schizmo schizmo komentáře u knih

Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Stanislav Grof

Už jsem přečetl kde co a dozvěděl se širokou škálu informací, které se běžně nešíří a všechny na mě měly nějaký vliv na vlastní cestě sebepoznání. Všechno dávalo celkem smysl a byl jsem přesvědčen, že mé chápání a vnímání toho, co jsem zatím poznal je dostatečně široké, aby mě nemohlo nic překvapit. Ovšem to, co se člověk dozví v této knize dramaticky nabourává nejen tendenční povědomí a vědomí člověka, ale také chápání zkušeného esoterického praktikanta. Vliv této knihy na můj život bych se nebál označit za euforický až revoluční, nikdy nic už nebude tak jako dřív. Hlavní rozdíl tohoto díla od většiny ostatních, je ten, že nepochází z nadšeného pera dobrodurha nebo osvícence, jehož učení sice můžete věřit, ale pravděpodobně nebudete mít pro jeho tvrzení důkazy, dokud ho nezaplikujete do vlastního života, jenže pan Grof tu mluví z pozice 50 let zkušeností světově uznávaného vědce a veškeré zážitky byly podobně zkoumány právě z kritického pohledu akademika. Jinými slovy, tady končí veškerá sranda, paranormální svět je akceptován vědeckými kruhy. Je to paradox jak až teprve po přečtení této knihy začínají některé věci dávat smysl a všechny tyhle vesmírné hry jaký mají smysl pro humor. Autor knihy Stanislav Grof mi vstoupil do života jak jinak než souhrou nevysvětlitelných náhod, jinými slovy synchonicit či jinak řečeno souvislostí, které mají v kosmickém záměru určitý důvod. A pak už to šlo ráz naráz, od nahodilého rozhovoru v DVTV, který ve mě zasel semínko zájmu až po 13 různých knih, které jsem za pár měsíců složitě posháněl. Tohle dílo má mimořádnou hodnotu, protože autor v něm nepíše ani tak z pozice exaktního lékaře, ale jako pozorovatel, který byl svědkem všech těch neuvěřitelných zážitků, které se během tak dlouhé transpersonální praxe dají zažít. Kolektivní nevědomí, archetypální bytosti, říše, minulé životy, prožití vlastního porodu, smrti, kosmické jednoty, astrální cestování, rozklad ega či samotné osvícení. O všem se můžete v knize dočíst, ale ve skutečnosti je tam toho mnohem mnohem víc. Pokud vám už klasická materialistická společnost coby definice uchopení věcí přestává stačit a hledáte sebepoznání či osobní nebo spirituální rozvoj, tohle dílo vám totálně přeháže vše, co zatím o světě víte.

12.01.2018 5 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Co byste dělali, kdyby vám někdo řekl, že existují vesmírné principy, ná základě nichž stačí správně požádat, přát si a poděkovat, a vše, na co si vzpomenete, se vám může splnit. Řekli byste si, že je to nesmysl nebo by ve vás ta myšlenka vyvolala zájem? Přečetli byste si o tom něco nebo byste to z první dobré odmítli, že na takové blbosti nemáte čas? Ale ono to moc nevyžaduje, kniha je přelouskaná za pár hodin a od vás se chce jen trochu věřit, ujasnit si, co doopravdy chcete, dát svým přáním potřebnou formu a zbytek je na Vesmíru. Však ono to skvěle zapadá do velkého esoterického konceptu, takže se zde pracuje s pojmy, které jste už slyšeli nebo které byly součastí jiných teorijí a praxí, uvidíte, že se vše navzájem doplňuje v hluboké harmonii. A i kdyby se vám tahle látka zdála moc abstraktní a neuvěřitelná, dozvíte se spoustu věcí, které vám možná pomohou trochu dát si život do pořádku v rámci uvědomění základních hodnot, které jsou sice logické, ale v dnešní době téměř vytěsněné. Díky laskavému stylu autora a krásných příkladů z jeho života se lehce naladíte na možnost, že i to, čemu jste donedávna nevěřili, nemusí být tak neuvěřitelné jak se může zdát. Je zábavné pozorovat jak skeptik tím odmítavě opovrhuje, zatímco praktikující člověk si přeje a dostává. Tak kde ta chyba asi bude? :)

