slunicko1958 Online slunicko1958 komentáře u knih

Michal Prokop: Ztráty a návraty Michal Prokop: Ztráty a návraty Michal Bystrov

Knihu tvoří jeden dlouhý rozhovor, který je rozdělen do několika částí podle období, které právě MP prožívá. MP se nebrání sebekritice, moc dobře si uvědomuje, co se mu v životě nepovedlo a na co může být právem hrdý.
Oceňuji dodatečné texty - Prokopovy myšlenky či výroky uspořádané podle doby, kdy je pronesl, povídání jeho přátel, známých či spolupracovníků o MP, podrobná diskografie apod. Nechybí ani bohatá sbírka fotografií.
Skvělé by bylo, kdyby byla kniha v pevné vazbě, ale i tak jsem spokojená.

04.02.2021 5 z 5

Nejkrásnější pohádky Nejkrásnější pohádky Jiří Trnka

Nádherná knížka. Znovu se mi potvrdilo, že když je člověku ouvej, pomůže čtení pohádek. A když se k nim přidají kouzelné obrázky Jiřího Trnky, psychická rehabilitace je úspěšná.

15.01.2021 5 z 5

I’m Your Man: Život Leonarda Cohena I’m Your Man: Život Leonarda Cohena Sylvie Simmons

Jsem ráda, že jsem knihu konečně dočetla. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.
Zpočátku se knížka četla velice pěkně, ale pak přišel zlom, kdy jsem sama sobě zakázala knihu nedočíst (tak se s dárky nezachází). Autorka se totiž začala "paplat" v takových věcech, které podle mého názoru do knihy nepatří. Bylo mně srdečně jedno, kolik má budova hotelu pokojů a kolik oken má pokoj. Vyděsila jsem se, že čtu bulvár, když paní spisovatelka začala sdělovat, se kterými ženami měl Cohen intimní poměr a jaké sexuální praktiky použili (např. s Janis Joplin). Neuměla jsem si představit ve stáří elegantního Cohena, jak se v mládí choval na jevišti. Možná se autorka snažila ukázat, jak Cohen léty "dospěl". Nevím, ale silně mě to znechutilo.
Poslední třetina knihy už je zase zajímavá a přečtené stránky rychle přibývají, takže názor na knihu se lepší.
Musím uznat, že jsem se dozvěděla i informace, které mě překvapily. Netušila jsem, že hudbu některých jeho písní složil někdo jiný, on se zaměřoval hlavně na texty - vždyť byl básník... Oceňuji, že autorka vysvětluje složení písní na jednotlivých albech i sdělení skladeb.

10.12.2020 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Bylo to příjemné čtení. Sledovala jsem osudy jedné rodiny a jejich přátel po desítky let, prožívala jsem s nimi situace příjemné i tragické. Jen jsem občas měla strach, na které stránce na mě vybafne karvinská Anna proletářka, ale naštěstí se tak nestalo.

03.11.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Je to už docela dávno, kdy jsem tuto knížku četla a ohodnotila ji pouze 4 hvězdičkami. Nadšené komentáře ostatních čtenářů mě přiměly k tomu, abych ji po mnoha letech přečetla znovu. Jsem nadšená taky, výborná zápletka, ustavičné napětí a nečekané rozuzlení. Skvělá detektivka a bez hektolitrů krve.

21.10.2020

Orbis Sensualium Pictus Orbis Sensualium Pictus Jan Amos Komenský

„Hle, zde je nová pomůcka pro školy! Zobrazení pojmenování všech hlavních věcí na světě a všech činností v životě.“
Stránky této knihy jsem obracela téměř s úctou. Zaujala mě úvodní slova prof. Jana Sokola i předmluva autora. Po úvodu mě mile překvapila „živá a hlasitá“ abeceda. Pak už následují dvoustrany, kde najdete krátké vysvětlení základních jevů, řemesel aj. v jazyce latinském, českém, německém, anglickém i ruském. Dnes už tyto texty působí značně naivně, ale věřím, že ve své době to byla nejen skvělá pomůcka pro učitele, ale i zábava pro děti. Nyní doporučuji také i na procvičení výše uvedených jazyků.

P.S. Nechci nijak remcat, ale u tohoto knižního pokladu mě rozhodila pravopisná chyba. Ta tam, páni profesoři, opravdu neměla být!

07.10.2020 5 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

Jsem zklamaná. Souhlasím s názorem, že autor dělá ze čtenářů pitomce. Jsem ráda, že se mi to podařilo dočíst. I když některé dějové linky zůstaly nedokončené, další knížky si už od tohoto autora kupovat nebudu. Nebaví mě to. Těším se na "normální" knížku.

