Tewi Tewi komentáře u knih

Pád Pád Kai Meyer

Po prvním díle jsem měla trochu obavy číst další. Jenže námět byl zajímavý a nedalo mi to a musela jsem číst dálší. Druhý díl byl naprosto skvělý. Na psaní typu Rosa dělá tohle, Rosa dělá tamto atd. jsem si už zvykla a ani jsem ty zdlouhavé popisy nevnímala. Děj se vyvýjel parádně a to bylo hlavní. Pak jsem začala číst poslední díl a říkala jsem si: Jestli úroveň vyprávění a atmosféra temného světa občas projasněného sluncem nebo měsícem vydrží, bude to paráda! Vydržela. Ovšem jen do chvíle, pár stran před koncem. Konec byl uspěchaný, odfláknutý a vyvolával spíš otázky než uspokojivá vysvětlení. A právě proto nemůžu dát plný počet.

13.03.2019 4 z 5

Mortina a protivný bratranec Mortina a protivný bratranec Barbara Cantini

Stejně jako u prvního dílu, je to taková roztomilá jednohubka spíše pro menší čtenáře. To však neznamená že by si ji nemohl přečíst dospělý. Právě naopak. Kresby jsou parádní a ztřeštěnou Mortinu a její (tak trochu) mrtvé příbuzenstvo si čtenář zamiluje na první přečtení.

18.02.2019 5 z 5

Čtvrtý hrob pod nohama Čtvrtý hrob pod nohama Darynda Jones

Charley Davidson je jedna z nejlepších knižních sérií říznutá detektivkou a urban fantasy. Je vtipná, praštěná a smrtelná nebezpečí přitahuje jako magnet. Ohlasy na ní jsou skvělé a snad každý kdo ji četl, prahne po dalším díle.

O to větší je moje nepochopení ohledně rozhodnutí vydavatele, tuto sérii již nevydávat. Vím že nemalá skupinka lidí (já také) psala nakladateli a prosili ho o obnovení série... Bylo nám řečeno, že se jim to nevyplatí vydávat. :/ A i když už mám přečtený 5 díl (v e-podobě v AJ), nic to nemění na tom, že bych si ho s velikou radostí zařadila do své knihovny i v ČJ (a myslím že nejsem jediná).

Pokud je zde nějaký pracovník nakladatelství, zkuste zapřemýšlet nad obnovením této série třeba i jen v brožované formě, protože myslím že byste na tom neprodělali.

03.01.2019 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Je to roztomilé a přeslazené. Opravdu to má sloužit jen jako novela pro potěchu fanoušků série. Já mám ale raději akci než výlevy citů. Myslím že kdyby si to člověk co četl sérii nepřečte, tak o nic významného nepřijde. Jak znám Maasovou tak nám vše mileráda osvětlí a připomene v dalším díle Dvorů. Ale zase úplně špatné to také nebylo a tři hvězdy dávám proto, že jsem se párkrát i zasmála.

01.01.2019 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Neuvěřitelně těžká a depresivní četba. Člověk by ani neřekl z jaké hlouposti se vyklube podnět pro jeden z nejhorších čarodějnických procesů u nás. Žaláře jsou líčeny tak reálně, že někdy na mě působily klaustrofobicky. Při mučení sem měla pocit jako když slyším nářek oněch nešťastnic. Při procesech jsem měla chuť plivnout inkvizitorovi do tváře a poslat ho do horoucích pekel. Těžko uvěřit že někdo takový jako Boblig von Edelstadt skutečně žil. Vím že informace o něm jsou i trochu upravené aby z něj dělaly jednoho z největších zlořádů všech dob, ale nelze opomenout všechny ty strašné věci, ke kterým dal své "požehnání". Po dočtení jsem si opravdu přála aby celá jeho posmrtná existence navždy hořela u kůlu, aby se oněm odsouzeným dostalo alespoň nepatrné kompenzace za jejich životy.

