Teclaireddy Teclaireddy komentáře u knih

Znamení k lásce Znamení k lásce Jan Kjærstad

Zajímavý námět, místy to ale na mne bylo až trochu moc mysteriózní a symbolické. Kdo má ale takovou literaturu rád, bude určitě nadšený.

16.04.2022 3 z 5

Výhled na hvězdy Výhled na hvězdy Brandon Sanderson

Jsem ráda, že jsem se i přes zklamání z prvního dílu pustila do druhého. Tady už je to totiž Sanderson, kterého znám (v odlehčenější, svižnější verzi). Mimozemské bytosti byly mnohem propracovanější než ty lidské z prvního dílu. A Sanderson je prostě mistr ve vymýšlení podivných bytostí, které vám přirostou k srdci (zde koncepty dionů, v Mistbornu kandry,...). Také už to není tak černobílé jako první díl, otevírají se nové úhly pohledů a Spensa se více vyvíjí.

26.09.2021 4 z 5

Evropské jaro Evropské jaro Kaspar Colling Nielsen

Jsem trochu rozpolcená. Na jednu stranu čtivé a fascinující, na stranu druhou hodně extrémní a místy až odpudivé. Ale myslím, že to byl autorův záměr, působilo to na mě promyšleně a cíleně. Osobně mi tento styl vyjádření moc nesedí, proto hodnotím jen třemi hvězdičkami, ale myslím, že kniha hodně čtenářů osloví.

30.09.2019 3 z 5

Arcanum odhalené Arcanum odhalené Brandon Sanderson

Na tuto sbírku jsem se dlouho chystala a těšila. Vesměs skvělý Sanderson jako vždy, i když některé povídky mi připadaly trochu slabší nebo mi méně utkvěly v paměti (třeba Jedenáctý kov nebo Naděje Elantris). Určitě by bývalo bylo lepší oprášit si předtím některé série, protože z Elantris i Archivu bouřné záře jsem toho bohužel docela dost zapomněla. Ostrokrok mě trošku zklamal, postava Lift mě příliš neoslovila. Nejlépe bych hodnotila Mistborn: utajenou historii (kterou jsem už předtím četla anglicky, ale s chutí si ji přečetla znovu), Allomanta Jaka (opravdu originální a vtipné) a Císařovu duši (umění falzifikace je tak krásně sandersonovské). Povídky Silencie, Šestý ze Šerochů a Bílý písek se mi docela líbily, ale úplně jsem v nich nenašla to specifické kouzlo Sandersonových knih....třeba prostředí Bílého písku mi až trochu moc připomínalo Herbertovu Dunu.
Ale celkově rozhodně doporučuji, je skvělé navštívit další místa Kosmíru.

26.12.2018 4 z 5

Malá kniha o Islanďanech Malá kniha o Islanďanech Alda Sigmundsdóttir

Čtivé, krátké, nenáročné. Myslím, že to autorka docela dobře vystihla. Hodnotím jen třemi hvězdičkami, protože mi kniha asi dlouho nezůstane paměti (vím, že to ani není jejím cílem). A hlavně mě rušil neobratný překlad z angličtiny - vadily mi doslovné převody anglických vazeb a především překladatelova nedostatečná znalost islandských reálií - např. "farmáři Bjarturu í Sumarhúsumovi" apod.. Chápu, že originál byl napsán v angličtině, ale některé věci by si překladatel prostě měl ověřit (např. také zvyklosti v přepisu islandských hlásek - "Betta reddast" přímo trhá uši).

14.09.2018 3 z 5

Sběratel ztracených věcí Sběratel ztracených věcí Ruth Hogan

Příjemná knížka, která opravdu zahřeje u srdce. Jednotlivé příběhy do sebe hezky zapadají, prostě taková milá pohádka pro dospělé. Kniha mě pohladila na duši, ale nevím, jak moc se do ní zapsala, proto jen čtyři hvězdičky. Ale doporučuji.

20.11.2017 4 z 5

Syn Londýna Syn Londýna Tom Pollock

Souhlasím s většinou komentářů. Kniha je opravdu originální a probudí vaši představivost. Příběh jakž takž dává smysl (trochu jsem se bála, že to bude jedna z knih, jejichž svět je sice hrozně promyšlený a originální, ale dějová linka jaksi nijaká). Mile mě překvapil nečekaný závěr. Akorát ty postavy - dost šablonovité a nevěrohodné...škoda, že jim autor nedal tolik hloubky jako (ne)živému městu. A také mi vadilo, jak Beth téměř bez údivu akceptovala všechny podivnosti města (ale naopak se mi líbila myšlenka, že si běžní obyvatelé nevšímají, co se kolem nich děje).
Rozhodně mi však tato kniha zůstane v paměti...možná se zkusím podívat na lampy rozostřeným zrakem a přiblížit se trochu blíž k sochám :).

21.09.2017 4 z 5

Kalamita Kalamita Brandon Sanderson

No, upřímně...sérii jsem dočetla jen z úcty k autorovi. Celé to na mě působilo moc kýčovitě a megalomansky.

13.08.2017 1 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

V porovnání s ostatními autorovými knihami podle mě lehce podprůměrné. Čtivé jako vždy, přehnaně drastické a zvrhlé jako vždy. Konec mě trochu zklamal. SPOILER: Nesbø sice jako obvykle vedl nitky k několika možným pachatelům, ale na konci bylo jasné, že je to jeden z těch tří, a žádné další velké překvapení se tedy nekonalo. Navíc mě moc nepřesvědčily zločincovy pohnutky - ambice sice člověka můžou dovést k lecčemu, ale v tomto případě mi to připadalo přehnané a nepravděpodobné.