21.09.2020 1 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Těžko se mi tato knížka hodnotí. Mám v sobě rozporuplné pocity.
Román se čte velmi pěkně, děj rychle ubíhá, je napínavý. Vadí mi ovšem tři věci.
Přečetla jsem už hodně detektivek (či thrillerů), ale tato na mě působí mimořádně depresivně. Tolik brutality až morbidní krutosti! Pobuřuje mě i fakt, že důkazy míří k elitnímu policejnímu zaměstnanci. Pokud si dobře vzpomínám, jedná se o porušení zákonů pro tvůrce detektivek, ale to autorům ze severu těžkou hlavu nedělá. Po dočtení této knihy se o vyřešení případů nedozvíte téměř nic, vše by mělo být odhaleno v dalším románu. Doufám...
Pokud vám žádná z mých výše uvedených výhrad nevadí, neváhejte a čtěte. Těžko se vám bude od rozečtené knížky odcházet.

17.09.2020 3 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Příjemné čtení. I mně se pod hlavními postavami vybavovaly tváře filmových herců, ale vůbec mi to nevadilo. Čas strávený nad touto knížkou byl pro mě velmi osvěžující. Dokonce jsem se přistihla, že se usmívám.

Čeština obou bratrů byla okouzlující:
"Spytihněv přistoupil k oknu, narýsoval cosi na zaraženou tabuli a pak to smazal; i zavrčel v odpověď: "Mě se nemusí poučovat, co se patří. Společný dopis čte nejprve šéf a pak teprve personál. A nemluvit zbytečně! To by se si vyprosilo!""

A ještě jednu ukázku si nemůžu odpustit, protože paní Dynderová neměla konkurenci:
"Děvčata ho oslovila: "Doufáme, že nás doprovodíte, pane Kebrle. Proskočíme se na sále."
Filosof odpověděl: "Promiňte, slečny, tancovat nebudu, chci o samotě přemýšlet a oddávat se sebevzdělávání. Ženy jsou nepřítelkyně moudrosti."
Paní Dynderová se vmísila do rozmluvy: "Vyslovil jste odvážnou myšlenku, pane Kebrle. Já s vámi nesouhlasím, ale chci s vámi diskutovat, jakmile složím prádlo.""

Pohoda!

10.09.2020 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Přečetla jsem, konečně. Lepší než Přízrak (Policie je vlastně pokračování Přízraku), ale stejně to není to pravé ořechové. Nechci z děje nic prozrazovat, ale mám dojem, že si paní Spravedlnost asi někde zdřímla... Vraha jsem správně odhalila zhruba v polovině knížky. Souhlasím, že se závěr nevydařil.

02.09.2020 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

K severským detektivkám mám spoustu výhrad... Násilí, brutalita, krev, drogy, špína, potkani. V této knížce je všeho až příliš, chybělo mně tam víc toho "fištrónu". No, aspoň vím, k čemu je dobrý žuk.
Nesmrtelnost HH je opravdu úsměvná...
Pokud se přes toto všechno přenesete, knížka se čte docela rychle. Sledujete sice dva děje najednou, ale v závěru se spojí. Jak taky jinak, že?

27.08.2020 2 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Jsem ráda, že jsem konečně knížku přečetla. Několikrát jsem odložila svoje rozhodnutí, že si ji přečtu, protože mě odrazovalo to gynekologické téma. Na můj vkus bylo skutečně rozvedeno až příliš detailně, působilo to na mě opravdu drsně. Někdy jsem měla tisíc chutí tyto pasáže přeskočit.
Homerův příběh mě zaujal, i když jsem mnohá jeho rozhodnutí nepochopila, zejména jeho vztah k Candy. Malony mě děsila.
Román se čte na svůj rozsah docela dobře, i když i mně dělal problém opravdu velký počet postav. Děj místy pěkně ubíhá, místy je poměrně rozvleklý.
Sice jsem knihu ohodnotila čtyřmi hvězdičkami, ale nejsem si docela jistá, jestli se k ní budu chtít ještě někdy vrátit.

P.S. Omlouvám se, ale teď, když jsem dočetla Přízrak, jsem si uvědomila, jak laskavá Moštárna byla. Proto měním ze 4 na 5.

24.08.2020 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Přečetla jsem první knížku s Fabianem Riskem a nijak mi nevadilo, že začínám od třetího dílu série.
Román je napínavý, dobře se čte, autor se nezdržuje nezáživnými popisy nebo úvahami. Obětí je opravdu hodně, krutosti ještě víc. Vadily mně i různé intimnosti, ale uznávám, že jsem v názorech poněkud konzervativní.
Je škoda, že některé dějové linie zůstaly nevyřešené. Co dál? Buďto si koupit další díly série, nebo si nechat zajít chuť a pátrat ve spoilerech...
Pane spisovateli, to se nedělá!

20.07.2020 4 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Tentokrát čekal na Poirota neobvykle těžký úkol. Nepřichází v úvahu, aby si slavný belgický detektiv nevěděl rady. Baví mě sledovat, jak z bezvýznamných maličkostí vyplyne naprosto zásadní důkaz pro usvědčení vraha.
Tento příběh patří mezi mé nejoblíbenější.
P.S. Za Poirotem přichází Carla Craleová. Lucy - jak zde tvrdí anotace - se jmenovala ve filmu ...

