ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Tohle je Lehanův majstrštyk.Po celou dobu je to hodně divné,vůbec jsem nevěděl co si mám myslet.Jedna záhada za druhou.
A ten konec...páni,není moc knih,kdyby mi na konci spadla brada.WOW

19.12.2015 5 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Na tuhle knihu jsem se docela těšil.Nebyla špatná,ale asi bych si příběh vychutnal vice,kdybych jí měl možnost číst jako žák základní školy.
Když se Bastian dozví jednu klíčovou skutečnost,která zvedla dosavadní čtení o jednu úroveň,čekal jsem,že to knihu nakopne do finiše.To se úplně nesplnilo.Měl jsem v průběhu čtení zhruba tři varianty zakončení,nakonec mě spisovatelka doběhla a vymyslela jiné.Jestli nejlepší,to je otázka.
A ještě slovo na závěr,postava Dory byla zralá na pár facek.

19.12.2015 3 z 5

Naslouchám chvění země Naslouchám chvění země James Hadley Chase (p)

Tato Chaseova kniha je přeci jen slabší. Opět se z dějem moc nepáře. Příběh posouvá velice rychle vpřed, ale proti jiným knížkám, které jsem od něj přečetl, je zde zápletka , děj i finiš už trochu okoukaný. Měl jsem pocit, že tak trochu vykrádá sám sebe a že podobný scénář už kdysi použil.

19.12.2015 2 z 5

Na ostří nože Na ostří nože John Connolly

Tato Connollyho prvotina s Charlie Parkerem se moc nepovedla. Myslím, že to přehnal s brutalitou vražd, která se z postupujícím příběhem neustále stupňuje.Parker lítá sem a tam a skoro každého s kým se setká, vrah zabije. Logika pátrání prakticky chybí, protože Connolly vraha schová tak, že to může hodit na kohokoli.
V závěru mu sice přisoudí pochybné motivy, ale to už mě identita vraha vlastně nezajímala. Jeho odhalení nemohlo překvapit více, nežli zločiny které páchal.
Samotný závěr je hodně slabý. Jakým způsobem se mohl Parker pomstít za svou rodinu vrahovi, který své oběti vyvrhuje a stahuje z kůže za živa? Žádný adekvátní způsob snad ani neexistuje.
To, že Connolly popisuje brutální vraždy z toho ještě nedělá dobrou knihu.Proto jen 40%.

13.12.2015

Trénoval jsem mistry Trénoval jsem mistry Milan Macho

Vzpomínky na fotbalový život PANA trenéra Václava Ježka.Na jeho působení ve Spartě,u reprezentace a i v zahraničí.

Guinnessova kniha rekordů Guinnessova kniha rekordů Alan Russell

Co napsat...prostě všechny možné,ale i nemožné výkony lidských činností.Jsou zde samozřejmě i výtvory matky přírody.

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Filmovou ságu s vetřelci mám rád, takže knižní příběh vložený mezi první a druhý film mě lákal. Nejvíce mě zajímalo jak Lebbon zvládne popsat atmosféru hrůzy, strachu a paniky lidí ve skoro beznadějné situaci s vetřelci za zády.
Vyšlo mu to dobře.Skupinka přeživších lidí společně s Ripleyovou bojuje jak se dá, nejen s vetřelci, ale i technickými problémy.Občasné boje bez skutečných zbraní vycházejí také dobře. Závěr mě potěšil, zapadá do filmového děje.
Pro mě byl ovšem hlavní postavou knihy lodní inženýr Chris Hooper.

Vražedná čísla Vražedná čísla John Verdon

Hned od začátku má příběh několik záhadných prvků, které působí jako kouzelnický trik.A to mě bavilo a nutilo číst dál, abych se dozvěděl jak se to všechno událo. Měl jsem obavy, že až Verdon vše vysvětlí, bude to jako když kouzelník prozradí svůj trik a ono tím ztratí to kouzlo.
Naštěstí se tak nestalo. Závěr se také povedl, i s napínavým odhalením vraha, který je důstojnou tečkou za celým případem.
Opravdu jsem nenašel nic, za co bych knize neudělil maximum.

11.12.2015 5 z 5

Tajemství domu Bordenů Tajemství domu Bordenů Evan Hunter (p)

Kniha o slavném soudním procesu s Lizzie Bordenovou je psaná zajímavě ve dvou časových rovinách. Kapitoly vyšetřování, výslechů a soudního procesu střídají kapitoly o cestě L.Bordenové po Evropě, kterou podnikla dva roky před vraždami a která má důležitý vliv na celý příběh.
Výpovědí svědků u soudu je však mnoho a jsou zdlouhavé a trochu nudné. Závěr je zajímavý a překvapivý.
S rozsudkem poroty jsem po všem, co jsem se o případu dozvěděl musel souhlasit, o to překvapivější je poslední kapitola, která se vrací ke dni kdy byly spáchány vraždy a objasní co se ten den ve skutečnosti stalo.
Díky tomuto finále jsem zvýšil své hodnocení na 80%.

