sona8864 sona8864 komentáře u knih

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

To je kniha na dlhé roky a postupné "trávenie". Ja mám vydanie z roku 1999 a doteraz som ju vlastne neprečítala celú. Vraciam sa však k nej a vyberám veci, ktoré ma v danom čase oslovia A ktoré asi aj aktuálne potrebujem. K niektorým pasážach sa po rokoch vrátim, prečítam ich znovu a ajhľa, konečne rozumiem. Je naozaj písaná dosť poetickým zložitým jazykom, ale myslím, že tá forma k starým príbehom patrí.
Podobne výživná kniha o osobnom raste a premenách vekom u žien aj mužov je kniha od Gail Sheehy - Průvodce dospělostí. Tiež z r.1999 a na dlho. Tá je ale vecnejšia a zrozumiteľnejšia. Odporúčam obidve, dobre sa dopĺňajú.

02.05.2024 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Vynikajúce čítanie, poctivo spracované reálie, príbeh zo života s trocha otvoreným koncom núti človeka premýšľať. Patchworkové prikrývky v úvode jednotlivých kapitol tiež stoja za preskúmanie. MA je skvelá spisovateľka, všetko, čo som od nej čítala, je dobrá literatúra, ale túto knihu mám zatiaľ od nej najradšej. Spolupracovala aj na seriálovom spracovaní, to je tiež výborne spravené, ale kniha poskytuje komplexnejší zážitok.

08.04.2024 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Zaujímavé. Mám rada kvety a občas aj romantické príbehy. Tu to až také sladké nebolo, domáce násilie a jeho následky bolo opísané verne. Bonus k tomu bol veľmi pekný opis Austrálie, vrátane autorských licencií, ktoré vyzneli veľmi dôveryhodne. Kvetinové ilustrácie a názvy kvetín, boli reálne, overila som si.
A na rozdiel od seriálového spracovania, nebola do deja zakomponovaná žiadna "povinná jazda"...Stojí za prečítanie aj pozretie, jedno v akom slede.

08.04.2024 4 z 5

Autistky: O ženách na spektru Autistky: O ženách na spektru Clara Törnvall

Nie je tam až tak veľa nových informácií o autizme všeobecne, ale cenný je práve ten subjektívny vhľad a ženský pohľad. Ženy to naozaj majú v autizme trocha inak ako muži. Autorka je otvorená a úprimná. V mnohých jej postrehoch a spomienkach som sa našla. Veľmi potrebná kniha. Autisti nie sú len deti, ale často aj ich otcovia a mamy. Diagnostika dospelých u nás (Slovensko) je nedostupná, pretože špecialistov nie je dosť ani pre deti. Kniha pomôže integrácii tých, ktorí sú na začiatku a vysvetlí mnohé dospelým ženám, ktoré majú podozrenie, že sú na tom podobne. A rovnako aj ich partnerom a blízkym. Pre hlbšie štúdium by som odporučila knihu Neurokmene.

14.12.2023 4 z 5

Ztracenné Ztracenné Michaela Losekoot

Fajn. Také malé, výživné a veľmi pekne upravené jednohubky. Na niektorých sa zasmejete, na ďalších zaseknete. Je tam niečo pre každú ženu nad čím je hodno sa zamyslieť. A na zmenu nikdy nie je neskoro.

24.11.2023 4 z 5

Hodváb Hodváb Alessandro Baricco

Je to moja srdcovka už od prvého vydania. Kúpila a rozdala som ich niekoľko. Blízkym ľuďom, u ktorých predpokladám dostatočný cit a vnímanie, záľubu v exotike a minimalizme. Mám ju aj v angličtine, s krásnym obalom a ten preklad má miestami tiež trochu inú príchuť. Mňa na tej knižôčke okrem krehkého príbehu lásky fascinuje práve tá úsporná práca s jazykom, ktorý naozaj pripomína minimalizmus haiku a prispieva k vytvoreniu tej správnej atmosféry. Poetickej v tom najlepšom zmysle slova.