31.05.2017 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Přestože je Lovecraft všeobecně uctíván a považován za otce hororu a stejně jako dostatek mých kamarádů o něm mluvilo či oblíbených kapel zhmotňovalo jeho povídky na svých deskách, tak musím přiznat, že mě dlouhou dobu jeho tvorba míjela. Snad proto, že nikdo z těch, kdož o jeho tvorbě mluvil, nedokázal vylíčit náležitou hrůzu, která je v jeho příbězích obsažena a kterou už od útlého věku vyhledávám ve filmech. Vše se ale dramaticky změnilo po tom, co jsem si jedné noci vyslechnul v cz rozhlase adaptaci povídky Barva z vesmíru, která mě ubezpečila, že psaná hrůza dokáže být tak intenzivní, aby vás donutila rozsvítit si světlo uvnitř auta při jízdě temným lesem. To ale trochu předbíhám. Máme štěstí, že Lovecraftovy povídky byly souhrnně vydány v ucelené formě, takže když jsem pádil do knihkupectví doplnit si základní vzdělání, mohl jsem si pohodlně odnést celou edici v komplexním a tématicky zpracovaném vydání s ilustracemi Franty Štorma (Master's Hammer). Povídky jsou v knihách seřazeny chronologicky dle data vzniku, takže jedním dechem musím dodat, že jde pochopitelně o jeho rannou tvorbu, která vycházela pokoutně v různých časopisech a ani samotné povídky se nevyznačují přehnanou uceleností, komplexností nebo naopak zdlouhavě popisovaný úvod se přeleje v konec o pár větách. Je vidět, že přes nesporný potenciál se autor ještě částečně hledal, přestože i podle několika prvotin bylo natočeno zepár zásadních kultovních hororů a podle jmen v příbězích ukrytých bylo pojmenováno nespočet metalových kapel. Je ale o to víc na co se těšit v dalších knihách, protože pro mě přelomová povídka Barva z vesmíru mě ve psané formě teprve čeká a nemužu se dočkat až se s vámi o tu nepopsatelnou hrůzu podělím v dalším recenzi.

19.11.2014 3 z 5

Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Simona Smith

Uff, jak k téhle knize vůbec přistoupit? Jsou v podstatě dvě cesty: buď problematiku množení a množíren neznáte a pak je tohle docela zásadní manuál k tomu něco se o tom dozvědět, nebo problematiku množení znáte a pak to bude spíše opakování a nebo pokud se považujete na spíše za aktivisty v rámci tohoto tématu, nic nového se rozhodně nedovíte. Pokud budu předpokládat, že o množírnách nic nevíte nebo maximálně tak letem světem z televizních zpráv, čeká vás docela smutné a šokující počtení. Že je člověk odpad, to si nebudem dělat iluze, ale tahle přehlídka zrůdného zacházení se zvířaty sepsané takhle na jednom místě, to se vám otočí žaludek. Je docela možné, že svým příběhem budete spadat do některého ze zmíněných modelů případů, kdy jste si chtěli pořídit zvíře a díky vlastní naivitě / neznalosti / nezájmu jste se pekelně sekli. A věřte, že o peníze jde až na posledním místě - většinou to končí všemožným onemocněním zvířete až po jeho uhynutí. Pokud jste teprve ve fázi, kdy mazlíčka ještě vybíráte, může vám kniha posloužit jako pěkná příprava jak omezit možnost jak nenaletět. Jestliže spadáte mezi znalce / aktivisty v boji proti množení, bude tohle pro vás vážně jen opakování nebo naopak budete trochu otrávení neustálým cyklením se a opakování stejných věcí (ne, že by to v tomto případě bylo na škodu). Co mě osobně trochu vadí, je strohý informativní sloh bez osobního zabarvení a především zcela chybí metodika pro boj / odhalování nekalých praktik množíren. Tím pádem se absolutně nedozvíte, jak postupovat, když se o takovém případu dozvíte nebo se stanete jeho svědkem, což je strašná škoda, protože když už se někdo k této knize dostane, zřejmě se z něj stane odpůrce množíren, ale v podstatě se nedozví jak s tím naložit. Kniha tím pádem vyznívá trochu do ztracena, jakoby zcela vypadla poslední kapitola s vyvrcholením. Hodnocení tedy dávám za svůj osobní pocit, pokud bych měl hodnotit osvětový a informační přínos, dal bych plný počet. Tak či onak v této ožehavé době, kdy expanze množíren vrcholí, je to neocenitelný nástroj, jak vzdělávat společnost. Proto by měla kniha být v každém knihkupectví, na každé veterině a dalších stěžejních místech. A ne jen v levných knihách za 39,- kč...

