Krajiny japonské duše

Krajiny japonské duše https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376353/bmid_krajiny-japonske-duse-0A3-376353.jpg 4 20 4

Antonín Líman (1932), znalec japonské kultury a literatury, překladatel a pedagog, jenž třicet let působil na zahraničních univerzitách, v knize předkládá kritický rozbor stěžejních děl čtyř hvězdných spisovatelů Japonska 20. století, Kawabaty Jasunariho, Tanizakiho Džuničiróa, Ibuse Masudžiho a Šigy Naoji, na nichž, jak sám říká, ho nejvíce zaujala jejich schopnost návratu k citovým jistotám „primitivní duše“, nezasažené jedem moderních náboženství a ideologií.... celý text

knih-o-mol
23.03.2021 4 z 5

Pozoruhodne eseje o mych oblibenych autorech. Sedí mi mnohem více jako pedagog a znalec literatury, nez prekladatel basni, je otazka zda cit pro matersky jayzk muze clovek ztratit emigraci, zvlaste kdyz basne kladou extremni naroky na uziti jazyka a proto si velka cast prekladatelu bere k prekladu i basnika.

R47
08.02.2021

Koho baví japonská literatura a chce vědět víc. Fundované a přitom srozumitelné. Ukázalo mi to Tanizakiho a Kawabatu ještě trochu jinak.

Teckovana
11.08.2018 5 z 5

Kniha, kterou ocení hlavně ti, kteří už mají aspoň něco japonského přečteno. Vzhledem k tomu, že Kawabata a Tanizaki jsou mí oblíbení autoři, bylo skvělé si přečíst fundovaný rozbor jejich tvorby, navíc v tomto novém a velmi krásném ilustrovaném vydání. :-)

Shindo
05.05.2018 4 z 5

Eseje úprimne nemám nejak rád, no Límana si ako prekladateľa a odborníka vážim, tak reku dám knihe šancu.
Zaujímavý zážitok. Doteraz som z japonskej literatúry čítal len haiku (a jeden haibun od Bašóa), takže čítať veci od autorov, ktori´v porovnaní s "haikuistami" zas nežili až tak dávno bola zaujímavá zmena. Líman svelo prepojil uvedených štyroch východných autorov s príkladmi zo západnej literatúry, hľadal paralely, doslova sa s tým vyhral. Zaujalo aj to, že sa s jedným z autorov stretol osobne.

Aj napriek tomu, že ide o knihu esejí nečakajte suchopárne nudné prednášky ako od nejakého zoschnutého intelektuála na vysokej škole, ktorý nie je v kontakte s reálnym svetom. Vidno, že Líman je naslovovzatý odborník a má japonskú literatúru a kultúru fakt v láske, holt tam dlhé roky aj žil.