Shindo Shindo komentáře u knih

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Moja prvá kniha od autora. Nečakal som, že sa dej kriminálky nórskeho autora bude odohrávať v horúcej Austrálii.

Dej sa spočiatku vliekol, tu a tam som mal možnosť dozvedieť sa niečo z austrálskej mytológie. Miestami som mal ale pocit, že čítam tuctovú kriminálku.
Spád nastal cca po 200 stranách, kedy sa dej začal zamotávať a mŕtvi pribúdali. Prekvapilo ma, kto je vrah a zamrzelo, ako skončil vzťah Harryho s Birgittou (fandil som im).

11.03.2022 3 z 5

Kotowaza: Japonská přísloví Kotowaza: Japonská přísloví Alice Kraemerová

Spracovanie knihy je oku lahodiace. Vreckový formát, materiál príjemný na omak, ilustrácie od Hokusaia a dobre zvolený font.
Čo sa týka obsahu, kniha sa dá zhltnúť za jednu dlhšiu cestu vlakom. Predsa len, príslovia nie sú traktáty na desať A4. V úvode knihy je rozsiahla štúdia od autorky, ktorá okrem samotných prísloví približuje aj špecifiká života Japoncov a "zákony", podľa ktorých fungujú v osobnom aj v pracovnom živote. Samotné príslovia sú rozdelené do niekoľkých tematických kapitol, vysvetlívky sú však len pri hŕstke z nich (hodilo by sa ich viac).

22.06.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

(SPOILER) Druhá prečítaná kingovka (prvá bola Temná půle požičaná ešte pred rokmi z knižnice).

Kniha začína relatívne nevinne, postupne však pomaly graduje a človek má pocit, že "niečo nie je úplne v poriadku". Neforemný des sa postupne zhmotňuje a naberá na sile, vygraduje to v poslednej tretine knihy, kedy Jackovi pod vplyvom hotelu preskočí. Napätie je cítiť až do poslednej kapitoly knihy, epilóg už je len akýmsi balzamom na nervy.

Zvažujem aj film, no viem, že sám King s ním nebol spokojný a v porovnaní s knihou v ňom urobili zopár dosť podstatných rozdielov.

04.03.2021 4 z 5

Samojedi: Na Sibiři mezi Samojedy Samojedi: Na Sibiři mezi Samojedy Kai Reinhold Donner

Nuž... Pridám sa k ostatným. Obsah knihy skvelý, osobná skúsenosť človeka, ktorý žil medzi Samojedmi. Mrazy niekoľko desiatok pod nulou, drsné podmienky pre život, soby a hektolitre vodky. Sklamalo ma však spracovanie knihy - fotky bez popisov na začiatku knihy, popisy až na konci a do toho odfláknutá mapa "aby sa nepovedalo".

19.10.2020 4 z 5

Slyším padat sníh Slyším padat sníh Kim Si-sup

Narozdiel od "mníšskych básnikov" bola táto kniha viac civilná (hoci aj Kim Si-sup bol chvíľu mníchom) a básne sa často zaoberali obyčajnými každodennými vecami a udalosťami, napríklad borovicami v lese alebo naberaním vody.
Niektoré však išli pekne hlboko, bolo v nich dosť trápenia a najmä v závere bolo cítiť beznádej, až pocit márnosti.

25.04.2019 5 z 5

Jelito Jelito Charles Bukowski

Nie je to typický Buk. Teda typický v tom zmysle, že by Jelito bolo súbor krátkych drsných poviedok a hemžilo sa sexom, chlastom a kurvami. Bolo tam síce aj to, no román bol o dosť hĺbavejší. Autorovi detstvo rozhodne nezávidím, bolo ale pekne vidno, ako jeho zážitky postupne ovplyvňovali jeho myslenie.
Prekvapila kapitola o nacizme.
Inak sa kniha čítala v podstate sama, ubehlo to rýchlo.

30.11.2018 4 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Silná kniha. Spočiatku som stál na strane Japoncov a nadutého ambiciózneho Velasca vyslovene neznášal, v druhej polovici knihy, kedy udalosti nabrali spád mi ho však prišlo ľúto. Rovnako ako u Japoncov, aj jeho plány a nádeje sa rozpadli v prach a stal sa cudzincom medzi vlastnými.
Od druhej polovice knihy sa vo mne držal akýsi zvláštny pocit smútku a ľútosti, čo sa mi pri knihe už dlho nestalo.

