Žízeň po životě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vincent van Gogh, za života tragická, po životě do nebes vynášená postava moderního umění, nestačil svou žízeň hasit a skončil sebevraždou. Vedle tragiky to však byla i nezměrná píle a cílevědomost, jež ho hnala vpřed, které však zákeřně nahlodávala postupující psychická porucha. Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66721/zizen-pozivote-66721.jpg 4.7681
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Melantrich
Originální název:

Lust For Life, 1934


více info...
Nahrávám...

Komentáře (145)

Kniha Žízeň po životě

Pablo70
04. května

Stone prošel Vincentův život celkem věrohodně. Vylíčil i průběh jeho nemoci uvěřitelně. K nejslabším místům knihy bych dal ta místa, kde musel opravdu fabulovat: pobyt v Paříži, kde rozmlouvá s ostatními malíři, scéna s Májou, nezmínil se ani o tom, že se od Sieny v Haagu Vincent nakazil kapavkou, jak píše de Vries v knize Vincent v Haagu. Celkově uvěřitelné a dobře sepsané. 500 stran s Vincentem! Nadávali mu bláznivej Vincek - nakonec ho život přece jen zlomil...

capricorn__
30. dubna

Velmi povedené. O Van Goghovi jsem viděl pouze jeden filmový snímek, proto jsem díky této knize získal užitečné informace o jeho životě. Moc mě zaujaly autorovy schopnosti popsat Van Gogha a představit čtenářům jeho dobré, ale i špatné stránky. Zároveň velké plus dávám čtivosti, kterou jsem od tohoto románu ani nečekal.


p.stranska
29. dubna

Další nádherný životopisný román, které mám tak ráda. Spousta času strávená na internetu hledáním tváří, díla a osudů postav z knihy. Rozšířené povědomí o impresionismu. Jasných pět hvězdiček!

intelektuálka
30. března

Opět návrat ke klasické knize - už ani nevím, po kolika letech ....

" Žádná vynikající duše nepostrádá příměsi bláznovství ...." /Aristoteles/

Komorní příběh o životě malíře - jeho životní cestě přes chudou hornickou oblast až k nebi plném hvězd - a samozřejmě nesmím pominout pro mne nejvíce zajímavé žluté období v Arles....

" .... vzpomněl si na Daubignyho obraz Jitřenky , vyjadřující celý nesmírný klid a vznešenost vesmíru ....
.... a všechen bolestný pocit nepatrného člověka, stojícího dole a zírajícího vzhůru ... "

Krásná kniha o impresionismu - a skupině malířů kolem vanGogha ... stejně originálních, jako on sám ....

katerina3502
25. března

Skvěle napsaný životopisný román o jednom z největších malířů. Spousta detailů z jeho života byla pro mě novinkou. Rozhodně kniha stojí za přečtení.

linhi22
06. března

No teda... Co k tomu říct? Van Goghovy obrazy jsem vždycky měl rád, ale až teď mi došlo, jak velký umělec to byl.

DanaB5
05. března

Krásně a přesvědčivě napsaný životopis. Během čtení jsem si vyhledávala obrazy, která Van Gogh zrovna maloval a poznala spoustu jeho méně známých děl. Mám pocit, že jsem po dobu čtení knihy prožívala jeho vášnivý život s ním.

That_lil_Suzz
12. února

S Vincentem jsem četla už Valčík stromů a nebe a ten byl narozdíl od této knihy téměř celý smyšlený, spíš takový protiklad skutečnosti a o Vincentově "poslední lásce" z oné knihy zde nebyla ani zmínka. I když Valčík stromů a nebe měl možná takový trošku kouzelnější podtón, nebo jak to říct. Ale tak tohle je reálný život.

Ze začátku mne kniha moc neoslovila a nebavila, ale až se to trochu rozběhlo a po rozjezdu, kdy Vincent dělal kazatele, mě to začalo celkem bavit. Bylo zajímavé číst o jeho práci, díle, tvorbě. Jak každý den maloval a často udělal i dvě až tři plátna za den, což si asi ani většina nás umělců nedokáže dost dobře představit. Je to samozřejmě kniha pozvolná, jelikož Vincentův život navzdory jeho délce neměl příliš rychlý spád. Je také mírně depresivní, což se mi vzhledem k mé povaze úplně nezamlouvalo, ale tak s tím se musí počítat.

Také mi bylo poměrně blízké, že Vincent byl tak trochu takový outsider, jak bychom dneska řekli, a lidé ho považovali za podivína. Docela mě zaráží, že ho lidi berou jako divného i v dnešní době, protože mně třeba podivný nějak nepřipadal. Ale tak možná je to tím, že jsem taky trochu taková.

Docela mě štvalo věčné oslovení "důstojný pán" i když to byl třeba úplný idiot. I když samozřejmě chápu, že to bylo tehdy zdvořilé. A jsem ráda, že konečně bylo někde zmíněné, že svatby sestřenic a bratranců (nejbližších) jsou nechutné a nepřípustné. Tohle je věc, která mě vždycky i u děl například Jane Austen hrozně vytáčela a znechucovala, že jim to tehdy přišlo naprosto normální.

Každopádně je zde shrnutý podstatný úsek života Vincenta van Gogha až do jeho smrti, takže pro ty, co touží poznat něco z reálného života a uměleckého světa, určitě doporučuji.

1 ...