18 oříšků k rozlousknutí

18 oříšků k rozlousknutí

18 detektivních povídek, které řeší slečna Marplová a Hercule Poirot.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25674/18-orisku-k-rozlousk-25674.jpg 4.4168
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Československý spisovatel

Simona02

Týchto osemnásť krátkych poviedok z pera známej anglickej spisovateľky Agathy Christie nesklamali. I keď niektoré príbehy by som označila ako priemerné, stále ma dokáže prekvapiť záver každého z príbehov. Vždy je vinníkom práve tá osoba, ktorá sa nám zo začiatku príbehu vidí ako celkom nevinná, alebo by sme jednoducho nepredpokladali, že by mohla byť osobou ktorú hľadáme. Predovšetkým sa mi páčili poviedky s p. Poirotom. Super!

Maevie

Detektivní povídky ze staré dobré Anglie, které jsou jak dělané k čaji o páté. Zvlášť postava slečny Marplové je naprosto dokonalá.

eenka

Agátku máme radi všetci v rodine. Čítali sme od nej veľmi veľa detektívok. Ani si už nepamätám čo všetko. Táto knižka má však pre mňa jedno veľké čaro - sentimentálne na ňu spomínam, pretože je to kniha, ktorú sme si čítali na striedačku so sestrou nahlas a skúšali sme, ktorá z nás príde prvá na to kto je vrah - iba raz sa mi to podarilo! Uplynulo už veľa rokov, no Agátke sme ostali verné obe. Dobré čítanie - super oddychovka.

kap66

Už několikrát jsem pěla ódy na slečnu Marplovou, ale "musím" znovu. K Poirotovi totiž uctivě vzhlížím, vědoma si toho, že nikdy nedosáhnu jeho výšin; vždy se jen potichu skloním před jeho géniem. U slečny Marplové si pořád naivně věřím: tentokrát to přece odhalím! Vždyť ona je JENOM obyčejná stará paní žijící na vesnici, kterou okomentovala jako místo, kde se někdy "přiházejí velmi bolestné a trapné věci". To přece znám... Ale dopadnu naprosto vždycky jako jedna z postav, která přijde se svým řešením a myslí si, že tentokrát na to kápla: "... to jste tedy měla na mysli, slečno Marplová, že?" A slečna Marplová jí (mně) odpovídá: " Bože, ne, ne tak docela." - přičemž to "ne tak docela" je pouhým vyjádřením její slušnosti, protože jak ta chudinka, tak i já jsme byly zase mimo. Jak já si to "být mimo" při četbě Agathy Christie užívám.

mapet85

Hovorí sa, že na poviedkach autor ukáže svoje majstrovsto a myslím, že sa to pomerne slušne podarilo aj Agathe Christie. Kniha rozdelená na dve časti. V prvej sa prenesieme na vidiek za slečnou Marplovou, kde vyslovene dýcha viktoránska atmosféra a spoločne s jej priateľmi riešime záhady a detektívne prípady. V tej druhej časti na scénu vstupuje belgický detektív Hercule Poirot, ktorý takisto v jednotlivých poviedkach (rozsahovo dlhších ako v prvej časti) rieši rôzne zločiny za pomoci svojich sivých buniek. Niektoré poviedky sú vydarenejšie a prekvapivé, niektoré menej, líšia sa aj rozsahom. Trošku nerozumiem, prečo je v češtine 18 orieškov na rozlúsknutie a celkovo výberu týchto poviedok z rôznych kníh, ale napriek tomu ako celok celá kniha zanechala vo mne dobrý zážitok. :-)

moničina

Všetky prípady boli napísané veľmi dobre a zaujímavo.

SilvieSisinka

Mnoho krátkých detektivek k rozlousknutí.Jako bonboniéra na chvilku jeden bonbon ;-)

bookcase

Pro mě příjemný pobyt ve staré dobré Anglii, kdy vražda byla prostě vražda. Některé povídky byly parádní, jiné trošinku slabší, ale vcelku slušná sbírka. Agátka je prostě moje srdcovka, na tu nedám nikdy dopustit.

