Sirael23 Sirael23 komentáře u knih

Bourneovo ultimátum Bourneovo ultimátum Robert Ludlum

Třetí díl je podle mě nejslabší. Je to dost ukecané, na začátku trochu zmatečné a překombinované. Některé části se mi však líbily, hlavně ta na ostrově, pak už to šlo s kvalitou trochu z kopce.

26.08.2021

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Ta kniha je vážně skvělá, takže pokud pomýšlíte na koupi, jděte do toho. Zrovna jsem ji dočetla a jsem plná rozporuplných pocitů. Ne z knihy, ale z těch lidských osudů, z dějin, které kolem nás a po nás přešly. Na několika místech mne kniha i rozplakala a musela jsem jít obejmout syna, abych se ujistila, že u nás je všechno v pořádku. Pokud bude další díl, chci být u toho :-)

08.08.2021 5 z 5

DigiDetox DigiDetox Matěj Krejčí

V knize jsem neobjevila nic podstatného - ale ono to vlastně ani nejde. Základem digidetoxu je omezit nebo se odpojit od internetu a jeho lákadel, což je všem jasné i bez knihy. Ve čtení mě rušily vložené citáty. Dala bych je jen na začátek nebo konec kapitoly.

31.07.2021 2 z 5

Ostružinové víno Ostružinové víno Joanne Harris

Četla jsem už podruhé. Vždycky je to takové pohlazení po duši, ale i trochu kopanec - kdo z nás nemá něco nedořešeného z minulosti? Já tedy mám - a závidím hlavnímu hrdinovi, že se s tím nakonec dokáže nějak popasovat.

22.07.2021 5 z 5

Bourneova totožnost Bourneova totožnost Robert Ludlum

Hm, tak tady jsem si pošmákla :-) Ani jsem nečekala, že mě kniha tak vtáhne. Film jsem viděla a bavil, ale tohle je jiná liga. Na to, jaká je to bible, se to četlo krásně rychle. Stránky doslova letí, protože chcete vidět, kdo je ten Bourne vlastně zač. Se stylem autora problém nemám, i když je fakt, že přehnaný popis akčních scén je někdy trochu chaos. Ale to knize rozhodně nic neubírá z plného počtu hvězd.

20.07.2021 5 z 5

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše Samuel Langhorne Clemens

Dočteno až na druhý pokus a i tak to bylo o chlup. Nějak mě to nenadchlo. Mám ráda artušovské legendy, takže i to přispělo k mé nechuti. Nicméně mise splněna a teď kniha poputuje do dalších rukou.

14.07.2021 3 z 5

La Aviadora - můj sen La Aviadora - můj sen Hanuš Salz

Nepříliš dobře napsaná kniha o velmi zajímavé ženě. Místy se dost špatně čte. B. Laglerová by si zasloužila lepší životopis.

21.05.2021

Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře Namlouvání, láska a svatba v české lidové kultuře Alexandra Navrátilová

Tohle je kniha nabytá informacemi, jenže většina příkladů je z Moravy a Slezska. Takže pokud máte většinu předků v Čechách jako já, je to dobré pro nějakou představu, ale víc nic. A musím tedy říct, že bych nechtěla být nevěstou v těch dobách, protože těch zvyků a tradic je velké množství.

19.05.2021

Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století Za časů našich prababiček a pradědečků – Život na přelomu 19. a 20. století Hana Kneblová

Tato kniha obsahuje řadu zajímavých a poučných informací. Jen má jednu vadu - chce obsáhnout všechny oblasti života, což se úplně nepovedlo. Třeba kapitola o sportu nebo světových výstavách je fajn, zatímco úvod do módy je bez adekvátní obrazové přílohy k ničemu. Také kapitola o bydlení je velmi stručná, zabývá se vlastně jen Prahou, takže pokud vás zajímá jiná část republiky, máte smůlu. Autorka si měla vybrat jen určité oblasti, takto promarnila potenciál knihy.

09.05.2021 3 z 5

Scarlett 2 Scarlett 2 Alexandra Ripley

(SPOILER) Druhá kniha je sice lepší než první, ale ani tak nedosahuje kvalit původního románu. Ona M. M. věděla, proč nechává konec otevřený. Protože ta marná touha a přesvědčení o tom, že prostě Rhetta dostane, je už tak trochu přitažené za vlasy. Kdo prožije něco podobného jako Rhett (někoho tolik milovat a nakonec zjistit, že už je mu ten člověk lhostejný), tak by se ke Scarlett vrátit nikdy nedokázal. Irsko mě bavilo, i ostatní postavy. Ale Rhettův návrat to trochu pokazil.