08.12.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Kdo si zaslouží abych mu fandil? Nick nebo Amy? To bylo dilema celé knihy.Výsledek: chvíli jeden a chvíli druhý.Hodně lidem připadá první půle nudná.Mně ani ne, šlo o seznamení s postavami a proniknutí do děje, to beru.Druhá půlka je lepší, začne se toho hodně dít a pěkně se to rozjede.Maximum ale nedám a to kvůli závěru, ten se začíná táhnout a úplný konec Flynnový prostě nežeru.Takhle to ukončit může jenom ženská.

03.12.2015 4 z 5

Primární strach Primární strach William Diehl

Můj zážitek trochu kazilo vědomí, že tu nejdůležitější pointu příběhu jsem znal z filmu.Moje škoda,ale i přesto bylo přečtení moc fajn.

29.11.2015 4 z 5

Slečnám to nevadí Slečnám to nevadí Peter Cheyney

Tahle kniha je fakt skvělá. A to hlavně díky postavě tajného agenta FBI Lemmyho Cautiona. Příběh vypráví on sám. Na každou situaci má parádní hlášku, navíc mluví tak jak mu zobák narost a rozhodně se s nikým nepáře. Děj knihy není vůbec slabinou, právě naopak. Caution řeší chytře vymyšlený zločin.O zvraty zde není nouze a akce si čtenář užije taky dost a to v pořádném tempu.

Měl jsem možnost přečíst si tuto knihu ve dvojdíle se Škumpou jedovatou. A tady jsem pochopil jak důležitý je cit překladatele.V tomhle vydání to byl slabý odvar.Překladu chyběl ten frajerský humor a spád řeči, takže to hodně ovlivnilo můj dojem z knihy.
Proto rozhodně doporučuji vydání Mladá Fronta 1969.

29.11.2015 5 z 5

Návrat Návrat Richard Stark (p)

Dobrá zápletka i děj, několik zajímavých situací a taky závěr nebyl špatný.Celkově žádná bomba, ale solidní detektivka z pohledu lupičů.

28.11.2015 3 z 5

Elitní detektiv Elitní detektiv H. R. F. Keating

Elitní detektiv? Elitní detektivka? Tak to ani náhodou. Zločinecké prostředí anglického Norchesteru je nudné.Hlavní postava detektiv French to rozhodně taky nevylepšil.Celou knihu jsem čekal na jednu pořádnou akci. No a když konečně nastane, končí to slovy: Policie, ruce vzhůru, jste zatčeni! A to je konec.

26.11.2015 2 z 5

Zvrat Zvrat John Lutz

Průběh knihy je znovu hodně podobný předchozím dílům. Quinn opět pátrá po sériovém vrahovi, který je celkem brutální sadista.Trochu rozdíl je ,že tady se docela brzy odhalí vrahova totožnost. Pak se pouze čeká, až se Quinnovi podaří vraha chytit. Na to jak je vrah brutální je závěr s jeho dopadením nemastný neslaný. A to není spoiler, protože už od půlky je jasné, že to nemůže jinak skončit. Proto jen 60%.

22.11.2015 3 z 5

Uragán Ella Uragán Ella John D. MacDonald

Příběh o výstavbě a prodeji bytů a problémům s tím spojených mě moc nezaujal. Je to hodně těžkopádné, v knize je spousta postav, až jsem o nich ztratil přehled.Po celou dobu tak čekám, až v knize příjde uragán Ella.Ten nakonec přišel, ale knižní uragán to teda nebyl a to i přes závěrečné morální ponaučení, že příroda je stále velice mocná.

19.11.2015 2 z 5

Srdečné pozdravy z Ruska Srdečné pozdravy z Ruska Ian Fleming

Moje první Bondovka v knižní podobě. Po pravdě řečeno žádná sláva. Fleming jen tak klouže po povrchu, vůbec nejde do hloubky postav a to i v případě Bonda. Ani tak nemám chuť zkusit nějakou další.

19.11.2015 3 z 5

Napalmové sny Napalmové sny John F. Mullins

Kniha popisující jednu bojovou akci z Vietnamu. Sám Mullins aktivně sloužil ve Vietnamu, ale zažít válku na vlastní kůži a hodit to pak na papír to jsou dvě rozdílné věci. Po celou dobu to byl popis historických faktů, to bylo fajn, ale já jsem očekával, že na mě vytryskne spousta emocí, které vojáci zažívali,ale to Mullins nedokázal.Po přečtení jsem si řekl: jo jasně byla to hrůza, děsuplná akce plná strachu, ale tohle jsem si musel sám domyslet. Mullins to tam prostě nedokázal dostat, byl to spíše encyklopedický popis událostí.Tím nechci říct, že je to špatné, ale od bývalého vojáka jsem čekal více.

19.11.2015 3 z 5

Knížka pro kočku a nejen pro ni od Pavla Kantorka Knížka pro kočku a nejen pro ni od Pavla Kantorka Pavel Kantorek

Další vtipná knížka od Pavla Kantorka,tentokrát v hlavní roli kočky a myši.

17.11.2015 4 z 5

Domácí lékař Domácí lékař Pavel Kantorek

Veselá knížka plná kreslených vtipů na téma lékař a pacient.
něco na ukázku:
Lékař si prohlíží pacientův snímek plic:Takže říkáte, že nekouříte...to je škoda, protože by pomohlo přestat.
Psychiatr povídá pacientovi:Tak vy pracujete u lisu,máte plat 900 korun a práce vás těší...hmm,tak to je vážné.

17.11.2015 4 z 5