strana394 strana394 komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

I tento díl je naprosto kouzelný. Strašně mě baví kapitola oslava úmrtí Skoro bezhlavého Nicka a dost mě mrzí, že to není ve filmu. Celkově jsou knížky natolik rozdílné, až je to vlastně kouzelné. Protože jen ti co si knihy přečtou, budou znát Protivu, Winky, příběh Voldemorta a jeho rodiny a další.

22.03.2022

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ačkoliv filmy znám úplně nazpaměť, knihy jsem četla letos poprvé. Hrozně jsem si to užívala, dostalo se mi toolik nových informací, až mě pak mrzelo, jak toho ve filmu bylo ve výsledku strašně málo. Krásné oddechové čtení, které vás vtáhne a které jste určitě nečetli naposled. Neustále jsem se ke knížkám vracela a utíkala od nich, ale vidím že právě po přečtení této série se ze mě stává pravý knižní závislák a můj seznam knih, které si nutně potřebuju přečíst se furt rozšiřuje.

06.04.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Jelikož kvůli celé té kauze jsem mělo vyspoilerováno o co v knize jde a kdo je hlavní viník, neměla jsem z knihy takový požitek a moment překvapení. Ale i tak jsem ráda, že jsem se do knihy pustila.

Díky tomu, že celý příběh je psán z pohledu pouze jediné osoby, nemáme prostor nahlédnout do hlavy ostatním účastníkům a nedozvíme se tak jisté podrobnosti.

Temná, mrazivá atmosféra z knihy přímo sálá. Budete se modlit společně s Cácorkou, aby vše dobře dopadlo. Rodinné vztahy byly až fatální a chování rodinných příslušníků bylo opravdu na hlavu.

Co se týče té kauzy, tak já jsem na straně autorky. Četla jsem i různé příspěvky od ToyBox a v mnoha případech mi přišlo, že paní vidí věci, které tam ani nejsou a jen spíš hledá určitou podobnost. Je jasné, že ji celý příběh Les v domě připomněl onu hroznou minulost a otevřel staré rány. Je mi líto každého, kdo se v knize, byť jen maličko našel..

Hlavní hrdinky Cácorky mi bylo líto. Dětství má být tím nejlepším obdobím v životě a je hrozné, že někdo tak mladý zažívá tyto strašné věci.. Občas lidé zapomínali, že Cácorka byla jen obyčejná devítiletá holčička, která se snažila utéct před hádkami do svého vlastního světa. Do světa, který byl plný krásných knižních příběhů, které nahlas mohla vyprávět Monice. Mrzí mě, že neměla nikoho, kdo by ji pomohl. Dokonce ani pomalu neměla nikoho, kdo by ji věřil.. Věta, kterou řekla sociální pracovnice při svém odchodu, mě dostala..

Toto téma je hrozně těžké, ať už na čtení, tak i na psaní. A jsem velice ráda, že se autorka pustila do tak nepříjemného tématu.

Hodnocení: 3,5/5
Děkuju nakladatelství Host za poskytnutí knihy.

09.02.2024 3 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy #spoluprace IG: @strana394

Autorka umí skvěle napínat a krátké kapitoly tomu dobře dodávají. Atmosféra z knihy přímo sálá. Lesy, stmívání, mrholení a mlha hustá tak, že by se dala krájet. Neexistují snad lepší kulisy, když chce autor připravit svým hlavním hrdinům zážitek, z kterého mrazí. Příběh má jasnou mysteriózní linku, ale mimo ni je tu také ukázka, jak komplikovaná může být lidská mysl a jak těžké je posoudit, co je realita a co bludy. Navíc je pribeh doplněn i o novinové clanky a záznamy zpráv, které cely děj skvěle doplní.

Co mě ale docela rozčilovalo bylo chování policie, která mohla případ rozlousknout hned tím, že se podívají na kamerové záznamy jedné nejmenované prodejny.. Snad možná bych řekla, že si kniha zasloužila pár kapitol navíc. Na konci totiž sami nevíte, na čem jste a jestli to byla skutečnost nebo jen výmysl jedné mladé nemocné dívky. V tomto mi to připomnělo knihu Pravda nebo Lež, takže pokud hledáte něco podobného, kniha Jiné místo je přesně pro vás. V knize najdete i QR kód, s nímž zažijete tento děsivý příběh na vlastní kůži.

23.03.2023 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Ve čtvrté knize je toho oproti filmu hodně jinak, nehledě na to, kolik postav ve filmu chybí. Příběh Winky mě zasáhl a je strašná škoda, že nebyla ve filmu..

