SidoniaL. SidoniaL. komentáře u knih

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Příběh lásky, která vytrvala a přečkala více než 50 let. Hezké, že? Ovšem ta nechutná, detailní líčení všech více než 600 "lásek", rozuměj sexuálních avantýr hlavního hrdiny v mezidobí 50 let, to fakt číst nemusím! Dílu to sice zvedlo popularitu... ale mně to zvedlo žaludek! Děkuji, nechci!

22.01.2021 2 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Nejsem filosof, nemám k tomu patřičné vzdělání a snad ani nadání. Ale tohle je - odpusťte mi, vy všichni, kdo zbožňujete MK a stavíte si ho vysoko, převysoko na piedestal - tohle je dle mého "mlácení prázdné slámy"! Filosofie pro filosofii. Z románu čpí taková prázdnota, neláska, ba i nenávist a bezcitnost, že z toho až mrazí! A úplně nejnesnesitelnější je, když se autor pouští do svérázné teologie! Ta jeho parodie Pána Boha, to jeho matení pojmů! Kundera kdesi napsal, že existuje "ďábelský smích", který posiluje a oživuje! Tady musel ďábel velmi oživovat autora a radovat se z jeho díla! Umím si představit záměry, s jakými MK Nesmrtelnost psal. Ale jako je Kunderova filosofie pseudofilosofií, je i jeho pracně budovaná nesmrtelnost pouhou pseudonesmrtelností! - - - Ve svých jednadevadesáti letech byste, vážený pane Kundero, už mohl myslet na skutečnou nesmrtelnost, ale to Vám Vaše sebestřednost, zahleděnost do sebe sama a neustálá ublíženost prostě neumožňuje! Je mi Vás líto! Ta jedna hvězdička ode mne je - ani nevím proč a za co! Asi ze soucitu nad životem, který minul svůj cíl a jako znamení, že vždycky ještě zbývá nějaká ta Naděje!

15.08.2020 1 z 5

Kuchařský slabikář pro mladé hospodyně Kuchařský slabikář pro mladé hospodyně Joza Břízová

Tuhle kuchařku jsem dostala od manžela záhy po naší svatbě. Mohu říct, že se mne to mírně dotklo. Oho, snad si nemyslí, že neumím vařit?! Ale postupem času jsem si ji velice oblíbila a protože recepty zásadně nenosím v hlavě, nahlížím do ní dodnes. Tedy nahlížela bych, kdyby knížka někam nezapadla a ne a ne ji najít! Jak moc ji mám ráda, dokládá i to, že jsem si ji po neúspěšném hledání objednala dnes na internetu, a to hodně rychle, dokud je ještě k sehnání. A doufám, že až přijde, bude v trochu lepším stavu než ta moje chudinka utahaná, ztracená!

19.07.2020 5 z 5

Velikáni našich dějin Velikáni našich dějin Jaroslav Kosina

Napsané sice jazykem básnickým, čtivě a s vypravěčskou erudicí, ale naprosto poplatně obrozeneckému, chcete-li osvíceneckému vidění naší historie, které velebí a oslavuje Husa, Žižku a celé to období českého úpadku. Začíná se Břetislavem a končí husitskými válkami a Žižkou. Historická data snad v pořádku, ale jejich výklad silně zavádějící. Takový druhý Jirásek - a skutečně je to Jiráskův vrstevník a stejně jako on středoškolský profesor.

08.07.2020 2 z 5

Perry Mason a paličatá slečna Perry Mason a paličatá slečna Erle Stanley Gardner

Častokrát jsem na tom jako Della Streetová: Nechápu občas beze zbytku, oč jde, ale naprosto vždycky bezvýhradně miluju Perryho Masona.

06.07.2020 5 z 5

Mansfieldské panství Mansfieldské panství Jane Austen

Dočetla jsem, ohodnotila... a jsem smutná! Kdo by nebyl, když musí opustit Mansfieldské panství? -
Krásný a podle mne nedoceněný román Jane Austenové. Působil na mne jako jemná perokresba postav a jejich charakterů. Zamilovala jsem si především hlavní hrdinku Fanny. Je tak jemná, citlivá, neprůbojná a skromná, dnes by se řeklo, že je "zakomplexovaná", a přesto trvá na svých mravních zásadách s nečekanou odvahou a neústupností! A její protipól paní Norrisová! I ona je vykreslena až do nejmenšího detailu! Skvělý román!

