sarka9190 sarka9190 komentáře u knih

Tajemství mechanické mrtvoly Tajemství mechanické mrtvoly Joe Benitez (p)

Tři hvězdičky za příběh a jedna navíc za vizual. Když máte chuť na dobrodružství ve stylu Indiana Jones vs steampunk, je Lady mechanika to pravé.

25.09.2020 4 z 5

Ruso a mizející tanečnice Ruso a mizející tanečnice Ruth Downie

Od knížky jsem moc nečekala, respektive, dostala jsem úplně něco jineho, nez jsem dle obálky dedukovala, ale nezklamala mě. Ruso sám je napsaný úplně úžasně. Není to historický výživný román, čistá romantika ani čistá detektivka. Prostě lehké milé počtení pro posmourne dny. Je mj líto, že od autorky u nás již nic nevyjde, pocetla bych si ještě víc.

12.09.2020 4 z 5

Řeka života a smrti Řeka života a smrti Cchaj Ťün

Musím říci, že za 49,-kc naprosto paradní úlovek. Hodně mi to připomnělo Hybatele či Dům za zdí od Mitchella nebo Kroniku ptáčka na klíček od Murakamiho. Oba autory zboznuji. Díky bohu za Murakamiho, který mne seznámil se světem magického realismu, díky tomu jsem se docela zdařile orientovala ve vyprávění a v postavách. Sice kapánek prekmbinovane, ale wow efekt byl a ne jednou. Že to není pro každého? To rozhodně není a chápu lidi, kteří knížku nedocetli. Já se teď těším, až ji za čas otevřu po druhé s tím, že teď už vím a dozvím se, že stále nevím. :)

10.09.2020 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Temné léto na mne působí, že vlastně neví, čím má být. Dočetla jsem knihu cca před třemi týdny a upřímně jsem nevěděla, co si myslet. Nakonec je pro mne Temné léto knížkou o klucicim letním dobrodružství, i přes pár okamžiku, které do tohoto rámce moc nezapadaji a díky koktejlu akčního dobrodružství a sem tam hororu nevyznivaji tak, jak by mohly. U Koraliny jsem zmínila, že nepotřebuji hektolitry krve, aby na mne kniha zapůsobila hororove. Temné léto chce být hororem a letním dobrodružstvím zároveň a nejde to. Aspoň pro mne. Jo a jedna důležitá rada, na kterou jsem zapomněla, takže ji ještě dopisuji nyní. Nečtěte uvod, pokud si nechcete vyspoilerovat příběh. Vůbec nechápu, že tento text umistovali dopředu. Chápu, že to u knížek je, i když já sama vysvětlování nečtu a nepotřebuji to číst, abych si mohla si v klidu strávit svůj zážitek z knizky, ale tady to opravdu nechápu.

06.09.2020 3 z 5

Ohně z ráje Ohně z ráje Dan Simmons

Za mne za pět hvězdiček. Knížka mě prostě bavila. Možná k tomu přispělo že jsem ji přečetla na konci léta, takže prožít v hutných vedrech dobrodružství na Hawai, bylo úplně ideální. Nová mytologie, hrdinové, i jeden známý hrdina:). Knížka se mi zkrátka trefila do nálady a já si ji užila. Že to není extra tuhá nálož jako v Terroru, mně nevadí ani náhodou. Koneckonců i Temné léto bylo spíše letnim dobrodružstvím, než stoprocentní hororem. A suchý humor mě hodně bavil. Je to jako s oblíbeným beckovym filmem. Víte o jeho nedokonalostech, ale stejně se na něj sem tam koukněte, protože Vám dá, co máte rádi a v tu chvíli i mozna potřebujete, aby jste se cítili dobře. A je tzv.ve vašem osobním zlatem fondu. Ohně z ráje umistuji tímto do svého osobního zlatého fondu.Nemam od Simmonse nactene vše, ale nikdy mne zatím nezklamal.

06.09.2020 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Za mne průměr. Než autor dopsal Bourkovou sezónu a další díly, četla jsem Krev elfů, jako první díl. Pobaví, zaujme, neurazí, je to prostě začátek série. Ta mne naplno chytla za srdce od třetího dílu.

05.09.2020 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Je to závěr, na který jsem se těšila, ale mám pár osobních výhrad. Kdyby se nejednalo o zakončení, dala bych průměr. Autor děj zbytečně rozdrobuje. Bez výhrad zde přiznávám, že jsem,, nedůležité,,linky preskakovala a četla hlavní linie příběhu. Preskoceny byly hlavně válečné pasáže, rozhovory mezi důstojníky apod. A vzhledem k tomu, že k vyústění děje neměly vliv, co dodat. A to čtu Eriksona, kde máte bezpočet filozofických odbocek, ale alespoň se dočkají na konci nějakeho vyústění. Tedy kromě Pádu světla, kde je tam toho opravdu zbytečně moc. SPOILER:je to můj subjektivní dojem, ale postavy na konci byly tak bezostysne zabíjeny, az to na mne působilo strašně zbytečné. Za mne spíše dojem, že Zaklínače už autora nebavilo psát a chce jim to na konci pořádně osolit, než nějaké pečlivě konstruované vyústění. Ale jak píšu, můj dojem.

