Souteska Souteska komentáře u knih

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Kouzelný příběh, má spád, pěkné myšlenky. Doporučuji!

15.06.2022 5 z 5

Co mě výcvik zvířat naučil o životě, lásce a manželství Co mě výcvik zvířat naučil o životě, lásce a manželství Amy Sutherland

Kniha se hezky čte a její poznatky mi velmi dobře fungují na zvířata i lidi. Stejně jako autorka zkouším postupy i na lidském druhu - na manželovi, dětech, a dalších:-) Pozitivní motivace, posilování pozitivního chování, vše jsou skvělé postupy. A to mám doma opravdu pořádné draky a svéhlavce. Kniha potvrzuje psychology prokázanou teorii, že tresty v podstatě nefungují, alespoň ne dlouhodobě.
Knížka je pro mě jedna z nejdůležitějších, jako matka jsem v zoufalém období bezradnosti přečetla mraky knih o výchově, ale myslím, že tahle je svou jednoduchostí a účinností strčí do kapsy. I lidi jsou živočichové, takže funguje univerzálně. Doporučuji pejskařům, rodičům, a partnerům:-)

06.06.2022 5 z 5

Matematika zločinu Matematika zločinu Magdaléna Sodomková

Velmi zajímavé téma. Skutečnost nevymahatelnosti spravedlnosti je zde vylíčena pro mě dost děsivě. Člověk by se skoro začal modlit, aby nikdy nepotřeboval znalecký posudek, obzvláště od některých jedinců.
Autorce posílám palec nahoru za otevřenost. Doporučuji přečíst zastáncům Babiše, v jedné kapitolce zjistí, jak to chodí v jeho médiích:-)
Údajů je v knize mnoho, ale pro mne to nepřehledné nebylo, jak je vytýkáno níže, knihu jsem přečetla jedním dechem.

05.06.2022 5 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Nápad přiblížit fyziku laikovi přes beletrii je super.
Příběhy jsem četla sama, ne dětem, jako oddychovku a dostudovávala jsem si přitom se strejdou guglem své fyzikální mezery v tématech, o kterých se v bajkách píše.
Ale nejsem si jistá, jestli příběhy doporučit dětem nebo dospělým. Možná je to pro čtenáře věkově mezitím, pro starší děti, které už nějakou fyziku mají v hlavě. Menší děti to nedají, leda by rodič vypustil některé popisné fyzikální pasáže. Čtu dětem 5 a 7 let knížky i pro starší, ale tuhle bych jim tedy nechala na později, je tam hodně narážek a myslím, že by nás to vysvětlování ve čtení brzdilo. Obzvlášť, pokud vaše děti nad vším přemýšlí:-)
Já byla spokojená a líbil se mi i autorčin styl psaní, jazyk i informační hodnotu považuji za přínos knihy, příběhy spíše jako kolorit k té fyzice a oddychovka. Ale tak to asi mělo být, ne? Bajky nemívají nějaký převratný příběh, takže já v tom vlastně našla vše, co jsem v tom hledala:-)

08.05.2022 4 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

Zajímavé myšlenky o tom, jak několik magorů raději zničí svět, než by přiznalo porážku či selhání. Připomnělo mi to současné dění na východě a tamějšího cara.
Kniha měla spád, ale na mě dost tlustá, obsahuje více příběhů různých postav, které bych já osobně ani nepotřebovala tak obsáhlé. Ale určitě doporučuji, je to pěkně a fundovaně napsáno.

15.04.2022 5 z 5

Miky detektivem Miky detektivem Susan Hughes

Knížku čtu s holčičkou 6,5 roku, pejsci baví, ale dialogy hlavních hrdinek bych zkrátila a osekala.

13.04.2022 4 z 5

Bumerang Bumerang Tereza Schillerová

Příběh mě strhl, i když místy byl lehce překombinovaný. Postavy mi připadaly věrohodné.
Kvituji dobře popsané pocity a chování obětí i magorů (a) násilníků.
Rozhodně knihu doporučuji.

Kniha zpracovává téma, které je potřeba otevírat a rozebírat, aby oběti násilí a šikany, ale i lidé kolem nich, na to nezůstávali sami. Leckdy si oběti ani neuvědomí, že jsou vlastně oběti. Natolik je manipulátor zblbne, že věří, že je to jejich vina (kdo nezažil, neuvěří, mohu potvrdit z vlastní zkušenosti).

Vytkla bych chyby v textu a spletitost děje, to je ale nicotné v porovnání s poselstvím příběhu. Dávám plný počet hvězd, protože mě kniha vtáhla a zanechala hluboký dojem ve smyslu, že násilí je třeba zarazit v počátcích, aby pak už nebylo pozdě.

03.04.2022 5 z 5

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Knížka se mi líbila jako příjemná oddychovka, nic jiného jsem ani nečekala. Ale! Obsah nabízí o fous víc - lákavý místopis a téma plnění životních snů.
Dlouhý rozjezd bych zkrátila, naopak mohla být delší část v samotném Dánsku. Tahle část mě krásně nalákala se tam podívat.
Líbilo se mi i to, jak hlavní hrdinka postupně směřuje od "krysího závodu" v korporátu k cestě, která má pro ni smysl. Velmi aktuální téma pro hodně vyhořelých lidí:-)

03.04.2022 4 z 5

Naší mamce hrabe Naší mamce hrabe Dana Hlavatá

Knihu jsem si půjčila neplánovaně v dětském oddělení a bylo to milé počtení. Vtipná, ze života, příběh pohladí po duši. Spíše asi pro starší děti nebo dospělé potřebující oddychovku. Doporučuji:-)

03.04.2022 5 z 5

Emanuela Emanuela Emanuelle Arsan

Kniha je vzrušující i podnětná. Krásně popsané milování, mnohá zamyšlení, kniha má příběh, jsou zde popsány exotické destinace a zajímavá místa. Mám knížku moc ráda a myslím, že je nedoceněná, že si v ní můžeme připomenout divokou radost z milování a sexuality nesvázanou konvencemi (co vše se nehodí, že jeden milostný partner je jediná správná cesta). Možná by spoustě nespokojeným lidem prospělo více milování místo televize a antidepresiv. Škoda, že naše monogamně tvářící se společnost hledí laskavěji na ta antidepresiva a psycho-diagnózy než na fyzickou slast a radost z toho, co nám bylo dáno přírodou, tedy z vlastního těla.