02.07.2020 5 z 5

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

Tenhle Gardner, když si ho jednou oblíbíte, líbí se vám stále víc! Je to sice tzv. oddychovka, jak mnozí zdůrazňují, ale netřeba si pod tím představovat nějakou bezduchou zábavu. Je to inteligentní čtení pro inteligentní čtenáře! A navíc je to takové slušné, džentlmenské čtení, že se až člověk nepřestává divit, jak se svět od Gardnerových časů změnil k horšímu!

10.06.2020 5 z 5

Do ložnic je vidět Do ložnic je vidět A. A. Fair (p)

Tahle Gardnerova práce mne nesmírně pobavila. Znáte to, když odložíte knihu a postavy vás celý den provázejí, vyskytují se stále jako by kolem vás? Tak to je tenhle případ. Původně jsem byla trochu zklamaná, že se zde neobjeví můj oblíbenec Perry Mason, ale chytil mne ten humorný tón příběhu a už mne zájem neopustil. Kromě jako obvykle dokonale propracované zápletky je zde více humoru a to bylo pro mne asi největší překvapení! Ale jedno je jisté: E. S. Gardner je pro mne v detektivkách číslem 1 a každou knihu odkládám sice s uspokojením, ale také s lítostí - zase o jednu méně! Ale pokud vím, pan Gardner jich napsal celkem 130, takže ještě jich na mne "pár" čeká!

10.06.2020 5 z 5

Doktor Marcus a jeho rod Doktor Marcus a jeho rod Jaroslav Dietl

Jo, Dietl to umí! Umí poutavě a živě vylíčit lidské osudy, to tedy ano! Umí ale také vyhovět přání svých zadavatelů a to už tak roztomilé není. Vždycky vyhoví! Tak stejně jako pro komunisty napsal seriál o mladých komunistických funkcionářích kolektivizujících vesnická hospodářství, tak zase na objednávku pro naše německé sousedy tuhle rodovou ságu. Je to hezké, je to čtivé, je to lidské... Ale některé věci mne docela fascinovaly. Němci jsou vylíčeni - i za války - jako učiněné holubičky! Stejně tak po válce. Všechno je takové uhlazené, konflikty jsou jen nepatrné a všichni se po válce jen oklepou a já po nacismu! Jak prosté, Watsone! No a ještě bych zmínila podivnou mánii - všechny manželské svazky se rozpadají, končí rozvodem. Kdo se nerozvede, jako by ani nebyl. Zvláštní! Že by také na objednávku?

29.05.2020 2 z 5

Hrabě de Chanteleine Hrabě de Chanteleine Jules Verne

Je to pro tvorbu Julese Vernea trochu netypické dílko. Je v něm dobrodružství, je napínavé, to ano, ale moc fantazie a vynálezů v něm není, vlastně vůbec žádné. Jules Verne se nám zde představuje jako oddaný katolík a monarchista. Děj se odehrává v době povstání ve Vendée, které bylo zběsile potlačeno francouzskými revolucionáři, a to se surovostí, která nemá obdoby! Kniha je opatřena velkým množstvím historických vysvětlivek a údajů, což může být pro mladého čtenáře náročné, samotný děj je naopak jednoduchý až na hranici naivity. Přesto knihu vřele doporučuji a věřím, že si své čtenáře najde!

02.05.2020 4 z 5

Polibek Polibek Ed McBain

Moje první kniha od tohoto autora. Zaujala mne, ne že ne. Vlastně se prolínají vyšetřování dvou případů a čtenář má tak možnost nahlédnout nejen do myšlení a jednání amerických policistů, ale i do soudní a právní mašinérie v USA. Osobně bych k tomu řekla, že po všech stránkách není Američanům co závidět. Myslím, že američtí strážci zákona to vůbec nemají lehké! Autor také neustále řeší rasově otázky, nevím, jestli by toto směl napsat ještě dnes, neboť příběh je napsán už pěkných pár let. Napětí je skvěle stupňované, závěr překvapivý! Jen množství těch zmínek o sexu a s tím spojených vulgarit mne netěšilo, to nemám ráda. Jinak za mne dobré a v nudě karantény ještě lepší!

06.04.2020 4 z 5

Modlitby prvních křesťanů Modlitby prvních křesťanů Antonín Ludvík Stříž

Pravověrností těchto modliteb si můžeme být jisti! Jsou vzaty z nového zákona, z evangelií a z listů apoštolů stejně jako z apoštolských konstitucí a to všechno dávno před II. VK. Většinu jsem si jich opsala, jsou totiž také velmi krásné.

