Muž

Muž https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491807/bmid_muz-NKB-491807.jpg 4 6 3

Takmer o každej knihe sa dá povedať, že je "o ženách a mužoch". Rovnako je to pri tomto románe s príznačným názvom - Muž. Čím však kniha prekvapí, je iskrivá irónia a nadhľad, s akými autorka upratuje tú skriňu, čo sa volá život. Beletristická prvotina slovenskej autorky a prekladateľky vychádza pod pseudonymom Ester Weissová-Fekete. Čitateľov zaujme štylis-tickou invenciou, s ktorou rozpráva o tom, čo sa medzi nami deje. Čo sa deje medzi ženami a mužmi rôznych generácií, vo vnútri rodiny i mimo nej. Ester Weissová-Fekete nie je vymyslená persóna, nie je to fake profil. To meno je skratka, román, rodinná sága koncentrovaná do troch slov, do troch mien. Sú to tisíce príbehov vložené do jedného trojslovného ženského mena a do jedného príbehu bez začiatku a hádam aj bez konca - ak sa v našom ľudskom svete ešte dostatočne dlho nič zásadné nepokazí.... celý text

Dani25
25.06.2023 4 z 5

Kniha o mužoch, ale i ženách, o medziľudských vzťahoch, no proste o živote písaná s nadhľadom. Veľa myšlienok som si vypísala. Trochu mi vadilo to opakovanie niektorých viet. - Ženy vraj žijú dlhšie. Tie šťastné. A možno aj tie nešťastné, keď sú silné. A keď nájdu lásku. Alebo aspoň to správne miesto na zemeguli. - Všetci máme pre vlastné neistoty vlastný umelecký žáner. - Človek sám o sebe predsa nie je nijaký, je nedefinovateľný, nejaký sme len vo vzťahu s druhým človekom.

sona8864
22.12.2022 4 z 5

Výborné čítanie. Vtipné a nad vecou, láskavé a napísané s láskou k literatúre a jazyku.
Trošku som si na tie dlhé súvetia a opakovania niektorých viet musela zvykať, ale je to funkčné a po prvej kapitole ma to už vôbec nerušilo. Autorka je otvorená, chápem ten pseudonym, aj keď to nie je erotická kniha. Ale jej pozorovania idú často na dreň a pod kožu. Myslím, že vychutnať si to naplno môžu tí, čo už majú niečo odžité. Zaujímalo by ma ako knihu vnímajú mladšie ročniky - tak 20-30 ...Takže odporúčam a dúfam, že sa nejaká taká recenzia časom objaví.

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Definovať človeka, jeho podstatu a charakter, esenciu jeho bytia, nie je vôbec jednoduché. Je otcom či synom? Manželom či bratom? Lekárom, architektom, filozofom a či duchovným? Nech už je čím chce, čiastočne či celým svojim bytím, ovplyvňuje iných. Občas letmo (vstúpi do života, postojí a ani sa nenazdáme, už je preč), inokedy výrazne (usmerní, pomôže, ublíži). Vryje sa do srdca, do pamäte.

"Definujte mi muža, zvolala energicky prednášajúca do poloprázdnej sály a nekládla tú otázku publiku, kládla ju sebe a svojmu manželovi a svojmu otcovi a svojim synom a všetkým mužom a všetkým ženám, ktoré s tými mužmi žijú, a všetkým ženám, ktoré s tými mužmi, nevedia žiť, a všetkým dcéram, ktoré zbožňujú svojich otcov, a tým, ktoré ich prekvapujúco nezbožňujú, kládla tú otázku celému svetu, celému vesmíru a Bohu alebo Darwinovi a mne, lebo som z nejakej príčiny bola v poloprázdnej sále, len Boh vie prečo, alebo ani ten nie, pretože žiaden nie je."

Ester Weissová-Fekete vo svojej beletristickej prvotine na pozadí multigeneračného rodinného príbehu plného bežných i prekvapivých kalamít približuje, ba možno svojsky analyzuje, pestrú paletu medziľudských vzťahov a ich drobných odchýliek. Vzťahov krátkodobých i dlhodobých, romantických i platonických. Vzťahov medzi rodičmi a deťmi, vzťahov medzi manželmi či milencami.

Definuje muža... a vlastne aj ženu. A rodinu, priateľstvá a celý svet. Jeho aj ju. Ba dokonca aj Boha. Ktorý je a možno ani nie, veď o tom nie je tak úplne presvedčená. Vtipne, občas ironicky, občas s miernym rozčarovaním ponúka príbeh života. Svojho ale aj vášho. Originálny a predsa univerzálny.

Autorovy knížky

2022  73%Muž