Sidonie Sidonie komentáře u knih

Zlý princ Charlie Zlý princ Charlie John Moore

Mé první setkání s autorem a určitě ne poslední. Ale příště se musím trochu krotit a číst pomaleji, sakra, už teď se mi stýská.

Je to vtipné, originální, je to pro všechny, kteří mají rádi převrácené archetypy a rozbořená klišé.

K humoru: Čekala jsem něco jiného, ale nevadilo mi to. Nezasmála jsem se u toho ani jednou, ale možná jsem na ten humor už prostě imunní po všem, co jsem přečetla. Ale hrátky s jazykem jsem jako vždy oceňovala úsměvem.
Autor si to psaní musel fakt užívat. :-)

K příběhu (budu maličko spoilerovat): Příběh super, některé věci trochu předvídatelné, ale odehraje se tam toho tolik, že všechno vás prostě nenapadne a nedojde vám. Trochu mě mrzí, že mi vlastně okamžitě bylo jasné, jaký význam budou ty "veřejné práce" mít.
Ale když Thessalonius řekl Zlému princi Charliemu, že je úplně vedle, taky jsem zapochybovala, jak to nakonec celé dopadne.

Tohle spoiler není:
Konečně taky kniha, kde je prima ženská postava. Jo, ti dva se k sobě budou hodit. :-)

Hmmm mmm. Napadá mě toho spoustu, ale nebudu už nic vyzrazovat. Přečtěte si to, nebudete litovat.

PŘÍBĚH ***** HUMOR **** AKCE *** NAPĚTÍ *****

(Závěrem ještě dodám pochvalu překladateli. Stejně jako u Kedrigerna, ani tady mě nezklamal.
Ovšem chtělo by to korekturu - občasný překlep se dá překousnout, ale záměna jména nebo chybějící slůvko mě při čtení trochu obtěžovalo.)

15.05.2017 5 z 5

Bílé manželství Bílé manželství Tadeusz Różewicz

Mám z toho poněkud rozporuplné pocity. Když chlap píše o ženské sexualitě... Hm.

Někdy mi to přišlo až moc šílené, ale podstata dobrá. Je dobře, že v dnešní době už nejsou tyhle věci takové tabu. Jak těžké musí být srovnat se s vlastní sexuální orientací, přijmout vlastní tělo, v době, kdy se stydíte dokonce za menstruaci.

Oceňuji odvahu autora pustit se do takového tématu, které působí šíleně i dnes, i v naší dost ateistické společnosti. Člověk si při čtení uvědomí, že stále ještě některé z těch předsudků přetrvávají, ačkoli už je dnešní společnost o moc otevřenější.

Jenže ten příběh na 5* prostě nevidím. Ani na 4. Něco tomu chybělo. Už jen třeba dvě hlavní postavy mi nebyly zrovna kdovíjak sympatické. Přes feministický podtext (pod?) díla se holky chovají naivně a... Prostě divně.
Určitě ale doporučuju přečíst, je to krátké, sfouknete to za jednu cestu autobusem, dialogy se čtou dobře, je to svižné.

"Udělali z nás porcelánové panenky... ani střeva v břiše nemáme..."
...
"Víš, Bianko, já myslím, že muži se moc neliší od zvířátek... z nás udělali motýlky, andílky, ale zajímalo by mě, jak by takový býk nebo hřebec mohl oplodnit motýlka. My tam nic nemáme, stydíme se dokonce vlastního těla..."

V knize najdeme narážky na footfetiš, sadomasochismus, exhibicionismus... Ale dojde i na kritiku věcí, které se sexem nemají nic společného.

Ačkoli je kniha dost feministická, stále v ní přetrvává takový ten názor "muži jsou ti, co osexují všechno, ženy bolí hlava".
Kdyby holky vyrostly v jiné společnosti a nemusely se stydět, jistě by byly jiné - to ano, to kniha říká. Ale přijde mi, že je kniha až příliš tvrdá na muže, které všechny hází do jednoho pytle...
Takže se tady sice snažíme vymanit ze škatulky "ženy", ale zase zakládáme škatulku "muži".

