Sisi11 Sisi11 komentáře u knih

Atentát Atentát Amélie Nothomb

Úplně úžasná kniha, která řeší všeobecně hloupou větu - Na kráse nezáleží, záleží na dobrém nitru člověka. Rozebírá tento všeobecně známý mýtus a právem obviňuje celé lidstvo, že se touto formulí neřídí, jen ji slepě opakuje. Velmi se mi líbí tato myšlenka a ještě hezčí je, že je zakomponovaná do příběhu, jehož hlavní postavou je ošklivý muž. Co si má taková osoba počít ve světě plném opovržení, pohrdání a neustálého souzení? Pochopitelně chce šokovat, což se mu velice dobře povede. V tomto momentu je krásně viditelná další hloupá lidská vlastnost - syndrom hloupých ovcí. Lidi slepě hltají to, co jim média nebo bulvár naservíruje - tedy ošklivého muže vychváleného až do nebe, který je ještě preferován modelingovou agenturou. Lidé prostě v dnešní době nemají svůj názor a žijí pouze tím, co je preferováno v médiích a televizích.

Zakončení knihy mi připomnělo konec Vrahovy hygieny - zkrátka každý jsme nějak psychicky vyšinutí v tom ohledu, co se týče podnětů ke vzrušení a přitažlivosti.

Tato kniha je báječná, jí podobnou bychom těžko hledali. Holt Amélie je prostě poklad, je originální a nenapodobitelná!

16.06.2013 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Všichni známe tuto básnickou sbírku, a i přes to, že se z ní stala naprostá klasika a každý ji zná aniž by jí četl, mě se velmi líbila a přečetla jsem jí s velikým zájmem. Osobně se mi velmi líbí poučný smysl básní a jsem velmi ráda, že je tento titul povinnou četbou na školách. Jak jinak vštípit dětem/mladým tyto naprosté základy, tedy v tomto podání sice někdy v drastické formě, ale o to více zapamatovatelné.

Velmi hezké je i filmové zpracování, opravdu povedené, z obojího jsem nadšená.

01.05.2013 5 z 5

Bibi (převyprávění) Bibi (převyprávění) Hana Prošková

Kniha mého dětství. I když už si tak úplně nepamatuji příběh, nějaké pasáže mi utkvěly v hlavě, ale hlavně slovo SKANDÁL, které stále hlásá Bibiina babička. Velmi ráda na tuto knihu vzpomínám, bylo to krásné dívčí čtení.

16.04.2013 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Když pominu ty zmatené a trošku méně záživnější pasáže, stejně musím prohlásit, že tato kniha je naprosto skvělá. Nejlepší děj se odehrává v Pekle a s Devlinem, totálně tyhle pasáže žeru, je to bomba! Smlouva mezi Janem a Devlinem je suprová, ještě když tu vidíme, že Jan se potrestání stejně nevyhne, ač udělal všechno to, co udělal. Parádní myšlenka, parádně zpracovaná! A ještě ten předzávěr, ten mi vyrazil dech a úplně jsem se do něj zbláznila! Fantastické čtení ;)

I zlomil anděl Páně čtvrtou pečeť, a hle, kůň plavý a jeho jezdec Smrt, a peklo šlo za ním! (Ach!)

25.03.2013 4 z 5

Ani Eva, ani Adam Ani Eva, ani Adam Amélie Nothomb

Velice krásná kniha o budování vztahu Amélie a Rinriho a porozumění si navzájem. Přečetla jsem ji jedním dechem a byla jsem z ní opravdu nadšená! Více než několikrát jsem se v Amélii poznala a velmi jsem jejím nerozhodným situacím rozuměla. Líbí se mi její osobitost a láska k sobě samé, jejím posvátnostem a srdcovkám. Je velmi pěkné, když je můžete sdílet s někým, koho máte rádi, ale nikdo je nedokáže ocenit tak, jako vy sami. Nikomu nepřipadají tak dokonalé, jako vám samotným.

Rozdíly v kulturách a individualitě lidí jiných národností jsou tak veliké, že se podle mého názoru nedá žít s člověkem z cizí země. Z vlastní zkušenosti to vím a s Amélií souhlasím. Je to strhující čtení a tato kniha patří mezi mé nejoblíbenější!

Přehled anatomie Přehled anatomie Ondřej Naňka

Výborný studijní materiál, ze kterého jsem si ucelila přehled a začala jsem se perfektně orientovat v anatomii. Výborně poslouží všem studentům lékařských oborů.

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Erotika, erotika, erotika. Velmi vzrušující a čtivý erotický příběh jisté Lady. Bavil mě a mohu jej zařadit mezi odpočinkové čtení :)

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Skvostné! Kniha mě velmi oslovila již na začátku a nedala mi spát. Četla jsem ji s velikou chutí a příběh mě opravdu nadchl. V určitých místech jsem musela mít po ruce kapesníčky, opravdu dojemně krásné.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Jak to vlastně u nás na té Zeměploše chodí? To vám detailně poví začátek této knihy a poté skočíte rovnou střemhlav do úžasně vtipného příběhu. Dvojice Mrakoplaš a Dvoukvítek (plus Zavazadlo samozřejmě!!) je naprosto úžasná, velmi mě bavili. Příběhy Zeměplochy jsem si od prvního okamžiku zamilovala ;)

Ta zrzavá Ta zrzavá Sára Saudková

Knihu si vždy vybírám podle prvotního zaujetí a dojmu, který na mne v letmém zahlédnutí udělá. Zvědavost dovolí přijít blíž a okouknout, o co se jedná - pak se zájem potvrdí, nebo knihu odložím a docházím, klidně uprostřed věty.

