shenandoah shenandoah komentáře u knih

George Washington: prezident u kolébky velmoci George Washington: prezident u kolébky velmoci Franz Herre

Tahle kniha má své klady (neomezuje se jen na osobnost G. Washingtona, ale zabírá situaci ze širšího pohledu) i zápory (podle mne by si zasloužila více stránek, překlad).
Je tu pár citátů, které mě zaujaly:

"Viděl někdy někdo Washingtona nahého? To je nepředstavitelné. Nemá žádnou nahotu. Spíš mi připadá, že se narodil úplně oblečený, s napudrovanými vlasy, a že se při svém prvním vystoupení na tomto světě odměřeně uklonil." - autor cituje N. Hawthorna

"Duch tohoto národa se nedá ani v nejmenším srovnávat s Prusy, Rakušany nebo Francouzi. Tam řekneš vojákovi "Udělej to a to", a on to udělá, ale tady jsem nucen říci "Z toho a toho důvodu udělej to a to"; pak to udělá, ale jinak ne." - autor cituje F. W. von Steubena, který se takto vyjádřil o výcviku amerických vojáků.

04.04.2015 3 z 5

Ať zemře král Ať zemře král Antonín Polách

Narozdíl od mnou dříve čtené Richenzy mě tahle kniha nedokázala připoutat. Možná to bylo stylem vyprávění a autorovým slovníkem, možná samotným hrdinou, který nahlas mluvil o své chytrosti a dalších skvělých vlastnostech, ale horko těžko to dokazoval (radši mám postavy, které o tom tolik nemluví, ale více konají) a navíc knize scházel nějaký okamžik překvapení. Nejspíš z toho všechny tyto znaky pro mě udělaly další průměrnou historickou detektivku.

01.03.2015 3 z 5

Zákeřná ebola Zákeřná ebola Richard Preston

Čtivý a téměř dokumentární román o výskytu a boji s viry ebola a marburg.

08.02.2015 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Když s knihou končíte, usmíváte se a je vám zároveň do pláče (lidé, kteří se někdy smáli na pohřbu, ví, o čem mluvím). Další kladnou vlastností knihy je její jazyk a styl psaní. Nemáte pocit, že přešlapujete na místě nebo že často zakopáváte. A skvělým nápadem je "osoba" vypravěčky.
A čem kniha pro mě je? O odvaze a obyčejné lidské slušnosti.

11.01.2015 5 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Wolf Hall splňuje moji představu o historickém románu - košatý, se spoustou postav a hlavní postavě "vidíte do hlavy".

09.01.2015 4 z 5

Lord v nesnázích Lord v nesnázích Mary Jo Putney

Lehké čtení, pěkně to odsýpá, jen ten konec je až příliš přitažený za vlasy.

04.12.2014 3 z 5

Prašť jako uhoď Prašť jako uhoď Peter David

Nejlepší kniha ze Star Treku, která se mi zatím dostala do ruky.

24.03.2013 4 z 5

Loď duchů Loď duchů Diane Carey

Souhlasím s oběma předcházejícími komentáři, že hlavní problém byl ve vykreslení postav, které se prostě nezdařilo. Nedokázala jsem si je ztotožnit s postavami ze seriálu, jejich chování mi k nim prostě nesedělo. A navíc mi přišlo, že postavy jsou až příliš "ukecané", na tak dlouhé rozhovory by prostě nebyl čas. Opravdu slabá kniha.

24.03.2013 2 z 5

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Je to jako jedna epizoda ze seriálu. Další průměrná detektivka.

06.03.2013 2 z 5

Román o Doubravce České a Měškovi Polském Román o Doubravce České a Měškovi Polském Nina Bonhardová

Největším kladem knihy je popis pronikání křesťanství do Polska a jeho soupeření s pohanstvím. Křesťanství z toho zrovna moc "křesťansky" nevychází. Samotná kniha se četla dobře a zájemcům o dějiny raného středověku ve střední Evropě ji doporučuji.

22.01.2013 4 z 5

Boleslav - Příběh bratrovraha Boleslav - Příběh bratrovraha Zuzana Koubková

Autorka celkem dobře propojila historii, legendu a autorskou fikci. Bylo to čtivé, jen korektor by neměl dostat zaplaceno. (Je velký rozdíl mezi zužovat a sužovat.)

11.01.2013 4 z 5

Mandlová madona Mandlová madona Marina Fiorato

Příjemné odpočinkové čtení. Ne všechno jsem autorce věřila, navíc jsem občas měla problém orientovat se v časové lince, ale jsem jí vděčná za to, že pro mě objevila Bernardina Luiniho. A mám chuť na Amaretto.

06.01.2013 3 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Moje první setkání s autorem, ale k dalšímu čtení mě tato sbírka povídek nenalákala. Občas jsem se musela do čtení nutit. Nejlépe se mi četla vánoční povídka, nejspíš kvůli přicházejícím Vánocům.

15.12.2012 3 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Škoda, že je ta kniha tak "profláknutá". Byla bych si ji užila víc, neznat ten příběh.

14.12.2012 4 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Moje první setkání s Asimovem (když nepočítám stejnojmenný film) a jsem nadšená, přestože žánr sci-fi není moje káva. Je to čtivé, je to zajímavé a poutavé, je to nabité myšlenkami.

30.01.2012 5 z 5

Bretaň - dcera oceánu Bretaň - dcera oceánu František Kožík

Krásná cesta po Bretani plná mytologie, historie a lidských příběhů. Jen poslední kapitola se četla těžko, byl to takový průlet, ale na celkovém zážitku to nijak neubírá.

18.01.2012 5 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

České dějiny "očima" katedrály. Při čtení tohoto textu jsem ve zkratce prožila celou českou historii, chvílemi jsem cítila hrdost, jindy to bylo spíše k pláči, občas se tam mihlo i zadostiučinění. Překvapilo mě, co všechno si katedrála "prožila", nebo kolikrát cestovaly české korunovační klenoty. Moc pěkné čtení.

18.10.2011 5 z 5

Případ Raffael Případ Raffael Iain Pears

Průměrná detektivka z prostředí umění. Ale seděl mi autorův suchý humor a ten konec je opravdu zajímavý.

15.10.2011 3 z 5

Kámen a pírko Kámen a pírko Patricia Shaw

Australští pionýři mají můj obdiv. Neuvěřitelné, kolikrát byl Palmerston (později Darwin) postaven, znovu a znovu a znovu.
Jinak jsem také měla problém, se do knihy začíst, moc mi neseděl styl psaní autorky. Ale nakonec jsem se do příběhu ponořila.

14.10.2011 3 z 5

Ďáblova milenka Ďáblova milenka Shannon Drake (p)

Jedná se o romantickou literaturu, tedy červenou knihovnu. Ale ani tento fakt mi nic neubral z pocitu hrůzy, zrůdnosti a nelidskosti z čarodějnických procesů v Salemu (či kdekoli jinde). Ikdyž se jedná o "produkt" své doby.

12.10.2011 4 z 5