16.09.2021 5 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Za recenzní výtisk moc děkuju Albatrosmedia.
IG: @strana394

Pokud hledáte skvělou romantiku plnou perfektního humoru, Bodyguardka je něco pro vás. Krásný svižný příběh, který vás ale dokáže chytnout za srdce. Moc se mi líbilo, že Hanna tu byla vyobrazená jako silná, odvážná žena, která je klidně ochotná skočit do cesty kulce. Jack je hollywoodský sexsymbol, který si na televizních obrazovkách získal srdce tisíce dívek. Autorka tady dává krásně najevo, že bychom opravdu neměli dávat na první dojem, protože ačkoliv Hanna vypadá jako křehká žena, dokáže vás dostat na zem, že ani nestačíte mrknout. A všemi milovaný Jack v reálu není tak nafoukaný, arogantní a povýšenecký, jak se zdá. Ve skutečnosti má totiž moc dobré srdce a je to velký pohodář. Ale jestli si dovedl získat i Hannu, si budete muset zjistit sami.

13.03.2024 4 z 5

Tento díl mám hodně ráda. Strašně mě bavilo povídaní o Voldemortovi, dozvěděli jsme se spoostu nových informací o jeho životě, jeho rodině.. Byla tu i spousta postav, které ve filmu nenajdete, takže za mě taky palec nahoru.

16.09.2021 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Sice mým oblíbeným žánrem je fantasy, ale knížka mě velice mile překvapila. Byla čtivá, zábavná, všechny trable sourozenců jsem prožívala s nimi. Začala jsem číst od Veroniky a Jáchymův příběh to krásně uzavřel.

06.04.2021 4 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

(SPOILER) Nejen že samotná obálky knihy připomíná onen zmíněný kufr, ale až na epilog je celý příběh psán jako zpráva pro policejní oddělení, kterou píše Elisa. Kniha je tak psána z jejího pohledu, ale zároveň čtenáři osvětluje i to, co se dělo, když u příběhu zrovna nebyla a co si ostatní postavy myslely. K tomu jsou tam ručně psané poznámky od Elisy a Jamieho.

Kromě napětí při pátrání po tajemném majiteli kufru, jsem od knihy dostala milý, odpočinkový příběh. Detektivní zápletka je skvěle podaná, dobře promyšlená a nepředvídatelná, viníka se mi odhalit nepodařilo. Co mi ale nedávalo moc smysl, bylo chování policie. Ta místo toho, aby se případ snažila vyřešit sama, nechala vesměs skoro všechno na Elise, která se (bohužel) nebála pustit střemhlav do náruče vraha. Elisa zde občas naráží na scény, které se již staly v Kronikách prachu, proto je doporučuji přečíst jako první.

Elisa Hemmiltonová je mladá žena pocházející z chudých poměrů, která díky své mecenášce může studovat politologii na univerzitě. Je chytrá, odvážná, tak trochu svérázná žena s prořízlou pusou, která pro ránu nejde daleko. Jamie je zato pravý opak Elisy. Je uťáplý, nesmělý a nejradši by jen celé dny strávil ve své dílně, občas je zaskočený tím, co Elisa zase vymyslela. Velká část postav se objevila už v Kronikách, ale jelikož tady hrály mnohem důležitější roli, věnovala se jim autorka mnohem více a poskytla v knize náhled do jejich duší. Zároveň skvěle popsala i úplně nové postavy, které zde zastávaly vedlejší role.

Za romantickou linku jsem tady neskutečně ráda a řeknu jen jediné - KONEČNĚ! Miluju Viktoriánskou Anglii a pevně doufám, že autorka zase brzy přijde s dalším vyšetřováním.
Hodnocení: 3,8/5⭐️ Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

