TeaS2015 Online TeaS2015 komentáře u knih

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Tak tuhle jízdu mezi mytickými stvořeními, bohy a lidmi, nabušenou magií a říznutou notnou dávkou nadsázky, humoru a se špetkou srdceryvných momentů jsem si vážně užila, jako jízdu po slaninou vymaštěném tobogánu, kdy závěrečný "šplouch" byl vážně silný a mocný.
Bavila jsem se, protože autorka vás nenechá ani na chvilku vydechnout, tudíž musíte číst, číst a číst! Doplnila jsem si a oživila severské mýty o některé drobnosti, které zatím unikaly mé pozornosti.
A Lokiho trest?! Ten mě vážně pobavil, ale ne, neprásknu vám, jak ten zmetek dopadl. To si musíte přečíst sami :) :) :)

17.06.2023 5 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Četla jsem ji několikrát mnohokrát a při každém čtení jsem objevila něco nového, co jsem v nižším věku (průběžně čteno od cca 12 let skoro jednou ročně) nevnímala tak ostře, nebo mě to minulo.
Desiree, jak to jenom říct dobře... Je to moje srdcovka. Ztřeštěná, vášnivá, odvážná, milující, srdečná a obyčejně neobyčejná.
Pokaždé mě její příběh okouzlí, rozesměje i rozpláče, protože je napsán tak, že tahá za moje skrývané vnitřní nitky a hraje na ně jako na harfu, která vyluzuje harmonické tóny.
Další bonus je doba napoleonská, vylíčená tak, že člověk téměř dokázal zachytit i zvuky a vůně, či štiplavé pachy. Člověk se dozví mnoho o historii a pamatuje si ji, aniž by se to musel tvrdě biflovat.
Napoleon sice byl ústřední postavou té dávné historie, ale mě naprosto dostal maršál Bernadotte, kterého jsem si zamilovala z mnoha důvodů. Byl to nadčasový prototyp chlapa, manžela i státníka.
Budu se opakovat, ale musím - je to zkrátka jedna z mých nejoblíbenějších knih, které jsem kdy četla.

20.07.2022 5 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

Mám lehké podezření, že autorka je tak trochu blíženec. Jako kdyby byla kniha napsána dvěma osobami.
Příběh se vine hladce i obrace a linie jsou pletené pěkně a plasticky.
V knize postrádám silnější jiskření, nebo spíš jiskry odletující z třesku slovních zbraní hlavních hrdinů Jainy a Rodericka.
Ráda bych se s nimi smála, nebo plakala, ale nějak mi to úplně nešlo. Asi potřebuji silnější šťouchance v emočním poli, což není vina autorky :)

12.07.2022 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Rozbilo mě to.
A zase složilo dohromady.
Příběh Gabriela plyne jako voda v jeho milované řece a občas poskakuje jako radostné hříbě.
Chvílemi ho ostře rozrazí kámen změn, ale přesto, nebo právě proto je tak živý a pravdivý, ačkoli je zasazený do jiné doby a ve skutečnosti neexistoval? Bůh ví...

23.06.2022 5 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Pokud chcete pohlazení po duši a milujete poetiku a laskavé vyprávění o indiánech, jejich vnímání světa a spojení se vším živým i neživým, rozhodně neuděláte chybu a to ani v případě, že budete chvílemi autorku podezírat z toho, že stejně jako Karel May v Americe nikdy nebyla.
Každopádně ať jde o skutečné osobní zážitky, nebo fikci, budete se při čtení smát, usmívat, radovat i plakat, protože příběhy vás chytí za srdce a ve své duši objevíte indiána, který jen čekal, až jej objevíte.
Howgh.

01.11.2023 5 z 5

Sklouzni se v dešti Sklouzni se v dešti Lenka Parýzková

Jak jenom ven z tuny exkrementů, které se na člověku navrství v průběhu života? To není téma pouze pro "depresanty", jak autorka obecně ve svém díle nazývá různě naleptané, nebo zlomené duše.
S takovými stavy se člověk snadno setká, pokud je nějaká jeho část v důsledku různých vlivů dysfunkční. Ne vždy musí být stav tak fatální, aby se ocitl za ochrannými bariérami psychiatrického ústavu, ale... osobně jsem se potýkala se svými (velmi podobnými) démony: rodinou uměle vypěstovanou nedostatečností (jsi blbá, nic neumíš, nikdy z tebe nic nebude), strachem důvěřovat druhým (nikdo tě nemůže mít rád, nikdy nebudeš pro nikoho dost důležitá).
Vyhrabala jsem se z toho (téměř) sama a bez medikace. Ovšem byl to "tanec" dva kroky vpřed, jeden vzad.
Právě proto jsem v tom byla s autorkou naplno po čas celého příběhu. Oceňuji sarkasticko ironické glosy, které celý text odlehčují a přibližují čtenáři způsobem, že se na tuto knihu rozhodně nebudou moci dívat, jako na souvislý sled pláče a stížností, jak tomu u podobných děl bývá.
Je to vtipné. Je to syrové. Je to pravdivé. A vystihuje to i můj vlastní pohled na životní zlomy: "Když už sedíš zádělí na dně sebe sama, existuje už jenom jediná cesta. Vzhůru."

