Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci

Humorná parafráze Starého zákona vypráví biblické příběhy od stvoření Adama a Evy až po osudy starozákonných proroků. Autor vychází z folkloru amerických černochů a přejímá jejich interpretaci náboženských dějů, která živelně tíhne k pozemské konkrétnosti a odmítá všechnu mystiku. Biblické osoby včetně Pána Boha vystupují jako obyčejní lidé, jejich stylizované projevy a příběhy jsou přetvářeny podle představ utlačovaného černošského lidu. Tím vzniká pásmo bezbožných příběhů, jejichž komika vyplývá z kontrastu mezi náboženskou předlohou a jejím svérázným, mnohdy naturalistickým přepisem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42418/cernossky-pan-buh-a--42418.jpg 4.1146
Literatura světová, Náboženství, Příběhy

Vydáno: , Odeon

Ol' Man Adam an' His Chillun / Ol' King David an' the Philistine Boys, 1928

Kniha Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci

amalis42
13.09.2021

Hodnotím, jako velmi dobré odreagování. Velmi mě bavilo si znovu pročítat biblické příběhy s nadhledem.
Jediné co bych vypíchla, nelze to brát vážně. Z křesťanského hlediska nauky na to nelze nahlížet.

Alma-Nacida
28.04.2021

Zase jeden návrat, kde jsem si pamatovala mnoho a stejně jsem se bavila, i když někdy mi u toho i zatrnulo. Kdysi jsme doma mívali vázané vydání, teď mám jen paperback z Levných knih, ale na obsahu to naštěstí nic nemění, jen na té trvanlivosti knihy.
Rozhodně se pobaví víc ten, kdo už před tím Bibli četl nebo aspoň zná "Starej zákon", to je ta část s těmi napínavými a sem tam ujetými historkami... ;-)

Greenfingers
19.04.2021

Biblické příběhy tak trochu jinak...
Naprosto skvělé a zábavné. Autor má u mne palec nahoru.

lachtan77
05.04.2021

knížku jsem si prolistoval v čekárně u doktora a s usměvem na tváři jsem šel přemlouvat sestru o půjčení. Nedávno jsem četl klasické biblické příběhy a i proto mě tahle verze moc pobavila. Vtipné hlášky Pána Boha jako třeba olrajt nebo police boys dlouho nezapomenu. Fakt jsem se bavil.

RoBertino27
15.03.2021

Majíc v držení vydání z roku 1968 jsem do něj mnohokrát opět nahlížel a bavil se. Ano, je to pro někoho rouhačské, přízemní a laciné, ale Bradfordova kniha mi určitě prodlužuje život. U málokteré jiné jsem se tolik nasmál a to rozhodně není označena za humoristickou. Líbí se mi i onen zdánlivě překotný styl vyprávění a třebaže jsem byl od jejího přečtení odrazován, litovat nemohu a nikdy nebudu.

tez80
07.12.2020

Bylo mi asi třináct nebo čtrnáct, když mi tuhle knihu doporučil můj táta - jelikož jsem biblické příběhy dobře znala, moc jsem se tehdy bavila. Dokonce jsme sama v tomto duchu tehdy napsala příběh o Panně Marii a archandělu Gabrielovi - dodnes je ten vytržený list z nějakého sešitu založený v té knize doma na polici...

Leona333
30.09.2020

I tímto vtipným způsobem a nadsázkou, která nás donutí u čtení k zamyšlení, se dá napsat, podat Písmo svaté. Kniha, kterou mám ve své knihovně mezi oblíbenou četbou. Neb za přečtení a to ne jenom jednou vážně stojí. ; )

jprst
26.06.2020

Tuhle knihu jsem přečetl někdy těsně po jejím českém vydání, od té doby se k ní občas vrátím a mám vytipovány pasáže, u kterých se skutečně pobavím, Není to kniha pro četbu na jeden zátah, ale o to více pobaví.