Jednorožce

Vo svojom knižnom debute Jednorožce prináša Barbora Hrínová (1984) osem poviedok a v nich výrazný generačný pohľad. Jej skúsenosť však nie je viazaná len na mladšiu generáciu. Postavy sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu „queer“, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. V Jednorožcoch však čudo nie je na objednávku ani mainstreamové. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo nenápadne podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zato však onen priestor zrkadlí veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy na dedine, prenajatého bytu, alebo na psychiatriu a bez ohľadu na to, či sme práve v Bratislave, Tbilisi, alebo vo východoslovenskej dedine. Vo svojom písaní nezaprie pôsobenie v oblasti filmovej, televíznej a rozhlasovej tvorby, ale ani skúsenosti s prózou, veď je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457923/jednorozceUe9Hhk-59F-.jpg 4.116

Kniha Jednorožce

adorjas

Veľmi vydarené poviedočky, nepovedala by som, že sa jedná o poviedky len s LGBT tematikou, ako som to na mnohých miestach počula od iných čitateľov. Pre mňa sú to normálni ľudia ako každý iný. Inak, poviedky mi pripadali aj trošku scenáristické a úplne si podľa nich dokážem predstaviť aj nejaké filmové/seriálové spracovanie.

The Lady

Texty sa nepopierateľne čítajú dobre, no na môj vkus príliš kĺžu po okraji a nohu do horúcej vody neponoria. Postavy sú spočiatku zábavné, ale rýchlo zaspätkujú do banality. Úvodná a posledná poviedka mali každá svojím vlastným spôsobom nápad a cit a hodnotím ich vysoko.

čika

Toto bola /nielen/ generačná výpoveď. Azda nesúrodé,ale zvláštne čtivé poviedky, novodobí looseri v zajatí prekérnych prác a diskomfortných vzťahových slučiek. Ak slovenskí filmári hľadajú dobrý materiál, voilà.

Teckovana
08.12.2021

Čtivé povídky, které čtenáře strhnou do jiného mikrosvěta. Některé byly opravdu velmi dobré a vtipné a ty ostatní byly možná ještě lepší. Nejsem asi tak docela cílová skupina, ale hodně mě to bavilo, obsahově i stylově. :-)

erik385
08.09.2021

Veľmi dobre a kultivovane napísaná kniha o osamelosti súčasníkov (hlavne ľudí okolo 30+), ktorí nezapadajú do štandardnej "prevádzky." Výstižné, trefné, presné, nostalgické, melancholické texty, čo sa na nič nehrajú a netlačia na pilu. Oplatí sa čítať! Tri hviezdy dávam len preto, že nie všetky poviedky boli úplne super, ale je ich tam pár dosť výrazných, ktoré vám rozhodne ostanú v hlave na dlho!

Dani25
09.05.2021

Precízne rozobraté medziľudské vzťahy v ôsmych poviedkach. Život je komplikovaný. Odporúčam prečítať.