Teckovana Teckovana komentáře u knih

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Příběh samuraje, který za nepříznivých podmínek cestoval až na druhý konec světa na počátku 17.století, sám o sobě vyvolává úžas a obdiv. Navíc, po dočtení si čtenář může klást mnoho dalších historických i aktuálních otázek o tématu šíření křesťanské víry, o povaze Japonců i o jiných zajímavých tématech. Doporučená četba nejen pro církevní preláty, evangelizátory a budoucí misionáře v Asii. :-)

07.04.2019 5 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Kniha, kterou asi každý čtenář neocení. Pokud čekáte napínavý příběh a dějové zápletky, tak se nedočkáte. Má to zajímavou atmosféru a několik vtipných pasáží, ale je to velmi jemný japonský humor, který mnoho čtenářů ani neodhalí. Rozhodně nemá mnoho společného s filmem Amélie z Montmartru, jak uvádí anotace. Jako film si to představit umím, ale takový, který by v Evropě bez velkého ohlasu prošel distribucí filmových klubů. V kontextu japonské literatury je styl Hiromi Kawakami srovnáván s knihami Banany Jošimoto, což porovnat zatím nemohu, ale třeba s Haruki Murakamim ano a ten je úplně jiná liga. :-)

15.07.2018 3 z 5

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Úctyhodná historická reportáž s velmi živě a věrohodně zachycenou dobovou atmosférou. Jakub Frank je zde vylíčen jako mimořádně charismatický a chytrý člověk, který zřejmě měl na své okolí podobně elektrizující vliv jako Jan Hus. Jenom ani po dočtení není úplně zřejmé, zda to byl opravdový mesiáš a prorok, nebo spíš podvodník a šarlatán. Autorka v tomto nechává prostor na vlastní úsudek trpělivého čtenáře. Ti náročnější si v knize možná najdou i nějaké paralely k současnému dění ve světě.

01.09.2017

Když život ještě býval náš Když život ještě býval náš Marian Izaguirre

Pokud čekáte napínavý "mnohovrstevnatý román o životě, politice a o knihách", musíte to zkusit jinde. Tato kniha je povrchní a předvídatelná jako telenovela. Slavná jména spisovatelů 20. století slouží jen jako vějička na nalákání vášnivého čtenáře a španělská občanská válka je tu dobrá snad jako záminka pro zredukování mnoha plochých a neživotných postav. První kapitola je docela slibná, pak se ale příběh tříští do mnoha stránek téměř o ničem. A melodramatický a zcela nepravděpodobný závěr nasazuje tomuto románu korunu kýče.

01.02.2017 2 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Příliš krátký příběh na román, příliš dlouhý na povídku. V porovnání s dalšími knihami autora slabší počin, kde mi trochu vadily nevysvětlené události a otevřený konec, ale i tak díky atmosféře nočního Tokia a typickému stylu kniha stála za přečtení.

29.11.2016

Pozoruhodný svět hub Pozoruhodný svět hub Radomír Socha

Mimořádně krásná fotografická kniha, kterou ovšem pro zajímavé informace ze zákulisí říše hub ocení znalci i běžní houbaři a milovníci přírody vůbec.

02.11.2016 5 z 5

Jednorožce Jednorožce Barbora Hrínová

Čtivé povídky, které čtenáře strhnou do jiného mikrosvěta. Některé byly opravdu velmi dobré a vtipné a ty ostatní byly možná ještě lepší. Nejsem asi tak docela cílová skupina, ale hodně mě to bavilo, obsahově i stylově. :-)

08.12.2021 5 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Možná víc než titulní Srdce temnoty mě zaujala druhá část knihy - Na pokraji sil. Malajské přístavy na konci 19. století, rezavá paroloď s rozbitými kotly, vzteklý strojník a stárnoucí důstojný kapitán s bílými vousy mají skvělou atmosféru. Je poznat, že autor sám to na moři dobře znal.

02.12.2021

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Ukrajinské vyrovnávání se s dvacátým stoletím mě docela potěšilo. Jedna současná kyjevská rodina čte vzpomínky nedávno zesnulého dědečka. Prolínání historie a její reflexe v současnosti zde bylo podáno docela čtivě, nenásilně a nečernobíle.

29.06.2021 4 z 5

Mnich z hory Kója Mnich z hory Kója Kjóka Izumi

Upozornění: Jedna z knih, které mohou zažehnout v mladém čtenáři vášeň pro japonskou literaturu. Mluvím z vlastní zkušenosti - rozhlasové zpracování knihy s přednesem Františka Derflera mě naprosto uhranulo. Velká škoda, že od tohoto klasika nemáme do češtiny přeloženo víc děl.

26.04.2021 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Opravdu znepokojivá kniha, kterou je asi dobré přečíst. Je sice fakt, že Orwell ani Čapek to není, ale není to špatné. Kapitola Buňka je na plný počet hvězd a moc se povedla obálka. :-)

22.04.2021 4 z 5

Botčan, mazlíček staré Kijo Botčan, mazlíček staré Kijo Sóseki Nacume

Zpočátku úsměvné vyprávění o nezkušeném gymnaziálním profesorovi postupně graduje spolu s intrikami pokryteckých kolegů a provokatérských studentů. Vcelku zajímavá novela, i když kvalit Polštáře z trávy a Sanširóa jistě nedosahuje.

