TeaPeter TeaPeter komentáře u knih

Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Naprosto skvělá kniha. Je to ale jediná kniha od tohoto autora, která mě zaujala.

30.04.2016 5 z 5

Poslední modlitba Poslední modlitba Veronika Černucká

Struktura děje byla tak poirotovská (!) - tedy vrcholící ve finále, kde se všichni sejdou a velký detektiv to na ně vybalí. Ale inspiraci dobrými detektivy bych jí asi odpustil - přece jen je to beletrie. Spíš mi vadilo, jak se autorka oprostila od našich reálií - přece jen vyšetřování několikanásobné vraždy soukromým detektivem v české kotlině... Divná mi přišla i epizoda s dědečkem Luigim... že by to navazovalo na nějakou dřívější knihu, kterou jsem nečetl? Možná. Asi už jsem přečetl moc detektivek od jiných autorů a mám tak zformovanou představu o tom, jak by měla detektivka vypadat a fungovat - takže více než tři hvězdičky dát nedokážu.

28.04.2016 3 z 5

Toskánská vinice: Sen milovníka vína Toskánská vinice: Sen milovníka vína Ferenc Máté

Byla to pěkná knížka, ale na můj vkus příliš pohádka - takového něco jako Babička od Němcové - všechno plynoucí v růžovém nostalgickém oparu. A k tomu jsem si ještě říkal, jak vlastně tuhle pohádku financovali - Francouzi mají takové rčení, že ve vinařství se dá vydělat malé jmění, když do něj přinesete nějaké velké jmění. A nemyslím, že v Itálii by to bylo jinak.

27.04.2016 3 z 5

Neutečeš Neutečeš Dagmar Galas

Velké zklamaní. Tahle knížka nestojí za nic ani jako detektivka, ani jako eroticky laděná novela.

25.04.2016 1 z 5

Ochlazení Ochlazení Michael Žantovský

Vynikající kniha, která snadno snese srovnání s tím nejlepším, co v tomto žánru vychází. Je obrovská škoda, že autor ztrácel čas v diplomacii a nevěnoval se literatuře. Mohli bychom mít v knihovně o několik skvělých knih více.

22.04.2016 5 z 5

Amatér Amatér Robert Littell

No co napsat... Titul knihy má nesporně dva významy. Tedy to jsem pochopil až záhy, že autor je také tak nějak amatér ve své branži. Jinak by se mu asi nepovedlo nakupit tolik klišé, motivů z jiných knih a nesmyslů v reáliích. Tedy pokud nechtěl mít možnost říci to, co jsem kdysi viděl v titulcích jedné komedie: "... Tento příběh je pravdivý, protože se zakládá na událostech, které se staly v jiných filmech...". Dvě hvězdičky dávám za sympaticky nekomplikovanou hlavní hrdinku a kamion štěstí, který spotřebovali oba hrdinové dohromady - když už to nebyl velký špionážní román, tak to alespoň šťastně skončilo.

18.04.2016 2 z 5

Vražedná mše Vražedná mše Jan Bauer

Kniha to byla dobrá se zajímavou zápletkou. Konec byl ale tak useknutý a nebojím se říct odfláknutý, že více než tři hvězdičky nejsou na místě. A dost možná to je až moc. Doufám, že příští kniha bude lepší.

14.04.2016 3 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Prvni třetina knihy mi přišla tak nějak divná, zmatečná, nespojitá. Pak se to ale přehouplo do docela zajímavého příběhu. Ano, pointa byla jasná už někde v polovině, ale přesto děj napětí neztratil. Takže dohromady to byla dobrá kniha. A ne, Brown to opravdu nebyl. Byl to Robinson...

11.04.2016 4 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Výborná deaverovka, která už rozdýchala poslabší první díl série. Tady už se to uzluje, jakby jeden čekal. A ten závěr? Nemá chybu. Ono často za nápadně okázalým projevováním něčeho (poctivost, morální integrita, skromnost, dobročinnost,...) sedí něco jiného a vůbec ne pěkného...

08.04.2016 5 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Je to dobrá kniha, ale na kvalitu řady o Lincolnu Rhymovi podle mého nestačí. Možná je to tím, že není až tak technická a spíše staví na "soft" záležitostech, které mi ne vždy seděly.

