Zelená svatozář: Kapitoly z ekologické etiky

Autor (filosof, vysokoškolský učitel a ekologický aktivista) provádí čtenáře současnou diskusí o ekologické etice. Začíná pohledem na vztah lidstva k ostatním obyvatelům této země, "zvířatům", a od jeho rozboru přechází k zamyšlení nad vztahem lidstva k přírodě jako celku. Provádí čtenáře soudobými představami o přírodě a její hodnotě, poté pokračuje přehledem různých strategií ekologického aktivismu, a to jak "subjektivizujících", tak "objektivizujících". Druhé přepracované vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43302/zelena-svatozar-kapitoly-z-ekologicke-etiky-43302.jpg 4.451
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Sociologické nakladatelství (SLON)

Kniha Zelená svatozář: Kapitoly z ekologické etiky

Greenfingers

Autor podává historický přehled teorií a názorů zabývajících se problematikou ekologické etiky. Oceňuji šířku jeho záběru od antických filozofů až po současné osobnosti vědy. Pan Kohák v sobě nezapře filozofa, který nahlíží na problematiku z křesťanských pozic. Já osobně jsem přívržencem evoluční teorie a kreacionismus je mi naprosto cizí. Proto mám výhrady k tomu, že autor se v části věnované zvířectvu a vztahu člověka k němu důsledně vyhýbá jakékoliv zmínce o Darwinově učení. V reálné přírodě se odehrává neustálý boj o přežití a platí právo silnějšího. Nejsou tam jen ta hodná a nevinná (zidealizovaná) zvířátka, která jsou objektem lidské zloby. Stálo by rozhodně za zmínku uvést i další vlivy, které v historii planety působily na utváření přírody, jakou ji známe dnes (např. klimatické změny v dávné minulosti, na kterých se člověk nepodílel vůbec).

pavel6016

Zelená svatozář je kniha, která vybízí k odpovědnosti, aniž by však sama nabízela přímá a jednoduchá řešení. Spíše klade otázky a vyvolává ve čtenáři touhu na ně nalézt odpovědi. Kohák tak zde předkládá velmi čtivý základní přehled ekologické etiky, který může čtenáři posloužit jako odrazový můstek k vůči přírodě odpovědnému životu.

Zviera
04.09.2018

Must read. Základný prehľad. Knižka vznikla, keď prof. Kohák zistil, na aké základné otázky sa ho pýtajú účastníci terénnych seminárov, ktoré začal v 90-tych rokoch organizovať VLK (www.wolf.sk) v slovenských lesoch a na ktoré Kohák chodil prednášať filozofiu. Tak vznikla svatozář, ktorú potom, keď sa už nezúčastňoval terénu, účastníci dostávali :) A dostávajú dodnes... Výborným nasledovateľom, čo sa týka hlbokej ekológie a filozofického prehľadu je brňák Bohouš Binka.
Moja takmer 15-ročná Zelená svatozář je ohmataná, zmoknutá, popísaná odkazmi od ľudí ... a vaša? .)

Sandik
21.04.2015

Zelená svatozář je výborný přehled jednotlivých směrů a trendů ochrany přírody, kterému po věcné stránce nelze mnoho vytknout. Kohák je ve svém textu precizní a poměrně objektivně předládá jeden přístup za druhým. Text ovšem rozhodně není profesorsky suchý, naopak je plný šťavnatých přirovnaní a příkladů. Závěrečná kapitolka "Malé vyznání veliké lásky" pro mě ovšem byla rozhodným zklamáním. Kohák je skutečně více zelený než křesťan, jakkoli rád tvrdívá opak. Celkový dojem: 80%

whack
22.12.2014

Kniha sa číta veľmi dobre, je jasná a pútavá, aj keď niektoré odseky som si musel prečítať viac krát kvôli mojim nedostatkom vo veciach, o ktorých som si myslel, že mám ako tak jasno. Podrobne rozoberá všetky aspekty ekologickej etiky, otázky ohľadne využívania zvierat (prvá časť) a obhospodarovania Zeme (druhá časť). Živočíšna výroba, pokusy na zvieratách, starostlivosť o lesy, etika, dobrovoľná skromnosť, preľudnenie, ekológia, využívanie zdrojov a iné otázky očami antropocentrizmu, hlbokej ekológie, náboženstva, welfarizmu, aktivizmu, proste komplexné priblíženie týchto záležitostí. Zaujali ma aj detaily, napr. rozlíšenie hlbokej ekológie a hlbinnej ekológie - toto väčšina ľudí nerozlišuje. Tretia časť je však iná a až tak ma nezaujala. Číta sa ťažšie, hľadá nepodstatné maličkosti v rôznych ekologických smeroch takým spôsobom, že zbytočne medzi nimi búra mosty (ako sa na teocentrického radikála vlastne patrí). S jeho Záverom som ale súhlasil. Pre toho, kto sa zaujíma o ekologickú etiku, je táto kniha nutnosť.

schizmo
22.11.2014

Na škole jsme měli tuhle knihu jako povinnou četbu a musím uznat, že to byla látka značně náročná, přestože jsem byl v přírodních vědách i ekologii celkem napřed. Pravděpodobně proto, že filozofie a etika jsou v této knize zastoupeny ve stejné míře jako samotná ekologie. K tomu vybroušený jazyk a máme tu neobyčejný čtenářský zážitek a to všech třech zmíněných směrech.