09.08.2017 3 z 5

Stíny minulosti Stíny minulosti Brandon Sanderson

Líbilo se mi určitě víc než Poselství práva. Mám tak nějak pocit, že jakmile Sanderson zaplete do příběhu kandry, je to zaručený úspěch :).

13.06.2017 4 z 5

Poselství práva Poselství práva Brandon Sanderson

Četla jsem hned po hlavní mistbornské trilogii, takže jsem možná přehnaně přísná. Nebylo to špatné, ale nijak mě to nenadchlo. Chyběla mi tam hlubší myšlenka, ale chápu, že je to prostě jen oddechovka. Vtipné to rozhodně bylo. Stejně jako v úvodní trilogii mě trochu nudil popis bojů (tentokrát ještě víc), ale paradoxně se mi zase víc líbil závěr, který nebyl tak velkolepý. A postava, která se na konci nečekaně objevila, mne navnadila na pokračování :).

02.06.2017 3 z 5

Příliš pozdě zemřít mladý Příliš pozdě zemřít mladý Vladimír Jurásek

Svěží, napsáno s nadhledem.

07.06.2022 4 z 5

Předjaří Předjaří Kristmann Gudmundsson

Krátký poetický příběh ze Severu, příjemné jarní čtení.

30.03.2022 4 z 5

Mezi stromy Mezi stromy Gyrðir Elíasson

Povídky jsou opravdu hodně krátké a většinou nemají pointu, jsou jen takovými krátkými vhledy do lidské psychiky a vzpomínek. Pokud vám takový styl sedne, určitě knihu oceníte, mě se ale bohužel moc nedotkla. Povídky je třeba vnímat spíše jako básně a nehledat v nich pointu a hlubší smysl. Témata se docela opakují (tajemní tvorové, osamělost, stáří). Osobně mě nejvíce oslovily povídky o stáří, působily na mne nejvíce autenticky.

23.10.2019 3 z 5

Na hraně Na hraně Dorthe Nors

Na knížce objektivně nemohu najít nic negativního, ale bohužel se mě ani jedna z povídek nijak nedotkla. Přiznávám, že nejsem moc povídkový typ a úsporný styl mi moc nesedne, tak se nenechte mým hodnocením odradit.

11.02.2019 2 z 5

Hosté Hosté Merethe Lindstrøm

Povídky nejsou mým oblíbeným žánrem, málokdy ve mne něco zanechají. Tato sbírka je však výjimkou, a tak si zaslouží vyšší hodnocení. Vyhovoval mi poměr dějovosti a pocitových pasáží. Povídky nejsou zbytečně experimentální, vyjádří toho přesně tolik, kolik mají, a působí psychologicky uvěřitelně.

25.09.2018 4 z 5

Norská čítanka Norská čítanka * antologie

Většina povídek mi bohužel moc nesedla, ale ocenila jsem norský text a kvalitní překlady.

19.08.2018 2 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Asi nejsem cílová skupina - nesdílím nadšení většiny čtenářů, děj je předvídatelný, postavy mi připadají dost černobílé. Přesto to rozhodně není špatná kniha. Splnila mé očekávání, které jsem si vytvořila po přečtení předchozích dílů - čtivá, oddechová knížka, jejíž přidanou hodnotou je poměrně originální severské prostředí.
Jsem ráda, že autorka ukončila sérii třetím dílem a nevrhá se do nekonečného cestování po dalších světech. Jako celek tak série působí vlastně docela decentně a příjemně.

09.06.2018 3 z 5

Skleněná republika Skleněná republika Tom Pollock

Druhý díl mě, na rozdíl od prvního, tolik neuhranul svou originalitou, protože jsem již věděla, co od něj čekat. Tím u mě bohužel přišel o pár bodů. Dlouho jsem se nemohla začít, a pak jsem zase začala číst tak netrpělivě, že jsem nad tím ani moc nepřemýšlela - a najednou jsem zjistila, že vlastně hodně věcem nerozumím. Byla to asi z velké části moje chyba, ale vlastně jsem moc nepochopila, jak se rodí zrcadlokraté, co přesně je vlastně id, proč měla zrovna Parva ve světě za zrcadlem takové postavení atd. Nakonec jsem z toho byla trochu zmatená a nevěděla, jaké má ta kniha vlastně poselství. Protože jinak je ta myšlenka světa za zrcadlem zajímavá, akorát se mi to nějak nespojilo dohromady.

23.10.2017 3 z 5

Jen jeden život Jen jeden život Sara Blædel

Příběh docela zajímavý, ale napsaný trochu zdlouhavě, bez napětí a momentů překvapení. Nevadilo by mi to, pokud by se autorka místo toho zaměřila na hlubší popis postav a jejich vztahů, ale ani to jsem v knize tolik nenašla. Je to spíš takový reportážní popis policejní práce i se všemi nedůležitými detaily (zajímalo by mě, kolikrát se v knize vyskytlo slovo káva). Ani ten kulturní rozměr mě nějak nenadchl, nepřišlo mi to nijak zvlášť objevné.

25.09.2017 2 z 5