SidoniaL. SidoniaL. komentáře u knih

Sbohem, pane profesore Sbohem, pane profesore James Hilton

Čekala jsem víc. Bylo to takové - chudé. Nic nového jsem se nedozvěděla, a emotivně mne to také moc neoslovilo. Abych pravdu řekla, povídka Pan učitel naší Boženy Němcové je mnohem krásnější!

16.02.2020 3 z 5

Tvář baroka Tvář baroka Zdeněk Kalista

Když si povídat o baroku, tak jedině s někým, kdo o něm ví (skoro) všechno!

16.02.2020 5 z 5

Bruno Bruno Marie Majerová

Kdyby nebylo té komunistické třídní propagandy, byla by povídka určitě na čtyři hvězdičky. Je jisté, že M. Majerová psát uměla a chudé dětství se všemi jeho radostmi i žaly sama prožila, a tak ho vylíčila živě a bezprostředně. Zajímavý je také antagonismus Čechů a Němců, ať už na české vesnici nebo v oblasti s převládajícím německým obyvatelstvem - v Ústí nad Labem.

16.02.2020 3 z 5

V rokli čeká smrt V rokli čeká smrt Anatolij Vasiljevič Kuzněcov

Přečetla jsem na jeden zátah. Autentické, strohé líčení válečných hrůz. Myslím, že mi přečtení pomohlo i trochu víc pochopit dnešní složitou situaci na Ukrajině.

12.02.2020 4 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Popravdě řečeno tahle kniha A. Christie mi opravdu nesedla. Ačkoliv se odehrávala v tak atraktivním prostředí, nijak se to na atmosféře neprojevilo, děj byl neskutečně rozvláčný a příliš zatížený psychologickými rozbory jednotlivých účastníků, resp. podezřelých. Ke konci jsem už tak tak čekala, kdy to skončí a kdy bude vrah odhalen.

07.02.2020 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Jaké bylo moje překvapení, když jsem před časem zjistila, že jsem v mládí nečetla Malé ženy, ale jen jejich zkrácené vydání a navíc tendenčně přepracované, v němž kromě jiných nepříliš vhodných zásahů nebyla ani nejmenší zmínka o Bohu! Zde, v původní verzi románu, se s vírou v Boha setkává čtenář poměrně často, ale je to bohužel víra v Boha v duchu transendentalismu, jehož stoupencem byl autorčin otec. Allcottová řeší v románu i otázku emancipace žen, a to především v autobiografické postavě Jo. Dá se říci, že v autorčině době je emancipační hnutí teprve v plenkách a až dnes můžeme v "plné nádheře" pozorovat, kam až dospělo! Po stránce literární jsou jednotlivé kapitoly trochu nevyrovnané, některé slabší vedle jiných vynikajících. Za mně - nejlepší kapitola Údolí stínu.

30.01.2020

Atlas kultúrnych zaujímavostí Slovenska Atlas kultúrnych zaujímavostí Slovenska neznámý - neuveden

Našla jsem v ní tolik zajímavostí, že ani při nejlepší vůli nestihnu navštívit ani ty nejatraktivnější. A přece! Ke kolika pěkným výletům nás už inspirovala!

27.01.2020 5 z 5

Košice: Historické pamiatky Košice: Historické pamiatky Jaromír Zemina

Praktický pomocník při pochůzkách Košicemi.

27.01.2020 5 z 5

Libertas praestantissimum Encyklika papeže Lva XIII. Libertas praestantissimum Encyklika papeže Lva XIII. Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci

"Pro lidskou společnost proto nepozůstává pravá svoboda v tom, že každý činí, co se mu zlíbí – to by státnímu zřízení přineslo velký nepořádek, zmatení a zhroucení – nýbrž pozůstává v tom, že státní zákony nás zároveň podporují, abychom mohli vést život podle příkazů věčného zákona."... "Jestliže je tedy pro stát nezbytné, aby se hlásil k jednomu jedinému náboženství, má se hlásit k jedině pravému náboženství." Lev XIII. v r. 1888!

26.01.2020 5 z 5

Dějiny  církve katolické pro vyšší třídy škol středních Dějiny církve katolické pro vyšší třídy škol středních František Bureš

Učebnicově, tj. přehledně napsané církevní dějiny. U žádného neuralgického bodu nechybí vysvětlení z pohledu katolíka. Velmi si téhle knížky vážím.