Celým dejom sa tiahne aj autorova kritika kresťanstva, predovšetkým katolicizmu; sám bol rímsky katolík. Zosobnenie kritiky som jednak videl spočiatku v osobe samotného misionára Velasca, takisto aj v spôsobe, akým autor opisoval cirkevných hodnostárov - navonok súcitní, v skutočnosti vyžratí podlí intrigáni obťažkaní zlatom, ktorým viac, než o "spásu duší" šlo o vlastný kšeft a moc. Opakoval sa aj kontrast Ježiša, ktorého kázali padres v honosných katedrálach verzus Ježiša, ktorý bol s chudobnými a pre chudobných.

Hoci bola kniha napísaná pred takmer 40 rokmi, je aktuálna ešte aj dnes. Oceňujem poznámky pod čiarou a maličkú bibliografiu v závere knihy. K autorovej tvorbe sa ešte určite vrátim.

09.09.2018 5 z 5

H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů Howard Phillips Lovecraft

Kompletná zbierka HPL-ovej beletrie pekne pohromade, v dobrom preklade a so záverečnými esejmi, z ktorých sa človek zasa dozvie niečo nové. Jeho tvorba sa rokmi menila a gradovala a hoci mi posledný diel zbierky prišiel najintenzívnejší, po dočítaní Sebraných spisů som sa cítil tak zdeptaný a vyžmýkaný, že som si nutne musel prečítat niečo veselé.

11.12.2017 5 z 5

Dalajlámova mačka Dalajlámova mačka David Michie

Tibetský buddhizmus obalený do duši lahodiacej knihy. Kníh, ktoré prezentujú buddhizmus populárnou formou je na trhu x, táto ma však niečím oslovila, dokonca som po jej prečítaní začal uvažovať nad kúpou mačky :) Jedna z tých kníh, ktoré si opakovane rád prečítam a aj tak ma vždy potešia.

04.12.2017 4 z 5

Po Väzňovi z Azkabanu ide o asi môj druhý najobľúbenejší diel. Správne napínavý a miestami nervydrásajúci (aspoň som ho tak vnímal tých x rokov dozadu, kedy som prvýkrát čítal knihu).

Dej sa už posúva mimo Rokfortu a čitateľ sa dozvie niečo viac z minulosti toho utrápeného amatéra bez nosa, ktorý sa ani na x-tý pokus nedokázal zmocniť strednej školy plnej puberťákov a ktorýkoľvek z Istari by s ním v zlomku sekundy vytrel podlahu.

16.01.2024 4 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Kniha o tom, čo s človekom dokáže urobiť chamtivosť a že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pútavá, dobre spracovaná a nestrácal som sa ani v tej hromade postáv.

Veľká škoda toho odfláknutého záveru. Po tom, čo pán Gaunt v meste v podstate spôsobil apokalypsu vyznel záver ako z nejakého béčkového hororu.

10.11.2023 4 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Som rád, že som knihu nemal v rámci povinného čítania. Je tak hutná a vrstevnatá, že ak by tak bolo, s najväčšou pravdepodobnosťou znenávidím Dostojevskeho na roky dopredu. Povinné čítanie je podľa mňa dobrý spôsob ako človeku znechutiť literatúru nadlho.

Ku knihe som sa našťastie dostal až v dospelosti, pár rokov po skončení gymnázia. Dala mi zabrať aj dnes a čítal som ju hádam mesiac, čo sa mi u kníh stáva naozaj zriedkavo.

Pútavý psychologický román (ktorý mal byť údajne ešte dlhší), avšak natoľko vrstevnatý, že som si knihu musel dávkovať. Ako hlavné idey som vnímal postoj k utrpeniu, postoj a vzťah k bohu (či náboženstvu všeobecne) a rozpor medzi tradíciami a novým myslením.