14.07.2020

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Vincenta mně bylo velice líto. Nikdo ho nechápal, nemiloval, neuznával ani nevážil, byl terčem posměchu i pro děti. Jeho krátký život bylo jedno velké trápení, proto ve mně zůstává jakýsi pocit smutku.
Upřímně však můžu napsat, že čtení románu bylo pro mě potěšením. Autorovy znalosti o malířství i malířích, nádherný sloh, lehkost vyjadřování, empatie - to všechno dělá z této knihy literární poklad. Určitě si ji za čas přečtu znovu.
Bohužel, i když toto vydání knihy obsahuje obrazovou přílohu, až příliš často jsem musela vyhledávat, jak vypadají obrazy, o kterých je v knize řeč, chtěla jsem se dozvědět mnohem víc také o zmiňovaných malířích. Když už mám být hodně upřímná, musím se kajícně přiznat, že když jsem uslyšela jméno Vincenta van Gogha, vybavila se mi stará zaprášená zasklená reprodukce slunečnic, která visela kdysi dávno na školní chodbě. Díky tomuto románu jsem si rozšířila povědomí o tomto géniovi.
"... Vincent není mrtev. Nikdy nezemře. Jeho láska, jeho génius, veliká krása, kterou vytvořil, půjde dál a bude obohacovat svět. Nemine hodina, abych se nepodíval na jeho obrazy a nenacházel na nich novou víru, nový smysl života. Byl to velikán... veliký malíř... veliký filozof. Padl jako mučedník své lásky k umění." (str. 432)

13.07.2020 5 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.
Pro pět hvězdiček mluví skutečnost, že je detektivka napínavá, děj má spád, odhalení skutečného vraha je pro čtenáře (tedy pro mě) překvapením a že konečně spravedlnost zvítězila.
Proč uvažuji o čtyřech hvězdách? Ten nešťastný chlast. V první polovině románu se Harry buď silně opíjí, nebo zvrací. Přitom mu to geniálně myslí, takže asi nebude pravda, že alkohol ničí mozkové buňky...

03.07.2020 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Můj vztah ke knihám o HH se postupně vyvíjí, ale tento detektiv mi není sympatický. Ještě zdaleka ne!
Nejprve jsem četla Sněhuláka a nijak zvlášť nadšená jsem nebyla. Pocit z dalších knih byl jak na houpačce. Nemesis se mi líbila, tento objemný román jsem přečetla rychle. Výhrad můžu mít spoustu, ale nechci. Bála jsem se o Beátu, naštvalo mě, že Princ zůstal neodhalen. Několikrát jsem si myslela, že jsem vraha Anny i bankovního lupiče již sama odhalila a jejda! Zase bylo všechno jinak. Mám důvod číst další příběh, protože chci vědět, jak Hole Prince odhalí.

02.07.2020 5 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Když si pročítám komentáře ostatních čtenářů, uvědomuji si, že se vším zde napsaným souhlasím. Operace Stonewall je určitě zajímavá knížka, ale ve srovnání s ostatními Šulcovými romány není tak strhující. Nemá tak košatý děj, postav je tu také méně, i když sledujeme tři dějové linie. Souhlasím, že děj dostal ten správný spád až v poslední třetině knihy.
Nechci tím říct, že tato kniha je nezáživná, jen ty ostatní mají v sobě více napětí. Zkrátka v předchozích třech románech nasadil autor laťku hodně vysoko.

29.06.2020 4 z 5

Odysea kapitána Blooda Odysea kapitána Blooda Rafael Sabatini

Mrzí mě, že jsem se s touto knížkou nepotkala v dětství. Neumím si to vysvětlit, protože "kodovky" jsem hodně četla.
No stalo se, ale i nyní v postdospělém věku jsem si tento příběh dokonale užila. Nedozírné modravé dálky, šumění moře, ušlechtilí piráti toužící po svobodě, darební padouši myslící jen na bohatství, nenávistí zaslepení slaboši, křehké dívky, milující kavalíři - vždyť je to romantika jako řemen!
Opravdu se mi knížka líbila, dokonale se jí podařilo mě vtáhnout do děje.

24.06.2020 5 z 5

Třikrát v roli obhájce Perry Mason Třikrát v roli obhájce Perry Mason Erle Stanley Gardner

Ke komentáři k této knize použiji úryvek z doslovu Františka Jungwirtha:
- Erle Stanley Gardner jednou řekl: "Dobrý detektivní příběh je něco jako jablkový koláč. Mohu vám dát recept na jeho přípravu, kolik mouky, jablek, másla, cukru a ostatních ingrediencí je třeba, jak dlouho se má koláč péci. Může se povést, ale můžete jej také připálit a vyhodit. Ovšem na dobrém koláči si skutečně pochutnáte..." -
No, já jsem si pochutnala. Velice!

19.06.2020 5 z 5