13.11.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nie je od veci si občas pripomenúť ako žili naše staré mamy a mamy. Hlavná hrdinka Anna to mala podobné ako moja babička, ktorá porodila moju mamu v 18tich a potom mala za sebou ešte dve ďalšie deti a potom ešte jedno. Tiež nemala veľa pomoci, s dedkom boli obaja veľmi mladí, polosiroty zo skromných pomerov. Pri čítaní románu som často na ňu myslela a tiež na mamu v akom prostredí asi po vojne vyrastala. Mnoho vecí a postojov ľudí tejto generácie je potom človeku pochopiteľnejších. Moja babička si po presťahovaní rodiny do mesta urobila školu, stala sa zdravotnou sestrou, pracovala na chirurgii a bola na svoju prácu veľmi hrdá. V puberte som u nej našla knihu "Antikoncepčná pilulka" a dostala som vysvetlenie, že to je vynikajúca vec, lebo ženy už môžu mať len toľko detí, koľko chcú a vládzu... Román sa číta dobre, jedným dychom, aj keď niektoré motívy mohli byť trocha prepracovanejšie. V každom prípade je to zaujímavé svedectvo doby a života po vojne, vhodné aj ako čítanie pre mladšie ročníky.

27.05.2023 3 z 5

Závěť Gedeona Macka Závěť Gedeona Macka James Robertson

Knihu idem čítať 3.x... čítala som ju po vydaní v r.2008, potom znovu niekedy cca. 2016 a pri sťahovaní som ju niekomu darovala...čo som oľutovala, tento rok som si na ňu spomenula. Mala som šťastie a kúpila som ju ako novú v antikve za 1,50 EUR. Teším sa, čo nové v nej objavím. Zvláštny príbeh, zvláštna kniha, mnohovrstvova, vtipná, o živote ...Ja sa často nevraciam k prečítanému, odporúčam.

21.05.2023 4 z 5

Muž Muž Ester Weissová-Fekete

Výborné čítanie. Vtipné a nad vecou, láskavé a napísané s láskou k literatúre a jazyku.
Trošku som si na tie dlhé súvetia a opakovania niektorých viet musela zvykať, ale je to funkčné a po prvej kapitole ma to už vôbec nerušilo. Autorka je otvorená, chápem ten pseudonym, aj keď to nie je erotická kniha. Ale jej pozorovania idú často na dreň a pod kožu. Myslím, že vychutnať si to naplno môžu tí, čo už majú niečo odžité. Zaujímalo by ma ako knihu vnímajú mladšie ročniky - tak 20-30 ...Takže odporúčam a dúfam, že sa nejaká taká recenzia časom objaví.

22.12.2022 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Sklamanie. Neviem, čo autorku viedlo k takej dystopii. Zdá sa mi to ako celok prehnané. Sme rovnako staré, niečo si pamätám, aj v mojej rodine boli rôzne osudy...neprijatie na školy, väzenie pre politické názory v 50tych rokoch, pracovné problémy po r.68. Ale ani po r.68 sa predsa neopakovali 50te roky a v ČSSR nevládol režim ako v Severnej Kórei. Kumulácia všemožných tragédií, príkorí a postihov mi prišla prehnaná, nič pozitívne ... Z predchádzajúcich kníh, ktoré som od autorky čítala (všetky, okrem Hotýlku, doteraz 4-5*), som mala vyvážený pocit, historické pozadie a súvislosti mi prišli spracované objektívne. Toto mi prišlo ako nejaká propagandistická literatúra a chvíľami som aj knihu znechutene odkladala. Nepáči sa mi to o to viac, že autorka je bravúrna spisovateľka, známa a obľúbená, jej knihy sa dobre čítajú a sú emocionálne pôsobivé. Mladšie ročníky, bez historickej pamäte to môžu považovať za pravdivé zobrazenie reality, aj keď sa jedná o dystopický román. Som veľmi zvedavá ako sa jej tvorba bude vyvíjať ďalej.

12.02.2022 3 z 5

Problémové ženy Problémové ženy Helen Lewis

Naozaj zaujímavá kniha nielen pre ženy, ale hlavne pre ne. A vtipne podané fakty a príbehy.
Úvod odporúčam preskočiť a začítať do šťavnatých kapitol...napriklad: rozvody, sex...volebné právo. Ani som netušila, ze som taká feministka :-) Objednala so ďalšie 2 pre kamošky.

17.12.2021 4 z 5

Země nomádů Země nomádů Jessica Bruder

Film je skvelý film. Kúpila som si preto aj knihu a som nadšená, aká skvelá je to kniha. Je to reportážna, nie umelecká literatúra, ale napísaná s citom a porozumením, avšak bez pátosu, politiky a sentimentu, vecne.
Ak ste v depresii zo svojho mizerného života v EÚ a postsocíkovskej reality, odporúčam. Nie som obdivovateľom amerického sna, ale ľudia opísaní v tejto knihe sú naozaj sympatickí svojou schopnosťou prijať realitu, určitou nezlomnou odvahou a snahou zariadiť sa v rámci daných možností tak, aby dokázali prežiť z mála a tešiť sa zo života, ktorý im zostáva.

