Sitting-Bull Sitting-Bull komentáře u knih

O touze stát se indiánem O touze stát se indiánem Peter Henisch

Karel May a Franz Kafka... Jejich setkání na lodi do Ameriky... Krásná kniha plná odkazů na díla a životy obou zmíněných protagonistů. Milé pohlazení po duši v duchu kafkovských světů a kafkovských děl. A ten konec... No nádhera. :-)
Mám oba autory ráda, tak možná proto jsem si tak užila všechny ty narážky na jejich dílo, i to, jak kniha a příběh plynou...

18.04.2023 5 z 5

Osamělá vlčice Osamělá vlčice Jaroslav Holeček

Kniha, která mě v dětství naprosto dostala. První kniha, kterou jsem MUSELA ten den dočíst, takže jsem četla do 4:00 do rána. Ještě že byl táta tenkrát na noční a ještě že mamka to tak nějak chápala a na oko "hudrovala" (byla jsem ve 2. třídě), ale dočíst mě to vlastně nechala, místo aby k nám vlítla a povypínala mi světla. :-)

17.04.2023 5 z 5

Kdo si se mnou bude hrát? Kdo si se mnou bude hrát? Jiří Žáček

Jako dítě jsem ji milovala a vytáhla ji znovu s dětmi. Před čtyřmi lety staršího synka neoslovila, mladšímu se dnes velmi líbila, asi jsem se lépe trefila do cílového věku.

16.04.2023 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Krásná poetická kniha vzpomínek na dětství. Rozhodně se k ní ještě vrátím.

16.04.2023 5 z 5

300 rad pro první rok s dítětem 300 rad pro první rok s dítětem Helena Chvátalová

Pro prvorodiče přínosná kniha. Jasně přehledně a stručně podaná.

27.03.2023 5 z 5

Rozumíte svému děťátku? Rozumíte svému děťátku? Serge Ciccotti

Strhující kniha plná behaviorálních a psychologických výzkumů, pokusů a analýz s malými dětmi. Některé studie bych po metodické stránce rozporovala, to však knize jako celku rozhodně neubírá na zajímavosti, čtivosti a množství nových informací, které člověk jen tak někde nepotká.

27.03.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Skoro stejně dobrá kniha, jako je Marťan. Rozdíl je tak v setinách procenta, takže vlastně zase super jízda. Od knihy jsem se (u Weira opět) nemohla odtrhnout a prostě jsem musela vědět, jak to bude dál. Doporučuji. :-)

26.03.2023 5 z 5

Tomík objevuje přírodu Tomík objevuje přírodu Gerard Grée

Knížka mého a bratrova dětství a teď se do ní zamiloval nejmladší synek. Oceňuji na ní mj. to, že překlad je profesionální a kniha neoplývá faktickými nesmysly, jako mnoho dnešních "naučných" knih pro děti.

26.03.2023 5 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Svižné a pěkné čtení. Uvědomila jsem si, jak moc vnímáme podprahově vůně a pachy a mozek s nimi pracuje. Jen je škoda toho konce, ten pěkně prokreslenou knihu celou posunul někam jinam a je pro mě důvodem snížení hodnocení o 1,5 hvězdičky. Takový ten konec "honem, jak to zakončit a čím ještě šokovat, aby to mělo grády".
Jinými slovy závěr mi přišel rychlý a nepromyšlený a k celku jako knize se mi vůbec nehodil, protože nezapadal do konceptu vlivu pachů na lidi.
(POZOR, následuje SPOILER) Orgie na náměstí každý s každým, když kousek od nich stojí jejich voňavý idol a oni musí cítit, že ten, s kým si to rozdávají, přece není on - to mi fakt nedává smysl a stejně tak i rozškubání zaživa a jeho snědení. Takže škoda toho konce, jinak bych hodnotila výše.

16.03.2023 3 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Na tuto knihu jsem se moc těšila a to byla asi chyba. Kniha byla obecně velmi vychvalovaná, co se množství informací o hmyzu týče...
No, můj pocit z ní je jedno velké zklamání. Když pominu nelogičnosti a nevysvětlené skoky v příběhu, když chování postav nedávalo smysl, tak mě šíleně štvala biologická stránka knihy. Často jsem nacházela chyby v překladu, zejména v biologii, a to i v jednoduchých termínech, ale nejen v ní.
Spousta lidí zde zmiňuje, že kniha jim dodala spoustu nových informaci, které nevědeli. Nevím, zda je celá ta biologická hrůza způsobená pouze překladem, nebo jsou všechny biologické chyby již v původním textu, ale jsou tam.
Je nesmysl mluvit o plísni jako o "bakteriologické" zbrani, když jde o plíseň a ne o bakterii... Je zvláštní používat stále trvdohlavě archaický a dnes snad jen v křížovkách používaný termín medovatka, když častějším termínem je medovice. Moc a moc mě pobavili pavouci s jejich svleky v období dospělosti (dospělá samička 4 svleky, samec jich jako dospělec zažil už 12), WTF? U pavouků ani není úplně běžné, že mláďata sežerou matku, jak se v knize tvrdí. Některé druhy to dělají, ale nesetkáme se s tím u všech či běžně. Hodně mě taky pobavil pojem "spektrometr hmoty" místo pojmu "hmotnostní spektrometrie" či "hmotností spektrometr". Copak si nemůže dát překladatel trochu více práce s dohledáním odborných termínů, když se už není schopen dohodnout s nějakým odborníkem na krátké konzultaci? Dále mě pobavilo naprosté nepochopení termínu "herbicid" a jeho zaměňování za "insekticid" či případně "myrmekocid". Herbicidem (herba = rostliny) zabíjíme rostliny, ne hmyz. Na hmyz potřebujeme insekticid, který má obvykle jiné účinné složky a mechanizmy působení. Ani s kyselinou indoloctovou (mylně zvanou indolooctová) nemá autor pravdu. Kyselina indol-3-octová je rostlinný růstový hormon, tj. podporuje růst, místo aby to byl herbicid, jak se tvrdí v knize.
No a plošné používání DDT v roce 1991? To už autor asi úplně spadl naznak z jahody... DDT se v současné době používá selektivně na eradikaci komárů v malarických oblastech (a vsadila bych se, že opravdu ne ve Francii) a rozhodně se s ním nestříká běžně kolem silnic či se s ním "jen tak" nevystříkávají mraveniště či termitiště.
Takže celkově mám z knihy velmi smutný pocit a jsem hodně zklamaná. Mohla to být tak dobrá kniha, kdyby v ní nebyly bláboly a kdyby to ještě nedorazil ten český překlad, ach jo.