05.04.2018 3 z 5

Kniha o kávě Kniha o kávě Petra Veselá

Nejsem žádnej velkej znalec kávy a už vůbec ne purista či coffee nazi, ale přišlo mi rozumné si s kávovarem pořídit také literaturu, která by mě uvedla do problematiky. Tento účel kniha plní do puntíku. Zároveň je ale psaná poměrně strohou a nekomplexní formou, takže spíš klouže po povrchu a od každého tématu zde dostanem něco, málokdy však podrobněji nebo uceleně. Najdeme zde celkem obsáhlou praktickou část, ale například u latte art (nějak se tu zapomnělo na alternativu mléka aneb vegani mají smůlu) si nedovedu moc představit jak se budu učit z psaného návodu, když z youtube to jistě půjde o dost lépe. Na druhou stranu je zde množství opravdu nádherných a stylových fotografií, tipů do provozu, tipů na weby atd. Osobně mi trochu vadí strohost a výcucový dojem a již zmíněná coffee nazi striktnost, kdy pravé espresso je ze 7,2 gramů kávy a běda jak ne (piccolo neexistuje!) :D. Tak či onak, je to kniha, která je na našem trhu celkem jedinečná, ale obsah mohl být dotaženější a ucelenější.

29.01.2015 3 z 5

Cesta psychonauta. Díl první Cesta psychonauta. Díl první Stanislav Grof

Tady není o čem. Nekricky obdivu autorův přínost odborné i laické veřejnosti a kniha nabízí ucelený přehled i pro ty, kdo by od něj četli první knihu.

10.11.2021 5 z 5

Futurista: Život a filmy Jamese Camerona Futurista: Život a filmy Jamese Camerona Rebecca Keegan

Futurista. Autorka si nemohla vybrat trefnější jméno pro knihu o filmovém velikánovi, protože tím James Cameron opravdu je. Pokud k někomu s velkým respektem na filmařském poli vzhlížím, tak je to právě tento génius, který dal život paletě (pro mě) zásadních filmů jako je Terminátor 1,2, Vetřelci, Pravdivé lži, Titanic nebo Avatar. Fajn, těch filmů je vlastně jen pár, ale kolik režisérů se může pyšnit tím, že jsou autory několika nejdražších i nejvýdělečnějších filmů historie? Ale o tom Jimův přístup vůbec není, což ostatně kniha říká na každé druhé straně. JC je opravdu mimořádný člověk, který se od stavitele kulis vypracoval až na kandidáta letu do vesmíru. Pokud neexistovala technika k natáčení jeho filmů, sám si ji navrhnul a nechal sestrojit, je autorem mnoha patentů, díky kterým se kinematografie posunula dál. Stál za vznikem několika trikových studií a produkčních společností a jeho filmy měly vždy ty nejpokrokovější efekty. Stál u zrodu 3D kamery, realizace ponorek i podvodních modulů, kterými prozkoumával vrak Titaniku nebo se podílel na vyřešení záhady potopení bojového křižníku Bismarck. Stál u vzniku techniky pro na NASA a rovněž se zvažovalo, že se bude podílet na expedicích do kosmu, protože jeho převratné vynálezy posunuly kosmonautiku zase o kus dál. Já nevím jak vy, ale já jsem orosenej, jen to píšu. Na jednu stranu je kniha nesmírně čtivá a vypichuje asi to nejzajímavější z Jimova života, na druhou stranu oproti Arnoldově životopisu je to opravdu chudý příbuzný soustřeďující se spíš na pracovní život. Tak či tak, ta kniha mi pomohla milovat Cameronovy filmy ještě mnohem víc! Doporučuju!

24.01.2017 5 z 5

Heroinové deníky Heroinové deníky Nikki Sixx (p)

Co na to říct? Na knihu se dá nahlížet z mnoha úhlů pohledu, ale většinou to stejně sklouzne k faktu, že je to prostě výpověď feťáka, což nese jasnou daň v podobě cyklení obsahu, takže autor je trochu jako kolovrátek. První třetina je v podstatě ubíjející, ale když Motley Crue vyrazí na tour, začínají se dít věci. Nikkiho příběhy jsou tak bizarní a neuvěřitelné, že se často pozastavujete nad tím, jestli se to vůbec mohlo stát, ale na druhou stranu kdo jiný, než Nikky by měl prásknout, že se Slash po každém zmatlání pochčije v posteli nebo že po klinické smrti je nejlepší nápad utéct z nemocnice a doma si to znovu střelit. Asi nejzajímavější a nejhodnotnější jsou výpovědi rodiny, přátel, kapely, managementu a vůbec všech, co se kolem Nikkiho a kapely točili a aspoň trochu rozmělňují to deníkové bědování. Na konci knihy vám stejně bude líto, že už to končí, protože kvůli intenzivní zpovědi máte pocit, že jste autora doopravdy znali. Díky této knize máte šanci pochopit, co znamená projít peklem a zase zpátky...