Půca4
19.06.2017

Samozřejmě, některé povídky bavily více, některé méně. Každopádně je to Christieovka, jak má být!

Majdule
14.02.2017

Někdy je hodnota souhrnu vyšší než průměr jednotlivých částí, v téhle sbírce to platí zcela jistě. Přemýšlela jsem o editorském záměru. Nejspíš je jím skutečnost, že se jedná o intelektuální „cvičení“. Přesto se mi zdá, že se některé povídky vymykají, ale jedná se o soubor, ve které nenajdete vysloveně slabší kus. Je radost tyhle povídky číst.

syskas
05.01.2017

Agatha je vždy skvelá voľba.

dagmar5477
08.01.2016

Jako vždy super.

Barbastelle
11.12.2014

Příjemná knížka do trolejbusu, není příliš náročná, ale hezky napsaná, navíc mi jeden příběh vyšel na celou cestu do školy. Nejsem příznivec povídkových knížek, ale tahle se četla výborně. Navíc v ní byly poměrně zajímavé zápletky, Agatha Christie dovede překvapit.

Ben Nevis
22.08.2014

Detektivní klasika. Asi neuspokojí lidi, co hltají jednu detektivku za druhou, protože dobová móda je znát. Postavy se tetelí hrůzou nad duchy a "nadpřirozenými" úkazy, aby jim pak bylo vmeteno do tváře vědecké řešení. Máme tu samé chladnokrevně vraždící sympaťáky pro peníze, slušné dámy a nehezké zjevy s křivou tváří, od kterých nic dobrého nečekat. Proč zločin provádět jednoduše, když to jde složitě?
Ale stejně obdivuji A. Ch. a její smysl pro detektivní zápletku. Její Poirot se téměř vyrovná Sherlocku Holmesovi. Téměř...

Yarwen
02.04.2014

Detektivky obecně nemusím, často je v nich spousta logických kiksů jen proto, aby byly překvapivé a realita je mnohdy méně pravděpodobná, než dobře napsané fantasy či sci-fi. V tomto případě se však jednalo o příjemnou, pohodovou četbu, jež měla blíže spíš k Čapkovým povídkám z kapes, než ke klasickému detektivnímu románu.
Kniha obsahuje 18 povídek, větší část (prvních 13 povídek se slečnou Marplovou) je převzata z původního originálu, ve zbylých pak figuruje Hercule Poirot.

HTO
28.09.2013

Četl jsem od autorky zatím jen pár detektivních knížek, ale díky povídce Podivný žert, kde je předmětem pátrání odkaz svérázného strýčka – podobně jako v jedné povídce s Jirkou, postrachem rodiny – jsem poprvé naplno zažil kouzlo milované staré Anglie, které znám z jiných knížek, i skrze A. Ch. Ach, padlo na mě jako tuna cihel! Jedna z nejpříjemnějších tun, které znám. Báječná knížka.

Ivan F
07.09.2013

Asi to najhoršie, čo Agatha Christie napísala.

indianski
20.03.2013

mám povodné vydanie tejto knihy z roku 1976 velmi sa mi páči... bohužial sa stratila strana 109-110 - Vánoční tragedie neviem ako to tu funguje som tu prvý krát ak by mi mohol niekto poskytnút len túto stranu na doplnenie bol by som velmi vdačný... diky moc...

Joshuatree
31.12.2011

17 príjemných a kvalitatívne vyrovnaných jednohubiek. Zároveň som sa tu po prvý raz stretol s Poirotom a viem, že nie naposledy, je to príjemný spoločník pre dlhé večery :) Až na Dobrodružstvo s vianočným pudingom ktorá u mňa dostala maximum som ostatné ohodnotil na 8/10, nejak s nich nedokážem vybrať slabší kus.:o)