Primární strach

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Napínavý thriller o průběhu soudního procesu, ve kterém jeden z nejlepších obhájců v USA zastupuje mladíka obviněného z brutální vraždy arcibiskupa. K vraždě došlo přímo v arcibiskupově bytě a policie krátce poté objevila v kostele mladého Aarona Stamplera se zakrváceným nožem v ruce, který tvrdil, že je nevin- ný. Jeho obhajobou pro bono je pověřen špičkový právník Martin Vail, který je vlastně hlavní postavou knihy. Vail spolu se svým týmem zvažuje různé varianty řešení tohoto případu. Jeho členkou je též mladá psychiatrička, která jako první přijde na to, co se za vraždou arcibiskupa skutečně skrývá. Výborně napsaný i přeložený román, místy až s hororovými prvky, v němž autor prokazuje perfektní znalost americké justice....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33569/primarni-strach-33569.jpg 4.438
Série:

Martin Vail 1.


Žánr:
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , BB art
Originální název:

Primal Fear, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Primární strach

katy238
21.11.2021

Primární strach autora Williama Diehla je thrillerem ze soudních síní a advokátních myslí. Po brutální vraždě arcibiskupa je dopaden jasný pachatel, mladý muž jménem Aaron Stampler. S krví na rukou a vyděšeným výrazem popírá svou vinu. Vše se zdá jasné natolik, že tento případ dostává za trest na starost osina v zadku mocných mužů, advokát Martin Vail. Není nad čím váhat, vše je předem dané. Martin však v případu odhaluje jednu nepravost za druhou a už brzy je jasné, že případ není tak jednoznačný, jak se zdá.

Osmdesátkový thriller plný tabákového kouře, usměvavých servírek z bistra a dialogů nad sklenkou whiskey ukazuje Ameriku tak, jak na ni z nahnědlých porevolučních seriálů vzpomínáme všichni rádi. Některé pasáže proto mohou dnes již vyvolat pobavený úsměv, což ovšem knize nijak neubírá na spádu a dramatičnosti. Akční jízdu však v úvodním dílu trilogie nečekejte. Spíše duševní souboje dedukcí. I tak je škoda tuto knihu úplně minout, je to příjemný příklad oné "starší školy" spisovatelů, kteří jsou na přebalu vyfocení v armádní kšiltovce a letecké bundě podšité beránkem.

jfialova
03.05.2021

Velmi dobrý thriller s napínavým dějem. Vyústění v samém závěru je překvapující a dává knize úplně jiný rozměr. Kromě dávky napětí nutí čtenáře k zamyšlení nad pojmy právo a morálka z hlediska ochrany obviněného, presumpce neviny, vlivu médií a zákulisních politických piklů. Americká soudní mašinerie je vykreslena v celé své kráse- rychlá a definitivní řešení, show pro tupé masy a princip kolikrát prapodivných a absurdních precedentů dělá ze soudní síně zvláštní divadlo, kde se rozhoduje o životě a smrti člověka. Postavy jsou zajímavé, lidské, i tím, že jsou chybující. Ráda si přečtu pokračování.


Kerberos
19.06.2017

V průběhu čtení jsem přišla na to,že příběh znám z filmu,ale na poutavosti to neubralo.

Trpiska04
30.07.2016

Na totu knihu jsem narazila nahodou, ale o to víc jsem byla mile překvapena. Skvělá kniha že soudního prostředí

jprst
11.03.2016

Dobrý soudní thriller s poutavou zápletkou, vede mimo jiné i k zamyšlení, jaké jsou morální zásady advokátů (a vlastně právníků obecně), jaký je jejich přístup k pravdě a spravedlnosti a kam až jsou ochotni zajít pro svůj úspěch.

ThomasRuhe
29.11.2015

Můj zážitek trochu kazilo vědomí, že tu nejdůležitější pointu příběhu jsem znal z filmu.Moje škoda,ale i přesto bylo přečtení moc fajn.

krejcovka76
18.12.2013

Musím říct, že jsem pro ni sáhla v knihovně úplně náhodou a když jsem ji začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velmi dobrý, čtivý thriller a postavu Martina Vaila jsem si, se všemi jeho komentáři a s životním nadhledema postojem, zamilovala.

Ječmínek
15.11.2013

Podle knihy byl natočen dobrý film Prvotní strach (Richard Gere a Edvard Norton). Příběh obviněného a jeho obhájce. Pravda nemusí být vždy taková, jak se zdá. Kniha se mi líbila, zvláště vyčnívala postava Aarona Stamplera.