03.01.2023 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Ačkoliv je to teprve začátek série a do světa víl teprve nakukujeme, určitě se nebudete nudit. Jak už napovídá anotace, poměrně velká část knihy se odehrává ve vězení a rozhodně to není procházka růžovým sadem. Prostředí vězení je drsné, plné násilí, šikany, ponížení, strachu, tísnivá atmosféra v knize je přímo hmatatelná.S nelítostným prostředím se pojí i vulgarismy a surový popis života, který možná některým čtenářům v tomto žánru nebude vyhovovat.
Díky tomu, že jsem na knihu narážela pomalu všude, měla jsem hoodně velká očekávání. Příběh sám o sobě je dost zajímavý, originální, kniha je nesmírně čtivá. Ale bohužel to nebylo takové, že bych si z toho sedla na zadek. Zároveň bych uvítala více informací o světě celkově, jak funguje, víc historie, ale věřím, že nám to autorka více přiblíží v dalších dílech.
Hlavní hrdinka Brex nebyla žádná princeznička. Byla statečná, impulzivní, nenechala si nic líbit. Dost brzo ji došlo, že pokud chce ve vězení přežít, musí být bezcitná mrcha. Warwick byl takový typický alfasamec, tajemný, silný, odvážný. Jeho postava je záhada sama o sobě a doufám, že v dalších dílech se o něm dozvíme něco víc. Pořádně totiž nevím co si o něm mám myslet. K srdci mi moc nepřirostl a nepodlamovala se mi z něho kolena, tak jako Brex :D Co tu ale bylo skvělé, byly vedlejší postavy. Opium a Mrňousek byli příjemným komickým prvkem a skvěle doplnili děj.
Romantická linka je tu hoodně slow-burn, i když je mezi hrdiny velké sexuální napětí. Bohužel té erotiky tady na můj vkus bylo opravdu hodně a jejich myšlenky na sex v nejvíc nevhodných chvílích začaly být otravné..
Konec mě dostal, vůbec jsem to nečekala (možná jsem asi moc naivní) Autorka si tak díky tomu navnadila čtenáře na další díly.

06.01.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tohle byla moje první knížka od této autorky a určitě ne poslední. Jelikož nečtu knihy, které za zabývají ať už válečnými událostmi nebo režimy, které ve světě dřív platily, měla jsem docela strach, zda se mi to bude líbit. Knížka naprosto předčila moje očekávání. Jsem neskutečně ráda, že jsem se do knihy pustila. O revoluci v Rumunsku jsem nic nevěděla a jsem vděčná autorce, že mi dokázala otevřít oči. Rozhodně by se kniha měla zařadit do povinné školní četby nebo aspoň do hodin dějepisu.

Ruta Sepetysová vytvořila příběh fiktivního studenta v reálných kulisách. Vše vidíme očima mladého Cristiana, který žije se svou sestrou, rodiči a dědečkem v jednom bytě. Tato kniha nám ukáže v jakých podmínkách Cristian a jeho vrstevníci žijí, jaké mají vyhlídky do budoucna a nevyhýbá se ani každodenním problémům jako je nedostatek jídla, odposlouchávací zařízení, cenzura, dodávky elektřiny. Příběh je plný strachu, utlačování, omezování, rozkazů, bezmoci, ale i naděje a touhy. Se zatajeným dechem otáčíte jednu stránku za druhou, abyste se dozvěděli, jak to všechno dopadlo. Dokázal Cristian obelstit tajného agenta? Kdo Cristiana udal? Byl to jeho nejlepší kamarád? A komu může věřit?

Postava Cristiho je neuvěřitelně lidská, blízká a přesně vyjadřuje, o jak strašný a nesmyslný režim se jednalo. Je to odhodlaný mladík, který chce světu ukázat, co skrývá socialistické Rumunsko, jak se jim žije. Romantická linka je tady lehce naznačená, ale působí naprosto přirozeně. Hodně mě bavila postava Cristianova dědečka. Opravdu sympatický stařík, kterému se příčí komunismus a nesnáší ho celým svým srdcem i duší.

24.11.2022 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Kvůli námětu knihy je hrozně těžké ji hodnotit. Zní totiž dost divně když napíšu, že se mi líbila knížka o domácím násilí, ale autorka převedla opravdu skvělý příběh, ze kterého mrazí. Kniha vás udržuje neustále v napětí, zatímco pomocí dvou časových linek pomalu odkrývá pozadí příběhu. I když čtenář poměrně brzo pozná, o co se v příběhu jedná, je to neuvěřitelně čtivé. Stále totiž netušíte, jak to celé dopadne.

Dostanete neskutečně dobře promyšlený příběh. Autorka skvěle vystihla každou situaci a čtenáře tak úplně pohltila/zděsila/zhnusila. Je to typ knihy, která vám nedá spát, dokud ji nedočtete a neujistíte se, že je hlavní hrdinka v bezpečí. Budete si klást bezpočet otázek a budete na ně chtít znát odpovědi.