01.05.2017 3 z 5

Modrá luna čarodějů, Rudý měsíc války Modrá luna čarodějů, Rudý měsíc války Jan Dobiáš

Ne, ne, ne, ne, to je všechno?! Já chci druhý díl. Chci číst dál. Já chci víc hvězdiček. Chci ohnivé koťátko. Chci Bertráma. Chci Orlíka.

Jo, tak tohle by šlo. Už dlouho se mi nestalo, že bych se musela nutit do spánku. Že bych vyskakovala z postele za svítání a sahala po knize. Waw!

Věděla jsem, že nepůjde o klasický příběh dobra proti zlu. Očekávala jsem hrátky s jazykem. Proto jsem po knize sáhla. A dočkala jsem se.
Není to kniha humorná, ale občas jsem se nad nějakým nápadem nebo hříčkou pousmála. Jo, to je můj šálek kávy.

Co je dobro a co je zlo? Komu fandit? Na té i oné straně jsou postavy sympatické i méně sympatické.
Všichni jsou to nakonec lidé... No dobrá. Nejen lidé. Většina jich dělá, co dělat má, co se od nich očekává. Nikdo se nerodí dobrý ani zlý. Postavy jsou vlečeny osudem a my jen sledujeme jejich bezradný pohyb. Nepřemýšlí. Dělají, co musí. To je tak... depresivní.
Žádné iluze, žádné idealizování. Bitva je popsána až s hrozivou realističností. Naturálností.

"Ty tvoje stvůry zabíjejí lidi! To je zlo!"
"A lidi zabíjejí mé ubohé stvůry. To snad je dobro?"

Pořád jsem ale čekala na nějaký konečný zlom. Na moment, kde stane Orlík proti Bertrámovi. Kde... spolu promluví. Kde se NĚCO změní. Kdy si konečně postaví vlastní hlavu a vyprostí se "osudu", kterým jsou vlečeni.
Jenže to se nestalo. Kdyby byl druhý díl, ok. Takhle mě opravdu mrzí, že nevím, co bude dál... I když naznačení tu je.

Hlavní postavy se vyvíjí, mění se, postupně a nenápadně. To se mi líbí.
Líbili se mi havrani. Krrrrást? Krrrrást? Nakrrrrrmíš nás taky?

Moc se mi líbily střihy. Příběh ve správných chvílích nabíral na rychlosti. Působilo to vážne super.

Jen ty holky kdyby nebyly všechny takové upištěné protivy. Ale Miriel nakonec přece jen docela dospěla.

28.04.2017 5 z 5

Magie pro začátečníky Magie pro začátečníky Kelly Link

Buď mi uniká smysl, nebo to žádný smysl nemá. Ráda si nechám povídky vysvětlit od někoho, kdo je pochopil.

Originalita některých nápadů se autorce upřít nedá. K fantasy to má trochu daleko. Povídky s nádechem (vlastně docela velkým nádechem) mystiky.
Občas mi to stylem vyprávění připomínalo Hollywoodské filmy. Nebo možná Disney. Hmm. Takový ten klasický americký styl.
Slibovaného černého humoru tam moc není. Ani Zelenobanáového, Hlavového XXII, Levandulopěstního nebo jakéhokoli jiného.

Chybělo mi tomu uzavření. Fajn, máme tu dobrý nápad a nějakou mystickou atmosféru, pár postav... A pak konec? Co to sakra mělo celé znamenat? Uniklo mi něco?

(Po zjištění, jak je to s originálem, opravuji a omlouvám se překladateli, kterému jsem tu ukřivdila .
"Nikdo neví, co doopravdy chtějí. Proč by se to mělo změnit po smrti?"
Přišlo mi to vážně divné, ale chyba je buď u autorky nebo u mě.)

Oceňuji občasnou narážku, vtípek (ale humorná kniha to vážně není). Líbil se mi ten feministický podtón, který na jednu stranu feminismus podporuje a na stranu druhou si z toho dělá trochu srandu.
Rozhovory, kdy jakoby nikdo neposlouchal a každý mluvil...

Možná by se mi od autorky víc líbil nějaký vztahový román, něco o lidech. Protože její postřehy z téhle oblasti byly dobré.
A když už dostane dobrý nápad, ať z nĕho vytříská víc, sakra... Mně to přijde jako promrhané nápady.