31.03.2016 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Jsem trochu na rozpacích. Ta kniha je moc pěkně napsaná, je na ní nesmírně sympatické, že se i na stresující a nepříjemné věci dokáže podívat pozitivně. A k tomu se ještě výborně čte. Není sice jasné jestli je to beletrie nebo spíš novinařina, ale to vem čert. No ale na druhou stranu, nepřijde mi jako kniha, za kterou by se měla dávat Magnesia Litera. Není to velká literatura, je to spíš komorní monolog člověka, který dělá to, co má rád, i když by do toho někdy nejradši kopnul. Uvidíme, jestli autorka bude v psaní pokračovat nebo jestli se bude věnovat něčemu jinému - přece jen dobře hraje (ano, její roli Saši považuji za životní a nemyslím, že by to KDOKOLI dokázal zahrát lépe; ona sama si to asi nemyslí a tu roli nevím proč moc ráda nemá) a jak se nedávno ukázalo i pěkně tancuje...

24.03.2016 4 z 5

Tuhle knihu jsem četl o poznání déle než minulý díl. Je o dost hutnější a řadu věcí jsem si dohledával jinde. Faktem je, že stále méně a méně chápu, proč je husitství našimi historiky vnímáno pozitivně. Obdivovat desetiletí brutální občanské války se mi vážně nedaří.

21.03.2016 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Vynikající kniha. Je jen škoda, že kvalita překladu byla u odborných termínů z elektrotechniky velmi slabá. To by byl býval takový problém najít odborného konzultanta/redaktora???

04.03.2016 5 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Tohle je podle mého názoru nejmrazivější Deaverova kniha. Děs na člověka nejde z nějakého brutálního násilí, ale z toho, že někdo o něm muže vědět úplně všechno a použít to bezskrupulózně proti němu v jakoukoli chvíli. Jinak to ale není žádný klenot, Deaver napsal i lepší knihy.

02.03.2016 3 z 5

Zrada Zrada Russell Blake

Docela povedený akční thriller. Ano, je to pohádka pro dospělé ... ale je to sympaticky napsané a dobře se to čte. Proti předcházejícímu dílu se styl zlepšil, klišé a konspirační teorie se zredukovaly na snesitelnou míru. I když od 35. kapitoly mi to něco připomínalo... no jasně... motivy ze závěru Šesti dnů Kondora. No, nevadí. Další díl si určitě přečtu.

28.02.2016 4 z 5

Vražda na apríla Vražda na apríla Lee Harris (p)

Jéžišmarjá...! Co to proboha bylo? Takhle třeskutě naivní detektivku jsem ještě nečetl. Jak mohl manžel nechat svojí ženu tahle strkat nos do případu vraždy? Kde byla policie? To nevyšetřovala?Rozhodně žádnou další knihu z téhle série číst nebudu.

26.02.2016 1 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Hodinář patří jednoznačně ke špičce série s Lincolnem Rhymem. Deaverovské zvraty nedají člověku vydechnout.

26.02.2016 5 z 5

Rozpuštění Rozpuštění Christopher John Sansom

Edit 26.5.2023: Knihu jsem poprvé začal číst už před sedmi lety. Tenkrát mě nedokázala vtáhnout do děje a ani jsem ji nedočetl. Tentokráte jsem asi měl jinou náladu a přečetl jsem ji celkem lehce a rychle. Dějiny se s postavami nemazlily a děj krásně ukázal, že svět opravdu není černobílý, stěně jako lidé a jejich povahy. Výstižně kniha ukazuje podstatu mnoha reforem a revolucí: o čistou myšlenku jde zřídka - většinou je to jen o nepochopení, zlobě, majetku a tak. Jednoznačné je i poznání, že náboženská reformace byla v Anglii stejně devastující jako u nás. Jen o něco později.

23.02.2016 5 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Tahle kniha patří v sérii mezi ty slabší. Téma je takové... no řekneme pro Evropana odtažité, ale v Americe je zřejmě živé a důležité. Konec mi přišel dost přitažený za vlasy, ale možná je reálný vzhledem k tomu, že Spojené státy mají jinou právní tradici a kontinuitu.

21.02.2016 3 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Naprostá bomba. Tohle je pravý Deaver: Zvrat a další a ještě jeden a... to by nebyl Deaver, aby tam nebyl ještě jeden... Zajímavosti o kouzlení byl k tomu ještě skvělý bonus.

18.02.2016 5 z 5