19.08.2016 4 z 5

Revoltikon Revoltikon Bronislav Kovařík

Tohle je mástrpís! Troufám si tvrdit, že tohle po všech směrech unikátní projekt. Jednak pro svůj obsah z hlediska časosběrného pojetí, druhak pro ucelenost a souhrnost všech zásadních, ale i raritních informací a vzpomínek, a za třetí, pro svou přidanou hodnotu, kterou cítíte z obsahu, respektive úctu, kterou by měl každý projevit osobnosti, kterou Bruno bezesporu je. Ono je jen málo lidí na naší scéně, kteří toho mají za sebou tolik, kteří toho tolik dokázali a posunuli chápání československého metalu v rámci celosvětového měřítka, a které tenhe osobnostní status nijak nepoznamenal, ba co víc, berou vás za sobě rovného. Přestože poslouchám metal 20 let, můj první koncert byl zároveň úplně posledním koncertem Bruna v Krabathoru. Vždy mě zajímaly zákulisní informace rozkolu naší největší death metalové kapely a jak je vlastně možné, že jezdila všechny ty obří tour. Dnes jsem součástí scény a všechny tyhle suvislosti už dávno znám, ale Revoltikon přichází s kusem historie, s kusem metalové historie a není jen tak obyčejná literatura faktu, ale životopis inteligentního člověka, kterého metal uhranul tak, že mu obětoval celý život a jehož vzpomínky a myšlenky vám mohou mnohé dát. Kniha obsahuje snad úpně vše, od narození až po současnost s veškerými informacemi, které by jste rádi věděli, ale báli jste se pana Kovaříka zeptat, vše doplněno o všemožné raritní fotky, scany, obrázky z kapelních archívů. Nebudu zde vypichovat jednotlivé části, tohle by měl mít každý fanoušek death metalu, českého metalu doma, ale protože vyšlo jen striktních 666, tak pokud jsi nezareagoval rychle, máš pravděpodobně smůlu a to je obrovská chyba! Jsem ještě ze staré školy, ve které nás učili respektu a úctě, proto by si tuhle knížku měli přečíst mimo jiné ti, kteří dnes chtějí dělat metal, ale neprošli si prehistorickou dobou, která hudbě nepřála v žádném směru. Projevte úctu lidem, kteří tuhle dobu prošlapali, Bruno je jeden z nich!

13.12.2015 4 z 5

Zelená svatozář: Kapitoly z ekologické etiky Zelená svatozář: Kapitoly z ekologické etiky Erazim Kohák

Na škole jsme měli tuhle knihu jako povinnou četbu a musím uznat, že to byla látka značně náročná, přestože jsem byl v přírodních vědách i ekologii celkem napřed. Pravděpodobně proto, že filozofie a etika jsou v této knize zastoupeny ve stejné míře jako samotná ekologie. K tomu vybroušený jazyk a máme tu neobyčejný čtenářský zážitek a to všech třech zmíněných směrech.

Ochrana obojživelníků Ochrana obojživelníků Mojmír Vlašín

I pro širší veřejnost srozumitelně sepsaná publikace o problematice ochrany obojživelníků.

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Při čtení této knihy mě napadlo, kde udělali soudruzi chybu, když se na školách vyučuje látka, kterou v životě nebudete potřebovat, zatímco věci, na které narazíte za den stokrát, jsou člověku ukryty až do momentu, kdy ho k odpovědím na vnitří otázky přivedou často ne úplně příjemné životní okolnosti. Byl jsem až šokován, kolik esoterických knih jsem doma objevil a pokud si mám sám sobě odpovědět na otázku, jestli tahle kniha změnila můj život, pak musím asi odpovědět, že nikoli, ale naučila mě milovat ho...

18.11.2014 4 z 5

Love, You(r), Planet Love, You(r), Planet Lucie Rien

Pro vrcholné praktikanty veganství, aktivismu, spirituality a dalších alternativ je tohle příjemné opakování či rozšíření, ale pro laickou veřejnost bych se knihu nebál označit za bibli nebo povinnou četbu. Osobně neznám žádnou jinou knihu, které by tak komplexně a v souvislostech zpracovávala váš přerod v nového, lepší ho člověka!