28.04.2021

Scarlett 1 Scarlett 1 Alexandra Ripley

Většinou po dočtení Jihu proti Severu nepokračuji, ale letos jsem udělala výjimku a po dlouhé době sáhla také po Scarlett. Bohužel z příběhu vymizelo to kouzlo, pro které máme Scarlett tak rádi v Jihu. Protože ona není zlá ani hloupá, jen se přizpůsobila okolnostem, které naložily mladé ženě tolik, že by to spousta lidí nezvládla. To tady chybí, tady je Scarlett jen rozmazlená, hloupá a umanutá. Raději jsem nepočítala, kolikrát je v této knize slovo milovat. Ale přesto mám autorku ráda pro její ostatní knihy. Myslím, že není možné se zkrátka přiblížit malebnosti původního příběhu.

23.04.2021

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Ačkoliv se počítám mezi skalní fanoušky Stmívání, tohle mi dalo vážně zabrat. Musela jsem se nutit do čtení, což se mi stává málokdy. Edward byl zkrátka - užvaněný. Jinak se to nazvat nedá. Kdyby jeho pohled vyšel jako první, tak by se Stmívání nikdy nemohlo stát takovým hitem. No a to co předvedl Egmont - tolik chyb v textu jsem dlouho neviděla. Ten, kdo dělal korekturu, by se měl opravdu stydět. Takže za mě zklamání. Autorce to určitě dalo spoustu práce, aby do sebe knihy zapadaly, ale myslím, že si jí mohla ušetřit.

20.03.2021 2 z 5

Lesní klenot Lesní klenot Kateřina Loučková

Pro mne je autorka vždy zárukou kvalitního počtení. Nejsem primárně čtenář červené knihovny, ale mám ráda inteligentní příběhy ze staré Anglie. Jak už je zmíněno v dalších komentářích, je styl autorky plně srovnatelný se zahraničními autorkami. Těším se na další příběhy.

12.03.2021 5 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Skvělá kniha. Hodně mi to pomohlo v utváření představy, jak moji předci žili. Téma legionářů je velmi zajímavé, ale podobné literatury je málo.

12.03.2021 5 z 5

Ženy s kufříkem a nadějí Ženy s kufříkem a nadějí Milena Lenderová

Protože se zajímám o genealogii, zaujalo mne i tohle téma, které má s matrikami leccos společného. Kniha je velmi zajímavá, čtivá, i když ke konci se některá témata stále opakují. Je to zajímavý a užitečný vhled do historie zdravotnictví, ale i běžného života. Pokud máte v rodokmenu porodní bábu, tak je to čtivo takřka povinné.

05.03.2021 5 z 5

Ztracené vesnice, opuštění lidé... Ztracené vesnice, opuštění lidé... Wenzel Jaksch

Drsná, zajímavá kniha. Četlo se mi to s těžkým srdcem. Sice píše o německých hornících, ale ve stejných podmínkách žili a pracovali i moji čeští předci... To byl hrozný život. Určitě doporučuji k přečtení. Přestávám chápat výraz "Zlatá dvacátá léta".

05.09.2020 5 z 5

Čas nadějí: Z liteňských rukopisů Čas nadějí: Z liteňských rukopisů Zdeněk Zdrůbek

Zajímavá kniha, kterou byste neměli minout, pokud vás zajímá historie Litně. Využila jsem knihu při zkoumání svého rodokmenu - jsou zde jmenovitě uváděni významní občané města, ale i ti méně významní.

25.04.2019 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Vsadím se, že Gregoriánům na Spotify stoupla popularita :D Tak tohle mě bavilo, jak linka s mnichy (až do konce jsem nevěděla, kdo to byl) i linka Gamache - Jean-Guy - vrchní komisař. Nejdřív taková idylka a pak celkem drama, až jsem to prostě musela dočíst, i když už byl večer, a já chtěla jít spát. Autorka má zkrátka zmáknutou psychologii postav, takže i když se zdánlivě v tichém klášteře nic neděje, uvnitř to krásně bublá. Za mě zase 5 hvězd.

14.04.2019 5 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Tak tohle byla symfonie. Zhltla jsem ji za jediný den. Už od minulého dílu má série vzestupnou tendenci, takže se opravdu těším na další díl. Gamache jako vždycky psycholog, Clara ani Ruth nezklamou nikdy, Peter překvapil. A Jean Guy, hm, asi ho miluju :D

07.04.2019 5 z 5

Vojna a mír II. Vojna a mír II. Lev Nikolajevič Tolstoj

Tak to je opravdu veledílo. Přiznávám, že jsem dočítala s "jazykem na vestě", závěrečné úvahy už jsem chroupala z povinnosti. Je škoda, že závěr negraduje, hlavní postavy nezažijí žádný zvrat jako třeba Anna Karenina. Když ale tak nad tím přemýšlím, pravděpodobně to byl cíl - postavy si toho užily až dost v průběhu, tak teď už jim dáme pokoj :D

31.03.2019 4 z 5