25.12.2022 5 z 5

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Pěkná pohádková jednohubka z pera české autorky. Přečteno během pár hodin na jeden zátah, protože fantasy mám ráda a pohádky též.
Plný počet hvězd ale nedávám, poněvadž (což není chyba autorky) to na mě bylo příliš krátké! :)

09.10.2022 4 z 5

Smrdutý kojot Smrdutý kojot Rosana Zvelebilová

Smrdutá kojot (nejde o překlep) je vážně dost dobrá mela!
Střídání pohledů hlavních postav včetně spisovné a nespisovné češtiny je neskutečně fajn zážitek, protože Rosana je boží vypravěčka.
Díky ní si připadáte, jako v bijáku, kde na plátně řádí Terence Hill a Bud Spencer, abyste vzápětí zakopli o ostrou a pochmurnou náladu, jako od Tarantina, nebo poetiku Šimka a Grossmanna kořeněnou specifickým druhem Rosanina hořkosladkého černého humoru, který dává celému příběhu ten správný říz.
Autorka umí mimo jiné perfektně vykreslit sexuální fluidnost, která je z jejího pera zcela přirozeně plynoucí, nehraje si na jakousi zvláštnost a do celku velmi dobře zapadá.
Celou dobu jsem se upřímně bavila a hledala další chvíli kdy zase sednu na průdel a budu hltat stránky jednu za druhou.
Svině kniha, že už je dočtená!
P.S.: autorka jistě nebude dotčená :)

24.03.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Naomi je zkrátka miláček. Zatím jsem od ní snad nečetla něco, co by nudilo.
Orion a El jsou prostě magické zbraně, které by neměly být bez dozoru, ale přesto jsou uvnitř hluboce lidští, což se ukazuje s každou kapitolou víc a víc.
Musíte jim fandit, i když předem tušíte, že mezi neustálými bitkami s maly (různorodé hnusné magické potvory) nemůže být šance, aby pro ně příběh měl šťastný konec. Zachrání skoro všechny spolužáky, až na jednoho.
Otevřené konce jsou k vzteku, ale! Jsou nadějí na další pokračování, na které se osobně velmi těším.

16.03.2023 5 z 5

Rozcestí osudu Rozcestí osudu Emilly Ross

Čtení v rámci vlastní "akce" - číst jiný, než oblíbený žánr.
Celkem slušný počin, na to, že jde o prvotinu mladé autorky. Najdete v ní zajímavě pojatý a netradiční příběh, který by vyzněl skoro tak dobře, jako kdysi knihy z edice Harlequin. Nebýt tedy sexuálních scén, ve kterých pokaždé někdo někam, něčím a nějak zajíždí, sjíždí a vjíždí, nebo splétá jazyky... ale to beru jenom jako drobnou vadu na kráse, protože věřím, že autorka se dalším psaním posune a nabídne nám pokaždé lepší a lepší kousek.
Co mi připadalo velmi zvláštní: momenty, kdy mladá holka v přímé řeči i sama k sobě hovoří, jako sto let stará kniha. V historickém příběhu by výrazy, jako "nabídl mi rámě" nijak netrčely, ale zde se mi nějak k mladé ženě nehodily.
Přesto celkově hodnotím velmi pozitivně, byť za výše uvedená ne příliš vydařená "znaménka krásy" to není plný počet hvězd. Rozhodně jsem zvědavá na vývoj, kterým autorčino psaní do budoucna projde.

29.12.2022 4 z 5

V mlze V mlze Vanda Tomasová

Hlášení praštěné betačtenářky! Upřímně přiznávám, že jsem šla do knihy s mírnou nedůvěrou, protože český autor a erotický thriller (není to můj oblíbený žánr) mně na první dobrou úplně nelákalo, ale mávla si na mně anotace a nabídka autorky přečíst text mezi prvními. Neb jsem lehce odvážné pako, riskla jsem čtení.
Jde pro mě o velké překvapení a pěkný zážitek.
Příběh je napěchovaný akcí od samého začátku do konce. Erotických pasáží moc nebylo a navíc byly skvěle zapasované do kontextu.
Děj i postavy mi vytvářely doslova film v hlavě, což je u mně známkou toho, že autor umí. Charaktery jsou pestré. Přestože je v knize více postav, perfektně se v nich orientujete.
O náhlé zvraty není rozhodně nouze, až si občas říkáte proč, co tím autorka sleduje? Takže to nakonec dopadlo tak, že jsem (v té době ještě nevydanou) knížku doslova vdechla.
když přišla poslední věta, připadala jsem si nedokončená, hladová.
Takže díky Vandě za předkrm, protože vím, že se jedná o sérii. A co dál?
Já teď už jenom netrpělivě čekám! Protože další díly betovat nechci, abych se měla nač těšit.

