StihOMam Online StihOMam komentáře u knih

Děti a pět jazyků lásky Děti a pět jazyků lásky Gary Chapman

Zda se to byt az moc jednoduche. Zda se to byt neprilis komplikovane. Zda se to byt skutecne proveditelne. A pokud to opravdu zkusite a zodpovedne se perete s vytycenymi vyzvami, ktere pro zmenu resite podle dvojice Gary+Ross, mozna vas samotne vysledek prekvapi.
Pri cetbe se mi zdalo do oci bijici, kde udelali moji rodice chybu se mnou. Pri docteni jsem si musela udelat seznam, kde delam chyby ja. Je ale fantasticke, jak i pri male zmene deti na tuto skutecnost reaguji a pozitivne vraceji. Nadhera. Pomohlo mi to. Nasla jsem vic, nez jsem hledala.

02.05.2021 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Tentokrát mám s hodnocením problém.
Samotný děj čtenáře téměř uráží; pokus o napětí přešel do nudné apatie „tak už to konečně vybal“. Nicméně psychologie postav i typologie manželských párů se povedla. Překlad svými nedostatky nás náročnější místy trochu potrápil. Zvolená časová linie naproti tomu poněkud vyvažuje vleklost vyprávění a poodhaluje všudypřítomnost komplikovaného zákulisí. Prakticky ideální řešení vzniklých situací pak celkový dojem kazí. Zvolená témata však mají skutečně velký potenciál. Bohužel se mi zdá, že zůstal nevyužit.
Po krátké bilanci nakonec dávám hvězdy 3 – ale s dodatekem, že k L. Moriarty už nemám potřebu se vracet.

07.03.2019 3 z 5

Vánoce v Paříži Vánoce v Paříži Mandy Baggot

Kdyz mam nahodou v ruce knizku s nalepkou "Pro zeny", vzdycky se s povzdechnutim vzdam ocekavani a pouze unikam realite. Co naplat. Jsem take zena. V predvanocnim casu navic zena pretizena, proto obcas i jakkoliv absurdni romanci vnimam milosrdne. Vanoce v Parizi nebyly vyjimkou. Odpoustim i skutecnost, ze se jedna o temer novodoby vztah Romea a Julie, protoze jak jinak si vysvetlit ten slepy zar, ktery dva lidi primel k netypickemu chovani, vystoupeni ze vzorce, prekonani nejvetsich slabin, potlaceni bolesti a ucineni zasadnich rozhodnuti - to vse behem nekolika malo dnu! Nekdy se to stava. Treba. Mozna modelkam ano. Tem co ja znam, tem ne. Ale ty nejsou hrdinkami romanu, ktere se mohou naladovat k prasknuti, aniz by vaha jenom mrkla rucickou. Pariz v zime mozna oplyva takovym kouzlem, co ja vim, kdyz zimu prozivam na bobech, bezkach, zasnezenych svazich a s Annou a Elsou v obyvaku. Ja si o tom jenom cas od casu prectu, abych s vyznamnym "ach jo" po docteni zhodnotila snahu autorky jako vzdy prumerne, protoze me dilo nicim extra navic nezasahlo ani prekvapilo. Ocenuji vsak zejmena autorcinu snahu, obetovany cas a dialogy postav, ktere zde nepusobi jako uplne mimo realitu.

24.02.2019 3 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Jedná se o zajímavé dílo s dobře obsazenými hlavními hrdiny. Kontrast mezi oblíbeným volnomyšlenkářem a líbeznou chladnokrevnicí dává možnost vzniku nádherně vykresleného vztahu a bravurně zachyceného manželství. Možná by podobně vypadala všechna manželství, kdybychom je po 25ti letech slepili paměťovými stopami obou dvou zúčastněných. Spíš si však myslím (věřím), že ne. Druhá část knihy mistrovsky doplňuje mezery, které v části první sice neruší, nicméně si je čtenář uvědomuje. Během četby totiž zpočátku visí ve vzduchu malá ALE. Autorka na ně postupně odpovídá, vysvětluje, dodává jim pointu. Díky tomu je celkové dokreslení románu dobré a poutavé. Po sečtení a podtržení ve mně bohužel však setrvává dojem, že některé věci by se staly úplně jinak. Opravdu by „geniální“ Lotto o své manželce nezjistil víc, než mu ona sama dovolila? Skutečně by si Lottova matka, údajná bojovnice a nezlomný protivník, nedokázala zajistit setkání se synem? A co ty drobné nepřesnosti, kdy Mathilda vyhodila všechno Lottovo oblečení, ale stála v ložnici a na sobě nic než jeho košili?
Příjemně průměrný výkon.

11.05.2018 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Marika Šoposká

Chcete knizku z knihovny, rychle nahodite par titulu a omylem se vam do rukou dostanou Sedmilharky, ktere Liane Moriarty rozhodne nenapsala. Pak zjistite, ze vlastne ani nemate v ruce "plnohodnotnou" knihu - damy prominte - ale omylem ctete blog. Do tretice omylu rano ve spechu sahnete v 5:53 po knize na nocnim stolku a letite na salinu. Co uz. Precteno. Ale jak hodnotit knihu, ktera knihou neni, obsah, ktery temer chybi, hlavni postavy, ktere jsou hereckami, a proc to cele srovnavat a vyzdvihovat na uroven literarnich del?
Kdyz si sahnu do svedomi, musim udelit alespon hvezdu za snahu publikovat, ale jinak je to blog kazdym coulem a z toho proste kvalitni literatura asi nevzejde.

