Válečník z planety Gor

Válečník z planety Gor

Spolu s hrdinou jednoho z nejznámějších cyklů fantasy příběhů se ocitnete na planetě Gor s otrokářskou společností. Drobní králové nespočetných městských států bojují o moc a slávu, planetě však ve skutečnosti vládnou tajemní kněží postavení na roveň bohům. Do hry ale vstupuje nová síla - pozemšťan Tarl Cabot.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32176/kroniky-protizeme-valecnik-z-planety-gor-32176.jpg 3.322

Gor - kroniky protizemě (1.)

Tarsman of Gor (1966)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, United Fans

Sidonie
17.03.2017

Některé díly jsou lepší, jiné horší.

Vlastně je to klišé a brak, navíc ženské postavy většinou nic moc a erotika je na takové úrovni, že jsem to v klidu četla v 13 letech (což ale nevidím jako chybu, má to být přece fantastika a ne erotika)... Ale ve své kategorii to je fajn čtení, dobrodružné, napínavé, svižné. Co chtít víc?

Kvatitativně lepší než Mark Stone.
Potěšení jen ze samotného slohu jsem nezažila, na druhou stranu mi sloh ani nevadil (což se nedá říct u několika dílů Marka Stonea).

PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *

trudoš
21.05.2015

Ačkoliv jde o kultovní román, až mě překvapilo, o jak prostinkou záležitost se vlastně jedná. Jistě, jednou se budeme posmívat i pyramidám pro jejich amatérismus, ale stejně.
Válečník z planety Gor je přímočará fantasy pohádka pro dospělé z 60. let s papundeklovými kulisami, naivními hereckými výkony a ulítlou zápletkou. Erotika, kterou se cyklus ve světě tolik proslavil, by ovšem dneska nerozpálila ani trudomyslného konzervativce. Zápletka také žádný zázrak, v důsledku by vystačila na krátkou povídku bez pointy. Ani po stránce jazykové nepředvede John Norman nic, čím by mohl udělat dlouhý nos na dobovou konkurenci.
Samotná hierarchie světa založená na otrocích by možná byla zajímavá, kdyby tu hru hrál i hrdina, ale tím, že si zachovává moderní vnímání role ženy, to zůstává pouze u popisu, jak to chodí jinde. V kontextu čistě patriarchální společnosti pak pobaví opakující se myšlenka, že se muži za svůj pláč nemusí stydět. Citlivý macho, to je věc. Šedesátky prostě nelze nemilovat.

eseona
19.05.2011

On je to sice ve své podstatě hrozný škvár, ale ohromě mě to čtení bavilo :)

Profesora dějepisu Tarla kdosi unese na jinou planetu - Protizemi (kde vyspělou techniku mají více méně jen kněží-králové, pokládáni všeobecně za bohy a lidé žijí jako za dob Conana). Tam z něho jeho dlouho postrádaný otec udělá svalnatého bojovníka bojujícího za své město, zachraňujícího lepé děvy a bezbranné. Více méně skloubení klasických šablon, kterých je všude dost. Vlastně ani nevím co mě na tom tolik bavilo, ale bylo to fajn počtení!