Thrawn89 Thrawn89 komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Stejně jako první díl, je i Temný les mimořádně originální sci-fi záležitostí. Kontakt naší civilizace s civilizací mimozemskou, navíc pokud je popsán velmi realisticky a uvěřitelně, je přesně můj žánr. Autorovi se velmi dobře podařilo zvládnout prolnutí "makrosvěta" (fyzikální teorie, moderní technologie, sociologie lidstva i ta vesmírná sociologie vysvětlená v závěru) s "mikrosvětem" (psychologie hlavních postav a jejich role v příběhu). Ačkoliv je tedy téma knihy a jeho podání celkem náročné a vyžaduje od čtenáře pozornost, drží to celé pohromadě, je to uvěřitelné a především čtivé. Přes to všechno nemohu hodnotit plnou palbou a to kvůli jednomu problému. Kniha je zbytečně nafouklá. Věřím že zkrácení o čtvrtinu možná až o třetinu by knize dodalo větší dynamiku. Některé pasáže se zbytečně vlečou a některé jsou dle mého zbytečné zcela (např. ta s těmi třemi důchodci). Trochu mi to narušovalo čtenářský zážitek, který však i tak zůstal velmi dobrý. Přesto si však případných pět hvězdiček schovávám na závěrečný díl. Doufám, že se to vyplatí...

17.04.2018 4 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Básnický styl psaní, který používá autorka není úplně mým šálkem kávy a potřeboval jsem trochu času než jsem se do knihy začetl. Poměrně rychle jsem se však do toho dostal, možná proto, že květnatých pasáží začalo ubývat ve prospěch samotného děje. Knihu bych rozdělil do dvou částí, prví odehrávající se v Kapuji a druhou odehrávající se po útěku gladiátorů z Batiatovy školy a následném tažení otroků v Itálii. Zatímco první část mě opravdu bavila, především pro velmi dobrý popis tehdejší společnosti a opravdu zajímavý psychologický profil Spartaka (jako někoho, kdo pouhou silou své vůle a rozhodností svých gest dokáže strhnout dav) a Krassa (typického a přesto jedinečného představitele římské šlechty). Naopak druhá část byla pro mě zklamáním, jednak proto, že se nedostavily výraznější popisy bitev a také proto, že mi přišlo vše tak nějak příliš rychlé, bez většího vysvětlení jednotlivých kroků. Takže ve výsledku určitě povedená a hezky napsaná kniha, která ukazuje tehdejší události v hodně lidském a osobním světle, ale která dle mého nenabízí čtenáři ucelený pohled na tehdejší události.

12.02.2018 3 z 5

Star Wars - Pašerákova zkouška Star Wars - Pašerákova zkouška Greg Rucka

Svojí délkou jde spíše o povídku, pojednávající o misi, kterou Han a Chewbacca provedou pro povstaleckou Alianci. Kromě dvojice hlavních hrdinů určitě vyniká zajímavá postava imperiální důstojnice Beck, která dodává příběhu tu správnou "zlou postavu". Celkově jde o svižné počtení, které vtáhne čtenáře do děje, ale které končí příliš rychle. Škoda, že nebyl dán větší prostor jak příběhu, tak některým postavám.

07.01.2018 4 z 5

Star Wars - Ztracené hvězdy Star Wars - Ztracené hvězdy Claudia Gray (p)

Ztracené hvězdy jsou (smutně) romantickým románem ze světa SW, který se prolíná hlavními událostmi původní filmové ságy (epizody IV-VI) s několika málo odkazy na epizodu VII. Jde bezesporu o kvalitní počtení, které musí fanoušky SW potěšit, ale pro sebe zde vidím i několik problémů, které mě na knize vadily.
Příběh Thena a Cieny je opravdu zajímavý a dobře napsaný. Silný emoční vztah obou hlavních protagonistů, kteří jsou po celou dobu knihy okolnostmi nuceni bojovat s faktem, že nemohou být spolu, vytváří dostatečné napětí, které Vás u knihy udrží až do konce. Můj problém s knihou je v tom, že tento romantický vztah hlavních hrdinů poněkud přebijí okolní SW univerzum, která pak působí spíše jako kulisa. Vše je zda tak nějak naznačeno, povrchně popsáno, ale člověk se vlastně nic moc nového nedoví. Příběh velice rychle přeskakuje mezi jednotlivými události a nijak hlouběji je nerozvíjí. Čtenář se tak o bitvách o Yavin, Hoth, Endor prostě nedozví nic nového, pouze je vidí očima hlavních hrdinů, kteří řeší to, aby se náhodně navzájem nezabili... Co mě také zklamalo, bylo, že kniha nenabízí téměř žádné pochopení toho, jak to bylo mezi epizodou VI a VII. Např. jak vznikl První řád, kde se vzal Snoke, jak to bylo s Lukem a jeho novým řádem Jedi...? Na žádné z těchto otázek nezískáte odpověď, ani náznak odpovědi. Takže i když tam pár narážek je, vlastně to vůbec není kniha o "Cestě k VII. Epizodě". Ve výsledku tak jde o dobrou četbu, která ale nenaplnila potenciál, který jsem od toho čekal, horší 4 hvězdičky...