02.04.2022 5 z 5

Vlk a já Vlk a já Oldřiška Ciprová

Knížka pěkná, četla jsem holčičce 6,5 roku, která má ráda pejsky a vlky, jinak spíš pro trochu starší, hlavní hrdinové jsou už puberťáci. Napínavý děj, zajímavosti ze světa vlků a psů.
A ohledně recenze níže, vlčí smečka opravdu může svého člena vypudit z mnoha důvodů, pokud nezapadá do smečky. Například přehnaně agresivní jedinec může být vypuzen, protože ohrožuje společné fungování smečky. Informaci v knížce bych tedy považovala za pravdivou.

25.03.2022 5 z 5

Maxík Toulavý a veverčák Prcek Maxík Toulavý a veverčák Prcek Steve Voake

Prcky 6,5 a 4,5 knížka bavila, na rozdíl od jiných dětských knih mě taky, příběh byl akční a veselý, nic překombinovaného, doporučuji!

25.03.2022 5 z 5

Pověz mi, jak žijete Pověz mi, jak žijete Agatha Christie Mallowan (p)

Klidná, milá, vtipná, hezky čtivá, v uspěchaném životě balzám na duši, jiný pohled na Agathu Christie. Autorka vypráví o zážitcích na vykopávkách v Sýrii se svým druhým manželem archeologem. Dozvídáme se hodně o místních obyvatelích, jejich životě a mentalitě, o cestování ve 30. letech. Doporučuji!

06.03.2022 5 z 5

Pes Blůma na cestě k dokonalosti Pes Blůma na cestě k dokonalosti Emma Chichester Clark

Pozitivní, láskyplná kniha citátů a přísloví s psími obrázky. Pro děti i dospělé super!

22.02.2022 5 z 5

Sex ve třech Sex ve třech Lainie Speiserová

Hezké fotografie, trocha rozumného textu, podle mě jde spíš o navození nálady, když o tom člověk přemýšlí, než o nějaké novinky, ale kniha je hezká, příjemná - stejně jako mohou být představy:-)

11.02.2022 4 z 5

Slast Slast María Hesse

Krásné téma, krásné obrázky, krásně zpracované.
Maminky, věnujte to dcerám, já bych za to jako mladá byla docela ráda, kdyby mi tohle někdo daroval. Nejde jen o sex a slast, ale hlavně o ženskou sebeúctu, láskyplnost, pocit, že je to skvělé a ne špatné nebo dokonce nemravné.
Nemyslím, že je kniha protimužsky zaměřená, jak se píše níže v komentáři.
Podle mě je o tom, aby si žena nebo dívka dokázala říct, že takhle to nechce, a věděla, že to může chtít lépe. To není nic proti mužům, to je pomoc ženám a mužům ve finále také, i oni trpí tím, že si žena neumí říct, co by ráda:-)

09.02.2022 5 z 5

Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Klára Smolíková

Fantasy pro prcky, četla jsem dětem 4 a 6 let, bavilo je to a mě taky. Příběh má spád, tajemno, je hezky napsaný. Vřele doporučuji všem, co mají rádi akci, přírodu a pohádky.

18 oříšků k rozlousknutí 18 oříšků k rozlousknutí Agatha Christie

Skvělá madam Christie v krátkých povídkách! Čtu před spaním, čistím hlavu, dokonalé. Kdo miluje slečnu Marplovou a Monsieur Poirota, určitě se mu kniha zalíbí.

Inspirativní deník Inspirativní deník Moorea Seal

Kniha není o tom si ji přečíst, jako spíš ji vyplnit a popsat svými myšlenkami.
Podobných knih mám více, čas od času je otevřu a píšu. Pomáhá to utříbit myšlenky, porovnat jejich vývoj třeba před rokem a dnes (píšu to třeba párkrát za rok, ale vracím se další rok znovu, pokud mám náladu).
Nedělejte si z vyplňování seznamů každotýdenní povinnost, pište, co Vás přitáhne, napřeskáčku, jakkoliv, pište, necenzurujte, nepřemýšlejte o tom, kdo to bude číst a co tam můžete napsat. Prostě pište. Pro zábavu, pro vyčištění hlavy. Nebo jakkoliv se vám bude zamlouvat:-)

09.02.2022 4 z 5

Od počátku k prvopočátku Od počátku k prvopočátku Jiří Ledvinka

Podívejte se na YouTube na autorovy rozhovory a nemusíte to ani číst. Jirku Ledvinku poslouchám ráda a působí na mě velmi pozitivním a uklidňujícím dojmem. Kniha obsahuje jeho myšlenky, ale tato písemná forma se mi mnohem hůře vstřebává. To každopádně nemění nic na tom, že ho považuji za jednoho z těch, kdo "ví". (Ti, kdo ví, porozumí a poznají zrno od plev:-)

09.02.2022 4 z 5