Povídka Dělo. Co to jako bylo? Hovor dvou zombií? Nebo co sakra?

Mimochodem, ten font na obálce, kdo to vymyslel? Takhle jsem si s písmem hrála ve Wordu jako malá.

09.04.2017 3 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Hezká fantasy pohádka, hlavně první (a možná druhý) díl. Pak to jde trochu dolu.
Je to napínavé, dobrodružné.
Určitě pro mladší čtenáře. Ale v době, kdy existuje tolik špatných pohádek, tohle potěšilo.

04.04.2017 5 z 5

Kletba von Krumpelsteinů a jiné hrůzy Kletba von Krumpelsteinů a jiné hrůzy John Morressy

Petr Caha je podle mě vážně dobrý překladatel, ale tady mi něco nesedlo, dokonce jsem si musela zkontrolovat, že knihu překládal stejný člověk. Zřejmě to tedy nebude překladem.
Není to špatné, to ne, ale na Kedrigerny to nemá. On ani ten mladý Kedrigern není úplně ono.

Ještě mi od autora zbývá přečíst Syna hvězd, tak jsem zvědavá.

23.03.2017 4 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Napsat tohle někdo dnes, každý nakladatel se mu vysměje.

Nedělalo mi potíže přečíst to, ale ničím mě to nenadchlo. Atmosféra je monotónní. Bez zvratů. Celou dobu jsem čekala na nějaké vysvětlení, na nějaké vygradování...

I když chápu, že je to účel - ukázat zbytečnost a absurditu celého života... K. stejně jako každý z nás nechápe, co vlastně dělá, proč to dělá, kam to vede, jaký to má smysl? A pak konec. Smrt. Nepřijde žádné rozuzlení. Žádný padouch nevyzradí všechny podrobnosti o svém plánu. Nenajdeme smysl života. Žádná pointa. Jen pachtění a - konec.

Jenže tohle všechno se dá vyjádřit lépe. Tak, aby mě absurdita udeřila přímo do tváře.
Takhle mám jen dojem, že jsem přečetla další zbytečnou knihu v tomhle zbytečném životě.

Sartre nebo Camus to zvládli lépe.

Od Kafky bych doporučovala spíše kratší povídky.

17.03.2017 2 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Trochu netypický Čapek, ale vážně poutavé. I když tu chybí fantastické prvky a autorův humor, je to skvělé dílo.
O čem? O lidech.

17.03.2017 4 z 5

Šest dědiců Šest dědiců Pierre Grimbert

Možná téhle sérii nadržuji, byla to má první dospělácká fantasy, a tak mě hodně oslovila a spousta věcí mi přišla úžasně originálních...
Mezi postavami to funguje, fandíte jim, prožíváte to s nimi, příběh je napínavý.

17.03.2017 4 z 5

Utopie Utopie Thomas More

Kupodivu mě víc bavila první polovina knihy.
Kniha je rozdělena na dvě poloviny: v první jakýsi zcestovalý Rafael kritizuje poměry v Anglii a vyjadřuje své názory, jak by ve státě mělo co vypadat. (Říká například, že řešit vysokou kriminalitu přísnými tresty nic neřeší. Hladový člověk raději bude riskovat krádež, byť ho můžou chytit a popravit, než aby rovnou umřel hladem.)
Nevěří mu, že by mohlo existovat místo, kde to vypadá tak, jak popisuje, ale on tvrdí, že takové místo navštívil, jmenovalo se Utopie... A přichází druhá polovina, vyprávění o městě Utopii.

Některé myšlenky mi přišly zajímavé, ale jiné mi připadaly spíš hloupé. Navíc mi přijde, že More by lidi až moc řídil, což by asi pro dnešní liberálně smýšlející lidi bylo nepřijatelné. Mně navíc, jako člověku, který má celkem rád soukromí, by takový ten společenský-komunistický život moc nevyhovoval.

Na filosofické dílo neobvykle čtivé a záživné.

17.03.2017

Hvězdná kniha: Mistr Kadehar Hvězdná kniha: Mistr Kadehar Erik L´Homme

Kdysi jsem se od téhle série nemohla odtrhnout.