Obrovské množstvo postáv miestami pôsobilo ako atlas diagnóz. Najnepríjemnejšie na mňa pôsobil štábny kapitán Snegirjov aj s celou rodinou - človek plný nenávisti voči všetkým, ktorý bol však navonok schopný zlízať vrchnosti z topánok posledné hovno s pološialenou manželkou, nemohúcim synom, ktorý správaním pripomínal psa zahnaného do kúta a dvomi dcérami, jednou chromou, druhou nenávistnou. Tu dokázal Dostojevskij opísať ten hnus a odpornosť priam majstrovsky, či už správaním postáv alebo prostredím, v ktorom žili.

Každý z karamazovského klanu vyjadroval niečo iné. Starý chlípnik Fjodor Pavlovič bol zosobnením toho najhoršieho z ľudstva. Dmitrij vyjadroval vášeň a nespútanosť, Ivan hlas rácia a skepticizmu a Aljoša bol akýmsi opakom svojho otca, nevinný a idealistický, avšak nie naivný. Nemanželský syn Smerďakov, navonok prehliadaný chudák, bol v skutočnosti vypočítavá špina.

23.07.2023 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kultová kniha, ktorá nestarne ani po rokoch a moja vstupná brána k Puzovi. Príbeh dona Corleoneho a jeho klanu z časov, kedy sa nikto s nikým nesral písaný štýlom, ktorý chytí a nepustí.
Hoci by som si mohol kúpiť najnovšiu verziu, pre správnu atmosféru mám doma zažltnuté vydanie z druhej ruky z dôb dávno minulých.

17.07.2023 5 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Keď sa ku mne kniha dostala prvýkrát, bol som čerstvo po rozchode. Vtedy na mňa zafungovala ako studená sprcha. V rovnakom období sa ňou tiež riadil a všade ju propagoval môj známy, ktorý vtedy žil v strednom veku životom dvadsiatnika a bol vo vzťahu so ženou, ktorá mohla byť jeho dcérou. Pochopiteľne sa rozišli.

Postupom času som pochopil, že Deida vidí situáciu príliš čiernobielo a v takom vzťahu, aké popisuje on by som rozhodne nechcel fungovať.

Kniha samotná je zmes populárnej psychológie, ezokecov, "tantry" (ktorá nemá so skutočnou tantrou spoločné ani ň) a podivných cvičení maskovaných ako "intímna jóga" (kto by nechcel ejakulovať pozdĺž chrbtice, že?). Na kvalite jej nepridáva ani úvodný predslov od dvoch podivínov a "lektorov sexuality a osobných vzťahov" (v podobne slizkom ezo znení ako zvyšok knihy), ktorí sú asi takí odborníci na vzťahy ako ja na časticovú fyziku. Absolvovanie ezokurzu z nikoho odborníka nespraví.

Pobavila pasáž o pive ako "zdroji ženskej energie". Takže alkoholici (hlavne tí notorickí) majú v sebe nedostatok ženskej energie?

Ak už voliť knihy o "rozvoji mužnosti", odporúčam Roberta Glovera.

05.02.2023 odpad!

Zápisky starého prasáka Zápisky starého prasáka Charles Bukowski

Dlho som premýšľal nad tým, či dať tejto knihe 3* alebo 4*. Nakoniec vyhrala druhá možnosť.

Kniha je zbierkou niekoľkých kratších textov na rôzne témy.
Už klasické príbehy zo života starnúceho alkoholika se vším všudy, so všetkým hnusom, špinou a divnými vzťahmi s divnými ženami. Príbehy bez obalu opisujúce ľudskú mizériu, ktoré ale vedia zaťať.

Na druhej strane kritika modernej spoločnosti. Výsmech americkému "vlastenectvu" a "snu". Spoveď umierajúceho človeka, ktorý pochopil, že sa dostal až na úplne dno.

Bukowskeho rozporuplnosť irituje, no má niečo do seba, niečo kruto úprimné. Čítate hlboký text o kritike "amerického snu" len aby ste o pár strán ďalej dostali ranu do žalúdka poviedkou o tom, ako ho ožratého jak dogu zmlátila jeho partnerka kabelkou až do krvi.