28.09.2021 5 z 5

NeuroKmene NeuroKmene Steve Silberman

Výborná, komplexná a zaujimavo spracovaná kniha pre tých, ktorí sa o problematike potrebujú niečo dozvedieť. Keď nič iné, tak aspoň to, že v tom nie ste sami.

08.09.2021 5 z 5

Všechny Louisovy děti Všechny Louisovy děti Kamil Bałuk

Výborná kniha o vysoko aktuálnej téme. Plodnosť žien aj mužov rapídne klesá a toto je pohľad z druhej strany, od detí, ktoré sa narodili vďaka darcom a biotechnológiám. Atwoodová v realite, "služobník" a jeho potomstvo. Problémy, ktoré to môže spôsobiť. Odporúčala by som knihu prečítať vsetkým, ktorí odkladajú rodičovstvo a myslia si, že asistovaná reprodukcia všetko vyrieši. Podané je to zrozumiteľne a celkom pútavo, ako bonus sú tam aj prehľadné informácie o Asperger syndróme - jednej z foriem autizmu.

05.01.2021 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Je to určite zaujímavá kniha a keď zvládnete prvých 20 strán, tak sa začítate a čítate. Pre mňa aj zaujímavé informácie zo života niekde inde - NY, USA. Príbeh je silný, len niektoré motívy a popisy sa zbytočne opakujú. Zámer? Možno. Redakčné krátenie by asi knihe prospelo, viem si predstaviť koncentrovanejšiu knihu, ktorá by bola ešte silnejšia... aspoň o - 150 strán. Avšak kyselina je to aj tak. Nie je to oddychové čítanie na dovolenku. Chce to skúsenejšieho a vytrvalého čitateľa. Niektoré pasáže, úvahy skutočne stáli za to. Ku knihe sa asi ešte vrátim, prečítam znova aspoň začiatok, pretože kým som ju dočítala do konca (cca.2 týždne), niektoré detaily a informácie z úvodu som zabudla.

25.09.2020 3 z 5

Podstata všetkých vecí Podstata všetkých vecí Elizabeth Gilbert

Kniha je fyzicky krásna a snaží sa byť aj dobrá a zaujímavá.
ALE niečo tam nefunguje...Je to akási snaha o historický román trocha naruby. Príbeh, fakty, popisy žitia v dobe. Prišla mi však nejako prázdna. Žiadne veľké emócie, žiadne veľké objavy a ani forma nie je príliš inovatívna.
Akoby povrchnosť a rýchlosť dnešnej doby spôsobovala, že aj autori už nevedia písať "veľké" romány.
Podobné sklamanie ako napríklad Stehlík.
Tak 50% Atwoodovej Alias Grace - posledný veľký román, čo som mala v ruke.
Jediná veta, ktorá má zaujala:
" ...obe sme pristaré, aby sme sa báli veľkých životných zmien."

14.07.2020 3 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Dobrý príbeh, prekrásné opisy prírody, ľahko sa číta. Vkusná, trocha červená krimi knižnica. Super na dovolenku alebo pod deku na zimný večer.
Pripomínala mi knihu "Sneh padá na cédre", aj keď tá mala hlbšie pozadie. Vydarený debut. Som zvedavá na ďalšie autorské počiny.

08.12.2019 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Brutalita...Otec mal 16 rokov, keď odišiel do hôr k partizánom do povstania (SNP). Bol tam až do konca. Nikdy nechcel hovoriť detailne o tom, čo tam zažil, s čím potom bojoval a žil ďalej. Poznačilo ho to na celý život. Akurát mi raz povedal, aby som išla na film "Choď a pozeraj" , že je to najlepší film o vojne, ktorý videl a je aj o ňom. Bola som akurát tehotná keď bežal v kinách, videla som ukážku a nemala som odvahu. Film som teda nikdy nevidela.
Otec zomrel, čo-to mi pred smrťou o tom čo zažil v horách nakoniec povedal...mal 80 rokov a triasol sa a plakal. Rozprával mi napríklad o tom, ako Nemci brutálne vraždili jeho kamaráta zo školy a on to videl a nemohol nič urobiť, len sa pozeral. Inak by chytili a zabili aj jeho.
Čítam tu tie komentáre, myslím na otca, na vojnu a na to, čo dokážu "ľudia".
Rada by som tú knihu prečítala a možno si pozrela aj film, ale neviem, či to vydržím. Jednoducho nechceme vedieť, aké zlo sa v nás skrýva a čoho sme my "ľudia" schopní.

07.09.2019