Psychologie postav je dokonale vykreslená a proces toho, jak obtížné je se dostat z nemožné situace, je perfektně vykreslený. Celou dobu jsem hlavní hrdince držela palce a obdivovala ji pro její statečnost. Hodně mě bavila postava Miliie, sestra Grace s Downovým syndromem, která vnímá víc, než si okolí myslí. Autorka opravdu výstižně popsala chování a mysl psychopata a o to je kniha děsivější.

Jedinou výtku bych měla k trochu uspěchanému konci. Zajímalo by mě, jak se to nakonec celé vyřešilo. Každopádně pokud jste milovníci thrillerů, a to především těch psychologických, tak tohle rozhodně potřebujete.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Albatrosmedia, děkuji.

04.04.2022 4 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Kniha je vyprávěna z pohledu několika postav, které postupně velmi do detailu poznáváme a každá postava nám odkrývá svá tajemství. Vztahy mezi postavy jsou propletené a jejich charaktery pěkně vykreslené. Hodně se mi líbilo to prolínání postav, kdy vlastně stejnou chvíli vidíme z očí čtyř dalších lidí a ve skutečnosti se pokaždé díváme na něco jiného.

Příběh od počátku provází pochmurná až tíživá atmosféra a vy tušíte, že tato svatba nebude úplně tak idylická, jak si nevěsta přeje. Díky tomu, že nám autorka mezi vyprávěním postav vkládá krátké kapitoly týkající se objevení těla, nás udržuje neustále v napětí. Ta hlavní odhalení si autorka nechala až téměř na konec a já jsem posledních 100 stran knihy jen valila oči a skoro nedýchala. Autorka umí nejednou překvapit a díky odhalování nových a nových tajemství, jsem pořád měnila hlavního podezřelého. Motiv měli minimálně tři lidi, no netrefila jsem se ani jednou. A o to víc mě konec překvapil.

15.11.2021 4 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Nejenže má kniha zajímavou zápletku, ale velkou měrou k ní přispívá ještě zajímavější prostředí. Příběh se odehrává v netradičním městě jménem Hyperborea. Jedná se o magické a věžaté město pod kupolí, která ho chrání od okolní krajiny plné sněhu a ledu. Svět, který autorka vymyslela, včetně nových pojmů, vynálezů, řádů, magie, je boží. Jelikož se ale jedná o zcela nový a do detailu promyšlený fantasy svět, chvilku vám zabere, než se do toho plně ponoříte. Oceňuji i skvělý slovník na konci knihy. S mapou by byla celá kniha posunutá ještě o level výš, nicméně příběh jako takový to nepotřebuje. To jen já jsem ujetá na mapy v knihách

Kniha se pohybuje mezi politikou, nerovností ve společnosti, dobrodružstvím a magií. A celé je to zahaleno oparem tajemství a vyšetřování vražd. Arka mi k srdci přirostla svou nezkrotnou a lehce šílenou povahou. Spolu s Lastyanaxem se skvěle doplňovali.

Věřím tomu, že kdybych knihu četla v jiném časovém období, byla bych nadšenější. Nicméně tento francouzský fantasy příběh si 100 % zaslouží vaši pozornost.

04.05.2023 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Svět, který autorka vymyslela je neskutečný. Bavilo mě cestování časem a to že autorka k tomu vymyslela určitá pravidla. Velmi originální také bylo, že díky tomu, jak cestování časem funguje, se tak Joan stává částečně i zápornou hrdinkou. Kromě již zmíněného cestování časem si autorka pohrála i s detaily, aby každá nestvůří rodina měla svojí vlastní schopnost, svoji historii, znak. Člověk byl pohlcen příběhem a užíval si každou stránku, kde je výborně vykreslená veškerá atmosféra. A vidět Londýn ve více časových linkách byla jen třešnička na dortu. Jedinou výtku bych měla ale k trochu uspěchanému konci a k tomu, jak jednoduché to ve skutečnosti bylo.

Moc mě taky bavilo, že o většině postav nedokážete říct, jestli jsou hodní nebo zlí. Každý má svou minulost, kterou autorka hezky postupně odhaluje. Hlavní hrdinka Joan mi hned padla do oka. Byla inteligentní, odvážná a i když ji ostatní odrazovali, tak se nebála jít si za svým. V průběhu příběhu se učila poznávat své schopnosti a je tak velmi sympatické, že neumí všechno hned, jak to jinak v YA knihách bývá. Její linka byla dost zajímavá a stále má kolem sebe dost tajemství, na která jsem zvědavá. Aarona jsem si naprosto zamilovala. Doufám, že se v dalším díle ještě objeví, protože blonďatého, sarkastického, rádoby bad boye nemůže autorka jen tak vyhodit z děje.
O romantické lince tady moc mluvit nebudu, tu musíte zažít sami. Řeknu vám jen, že milostné trojúhelníky nesnáším, protože si vždycky vyberu jinak než hlavní hrdinka.