06.12.2018 5 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Někdo by mohl říci, že jde o jednu z mnoha YA. Tak proč by měla stát za přečtení? Řeknu vám proč.

Jedním z důvodů je skoro naprostá absence zdlouhavých a nudných popisů. V knize je řečeno jen to co je opravdu nezbytně nutné k pochopení tamnějšího světa. Děj tak není ničím zbytečně rozptylován a vy máte pocit jako by čas příběhu ubíhal lineárně s reálným.

Další z důvodů je to, že se nejedná o jednorázovou přeslazenou slátaninu. Daleko více jde o strategii hry a plány boje. Ano romantice se sice nevyhneme, ale není to nic z čeho by si cynikové měli rvát vlasy. Přece nejsme cimprlich. Hlavní postavy jsou sympatické a to i bez ohledu na jejich postavení. Kerstel zase není taková "princeznička" co si libuje v drbech, jak by se mohlo na první pohled zdát a Arin není zase taková nedobytná zeď za kterou se považuje.

Tahle kniha rozhodně neurazí a navíc příjemně zaplní volný čas. mě osobně se velice líbila a už se těším na druhý díl.

25.10.2018 5 z 5

Černé znamení Černé znamení Sebastien de Castell

Už po přečtení prvního dílu jsem si říkala, jestli Sebastien nenasadil laťku až moc vysoko. Bála jsem se že druhý díl už tak působivý nebude (vezmeme-li v potaz prokletí druhých dílů). Mýlila jsem se a jsem za to ráda.

Opět se zde objevují postavy, které ať už jste si je v předchozím díle oblíbili či nikoliv, tvoří nědílnou součást Divotvůrcova světa. Budižkničemu Kellen už není takový tupec (i když jak v čem), začínáme pomaličku poodhalovat věci z Feriusiny minulosti, a krvežíznivý Reichis nám drobet zmazlíkovatí. Ani nějaké té lehké romanci se nevyhneme, ale nebylo to nic, co by cynikům trhalo žíly. Do toho přimíchejte pár lhářů, podvodníků, egoistů a mocí posedlých fanatiků a máte parádní základ na největší knižní komplot. Kulisy krásně dokreslují taje a divy magického světa Sedmi písků a Akademie... Prostě PARÁDA!

A ačkoliv je pravda, že někomu se může Reichisova posedlost vyškrabávání očí ohraná, mě to spíše přišlo jako takový slib do budoucna, protože jestli skutečně dojde ke střetu dobra a zla, vsázím že kočkoveverčákovy drápy si konečně příjdou na své v bulvách všech jeho nepřátel.

03.10.2018 5 z 5

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Skvělé!!!
Přesně takhle se to dělá. Knížka plná akce která vás nenechá ani chvíli v klidu, řada krkolomných jmen a názvů které zprvu nedávají smysl, ale ani ve v půlce vám přijdou jako běžná součást vašeho slovníku, tajemství, která překvapí nejen hrdinu ale i čtenáře, a v neposlední řadě nesmí chybět sarkastický, hláškami překypující domácí mazlík/obchodní partner. Samotný hlavní hrdina je lempl (alespoň co se magie týče) a nebojí se to přiznat. O to víc jsem si Kellena zamilovala, jelikož je to jedna z mála postav, která byť žije v magickém vymyšleném světě, tak působí naprosto reálně.
Po dlouhé době něco jedinečného, poutavého a vyvolávající nejméně tucet pocitů a emocí. Sebastien rozhodně ví jak napsat parádní a magickýpříběh. Přemýšlím o reinkarnaci v podobě kočkoveverky. Do té doby se však těším na další díl :)

26.09.2018 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Je to takový milý pohádkový příběh spíše pro teenagery než pro děti. Ale proč nej je to čtivé originální a má to takovou magickou atmosféru. 3 hvězdy dávám jen proto, že autorka mohla příběh ještě něčím vyšperkovat. Ke gramatickým chybám se radši nevyjadřuji. Rozhodně sem si jimi ale nenechala zkazit dojem z příběhu.