31.12.2017 4 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Ve filmovém světě prý vznikají dva nové projekty a sice nová SW trilogie a také hraný seriál. Vše má být zcela nezávislé na současné sáze. Doufám, že to bude ze světa staré republiky, protože v knižním světě stará republika jasně vládne. Spolu se sérií Darth Bane a knihou Darth Plagueis další kniha plná temné strany ve své nejniternější podobě, vyšperkována osobou sithského císaře, pravděpodobně nejmocnějšího sitha všech dob.
Musím však souhlasit s Gambit12, že postava Revana je trochu zklamáním, především jeho dějová linka v první části knihy je trochu slabší ve srovnání s tou Scourgovou. Druhá část knihy, kdy se obě linky propojí je však prostě skvělá a závěr dechberoucí. Kniha je určitě přístupnější pro hráče KOTOR, ale věřím, že i pro ostatní bude dobře stravitelná.

17.12.2017 5 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Bane a Zannah v epickém závěru celé trilogie a perfektní začátek dlouhého příběhu na jehož konci je Palpatine coby císař. Naprosto úžasné. Celá série je akční, stále se něco děje. Akci střídají pohledy do nitra temné strany síly a dozvíme se něco i o historii Sithů jako takových. Povinnost pro všechny fanoušky SW, ale přístupné nejenom pro ně.

28.11.2017 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Velmi povedené a originální sci-fi. Kniha má v zásadě hlavní příběh, který je zabalený do velkého množství popularizačně-naučného textu. Co je jednoznačně velkým plusem knihy je fakt, že tato popularizačně-naučná část se dá pochopit nebo alespoň představit. Přesto musím říci, že bylo té vědy místy zbytečně mnoho a jako nevědec jsem místy ztrácel koncentraci. Na druhé straně si myslím, že to příliš nenarušovalo tok hlavního děje, takže se to dá celkem v klidu zvládnout. Celkové rámování příběhu do konfliktu země s jinou civilizací, metody jak tento konflikt probíhá a jak se na zemi projevuje, to vše je velmi zajímavé, originální a bavilo mě. Samotný příběh a hlavní postavy pak naopak příliš originální nejsou. Hodně jsem čekal na to, zda se v chování postav a v celkové konstrukci příběhu projeví fakt, že je autor z Číny. Bohužel jsem se nedočkal a kniha se dle mého názoru neliší od západní tvorby. Je však nepochybně osvěžující, že se centrum dění neodehrává v Evropě nebo USA, ale v Číně. Co také palcuji směrem nahoru je celkem otevřené nahlédnutí do hrůz kulturní revoluce. Takže závěrem, knihu určitě doporučuji všem sci-fi fanouškům, kteří rádi přemýšlejí o jiných civilizacích, o jiných perspektivách a kteří se nebojí trochu složitějšího vědeckého přístupu. Ale opravdu se to dá :)

26.11.2017 4 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Bomba! Tahle kniha je přesně podle mého gusta. Poutavý, uvěřitelný a detailní popis vzestupu Sithů k moci. Výborně to zapadá do filmové ságy. Získáte zde informace o řadě postav z filmů (ať těch výraznějších, nebo jen letmo zmíněných), ale především pochopíte celé pozadí. Kniha rozhodně není pro náhodného čtenáře, ale ocení ji především milovníci star wars univerza. Výborný je samotný příběh Dartha Plagueise a od druhé půlky knihy i Darth Sidiuse. Kniha není tak přímočará jako např. série o Darthu Baneovi, je určitě složitější a vyžaduje větší soustředění. Pokud si však dáte záležet, odmění vás skvělým zážitkem.

