Bílé manželství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hra významného polského dramatika způsobila při svém prvním uvedení v Polsku rozruch a odsouzení z kazatelny, především díky vypjaté erotičnosti, která provází představy dvou dospívajících dívek, které vstupují do měšťáckého světa dospělých. Hra situovaná do období biedermayeru je odpovědí na romantické tradice polského dramatu, nezapře blízkost s absurdním divadlem a tzv. „otevřeným divadlem“ ....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71325/bile-manzelstvi-71325.jpg 3.811
Orig. název:

Biale Malzeństwo

Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry, Literatura naučná
Vydáno:, Artur
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Bílé manželství

Přidat komentář
aktijnov
31.12.2017

Tak tuhle divadelní hru si moc na jevišti představit nedokážu. Jsem z ní velmi rozpačitá...

Sidonie
01.05.2017

Mám z toho poněkud rozporuplné pocity. Když chlap píše o ženské sexualitě... Hm.

Někdy mi to přišlo až moc šílené, ale podstata dobrá. Je dobře, že v dnešní době už nejsou tyhle věci takové tabu. Jak těžké musí být srovnat se s vlastní sexuální orientací, přijmout vlastní tělo, v době, kdy se stydíte dokonce za menstruaci.

Oceňuji odvahu autora pustit se do takového tématu, které působí šíleně i dnes, i v naší dost ateistické společnosti. Člověk si při čtení uvědomí, že stále ještě některé z těch předsudků přetrvávají, ačkoli už je dnešní společnost o moc otevřenější.

Jenže ten příběh na 5* prostě nevidím. Ani na 4. Něco tomu chybělo. Už jen třeba dvě hlavní postavy mi nebyly zrovna kdovíjak sympatické. Přes feministický podtext (pod?) díla se holky chovají naivně a... Prostě divně.
Určitě ale doporučuju přečíst, je to krátké, sfouknete to za jednu cestu autobusem, dialogy se čtou dobře, je to svižné.

"Udělali z nás porcelánové panenky... ani střeva v břiše nemáme..."
...
"Víš, Bianko, já myslím, že muži se moc neliší od zvířátek... z nás udělali motýlky, andílky, ale zajímalo by mě, jak by takový býk nebo hřebec mohl oplodnit motýlka. My tam nic nemáme, stydíme se dokonce vlastního těla..."

V knize najdeme narážky na footfetiš, sadomasochismus, exhibicionismus... Ale dojde i na kritiku věcí, které se sexem nemají nic společného.

Ačkoli je kniha dost feministická, stále v ní přetrvává takový ten názor "muži jsou ti, co osexují všechno, ženy bolí hlava".
Kdyby holky vyrostly v jiné společnosti a nemusely se stydět, jistě by byly jiné - to ano, to kniha říká. Ale přijde mi, že je kniha až příliš tvrdá na muže, které všechny hází do jednoho pytle...
Takže se tady sice snažíme vymanit ze škatulky "ženy", ale zase zakládáme škatulku "muži".

Autor a jeho další knihy

Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz
polská, 1921 - 2014

všechny knihy autora

Kniha Bílé manželství je:

v Přečtených19x
v Čtenářské výzvě2x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit2x