Řím Marka Aurelia Řím Marka Aurelia Radislav Hošek

Tohle byla skvělá edice (Obrazy ze života doby). Sice jen v levné úpravě, zato odborně, graficky i jazykově na výši. Smekám!

Sport a hry ve starověkém světě Sport a hry ve starověkém světě Věra Olivová

Užitečná publikace, dobře rozčleněná. Nezlobila bych se, kdyby byla více encyklopedická. Jako plus vidím, že nejde cestou křídových papírů a velkých barevných reprodukcí, ale její těžiště je v informativním textu.

26.01.2020 4 z 5

Bez maminky (Mám hlad!) Bez maminky (Mám hlad!) Ludmila Pecháčková

Kniha se dobře čte. Cením si, že nesklouzává příliš k lacinému sentimentu. Pěkný je i závěr, v němž autorka zdůrazňuje lásku k bližnímu. Ta zde ovšem nevychází z křesťanství, není to vedle lásky k Bohu hlavní Boží přikázání, ale pouhý humanistický ideál.

25.01.2020 3 z 5

Když Panna Maria pro vodu chodila Když Panna Maria pro vodu chodila Zuzana Nováková (p)

Nádherné verše s křesťanskou tematikou, jakých je v české poezii pro děti málo! Celá knížka je velmi půvabná!

Kocour Mňouk dobrodruh Kocour Mňouk dobrodruh Zdeněk Vogel

Takové milé, pěkným jazykem vyprávěné kočičí paměti, které kocour Mňouk slibuje, že sepíše. S jeho plánovaným závěrem se dá jen souhlasit: "A připíši, že se mi všude líbilo, ale u nás doma že je přece jenom nejkrásněji!"

25.01.2020 4 z 5

Čepice Čepice Jan Brett

Krásná knížka, velmi pěkné ilustrace! Je radost vzít ji do ruky!

Besedy pod javorem Besedy pod javorem Ladislava Čápová

Nezapomenutelná dětská knížka ze života na statku, v níž zvířátka mluví, scházejí se pod javorem a vyprávějí si své příběhy, třeba o tom, jak kocour Mourek snědl kanárka jen "z pouhé lásky". (Ještě dnes se tomu směji!) O svém mládí vypráví oslík, jiná kapitola se týká básnicky nadaného housera nebo bílé kočičky Sněhurky. Zpětným pohledem dnes nejvíce oceňuji, že v kapitole Vepřík zhynul - ať žije vepřík! je zcela přirozeně popsána porážka vepříka, jednoho z účastníků besed pod javorem, a jeho nahrazení novým růžovoučkým prasátkem. Ano, takový je normální, přirozený svět na statku, o němž dnešní děti nemají ani potuchy. Přesto si myslím, že by to s jednoduchým vysvětlením pochopily. Kdo by to ale nepochopil, jsou někteří veleútlocitní dospělí!

Tulipány v novembri Tulipány v novembri Pierre Mertens

Není lehké číst tyto zápisky, je to velmi autentické a vzhledem k tomu, že autor je psychoterapeut, tedy erudovaný odborník, dozví se čtenář mnoho nového o této destruktivní nemoci, která dokáže rozložit nejen duševní život pacienta, ale i vnitřní svět celé jeho rodiny. Autorova práce s nemocnou je obdivuhodná a ukazuje mnohé nevyužité možnosti v přístupu k takto postiženým. Ale klobouk dolů před Marcelliným manželem Louisem. V plné míře to pochopí jen ten, kdo se někdy o postiženého člověka v rodině staral.

25.01.2020 3 z 5

Nástin československých dějin Nástin československých dějin Otakar Odložilík

Objektivita hodnocení veskrze žádná! Velká oslava husitů a husitských válek, psáno v protikatolickém duchu od protestantského historika Odložilíka.

25.01.2020 1 z 5

Výklad křesťansko-katolického náboženství, pořádkem katechismu, stvrzen slovy písma svatého, výroky svatých Otcův a jiných učitelů Výklad křesťansko-katolického náboženství, pořádkem katechismu, stvrzen slovy písma svatého, výroky svatých Otcův a jiných učitelů Josef Boleslav Podstránský

Krásná a dle mého soudu nedoceněná kniha. Zvláště si jí cením pro úctyhodné množství citátů jak z Písma sv., tak i z církevních otců a učitelů.

24.01.2020