21.09.2018 3 z 5

Z říše víl Z říše víl Felix Achille de la Cámara

Soubor šesti krátkých pohádek, přičemž některé byly kvalitou lepší než jiné. Za zmínku určitě stojí pár nádherných ilustrací. Celkově však hodnotím jako průměr.

16.09.2018

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Furt jsem doufala že budu moci dát těch 5*... NEMŮŽU! .... Ne z toho důvodu že by to byl špatný příběh, ale hlavně proto, že mi přijde že Maasová dostatečně nevyužila jeho potenciál... Kolik já si jen představila epických scén, které by mohly nahradit bezduché krafání o ničem (Například úplně jsem cítila v kostech scénu jak Feyre roztáhne křídla na Jarním dvoře před Tamlinem jako boss a ono nic :/ ). Samotná příprava na válku byla tak dlouhá jako světelnej rok a pak to autorka zazdila jednou předvídatelnou větou (mám na mysli ZEĎ). Vážně jsem doufala v knížku nabitou akcí, ale místo toho jsem se dočkala většinou fňukání a až nechutně přeslazených scén.

30.07.2018 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

U prvního dílu jsem málem zemřela nudou a u druhého smíchy. Každopádně oproti prvnímu dílu je zde na první pohled vidět zlepšení. Pomineme-li pár scén které se dělí o hranici mezi lehkou erotikou a pornem, příběh je solidní převyprávění, už tak ohraného scénáře. Podobnost se Stmíváním nelze vyvrátit. Typická hra na zlého, dobrého, tyrana a osvoboditele. Stereotypy tato kniha jen přetéká a nebýt toho že se opravdu rychle a dobře čte asi bych ji do své knihovny ani nezařadila. Avšak... ať už je to špatné či naopak, i já se zamilovala do postavy Rhysanda. A to ne pro to že by měl moc, ani proto že je bohatý, pohledný a bůhví co ještě. Ale hlavně proto, že má tak silnou vůli že Feyre dokáže snést ve své blízkosti a přitom ji nezabít. To já být jím, už bych se škodolibě na svém trůnu usmívala nad její mrtvolou. Rhys však není jedinou skvělou postavou v příběhu. Miluju i dávnověké cosi Amren, Cassiana a Azriela a v neposlední řadě skvělou Morrigan. Miluju popisy idilického a krásného, stejně jako chladného a zrůdného ve kterých je Maasová profík. Ale ty bohužel na 5 hvězd zatím (alespoň u mě) nedosáhnou.

10.07.2018 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Teď zcela upřímně. Při čtení jsem měla chuť knížku zahodit do prvního kanálu a nechat ji napospas krysám. Celých 140 stran jsem postrádala nějakou akci či alespoň příslib tajemné atmosféry. Hlavní hrdinka byla asi tak příjemná jako holubí výkal v raní kávě a údajně neohrožený vládce Tamlin by si v ničem nezadal s fňuknou Luisem z příběhů od Anne Rice. Akce jsem se nakonec dočkala i když zprvu jen velice skromně. Příběh dostane jiskru a spád hlavně v pasážích s Amaranthou a Rhysem . V hodnocení strhávám dvě hvězdy a to jak už bylo řečeno za hodně pomalý rozjezd a druhou za nesnesitelné charaktery některých postav které rujnují pozadí jinak dobrého příběhu.