13.04.2018 1 z 5

Filozof, který nebyl moudrý Filozof, který nebyl moudrý Laurent Gounelle

Laciné. Jako celek ve mně budilo dílko dojem nerozvinutého potenciálu, nelogicky našroubované součástky, snahu předhodit čtenáři téma, které je momentálně "in", zkrátka jednoduchý příběh o životní "pravdě" podaný nevěrohodně. Víc se mi toho bohužel nelíbilo, než líbilo, přitom nápad vštípit zlo do dobrácké kolonie je brilantní. Závěr? Už už se schylovalo k dobré pointě, ale opět: zase laciný.

28.03.2018 2 z 5

Velká kniha pohádek, hádanek a zajímavostí na rok 2013 Velká kniha pohádek, hádanek a zajímavostí na rok 2013 Walt Disney

Detem se knizka libila, pro me byl plusem fakt, ze je pouze z knihovny. Hodnotim jako prumerne dilo, ke kteremu nejspis nebudeme mit potrebu se vracet.

22.10.2017 3 z 5

Přehled psychologie Přehled psychologie Hans Kern

Perfektní odrazový můstek pro studium oboru, ale i jako doplněk při četbě knih, kde psychologie stojí v popředí a hraje důležitou roli v porozumění celkového konceptu. Pohodlný souhrn.

20.04.2017 5 z 5

Barí, syn Kazanův Barí, syn Kazanův James Oliver Curwood

Neskutecne krasne dobrodruzstvi, ktere vzeslo z pera Curwooda. Daroval mi kamarada, se kterym bylo radost toulat se prirodou a poznavat svet. Ovlivnil moje myslenky a daroval mi krasnou vzpominku.

16.04.2017 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Trochu jsem o autorce tusila, ale i tak me toto dilo zarazilo. Misty mi prislo jako nestravitelne. Pribeh se dal stylisticky i verbalne vyjadrit lepe. Znovu do stejne reky nevstoupim a Majerove se asi radeji obloukem vyhnu.

16.04.2017 2 z 5

Roztříštěná mysl Roztříštěná mysl Robert Bromley Oxnam

Pocituji urcity vdek za moznost seznamit se s timto dilem. Fascinujici pribeh, ktery vam dokonale vykreslí tuto nemoc, priznaky i dusledky a tezky boj lidi takto postizenych. Tato publikace me zasahla hluboko a dodnes se mi vraci emoce zaznamenane pri cetbe. Opravdu vrele doporucuji.

16.04.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Pripadalo mi zabavne, prokousavat se pribehem z ruznych uhlu a lepit si z nich zivot. Kniha lapi a dovoluje vam upustit od ni az po docteni posledni stranky. Vsechny postavy pusobi realne, az obycejne, ale jako celek vedou propleteny, komplikovany zivot. Nicmene po docteni poslednich stran ve mne zustal neodbytny pocit neverohodnosti. Tak trochu z toho: "to by nektera zenska vazne dala?!?" a tak trochu z toho: "Jsou i nasi pratele, kolegove, sousedi tak sexualne nevybiti a bez zabran?"

12.04.2017 4 z 5

Medovníčkova dobrodružství Medovníčkova dobrodružství Jan Lebeda

Krásná knížka doplněná okouzlujícími obrázky, které dětem dotvoří fantazii při vyprávění různorodých příběhů, ze kterých plyne ponaučení, ale i spoustu zajímavých věcí o životě v lese a jeho obyvatelích. Především pak o největších kamarádkách Medovníčka - včeličkách.

01.04.2017 5 z 5

Telátko popleta Telátko popleta Petr Hudský

Některé příběhy jsou fádní, ale stačí jeden, který si s dcerou připomenete po půl roce a pořád se mu smějete. A díky tomu hodnotím kladně, protože dětem knížka dá, co by asi správná dětská knížka dát měla.

31.03.2017 5 z 5

Obrázkové básničky Obrázkové básničky Hanka Jelínková

Některé básničky jsem byla donucena se naučit a opakovat dle libosti dcerky. Doporučuji.

Hledá se Nemo Hledá se Nemo Walt Disney

Smutný příběh s veselým koncem plný okamžiků vtipných pro děti i dospělé. Tahle rybka se stala neodmyslitelnou součástí naší domácnosti.

Lví král Lví král Walt Disney

Opět jeden z povedených kousků. Tento příběh se neopolouchá a nezklame ani po stopadesáté.

Král zbojníků Robin Hood Král zbojníků Robin Hood Simon R. Green

Nesmrtelný příběh v knize najdete. Je to ale spíš knížka mého mládí, takže doporučuji dobrodruhům a dobrodružkám náctiletého vydání. S dovětkem: originál je originál.

29.03.2017 3 z 5

XY - o mužské identitě XY - o mužské identitě Élisabeth Badinter

Tato genderová četba se zabývá dnes již běžnými tématy. Především se zaobírá vztahy mužů a žen, zaběhanými stereotypy "mužského" vnímání světa, ale také nakukuje do historie krize maskulinity.
Za mě hodné čtení.

21.03.2017 3 z 5

Potřebuji tvou lásku Potřebuji tvou lásku Ross Campbell

Zvyraznene pasaze v knize dokazuji, ze me oslovila a nabidla mi novy pohled na vec. Ne se vsim se coby ctenar ztotoznuji; nektere priklady jednani povazuji za otazku selskeho rozumu... pripisuji je tedy zemi puvodu vzniku. Autor zminuje a rozvadi zkusenosti, se kterymi se rodic drive ci pozdeji setka, ale pridava i nektera vysvetleni, diky nimz je mnohem snazsi chovani ratolesti pochopit. Proto hodnotim kladne.

"Skutecna laska si neklade zadne podminky a mela by utvaret vsechny nase vztahy."
"...bezpodminecna laska? To znamena milovat sve dite bez ohledu na to, jake je."

21.03.2017 4 z 5