SidoniaL. SidoniaL. komentáře u knih

Umění stárnouti za školou Umění stárnouti za školou Dominik Pecka

Druhá část trilogie katolického kněze a středoškolského profesora ThDr.h.c. Dominika Pecky. Kvalitní čtení pro všechny školou povinné - ty před katedrou i za katedrou.

23.01.2020 5 z 5

Ze zápisníku starého profesora Ze zápisníku starého profesora Dominik Pecka

První část trilogie aforizmů, glos a filozofických úvah katolického kněze a středoškolského profesora ThDr.h.c. Dominika Pecky. Jiskřivý humor, bystré postřehy a laskavý přístup k těm "před katedrou".

23.01.2020

Duše v očistci: co jsem s nimi prožila Duše v očistci: co jsem s nimi prožila Maria Simma

Kniha rakouské mystičky, kterou 50 let navštěvovaly duše v očistci. Tuto knihu bych doporučila ke čtení asi z podobných důvodů jako dříve uléhali ke spánku někteří kajícníci do rakví, aby si uvědomili pomíjivost svých životů, meditovali a připravovali se na odchod z tohoto světa. Takový zážitek si můžete sice v rámci halloweenských "radovánek" dopřát i dnes, ovšem to je trochu o něčem jiném! Přitom smrt, pokání a očistec jsou dnes zvláště mezi liberálními katolíky už téměř společensky nevhodná slova! Snad útlá knížečka Marie Simmaové pomůže tyto postoje poněkud změnit!

23.01.2020 4 z 5

K Bohu K Bohu Jindřich Šimon Baar

Do tohoto románu vložil J. Š. Baar všechno, co miloval: selský život, českou zem, mateřský jazyk i víru v Boha! Nádherné dílo! Od mládí jsem ráda četla o vystěhovalcích do Ameriky, o jejich tvrdých začátcích tam v pustině (např. Mobergovu tetralogii), ale že najdu tuhle tématiku u Baara, to jsem nečekala! Krásně se to čte a já už už po knížce sahám, abych si ji přečetla ještě jednou.

23.01.2020 5 z 5

Ridentem dicere verum Ridentem dicere verum Igor Lisový

Dvojjazyčné knihy asi nejsou žádnou zvláštností, ale vyprávět si vtipy v latině? V mrtvém jazyce? Vynikající nápad a pro výuku skvělá pomůcka, osvěžení. Jen ten výběr vtipů mi úplně nesedl, ty lascivní tam být dle mého názoru nemusely.

21.01.2020 4 z 5

Poslední svedkovia Poslední svedkovia Světlana Alexandrovna Alexijevič

Nositelka Nobelovy ceny shromáždila vzpomínky a vyprávění dnešních dospělých, jak prožívali válku coby děti. Jsou to jeden jako druhý srdcervoucí příběhy: dítě a válka! Knihu jsem přečetla jedním dechem!

18.01.2020 4 z 5

Případ sličné siluety Případ sličné siluety Erle Stanley Gardner

U E. S. Gardnera nikdy žádná sprostota, vulgárnosti nebo nevkusné sexuální narážky, nikdy přílišné krutosti, ale inteligentní humor, brilantní křížový výslech. Všechno z vlastní praxe. I toto je skvělá oddychovka. Perryho mandantka na mne tentokrát působila tak nedůvěryhodně, že jsem byla opravdu zvědavá, jestli ji z toho obvinění vyseká a jak. A dopadlo to - jak jinak u Perryho Masona - dobře!

18.01.2020 3 z 5