21.05.2020 3 z 5

Hledání přítomného okamžiku Hledání přítomného okamžiku Ruth Ozeki

Příběh o životě a smrti, o psaní, osamělosti, o válce a superschopnostech, o zenu a Fukušimě, o komunikaci autora se čtenářem, o měnícím se světě. Autorka dobře popsala paradoxy současného Japonska v době globalizace.

28.12.2019 4 z 5

Všeobecné spiknutí Všeobecné spiknutí Egon Hostovský

Je smutné, že tato výborná kniha téměř upadla v zapomnění, stejně jako její autor. Hostovský účtuje s Československem, Amerikou i se svým dosavadním životem nemilosrdně, ale s nadhledem, za pomoci chytrého humoru a ironie. Pokud nepovažujete dvacáté století za pravěk a nenecháte se odradit lehce zastaralým slovníkem, metaforickými pasážemi a paranoidními představami hlavního hrdiny, budete s velkou pravděpodobností spokojení. Zaujalo mě, že se tu dvakrát mihnul prezident Beneš, který zde kupodivu nepůsobí jako mučedník či národní hrdina, ale spíše jako obyčejný člověk vláčený dějinami, který věří ve svou neomylnost a není zvyklý naslouchat jiným.
Jen na okraj: Egon Hostovský se narodil ve východočeském městě Hronov, stejně jako Jirásek, ale na rozdíl od něj se stále dá číst a nenudí. :-)

22.11.2019 5 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Rozsahem nevelký román obsahuje velké téma vztahu otců a synů. Zpočátku jsem z děje cítil inspiraci Dostojevského Bratry Karamazovými, ale Pamuk zde rozvíjí svůj typický příběh o lásce, zklamání a posedlosti. Potěšilo mě, že vypravěč na začátku pracuje na ručním hloubení studny a na konci knihy se k této studni opět vrátí. Jazyk je typický Pamuk, ale tento motiv jako by vymýšlel Murakami, což je každopádně zajímavé. :-)

20.06.2019 5 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Perfektní analýza současného stavu demokracie nejen v USA. Oceňuji zejména čtivě napsané fundované rozbory mnoha politických krizí 20. století v Evropě a Jižní Americe, ale zajímavé jsou i kapitoly o vývoji amerického ústavního systému.

03.12.2018 5 z 5

Krajiny japonské duše Krajiny japonské duše Antonín Líman

Kniha, kterou ocení hlavně ti, kteří už mají aspoň něco japonského přečteno. Vzhledem k tomu, že Kawabata a Tanizaki jsou mí oblíbení autoři, bylo skvělé si přečíst fundovaný rozbor jejich tvorby, navíc v tomto novém a velmi krásném ilustrovaném vydání. :-)

11.08.2018 5 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Příběh France Biberkopfa není lehké čtení. 20. léta v Berlíně asi nebyla žádná selanka a tomu odpovídá i atmosféra a celkové vyznění románu. Krádeže, loupeže, prostituce, alkohol, násilí, vězení, válečné reparace a váleční invalidé, inflace, nezaměstnaní, udření lidé bez naděje, do toho skupinky nácků a komunistů. Navíc je Döblinův literární styl hodně originální, nesnadno srozumitelný, a tudíž každému asi nesedne. Ale už jenom to, že román je téměř 90 let stále čten, o něčem svědčí. Kniha bývá srovnávána s Joycovým Odysseem a Musilovým Mužem bez vlastností, ale tak experimentální mi nepřišla. Pokud máte rádi styl knih Jáchyma Topola, je velká šance, že tuto knihu zvládnete a nebudete zklamáni.

28.06.2018 4 z 5

Neznámý v zahradě Neznámý v zahradě Jesús Carrasco

O pracovních táborech, válkách a okupacích už byly napsány hory knih. Tahle se však obvyklým schématům poněkud vymyká. Nelidské útrapy obyčejných lidí jsou zde zasazeny do neurčitého kontextu obsazené země. Nemáme tu čisté zlo a jeho oběti, neřešíme Sophiinu volbu, nejsou zde žádné superhrdinské akce. Čtenář se postupně prokousává nejednoznačnou minulostí hlavních postav, aby jejich jednání aspoň trochu pochopil. Trochu jiný pohled na moderní dějiny psaný originálním jazykem zaujme spíše náročnější čtenáře. Pokud jste četli Brodeckovu zprávu, možná si na ni vzpomenete.

07.06.2017 4 z 5

Hodně originální thriller, který má mírně fantaskní prvky a současně je lehce inspirovaný dětskou dobrodružnou literaturou a filmovými romancemi Pedro Almodóvara. Inspirativní jsou zejména citáty z fiktivní knihy "Filmový průvodce životem". Žánrový crossover nejen pro filmové fajnšmekry.

10.05.2017 5 z 5