05.11.2017 5 z 5

Bludná planeta Bludná planeta Greg Bear

Mám dočtený Nový řád jedi, takže jsem se těšil na rozvedení mimořádného námětu živoucí planety, jejího prvního kontaktu s "Cizinci z daleka" a roli Vergere. Bohužel v tomto ohledu jsem byl zklamán. Role ZS se redukuje na výrobu lodí a o Cizincích z daleka se nedozvíte nic, stejně jako o Vergere. Líbila se mi příběhová linka Raitha Sienara a jeho vztahu s Tarkinem, škoda že jí nebyl věnován větší prostor. Skutečným pozitivem knihy je velmi dobře popsaný vnitřní konflikt Anakina se svým démonem (temnou stranou) a poněkud marnou snahou Obi-Wana tento konflikt zažehnat. Pro pochopení pozdějšího přerodu Anakina na Darth Vadera je tato kniha velmi cenná.
Kniha se dobře čte, ale přesto jsem se do ní neponořil. Celkem povedený a dynamický byl závěr, ale ani ten mi neposkytl v zásadě nic nového. Ve výsledku tak jde především o promarněný potenciál, který tato kniha bezesporu měla.

07.10.2017 3 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Musím říci, že jsem před čtením moc nevěděl o co půjde, ačkoliv jsem před dávnými léty viděl film, vůbec mi v hlavně neutkvěl. Představoval jsem si náročný psycho-horor ve sci-fi kulisách, ale výsledek je dost jiný. Sci-fi složka zde není pouze kulisou na pozadí, ale je všudypřítomnou podstatou. Příběh není "strašidelný", ale hluboce lidský a emocionální. Knihu bych rozdělil do třech částí, prví část, která sahá cca po polovinu knihy rozvijí hlavní děj, má spád a velmi mě bavila. Kontakt s naprosto odlišnou formou vědomí (?), psychologické vyrovnávání se hlavního hrdiny s "hostem" a originalita celé atmosféry knihy mě doslova pohltily. Následně Vás však kniha zahltí kapitolami (o Solaristice, popisu oceánu), které ačkoliv člověk musí obdivovat autorovu fantazii, prostě nejde úplně pojmout a přiznám se, že jsem v nich hodně přeskakoval. Konečná fáze knihy je pak hodně diskutabilní, protože opravdu nedává příliš odpovědí, na které člověk čeká a nechává knihu jaksi neuzavřenou. Mě však přišla skvělá! Ano neuzavírá příběh a rozuzlení postav, ale nabízí pochopení. Pochopení naprosté malosti a bezvýznamnosti člověka v tváří tvář kolosálnosti vesmíru a jeho zákonům. Nikoliv však v nihilistické skepsi, ale v opravdovém smíření. Takže... Nehledejte zde příběh, který zhltnete jako malinu, nečekejte zde "hollywoodské" sci-fi bejkárny pro nemyslící oběti konzumního vyprázdněného života. Zde najdete skutečnou hloubku a nakonec i pochopení. A za to tuto knihu cením, i přes ty výše uvedené pasáže.

13.09.2017 5 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Kvalita příběhu a napětí ještě lepší než v prvním dílu, pro mě však trochu moc Zannah, přece jenom Bane je pro mě mnohem zajímavější postavou. Celkově však vynikající, především závěr...

28.08.2017 5 z 5

Evropské rozpory ve světle migrace Evropské rozpory ve světle migrace Jan Keller

Jan Keller se v další ze svých podnětných knih zabývá otázkou rozporů, které jsou dle jeho názoru hlavní příčinou krize Evropské unie. Uprchlická krize pak slouží jako katalizátor odhalující tyto strukturální rozpory v plném světle. Keller míří správným směrem, když za hlavní příčiny krize EU považuje ekonomické, mzdové a sociální rozdíly mezi severem a jihem na straně jedné a východem a západem na straně druhé. Neméně závažný je také vývoj daní, kdy fakticky posledním sponzorem veřejných služeb zůstává střední třída, zatímco bohatí a velké korporace fakticky daně neplatí. To vše, spolu s byrokratickým a ne příliš demokratickým rozhodováním EU nedává příliš prostoru pro důvěru v instituce EU ani pro lidi jako já, kteří jinak jsou zastánci evropské integrace. Co knize vyčítám je trochu povrchnější způsob analýzy, který sice popisuje základní jevy, ale nezkoumá je do velké hloubky. Kniha tak pro zájemce má spíše schopnost určitého uvedení do problému...