17.03.2017 3 z 5

Válečník z planety Gor Válečník z planety Gor John Norman

Některé díly jsou lepší, jiné horší.

Vlastně je to klišé a brak, navíc ženské postavy většinou nic moc a erotika je na takové úrovni, že jsem to v klidu četla v 13 letech (což ale nevidím jako chybu, má to být přece fantastika, a ne erotika)... ale ve své kategorii (a na svou dobu) to je fajn čtení, dobrodružné, napínavé, svižné. Co chtít víc?

Potěšení jen ze samotného slohu jsem nezažila, na druhou stranu mi sloh ani nevadil.

(Edit: nestydím za to, že patřím mezi ony kritizované "sněhové vločky", které mají rády rovnoprávnost a nesnáší diskriminaci a stereotypizaci. Což neznamená, že nemůžu vypnout u nějakého starého braku a prostě si ho užít.)

17.03.2017 3 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Jedna z mých nejoblíbenějších Zeměploch.

15.03.2017 5 z 5

Vlčice a dívka Vlčice a dívka Henri Loevenbruck

Části o vlčici hezké, o holce už tolik ne.
Když sáhnu po fantasy, opravdu nemusím číst o hrdinčině menstruaci. Jako jasně, i hrdinové musí čůrat, jíst, spát a tak dále, ale to snad nikoho nezajímá.

Celkově... no je to pořád propracovanější než jiné pohádky, takže 2* bych dala určitě.
Ale protože už je to dávno, co jsem ji četla, a nechci knize ublížit nefér hodnocením, hvězdičkovat nebudu.

15.03.2017

Vraždící marionety Vraždící marionety M. R. Richards (p)

Tohle bylo tak... divný a absurdní. Je to jako koukat na béčkový horor a říkat si: To jako fakt? Jenže ono vás to svou absurditou natolik upoutá, že nepřepnete.

Musím uznat, že si tenhle příběh pamatuju I po 10 letech, takže svůj účel to splnilo.
A něčemu, nač si dokážu dobře vzpomenout po tolika letech, prostě nemůžu dát odpad.

15.03.2017 1 z 5

Maronna: Příběh ze čtvrtého světa Maronna: Příběh ze čtvrtého světa Vladimír Medek

Jak píše koumes731. Dobrá řemeslná práce, ale chybí tomu emoce.

Inspirace Tolkienem je zřejmá, ale to mi vůbec nevadí.
Na jednom místě je místo "klíče" napsáno "prsten" :)

15.03.2017 2 z 5

S princeznami to není lehké S princeznami to není lehké Patricia Wrede

Humor skvělý. Děj spíše pohádkový, ale to vůbec nevadí.

13.03.2017 5 z 5

Zrozen legendou - Voda Zrozen legendou - Voda Laura Resnick

Četla jsem to jako dítě - ale dovolím si tvrdit, že je to normální dospělácké fantasy - a tehdy mě vážně dostalo (malý SPOILER) když hrdina umřel tím nejhorším možným způsobem. Jako by nikdy nebyl. Jeho duše byla smazána. Žádný posmrtný ráj.

13.03.2017 3 z 5

Lasičkovo štěstí Lasičkovo štěstí Michael Williams

Měla jsem maličko obavy, jak se autor vypořádá s tímhle (ne)hrdinou. Moc nemusím ten pinocchiovský typ postavy - zlý kluk, který se polepší a je ve výsledku za hrdinu. Kam pak přijde ten, kdo je hodný od začátku?
Ale ono se to docela povedlo. Není to přehnané a to se mi líbí. Z Galena se nedělá žádný extra velký padouch, ani naopak svatý polepšenec.
Na Huma to samozřejmě nemá - ať si je Legenda o Humovi jedno velké klišé, právě tak má vypadat opravdový Hrdina - ale Lasička špatnej není.

13.03.2017 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Povinná školní četba? To nepochopím. Spousta keců, atmosféra celou dobu ukňouraná... Děj téměř žádný.
Plusem je, že kniha je kraťoučká, a tak úplně nudit nezačne. Takže v tomhle formátu to ujde.
Za 2*

13.03.2017 2 z 5