01.12.2022 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Bylo to... jako žvýkat tuhou magickou formuli nemagickými zuby.
Čtení jsem si chvílemi docela užila, když bylo oživené vtipnými postřehy.
Třeba o absolutně vitální a panovačné kněžně, která je schopna terorizovat rodinu pomocí telefonního přístroje navzdory faktu, že jinak moderní technologie odmítá (Jako kdybych viděla moji - již zesnulou - babičku!).
Možná je to tím, že vyprávění autor vede, jako kdyby byl Polák s ruskou duší - rozvláčný, popisný, lenivě převalující text z jednoho koutku úst do druhého. Jako kdyby si se vším dával na čas, protože Matička Rus je táááák širá...
Dobré, tedy za tři.

30.07.2022 3 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Kdysi se mi tato kniha dostala jako děcku do ruky (ukradla jsem ji z tátovy napěchované knihovny a zase ji po dočtení "nenápadně" vrátila).
Jelikož babička mého táty byla věřící, měla jsem povědomí o tom, jaké postavy nám bible popisuje.
Otec zase byl nevěřící a ze mě se tak stal takový slepenec obého - věřím, čemu chci :)
U tohoto dílka jsem se chechtala a téměř nemohla přestat, protože užitý humor mi prostě lechtá bránici a je skvělé, když se lidé i Bohové neberou příliš vážně.
Well!

30.07.2022 5 z 5

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Od začátku až do konce knihy autorka krásně brnká na moje vlastní založení samotářky, která touží po skutečných přátelích, a které z důvodu svého nastavení jenom obtížně hledá, poněvadž se děsí toho, že by mohla svoje nově nalezené nejbližší lidi ztratit.

Vztahová chemie až alchymie postav člověka jednoznačně okouzlí. Magie není jenom v zázracích a kouzlech, které se hlavní hrdince dějí, ale i v rozuzlení celého příběhu, které prozrazovat nebudu, aby budoucí čtenář měl co objevovat. Stejně jako já.

Jsem opět plná očekávání dějů příštích...

04.06.2022 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Jízda plná krve, chlastu, temnoty, ale i hluboké lásky a nečernobílých charakterů.
Skvěle napsané, avšak na můj vkus té krve bylo příliš, což mě nutilo krvavá místa spíš přeletět. Ale i tak jsem si čtení užila, protože Jay Kristoff prostě vyprávět umí a člověk má chvílemi pocit, že noc je stále přítomna, stojí mi za zády a dne nevidět...

04.06.2022 4 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

Riva je přes zdánlivou razantnost a rozhodnost křehká duše, kterou "výpočet", nebo spíš vypočítavost a lehká škodolibost jakéhosi vesmíru svede dohromady se zdánlivým povahovým balvanem.
Sci-fi a přesto nikoli. Spíše psychologická sonda do vztahů, ať už vesmír/vesmír, nebo člověk/člověk.
Čtení mi plynulo hladce, protože jestli něco autorka umí popsat velmi dobře, jsou to niterné duševní pochody, které Rivou (a částečně i jejím vesmírem vyvoleným Axarem) doslova zmítají, čímž dostává kniha další rozměr.
Ve své podstatě vnímám celý příběh, jako sondu do vnitřních vztahových hvězdokup, které se mohou odehrávat v jakékoli dimenzi, v jakémkoli čase a dotknou se každého na jiné struně jeho vlastního já.

27.03.2023 5 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Další "Máásovka", která je prostě pecka.
Člověk se do knihy zažere raz dva. Děj je tak napěchovaný, že není vteřina, kdy by se člověk měl možnost nudit.
Vzhledem ke konci, který mě mimochodem nečekaně a hodně překvapil, budu vyhlížet další díl dost netrpělivě!
Co ovšem nedělá nakladatelství, ani spisovatelce vůbec dobrou službu, jsou odfláknuté korektury. Tolik chyb jsem snad ještě v e-knihách nezažila...
CooBoo by se mělo chytit za nos a něco s tím udělat.