06.07.2018 3 z 5

Podzim Podzim Hubertus Rufledt

Tenhle komiks opravdu mile překvapil. A to jak kresbou (něco mezi Arlestonem a Burtonem) tak i příběhem. Postavy jsou sympatické a nic na tom nemění ani fakt že víc jak polovinu z nich tvoří rozkládající se mrtvoly. Samotná Alisik je obyčejná teenagerka, která umřela ze zatím blíže nespecifikovaného důvodu a tak se podle toho i chová (upřímě i mě by nakrklo kdybych byla mrtvá a společnost mi dělali jen vyhnilý důchodci). Možná jako malý nedostatek by se dala hodnotit mluva (v německém originále říkají to samé). Některé výrazy byly až moc umělé. Myslím že i dnešní mládež by kroutila hlavou, co že to někdy říkají za blbosti. Myslím že dnes týmhle rádoby "cool" dialektem už nikdo nemluví. Ale zpět k hodnocení. Mě osobně se kniha líbila a těším se na další díly.

14.05.2018 5 z 5

Hřbitovní tanec Hřbitovní tanec Lincoln Child

První kniha ze série Pendregast kterou jsem četla... a rozhodně ne poslední. Kapitoly jsou krátké a ubíhají neskutečným tempem. Sám agent je velice divný typ člověka, ale upřímně přesně takovéhle typy se mi líbí. Ačkoliv je zde nepřehlédnutelný odkaz na Sherlocka Holmese, Jamese Bonda a Akt X a bůh ví koho ještě, příběh je poutavý, zápletka dobře vykonstruovaná a i když se na první podled tváří nelogicky vše se později vysvětlí. Už se těším až si přečtu starší díly :)

05.04.2018 5 z 5

Ve stínu jakuzy Ve stínu jakuzy Shoko Tendo

Poutavé vyprávění o zážitcích, které si mnozí z nás neumějí ani představit. Shoko Tendo rozhodně neměla na růžích ustláno. I když do všech situací se dostala vlastní vinou. Nakonec se ale byla schopná vyhrabat z toho marastu a postavit se na nohy.

Knize jsem dala jen dvě hvězdy z toho důvodu, že mi přišlo že kniha byla místy zmatená a někdy na mě působila dojmem, jakoby autorka chtěla některé věci co nejrychleji odvyprávět a už se k nim nevracet. Ovšem velice se mi líbilo seznámení čtenářů s některými japonskými symboly. Naopak mě zklamalo že o samotné jakuze tu byly jen úplně ty nejzákladnější informace a dál už sme se nedostali.

Výsledek: Autorka má určitě mnoho námětů na zpracování ale nutně by potřebovala doladit svůj sloh.

31.01.2018 2 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Pročítám zdejší komentáře názory a recenze a musím se dokopat k tomu sem také něco přidat.

Autorka je bezpochyby nadaná vypravěčka. Je očividné že více jak polovinu svých nápadů převzala z jiných knížek či filmů (např. Eragon, Zaklínač, Sněhurka a lovec a další). I přesto že se inspirovala u jiných dokázala vytvořit něco napínavého, co se rychle čte a má v sobě i kousek originality. Děj ubíhá neskutečným tempem. Je pravda že polovina dialogů a popisů by šla zestručnit ale nesmíme být tak kritičtí (vzpomeňme na George R. R. Martina). Já osobně se dokážu vžít do kůže většiny hlavních postav. Pár z nich je pro mě typicky šablonovitých (Dorian, Lorcan, Chaol) ale pak jsou postavy které mě překvapí (Lysandra, Elide, Fenrys...).

Kdybych měla hodnotit čistě jen tento díl, odpustila bych autorce ty výlevy citů až znepokojivě připomínající 50 odstínů a Stmívání. Jsem ochotna i odpustit nějaké ty řeči o ničem a dokonce i pár klišé scén... důležité je že i přes tyto nedostatky jsem knihu chtěla dočíst abych věděla jak to celé dopadne... upřímě to co mi vadilo nejvíce bylo šílené množství pravopisných chyb ale to není chyba autorky ale korektury překladu.
Tedy shrnuto a podtrženo za způsob vyprávění 2 hvězdy + za originalitu 2 hvězdy+1 hvězda za obálku která opět nezklamala

02.10.2017 5 z 5