11.03.2023 1 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Další z perel z pera Jamese Clavella. Moc se mi líbí, jak se dokázal vcítit do střetu kultur a nepochopitelnosti jedné pro druhou, ale i druhé pro první. Rozhodně stojí za přečtení, doporučuji.

Mozek - poznejte jeho tajemství Mozek - poznejte jeho tajemství Steve Parker

Pokud chcete kvalitní knihu, kde nejsou jen obrázky, ale obrázky fakticky správné a ještě navíc k tomu fakticky správný text, NEKUPUJTE DĚTEM TUTO!!!
Dozvěděla jsem se z této knihy spoustu nesmyslů a ještě teď se z toho v noci odkopávám hrůzou. Nejen že mléčné zuby mají kořeny (některé z ních dokonce tři), ale špatným překladem se dozvíme, že průdušinky jsou zakončeny "grepovitými hrozny" (předpokládám, že tím míní shluky alveolů v plicních váčcích - grapes = shluky, hrozny) a že lymfatický systém prochází přes "grepovité části" zvané mízní uzliny. A takových skvostů je tam bohužel mnohem víc.
Prosím uchraňte své děti před touto hrůzou. Je smutné, že něco takového může vůbec vyjít. :-(

11.03.2023 odpad!

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Překvapivě se mi líbila většina povídek, což u mě a u povídkových knih rozhodně nebývá pravidlem. Nejvíce se mi líbily povídky Kapsa plná dharmy, Na žlutou kartu a Popkomando.

11.03.2023 4 z 5

Černý šíp Černý šíp Robert Louis Stevenson

Stevenson napsal i lepší knihy, tato mi přišla poněkud prosťoučká, a to i když vezmu v potaz, že to je dětská kniha a srovnám ji s jinými dětskými knihami.

11.03.2023 3 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Kniha se mi četla hůře, než ostatní autorovy knihy. Přesto je to kniha, kterou doporučuji a která je obzvláště v dnešní době velmi aktuální. Jen ve mně nenechává žádnou naději, že snad s Ruskem (nebo vedle Ruska) někdy bude lépe...

A nezapomeň na labutě! A nezapomeň na labutě! Peter Juščák

Kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Není úplně autobiografická, jsou to posbírané a do příběhu zasazené střípky mnoha jednotlivých životů, jak se je autorovi podařilo posbírat od dosud žijících (a toto peklo na Zemi přeživších) žen. Smekám před touto prací a smekám před ženami, které něco takového zažily, které to přežily a které svým přežitím zvítězily. A nemohu nemyslet na tisíce těch, které už svůj příběh nikomu vyprávět nemohly.

Svět je kulatý Svět je kulatý Gertrude Stein

Nevím, kniha nezaujala ani mladšího (6 let) ani staršího syna (12 let - ten z ní úpěl a nechtěl poslouchat čtení mladšímu) a mě nezaujala už vůbec. Mladší se mě ptal, proč se v té knize pokaždé nějaká věc opakuje tolikrát pořád dokolečka za sebou... Viditelně ho ta v anotaci vychválená hra se slovy nezaujala, přitom zrovna to, že hru se slovy má v jiných knihách opravdu rád, byl důvod, proč jsem tuto kupovala. I mně dalo práci v té kostrbaté knize vidět nějaký pokus o hru se slovy.
Každopádně nedočteno a vzdáváme to, ani jeden z nás nemá chuť v knize pokračovat, tato autorka nás asi totálně minula.

07.03.2023 1 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Teda, to bylo něco. Sice dlouhé čekání na 7. a 8. díl, ale stálo to za to. Jsem nadšená a spokojená. Někdo tu v komentářích zmiňoval, že si dílo svým otevřeným koncem přímo říká o pokračování a je pravda, že je na co navázat, tak uvidíme. Otevřený konec mi nevadí, stejně je to vše ürümae. :-)
Celá série byla prostě dobrá, komplexita světa je fascinující a před VK opravdu hluboce smekám a děkuji za tento čtenářský zážitek. Mnoho detailů ve mě rezonuje i z hlediska současné společnosti a jejího nastavení... Jdu shánět povídky z tohoto světa, chci vědět, co se dělo na Luně i D-alfě. :-)

04.03.2023 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Tak krátká kniha a tak plná poetiky... Nádherná kniha, která se rázem stává kandidátem na jednu z mých TOP10 pro rok 2023. Schaeferův popis a podání života se mi prostě neomrzí.

18.02.2023 5 z 5

Pojď s námi do školy: Logické hry Pojď s námi do školy: Logické hry neznámý - neuveden

Jedna z těch lepších knih na procvičení logiky a trochu i jemné motoriky pro předškoláky. Rozhodně doporučuji, prcka velmi bavila. :-)

11.02.2023 5 z 5