12.11.2020 4 z 5

Nevědomost a nezájem nás odvádí od Lásky a pak jen přežíváme Nevědomost a nezájem nás odvádí od Lásky a pak jen přežíváme František Kugler

Za žádnou cenu si nemůžu vzpomenout, kde jsem k této knize přišel. Skoro by se dalo říct, osudová záležitost s příběhem. Bohužel to tak ale není, pro zkušeného praktikanta spirituálních teorií je tohle především opakovaní, avšak pro laika by mohla posloužit jako nebývale rozsáhlý seznam témat, která se nás dotýkají, i když nejsou na první pohled zřejmá. Někdo by mohl říct, že jde jen o takové klouzání po povrchu a nic tu není rozebráno do hloubky a pořádně. A měl by svým způsobem pravdu. Nicméně je zajímavé, že jsou tu všechna ta témata seřazena do čtivého celku, který dává smysl i pocit celistvosti. S klidem by se dalo říct, že by tohle mohla být vstupní kniha jakožto úvod do spirituální oblasti a odtud jít dál podle toho, co koho zajímá. Vše, co zde zazní jsou léty ověřené pravdy, které v podstatě definuje již název samotný - nevědomost a nezájem jako společný nepřítel moderní společnosti. Jednoduchá a srozumitelní kniha pro každého.

18.04.2018 4 z 5

Nejkrásnější brouci tropů Nejkrásnější brouci tropů Jaroslav Mareš

Jako malej kluk jsem knihou listoval a pročítal ji stále dokola, stejně jako řadu dalších přírodovědných publikací.

22.11.2014 4 z 5

Jedna z nejzásadnějších knih mého života!

19.11.2014 5 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Z dnešního pohledu už to nedokážu nějak objektivně zhodnotit, ale jako kdysu jsem to celkem baštil, i když jsem už nepatřil mezi nejmenší :)

18.11.2014 3 z 5

Robert De Niro Robert De Niro John Parker

Z mého pohledu trochu nevyvážený životopis, který který vykresluje De Nira jako podivína a zatímco dává nepřiměřeně moc místa divadelním začátkům, konec knihy je vzat jedním vrzem jako by hořel termín odevzdání. Oproti jiným životopisům se nedostanete moc pod kůži, ale to asi hlavně proto, že herec si svoje soukromí dramaticky hlídá.

10.11.2021 4 z 5

Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Marvel: Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku Sean Howe

Než jsem si tuto knihu koupil, chodil jsem kolem ní nějakou dobu jako mlsnej pes. Její podtitul mi nedal spát - co můžeme být na Marvelu tak zvláštního, abychom to neměli vědět? Teď už to vím a musím dát tomu podtitulu za pravdu, tohle jsem vědět opravdu neměl. Asi takhle..., čtení to není věru veselé. Mám dost kámošů, co žerou komixový svět, většina současné populace žere marvelovské filmy. Ale jaktěživ jsem neslyšel nikoho mluvit o pozadí, které za tím vším stojí. Já beru komixovou popculture jako alternativní zábavu pro mimoně, nebo tomu tak donedávna bylo. A tvůrce bych si dovedl představit dost podobně, jako nadšence oddané věci. Nenechte se vysmát. Marvel je klasický korporát a továrna na prachy a tahle kniha vám přiblíží podrobné detaily o super-hrdinech, o jejich tvůrcích a veškeré té špíně, která se kolem toho motá. Prakticky jedinou světlou stránkou knihy, je číst si o tom, jak společnost generovala neuvěřitelné peníze, ale jinak je to v podstatě historie handrkování se o práva autorů, souboj eg, soudních procesů, tahanic o centy, procenta nebo miliony a miliardy dolarů. Je to vezkrze zajímavé čtení, ale těch 60-70 let historie firmy je obrovský objem dat, aniž by se osudy všeho a všech neopakovaly stále dokola. Chce se mi říct, že tohle by měl číst každej fanoušek Marvelu, aby věděl, že jeho utracené prachy ani pořádně nejdou na platy tvůrců, ale ve skutečnosti by to fanoušci číst neměli vůbec, protože by si o Marvel už neopřeli ani to kolo...

05.12.2019 4 z 5

Bruce Willis: Poslední skaut Bruce Willis: Poslední skaut Imrich Rešeta

Na to, že tohle byla původně závěrečná vysokoškolská práce, tak dobrý, ale u fanoušků filmu lačných po detailech, to úplně neobstojí. Jakožto budoucí absolvent akademické půdy bych si nedělal starosti s nějakou čtivostí, ale autorovi se to povedlo až šokujícím způsobem. Kniha je psaná tak zvláštně stroze a povrchně, že se to louská vyloženě samo a je to čtení maximálně tak na víkend. Je to v podstatě klouzačka po samých highlightech, takže nějaké detaily, drby a bulvár rozhodně nečekejte - pokud máte třeba rádi Biskindův styl, tak tohle je úplný opak. Kniha se čte fakt parádně, ale určitě mi chybí pořádná hloubka...

21.03.2019 3 z 5