Prekvapilo zistenie, že Bukowski bol v podstate precitlivelý plachý samotár (hoci psychicky nevyrovnaný) a svoje príbehy nafukoval alebo ich rôzne obmieňal. Je možné, že keby sa mi Zápisky dostali do rúk ako jeho úplne prvá kniha, už od začiatku sa pozerám na jeho tvorbu inak. A to som pred Zápiskami prečítal takmer všetko od neho, čo vydalo Argo.

28.03.2022 4 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Náročná a mnohoznačná kniha, ktorú som musel dávkovať, prečítaná v podstate v rámci všeobecného rozhľadu. Nevylučujem, že ak sa k nej vrátim po rokoch, budem sa na ňu pozerať inak. Neuľahčoval to ani archaický jazyk, akým bola písaná. Našťastie pomohli poznámky, hoci niekedy tiež písané mierne ťažkopádne.

09.12.2021 4 z 5

Komu zvonia do hrobu Komu zvonia do hrobu Ernest Hemingway

Na to, že kniha mala necelých 500 strán (vydanie zo Slovenského spisovateľa z roku 1963) som ju čítal pomaly mesiac a opakovane sa k nej vracal.

Kniha je situovaná do obdobia španielskej občianskej vojny a písaná z pohľadu amerického profesora španielčiny, ktorý sa pridal k partizánom. Slabší rozjazd, po čase som sa však do toho dostal a až na pár zádrheľov kniha celkom plynula. Je zaujímavé sledovať hlavne vnútorné monológy hrdinu, až potom dialógy medzi postavami. Kým Starec a more čítaný ešte na strednej škole ma bohvieako nezaujal, tu to bolo lepšie.

Iróniou boli práve posledné vety (inak celkom zaujímavého) doslovu k vydaniu knihy, v ktorých recenzent vytkol autorovi, že nedokáže pochopiť krásy marxistickej filozofie ani dušu jej vyznavačov. Svoje urobil aj preklad, pôsobil miestami ťažkopádne, až archaicky a titulovať postavy v knihe "imperialistického" autora (akým pre komančov Ernest určite bol) ako "súdruh" pôsobilo ako päsť na oko.

25.10.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Čítala sa mi o dosť lepšie, než prvý diel, možno to bude aj väčšou pauzou medzi knihami. Nemal som neobľúbenú ani obľúbenú poviedku, každá má vtiahla do deja. K epilógu v závere knihy sa možno vrátim až dokončím celú ságu.

11.08.2021 4 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

"Atheist toolkit". Autor v niekoľkých kapitolách vysvetľuje nezmyselnosť viery v boha / bohov (tu konkrétne na príklade boha abrahámovských náboženstiev), venuje sa problematike vzniku mýtov a vyvracia mnohé kresťanmi propagované omyly (napr. potreba boha k tomu aby sme boli dobrí, kreacionizmus alebo biblia ako morálny vzor). Všetko bez útokov, vulgarizmov a slepej kritiky.
Trocha mi však vadilo písanie v štýle "Prečo je X X a nie Y? Dozviete sa v nasledujúcej kapitole."

19.07.2021 4 z 5

Suchej únor Suchej únor Johana Růžková

Kniha, ktorá je v dnešnej dobe viac, než potrebná. Česko je v počte vypitého alkoholu na hlavu na špici tabuľky a alkohol je tolerovaný viac, než je zdravé. Na Slovensku to nie je o nič lepšie, môžeme s bratmi Čechmi smelo držať krok.

Sám držím Suchej únor už druhý rok po tom, čo som si na vlastnej koži zažil jeho benefity. Bohužiaľ, aj divné poznámky a pohľady, keď som si na oslave objednal nealko alebo na pive s kamošmi (už po Sucháči) vypil namiesto troch jedno.

K samotnej knihe: V podstate sa číta sama, aj napriek vážnej téme je napísaná svižne, čtivo a niekedy dokonca vtipne. Okrem názorov odborníkov obsahuje aj príbehy bežných ľudí, často kruto úprimné. Bielo-žlté grafické spracovanie je zaujímavé, dôležitý je aj "bonusový materiál" v podobe linkov na jednotlivé sekcie webu alebo priamo QR kódov - okrem alkokalkulačky alebo poradenstva tu človek nájde napríklad nealkotipy, Simpsonovcov alebo odkaz na dokument o slávnom Apolináři a docentovi Skálovi.

02.02.2021 5 z 5