Tahle knížka mě zaujala obálkou, neboť jsem hned věděla, že je to Sáry kniha - a tím mně také zaujala. Chtěla jsem si ji hned přečíst, ne snad proto, abych se dověděla vysvětlení a její pohled na vztah a soužití s Janem Saudkem. Chtěla jsem se dozvědět o Sáře a o jejím životě - velmi tedy v knize vítám počátek a líčení dětství a popis života s rodinou; dále zamilování a lásku k mužům a její cítění ve vztazích...; nejhezčí na tom všem je její osobitost a komentáře - dokážete si ji pak živě představit, jak se vám v rozhovoru otevírá a vypráví. Je to příjemné čtení, někde by ale neuškodilo seškrtat.

20.04.2017 4 z 5

Psychologie osobnosti Psychologie osobnosti Pavel Říčan

Jednoduché čtení i pro amatéra, který není znalý psychologie a není ani studentem tohoto oboru. Říčan vždy - i v dalších knihách - uvádí příklady, poznámky a malé vpisky. Tyto nemusíte číst, pokud jsou pro vás moc náročné a podrobné - sám na to upozorňuje v předmluvám - i bez toho však pochopíte čtenou látku. To na této knize (a také Psychologie. Příručka pro studenty) oceňuji. Čte se velmi dobře.

10.01.2016 4 z 5

Kupec benátský / The Merchant of Venice Kupec benátský / The Merchant of Venice William Shakespeare

Kupec benátský je krásnou a veselou hrou nesmrtelného Williama Shakespeara. Vedle hry je to jedna veliká nádherná báseň, která pojednává o životě a postavení židů v renesančních Benátkách, současně se objevují velká témata: lichva, peníze, zákon, slitovnost a láska. Nechybí peprný humor, skvost, tragičnost... tahle hra má v sobě vše.

28.08.2015 5 z 5

Písně z Lesbu Písně z Lesbu Sapfó

Ač se jedná o zlomky a malé fragmenty, jsou tyto písně skvostem. I z těch malých neúplných útvarů prosvítá atmosféra Lesbu a cit, ženám ten nejbližší - láska.

01.12.2014 5 z 5

Moje pařížská revoluce Moje pařížská revoluce Andrea Sedláčková

Deníky, dopisy, názory, myšlenky... Krásný reálný příběh Andrey Sedláčkové, která emigruje jako nerozhodná duše do Paříže. Potkává Čechy; poznává pařížské spletité ulice, život v kavárnách a snaží se přežít. Krásné je i zmiňování jejích současníků - co dělají, kde jsou, jak žijí (Škvorecký, Kundera, Tigrid, Čerepková...). Zkrátka, co jiného by si měl člověk přečíst na pětadvacáté výročí Sametové revoluce? Tuto autentickou výpověď, zpoveď, dokument... vše v jednom. Krásně se tak můžeme vcítit do mysli a jednání tehdejšího mladého člověka plného rozporu a nesouhlasu s dobou v Československu.

15.11.2014 5 z 5

Edinburské duchařské historky Edinburské duchařské historky * antologie

Fragmenty edinburských pověstí a legend. Je velká škoda, že příběhy nejsou kompletní. Chápu ale, že takové říkačky není lehké někde dohledat, lidé si je totiž předávali ústně, takže vzdávám veliký dík alespoň za to málo, co teď můžeme číst. Zbývá nám veliký prostor pro fantazii, když už není rozřešení! :)

15.11.2014 4 z 5

Malé dějiny filosofie Malé dějiny filosofie Hans Joachim Störig

Velmi zajímavé a čtivé povídání o filozofii. Pokud se ji máte naučit, pochopit, nebo se chcete jen něco dozvědět, zvolte určitě tuto knihu!

20.06.2014 5 z 5

Dějiny zemí koruny české I. Dějiny zemí koruny české I. Vratislav Vaníček

Velmi dobře se čte. Vše je hezky seřazeno, důležité mezníky jsou zvýrazněny. Je to prostě dobrá učebnice!

16.06.2014

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Pomluvy a intriky se nevyhnou téměř žádným rodinným vztahům, o to více těm méně vřelým. Špitání a pikle v rámci této veliké rodiny jsou místy i zábavné. Myslím, že kniha není tak slabou jak je o ní tvrzeno. Na můj vkus velmi hezky čtivá, hned po 5ti dopisech jste vtaženi do celého dění a je to jako byste si tajně četli cizí korespondenci a dověděli se vše naprosto nečestně a za zády všech. Kniha mne velmi bavila, je to pohodové čtení na jeden večer.

15.09.2013 5 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Válka deformuje lidi, ničí životy; rozbíjí manželství, rodiny a přátelství; bere a nic nedává. Zasahuje i ty, kteří jsou nevinní, i ty, kteří se neúčastní. Dotýká se všech a bere si svou krutou daň.

31.07.2013 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

(SPOILER) Krátký, ale za to velmi silný příběh o neštěstí jedné indiánské rodinky. Marnivost a touha po penězích dohnaly Kina k nelidskému jednání, vraždě a následnému útěku. Chtěl dostat více, než mu nabízeli. Ale nakonec ztratil vše, co měl. Ztratil to nejcennější - život svého dítěte. A za tuto cenu pochopil, že perla za to nestojí. Ovšem, už bylo pozdě.

21.07.2013 4 z 5