14.08.2017 4 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Vynikající kniha ze světa star wars. Navíc z pohledu temné strany, které se jinak příliš prostoru nevěnuje. Kniha má na můj vkus poněkud pomalý rozjezd, ale Baneovi začátky na Apatrosu a v Akademii jsou nakonec důležité pro pochopení vývoje hlavního "hrdiny". Co mě jediné chybělo bylo poněkud hlubší ponoření do podstaty temné strany a do Baneova přerodu v Sithského mistra (Dartha). Autor postupoval na můj vkus příliš povrchně a samozřejmě a věřím, že tento vnitřní přerod šel podat mnohem zajímavěji. Kvalita knihy tedy za čtyři hvězdy, ale vzhledem k tématu a zasazení do mého oblíbeného universa nemohu než jít do plných...

02.07.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Stejně jako mnoho čtenářů přede mnou jsem čekal trochu něco jiného. Ale popravdě nelituji jediné vteřiny, které jsem nad knihou strávil. Začátek knihy mě ihned vtáhl do děje a charakter apokalypsy, která není plná zombíků nebo mutantů (a trifidi jsou zde spíše okrajový problém) mě plně vyhovovala. První část knihy věnující se holému přežití, každodennímu vnitřnímu boji je velmi záživná a dobře se čte. Druhá polovina knihy, přecházející více do filozofické roviny již na záživnosti trochu ztrácí, ale nabízí mnoho zajímavých úvah o člověku i společnosti. Ve výsledku nelze než knihu hodnotit plnou palbou, o to víc při vědomí, kdy kniha vznikla a jak revolučně tehdy musela působit.

14.06.2017 5 z 5

Velký regres Velký regres * antologie

Pohled na současný politický vývoj (regres) z pera levicových autorů a to od těch liberálnějších až po ty radikálnější. Řada zajímavých a trefných postřehů, bohužel také často velmi povrchní zjednodušování. Formát knihy ale neumožňuje nějakou hlubokou analýzu, takže to beru.

30.05.2017 5 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Hercule Poirot opět vynikají, metodický a svým jedinečným způsobem i vtipný. Obrovský plus, které teď oproti čtenáři před třeba 50 lety máme je, že si u toho můžeme představovat naprosto brilantního Davida Sucheta. Úplně jsem ho při té četbě viděl... Samotný detektivní příběh pak patří mezi ty lepší od Agathy.

19.05.2017 5 z 5

Jednotící síla Jednotící síla James Luceno

Perfektní zakončení celé série se zajímavým překvapením v závěru. Celá série se mi moc líbila, i když měla pár hluchých míst a někdy i ten tradičně starwarsovský kýč (Han Solo). Posun ve filozofii síly, který mi z počátku příliš neseděl a který se točil především kolem absence Yuuzhan Vongů v síle zde byl celkem zajímavě dořešen a nakonec to celé hodnotím velmi pozitivně. Jednoznačně nejzajímavější pak byl vývoj kolem Jacena Solo (především v nejlepším dílu série - "Zrádce") a později i Zonamy Sekot. Škoda, že je konec, i když 19 dílů je až až :)

07.05.2017 5 z 5

Ostrov poslušnosti Ostrov poslušnosti Marina Anderson

Obsahově na úrovni videa z redtube, tam to ale má člověk alespoň s vizuálem...

17.02.2017 odpad!

Konečné proroctví Konečné proroctví Gregory John Keyes

Název knihy i její anotace je trochu zavádějící, spíše z toho mám dojem, že jde o přípravu na závěrečnou knihu. V rámci série jde však určitě o jeden z povedenějších kusů.

30.01.2017 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Zpočátku jsem moc nevěděl do čeho jdu a jestli to vůbec bude kniha pro mě. Jsem generace PC her 90. let a dále, takže videohry a hrací automaty 80. let jsou pro mě zcela neznámé. Co se týče filmů a hudby 70. a 80. let uvedených v knize, znal jsem tak polovinu. To, že se většina knihy odehrává ve virtuální realitě ve mě také nebudilo velkou důvěru. Přes všechny obavy a přes to, že jsem v těch odkazech na kulturní výplody amerických 80. let často bruslil, musím říci, že mě kniha velmi bavila, a to od začátku do konce. Čte se příjemně, má spád a OASIS je prostě úžasné. Přesto nelze pominout trochu komerční styl, jakým autor píše a že vlastně celá dějová linie je sice založena na skvělém nápadu (honba za výhrou ve virtuální realitě), ale vlastně hrozně jednoduchá, předvídatelná a svým stylem "teenegerovská". Pokud však v této knize nehledáte vrcholné sci-fi s filozofickými přesahy, ale prostě jednoduchý ale příjemný zážitek, knihu vřele doporučuji.

15.01.2017 4 z 5