24.02.2020 5 z 5

a může mi být vzato

Na chvíli nebudu
a budu navěky

A nic mi neschází
protože všechno může mi být vzato

23.02.2020 5 z 5

Apologetická abeceda dějin katolické církve Apologetická abeceda dějin katolické církve Radomír Malý

Tak tohle je nečekané (a velmi příjemné!) překvapení! Očekávala jsem, jak znám autora p. prof. Malého, že kniha bude odborná, moudrá, poučná atd., že si ji uložím do knihovny a budu z ní příležitostně čerpat vysvětlení sporných otázek a všelijaká poučení. Místo toho jde kniha z ruky do ruky a další členové rodiny mi ji berou doslova z ruky a známí ji taky chtějí číst a kdy prý jim ji půjčím! Tak takhle ne! Jsem hamoun a chci ji mít jen pro sebe! Ale nebojte se, miláčkové! Balík s vícero výtisky už je na cestě!

23.02.2020 5 z 5

Ještě nikdy jsem u žádné knížky neprolila tolik slz - tedy slz od smíchu! A z téhož důvodu tuhle knihu doporučuji číst v tramvaji, v metru, prostě v nějakém narvaném dopravním prostředku. Zkusila jsem to a představte si: v kratičkých přestávkách mezi svými hlasitými výbuchy smíchu, které se mi nedařilo utlumit, a následným utíráním očí a brýlí jsem si všimla, že lidi si ode mne nenápadně odsedají! Najednou jsem měla místa dost!

23.02.2020 5 z 5

První lavice - chlouba paní učitelky První lavice - chlouba paní učitelky Ferry Buzková

Takové prvorepublikové čtení. Je vidět, že autorka "podle cizích i vlastních námětů sestavila a napsala" tuhle knížku - jednotlivé kapitoly spolu jen volně souvisejí, jsou to na sobě nezávislé příběhy. Hodně se řeší rozdíly mezi chudými a bohatými ve společnosti. Uvědomila jsem si při čtení téhle knížky, že také dnes existují sociální rozdíly a jsou dokonce stále větší a větší. Ale je na první pohled patrný jeden markantní rozdíl mezi tehdejším a dnešním přístupem k tomuto problému. Zatímco v době první republiky ještě doznívalo křesťanské chápání chudoby a potřeba pomoci chudým bližním, teprve dnes se chudoba stala opravdovým cejchem, neboť každý se přece může mít dobře a je to jen jeho neschopnost, jestli tomu tak není. Kdepak solidarita, kdepak soucit! Bůh je zavržen a s ním i křesťanská láska k chudým! Na to přece máme ministerstvo práce a sociálních věcí!

21.02.2020 3 z 5

Narodil se Narodil se Jaromír John (p)

Četlo se to docela pěkně, kniha byla poutavá, zábavná, občas i docela vtipná. Přesto jsem dala jen jednu hvězdičku. Já jsem totiž čekala více. A jak bych já katolička nečekala více od knihy, která má takové krásné motto v úvodu: "Nezrodí-li se z vody a Ducha svatého, nevejde v Království Boží." (Jan 3) - Autor sice docela pěkně popsal křest svého synáčka, jaké mne ale čekalo zklamání na konci knihy, kde vysvětluje svou podivnou víru! Najednou tu máme "Ducha všehomíra", "světový řád", a úvodní motto vysvětluje (pro mne naprosto nepochopitelně) takto: "To znamená především rozumět lidství." (sic!). Pak se pouští do vysvětlování věčného koloběhu života: "Moje duše bude žít v tvé duši". A prosí o kremaci pro sebe i pro synovu matku a rozprášení na pole někde za Strašnicemi! (Kremace byla ještě celou první polovinu 20. století katolickou Církví zakázaná a ani dnes není doporučovaná!) Zkrátka a dobře: Vůbec jsem se pak nedivila, když jsem autora našla na seznamu prvorepublikových zednářů jako člena zednářské lóže Most Praha!

16.02.2020 1 z 5

Zakryto slzami Zakryto slzami Václav Prokůpek

Uchvátil mne tenhle román jako dávno žádný jiný. Prostředí, styl, krásný jazyk... Určitě tu knihu vezmu znovu do ruky a na autora si ještě "posvítím", ale obávám se, že i v kontextu jeho díla je tahle práce výjimečná a druhou jí podobnou nenaleznu.

16.02.2020

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Autor je beze sporu dobrý sociolog a v hlavě to má srovnané. Až na jednu "maličkost": chybí mu víra.

16.02.2020 4 z 5

Ptáci našich zahrad v životní velikosti Ptáci našich zahrad v životní velikosti Daniela Strauß

Bydlíte-li u lesa jako já, musíte tuhle malou, ale šikovnou knížečku mít stále po ruce, abyste věděli, kdo vám každou chvíli ťuká na dveře. Pardon: na krmítko.

16.02.2020 5 z 5