28.10.2022 5 z 5

Monin kouzelný průvodce obranným pečením Monin kouzelný průvodce obranným pečením T. Kingfisher (p)

(SPOILER) Mona je čtrnáctiletá dívka se špetkou magického nadání pro pečení nejlepšího kváskového chleba a dalších laskomin, které lidem vykouzlí úsměv na tváři. Nemá vyšší ambice, než být nejlepší pekařkou ve městě a občas jen tak pro radost vlije do perníkových panáčků trošku magie navíc, aby zatančili na pultu před zákazníky.
Pro všechny lidi však kouzelní lidé nejsou zpestřením světa, ale potenciálním nebezpečím. Hony na čarodějnice nejsou nikdy bezpečné pro ty, kterých se týkají a všichni kouzelní jsou znenadání v obrovském nebezpečí, protože jim jde doslova o život. Z města kdysi bezpečného se stává past a i ti nejlepší kouzelní s větší mocí, než má Mona, prchají pryč.
Nezbyl nikdo jiný, než mladinká pekařka, která se se svými nepatrnými schopnostmi musí utkat se skutečným zlem, které se neštítí vraždit nevinné lidi včetně dětí. Nakonec se ukáže, že i nepatrný človíček může hrát klíčovou roli, když jde o všechno.
Knihu jsem četla na etapy od prosince až do teď a to z jediného důvodu - nemám času nazbyt. Jinak by to v mém normálním režimu byla jednohubka na jedno odpoledne. Moc mě bavil svět, ve kterém magie existuje, ale nehraje hlavní roli a Mona je hrdinka, která o sobě silně pochybuje ve všem. Včetně svého nadání vdechnout těstu a výrobku z něj ty správné vlastnosti.
Její malý kamarád, kterého nečekaně získá při nešťastné události v pekárně je otřískaný životem tak, že neváhá krást, lhát, podvádět, ale také ví, jak zmizet v davu, kam se schovat a jak přežít.
Hlavní postavy nejsou klaďasové, na kterých není ani poskvrnky, ale přesto, nebo právě proto si je zamilujete, protože jsou velmi lidští, uvěřitelní a mají velká srdce. A padouši? Ti jsou opravdu uvěřitelně zlí a nakonec...
Ale to už si přečtěte sami a pobavte se stejně, jako já :)

17.02.2024 5 z 5

Krvavý náhrobek Krvavý náhrobek Anna Beatrix Bártová (p)

Jižní Čechy, Krumlov, malebné jihočeské vísky a vražda minulá, kterou (zdá se) někdo opakuje a mrtvá těla přibývají. Hřbitov jedné vesničky jako jeviště, kde život hraje své kruté hry prostřednictvím současníků, ale také do hry vstupují děje dávno minulé, aby se propojily s dneškem.
Autorka mě unesla do světa detektivky, kterou nečtu často, ale srovnání díky některým dílům jiných autorů mám. Dýchlo na mě něco ze severských detektivek i přesto, že se děj odehrává u nás.
Detektiv Erik je soukromý vyšetřovatel, který si rád dělá věci po svém a celkem by mu to i vycházelo bezchybně. Nesměl by ovšem natrefit na novinářku Julii, která jej poněkud vychýlí jeho zajetých kolejí v životě pracovním a (zdá se), že i v soukromí. Když připočítáme mladičkého, ambiciózního, ale neschopného vyšetřovatele z řad policie, k němu přihodíme dávného kamaráda a pár místních postaviček, které jsou řádně barvité, dostaneme pod nos vynikající detektivku z pera české autorky.
Doporučuji přečíst :)

07.08.2023 5 z 5

Štěstí je nebýt nešťastný Štěstí je nebýt nešťastný Michal Pohanka

Když se setkají dvě ne příliš šťastné duše, může se lehce stát, že skončí špatně. Příběh je plný pádů až na dno, ale také ukazuje, že kde je vůle, může se stát i zázrak.
Vypravěčský styl je syrový a mnohdy jde až do režimu drsného struhadla, které krouhá z hlavních hrdinů vrstvy jednu po druhé, až z prostého losera Marka a jeho milé Ireny vybrousí pár, který by neměl naději přežít, kdyby je nestmelilo něco, co je oba přesahuje.
I přes do jisté míry temný ráz tohoto díla se budete skvěle bavit, protože z textu čiší řízný sarkasmus a krapet temný humor, který jej místy prosvětluje.
Není to čtení pro slečinky, které očekávají, že se pěkné věci musí dít podle určitého schématu, protože hezké věci se hlavním hrdinům této knihy nedějí jenom tak, samovolně. Oni si je společně doslova musí vydřít.
Dílo mohu doporučit všem, kterým nevadí zobrazení života lidí, kteří nejsou žádné hvězdy, a kterých je v dnešním světě mraky. Třeba nějakého Marka, nebo Irenu ve svém blízkém okolí také denně potkáváte. A v tom je velký půvab této novely. Je o běžných starostech a radostech obyčejných občanů.

07.04.2023 5 z 5