02.01.2023 4 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Kdybych knížku nečetla ve štafetě, tak bych se k ní normálně nedostala a to by byla docela škoda. Skvělá oddechová, romantická kniha, která se četla skoro sama. S hlavní hrdinkou se snadno dokážete ztotožnit. Skvělé bylo i střídaní pohledu obou postav, mohli jsme se tak na jednu věc dozvědět názor i toho druhého. Často jsem se během čtení musela usmát nebo culit nad těmi dvěma. Bylo to klišé, ale mě to bavilo. Romantická linka byla skvělá, i když občas mě štvalo, jak se chovají nebo nad čím uvažují. Vůbec bych se nezlobila, kdyby kniha byla delší :)
Hodnocení: 3,5/5

04.11.2022 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Filmové zpracování s Leonardem DiCapriem naprosto miluju a tak jsem zkusila i to knižní. No bohužel za mě nic nového, zajímavého. Příběh jako takový je skvělý a smutný, ale radši zůstanu u té filmové verze.

31.10.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

Díky střídání vypravěčů jednotlivých kapitol se nám nabízí pohled z různých úhlů, ze začátku to byl trochu zmatek, ale pak kniha dostala spád a já se nemohla utrhnout. Postupně se zde odhalují tajemství jednotlivých postav, které jsou mimochodem všechny napsané tak, že je budete pravděpodobně nenávidět, ale myslím si, že to byl autorčin záměr, protože díky tomu pak podezříváte opravdu každého. V této knize je kladen důraz na psychologii postav daleko více než na samotný příběh.
Kladné hodnocení dávám i samotné atmosféře knihy, která je přesně taková, jakou bych u osamocené chaty v horách čekala. Studená až mrazivá, tajemná a místy temná. Nejenže neznáme vraha, my ani nevíme, kdo je oběť. A to mě hrozně bavilo. Konec mě překvapil.

16.09.2021 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Četla jsem v rámci maturitní četby. Nicméně mile překvapila a určitě si ji ráda přečtu znovu.

31.03.2021 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Naprosto rozumím, proč to všichni tolik milují. Já to miluju taky! Autorka píše naprosto úžasně. Pořád se tu něco děje a když už máte konečně pocit, že všechno už půjde hladce, a nakonec všechno dobře dopadne, přijde autorka s dalším zvratem. Svět v knize je krutý a nelítostný, každý chce mít svého draka a udělal by doslova cokoliv jen aby uspěl. Každý den přichází o život další z jezdců, až nakonec zbydou jen ti nejsilnější. Tato kniha rozhodně není žádná procházka růžovou zahradou. Jen bych ocenila, kdyby se autorka zaměřila více na draky, protože přeci jen kolem nich se to celé točí. Ale naprosto jsem si zamilovala humor Traina, je to pěkné kvítko a Andarna je úplný zlatíčko, doslova.

Violet byla skvělá, moc se mi líbilo jak se z ustrašené, křehké mladé slečny, stává žena, která se nebojí dostat to, co si právem zaslouží. I když ji furt někdo házel klacky pod nohy a furt se ji chtěl někdo zbavit, ona se nezalekla, ale začala na sobě ještě víc pracovat. Postupem času se stávala lepší, silnější a možná trochu proradnější. Ale ve světě, kde na vás za každým rohem číhá nebezpečí a chce vás furt někdo zabít, musíte být trochu od rány.

Já miluju ty rádoby bad boye, kteří se na okolní svět tváří, jak chtějí všechny zabít, ale ve skutečnosti mají srdce na správném místě a pro své nejbližší by udělali naprosto cokoliv. A přesně tohle je i případ Xadena. Tento velitel čtvrtého křídla si získal nejedno čtenářské srdce, a to moje k nim patří taky, haha

O romantické lince tady snad ani nemusí být řeč – naprosto MI LU JU. Mám trochu strach, jak to s nimi dál bude, protože přeci jenom série má mít 5 dílů a já neberu nic jiného, než oni dva forever. Fakt přísahám, jestli se někomu z nich něco stane nebo to s nimi dopadne jinak, tak se zblázním.

Moc děkuju nakladatelství Albatros za zaslání knihy

22.04.2024 5 z 5