Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Humorná parafráze Starého zákona vypráví biblické příběhy od stvoření Adama a Evy až po osudy starozákonných proroků. Autor vychází z folkloru amerických černochů a přejímá jejich interpretaci náboženských dějů, která živelně tíhne k pozemské konkrétnosti a odmítá všechnu mystiku. Biblické osoby včetně Pána Boha vystupují jako obyčejní lidé, jejich stylizované projevy a příběhy jsou přetvářeny podle představ utlačovaného černošského lidu. Tím vzniká pásmo bezbožných příběhů, jejichž komika vyplývá z kontrastu mezi náboženskou předlohou a jejím svérázným, mnohdy naturalistickým přepisem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42418/cernossky-pan-buh-a--42418.jpg 4.1161
Žánr:
Literatura světová, Náboženství, Příběhy

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Ol' Man Adam an' His Chillun / Ol' King David an' the Philistine Boys, 1928


více info...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Kniha Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci

Etilik585585
26. dubna

Tak nějak nechápu ,že se tato kniha objevuje v kategorii knih duchovní , filozofie myslím, že vhodnější by byla kategorie satyra. Rozhodně to není četba ,která by kohokoli jakýmkoli způsobem duchovně obohatila, ale pokud očekává pouze víceméně je nenáročné ,oddechové čtení u kterého nebude muset moc přemýšlet , tak myslím , že vcelku nebude zklamán.

baudolino
23. ledna

K četbě této knihy jsem pod dojmem její pověsti přistupoval s pozitivním očekáváním, což asi zapříčinilo mé zklamání. Protože biblické texty znám (jakkoliv jsem ateista), těšil jsem se na vtipné a zajímavé postřehy, ale našel jsem převážně jakýsi povrchní humor pro humor, který až na výjimky spíše nudil než bavil. Pokud snad bylo skutečně cílem s dobrými úmysly humorným způsobem zprostředkovat čtenářům přístup k víře typického představitele jednoho etnika, podařilo se naopak dokumentovat dobové stereotypy o něm. Právě v tom může být paradoxně kniha přínosná dnes. Dočetl jsem ji navzdory pocitu trapnosti až do konce, abych se ujistil, že ji nesoudím ukvapeně.


TeaS2015
30.07.2022

Kdysi se mi tato kniha dostala jako děcku do ruky (ukradla jsem ji z tátovy napěchované knihovny a zase ji po dočtení "nenápadně" vrátila).
Jelikož babička mého táty byla věřící, měla jsem povědomí o tom, jaké postavy nám bible popisuje.
Otec zase byl nevěřící a ze mě se tak stal takový slepenec obého - věřím, čemu chci :)
U tohoto dílka jsem se chechtala a téměř nemohla přestat, protože užitý humor mi prostě lechtá bránici a je skvělé, když se lidé i Bohové neberou příliš vážně.
Well!

soukroma
27.07.2022

Nesedělo, holt nejsem černoch, abych ocenila tento smysl pro humor...

malkina11
09.03.2022

Když se svět v prdel obrací, je správný čas na tuhle knížku. Četla jsem ji před mnoha mnoha lety...a díky Lachtanovi77 se k ní teď prostě musím vrátit, protože je skvělá...prostě skvělá!!!

amalis42
13.09.2021

Hodnotím, jako velmi dobré odreagování. Velmi mě bavilo si znovu pročítat biblické příběhy s nadhledem.
Jediné co bych vypíchla, nelze to brát vážně. Z křesťanského hlediska nauky na to nelze nahlížet.

Alma-Nacida
28.04.2021

Zase jeden návrat, kde jsem si pamatovala mnoho a stejně jsem se bavila, i když někdy mi u toho i zatrnulo. Kdysi jsme doma mívali vázané vydání, teď mám jen paperback z Levných knih, ale na obsahu to naštěstí nic nemění, jen na té trvanlivosti knihy.
Rozhodně se pobaví víc ten, kdo už před tím Bibli četl nebo aspoň zná "Starej zákon", to je ta část s těmi napínavými a sem tam ujetými historkami... ;-)

Greenfingers
19.04.2021

Biblické příběhy tak trochu jinak...
Naprosto skvělé a zábavné. Autor má u mne palec nahoru.

1