo podle mě ve škole – nevěděl, jak napsat test (začal do něj kreslit draka :-)).
A ten konec? Překvapil, to jo, ale byl předvídatelný.

08.05.2018 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Je to tíživá, ale optimistická novela o dvojčatech a rodinných problémech. Ze začátku jsem se do knížky hned začetla, autorka nás krásně seznamuje s postavami. První vypravěč se stal Noah, dvojče Jude, který to vypráví z doby, kdy jeho mamka umřela. Potom následuje kapitola s názvem Jude, která to vypráví z doby po smrti mamky.
Takovýhle typ knížky jsem četla poprvé a moc se mi to líbilo – byla to zvláštní zkušenost. Skoro polovina knížky je taková depresivní, potom už se ,,přehoupneme“ na optimističtější část a ke konci už vysvitne to zmíněné Slunce. (které je v názvu knížky)
Jediné, co mě fakt štvalo bylo to, že v knížce byly chyby. (samozřejmě chápu, že to nikdy nebude úplně bez chyby, ale i tak mi to dost vadilo…) A ten konec? Dal se sice předpovědět, to jo, ale celou knížku jsem si přála, aby to tak dopadlo. Za mě můžu doporučit :-)

Při čtení jsem si do knížky lepila lepítka k zajímavým myšlenkám u musím vám říct jedno – spotřebovala jsem všechna žlutá :-D To značí to, že to je opravdu dobrá knížka.
Pokud by se vám líbily knížky zmíněné v tomto příběhu, tak to jsou tyhle dvě:
Portugalské sonety (Elizabeth Barrett Brownigová) – ,,Jak miluji tě?“
Pekelná přísloví (Wiliam Blake)

23.04.2018 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Díky povinné četbě na SŠ jsem si konečně přečetla tuhle knížku. Chystala jsem se na ni opravdu dlouho a konečně to mám za sebou :-)
Na to, že to je klasická literatura, se mi to líbilo. Četla se mi rychle. Nejvíce mě překvapil konec.
Jako povinnou četbu můžu jedině doporučit.

14.04.2018 4 z 5

První láska První láska James Patterson

S hlavní hrdinkou jsem se hned ztotožnila – nedělá žádné průšvihy a taky hodně čte.
Bylo to vtipné, protože přemýšlela skoro stejně jako já. Líbilo se mi, že ten útěk z domova měla naplánovaný, kdybych tohle udělala já, tak by to bylo do puntíku stejné.
Konec byl takový… no nevím, něco tomu chybělo. Skoro jsem věděla, co se stane, takže to pro mě nebylo žádné překvapení. Působilo to na mě tak, že se autorka snažila vyvolat slzy. (Jsem trochu citlivá, no dobře… tak hodně

30.03.2018 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Díky povinné četbě na SŠ jsem si konečně přečetla tuhle knížku. Chystala jsem se na ni už opravdu dlouho, ale né a né se k ní dostat...
Ze začátku jsem se začetla rychle. Překvapilo mě to, protože tohle byla moje první divadelní hra. Příběh se mi moc líbil, do hlavních hrdinů jsem se zamilovala hned. Za mě můžu jedině doporučit :-)

30.03.2018 5 z 5

Čtyřlístek pro štěstí Čtyřlístek pro štěstí Jana Červenková

Tuhle knížku jsem měla na základce jako povinnou četbu. Vybrala jsem si ji podle názvu a taky podle zajímavé anotace. Tehdy jsem si ji musela přečíst z "nutnosti" a ani jsem ji moc nepochopila.
Letos (asi po 5 letech) jsem se k ní s radostí vrátila a musím říct, že se mi moc líbila. Byla čtivá a taky zajímavá. Díky ní jsem se podívala do dětského domova a viděla ho v očích třináctileté Dany. Moc hezký příběh, sice trochu smutný, ale i tak se mi moc líbil :-)

30.03.2018 5 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

O této knížce jsme mluvili ve škole a zaujala mě. Musela jsem si ji ten den jít rovnou koupit.
Knížka se mi četla skoro sama, byla fakt zajímavá. Tenhle typ knížek nečtu, ale tahle mě mile překvapila, možná se podívám po podobných :-) Rozhodně doporučuji.

04.03.2018 5 z 5

Cukroví Cukroví kolektiv autorů

Tuhle kuchařku jsem dostala k narozeninám a moc se mi líbí. Má moc krásný obal a taky super návody, jak vytvořit sladkosti. Brzy si určitě něco připravím :-)

Říkejte mi Tini Říkejte mi Tini Martina Stoessel

Tuhle knížku jsem si zamilovala úplně hned. Koupila jsem si ji v pátek odpoledne a hned druhý den jsem ji měla přečtenou. Moc se mi líbíla. Tini jsem si zamilovala hned, jak jsem si uviděla v televizi. Za mě můžu jedině doporučit :-)

Čivava Čivava Birgit Holler

Díky této knížce jsem se dozvěděla hodně věcí. Pořídila jsem si ji, když jsem věděla, že Čivava je přesně pro mě. Knížka je moc hezky zpracovaná, moc se mi líbily fotky a povídání o tomto úžasném plemeni. Za mě můžu jedině doporučit :-)

Čivava Čivava Barbara Andrews

Tato knížka se mi moc líbila, protože miluju Čivavy. Po přečtení jsem se rozhodla, že toto plemeno je přesně pro mě :-) Za mě můžu jedině doporučit.

04.02.2018 5 z 5

A Cup of Style - motivační diář 2018 (střední vydání) A Cup of Style - motivační diář 2018 (střední vydání) Nicole Ehrenbergerová

Konečně jsem našla diář, který mi vyhovuje. Moc se mi líbí jak uvnitř, tak i venku. Můžu jedině doporučit :-)