05.09.2020 4 z 5

Na západ od ráje Na západ od ráje Harry Harrison

Za mě úžasná dobrodružná knížka. Narovinu, moc dobrých knížek na téma dinosauři vs lidi není. Kniha pro mne byla jedno velké dobrodružství a vzhledem k věku knihy si užívám to jemné kultivované vyprávění. Žádný složitý dej, přesto budoucnost hrdinů není jistá a kniha Vas nutí držet palce až do konce. Šťastného, hořkého?

15.08.2020 5 z 5

Upíří rytíř 2 Upíří rytíř 2 Pat Mills

Co dodat, v tomto případě druhý díl překonal jedničku. Rozhodně nejsem zklamaná.

13.08.2020 5 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Nadšení po grafické i obsahové stránce. Prostě zábava a pastva pro oči. Komiks si na nic nehraje, stačí si prolistovat v obchodě pár stránek a máte přehled, co Vás čeká. Rozebírat zde filosofické teze, má zhruba stejný význam, jako koumat nad obsahem komiksu Lobo se z-vrací. Hledala jsem černý humor, akci a zábavu a přesně to jsem dostala.

13.08.2020 5 z 5

Stáčení temného piva Stáčení temného piva Tim Powers

Příjemná oddychovka, kterou si určitě sem tam opět vytáhnu. Musím přiznat, že me knížka párkrát překvapila, není to sablonovita klasika, cestujeme od bodu A do bodu B, získat C a porazit D. Od té doby, co jsem přišla do styku s Abercrombieho tvorbou, nemám ráda čaroděje a tady to platilo obzvlášť :) Tři hvězdy dávám, protože i přes překvapivé momenty, zde nebyl silny zážitek, který by mne emocionálně dostal do kolen. Prostě čtete a najednou je konec.

13.08.2020 3 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Slušne valecne drama, které jsem si, vzhledem k plejáde známých tváří, vychutnala. Něco mne bavilo více, něco méně, ale ve srovnáni s Nejlépe chutná za studena, nenechala ve mně silný dojem. Jak tu někteří zmiňují, je to taková skoro vybijena, ve které fandite určitým jedincům a ty se buď doziji závěru nebo máte smolika. A to, že přežijí valku, u Abercrombieho nic neznamená. Dožít se do konce znamená dožít se do konce.

12.08.2020 3 z 5

Rudá země Rudá země Joe Abercrombie

Rudá země se mi z volne navazujících dílů líbila nejvíce. Kill billovsky pojatá Nejlépe chutná za studena a komornejsi Hrdinové mě nezklamali, ale tady jsem si po těch nekonečných podrazech, krvi atd vychutnala svižný sarkastický a western s Jehnetem na stříbrném podnose, čímž mi autor udělal prevelikou radost. Sty, Templ a zbytek tlupy mě taky dost bavil. Že to není zase výživná ultra mega zahorkla depresarna? No dobrá, chvílemi je, ale Rudá země je pro mne především osvěžující dobrodružství, ke kterému se budu ráda vracet.

12.08.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Chtěla jsem dát těsně po docteni za 3,ale nebylo mi z toho příběhu úplně nejlépe a já si uvědomila, že se mi nenápadně dostal pod kůži. Nechala jsem tedy dojmy chvíli uzravat a po srovnání s filmem, kdy jsem si přiznala, že mě kniha oslovila daleko více a niterneji, musím dát plný počet.

19.07.2020 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Kdyby šlo dát 3 a půl hvězdičky, tak by to odpovídalo mému dojmu. U této knihy, kterou dosud zpracovávám, je možné, že ještě hodnocení poupravim. Jelikož jsem před Solaris dočetla Pád světla, kde se to filozofickými polemikami, jen hemží, byl Solaris o poznání jednodušší, i když chvíli jsem myslela, že mě Lem svými popisnými částmi unudi. Kvůli pár myšlenkám, které mi doteď vrtaji hlavou, jsem dočetla a nelituji. Spoiler: Lidstvo se může pachtit za nekonečným poznáním, ale když zaveli srdce, jde rozum stranou a hrdina jde čekat k břehům oceánu na svého fantoma.

19.07.2020 4 z 5

Pád světla Pád světla Steven Erikson (p)

Za mě super, nemohu se dočkat třetího dílu. Ano, souhlasím s názory, že filozofického brebenteni je tam příliš, knížka by šla o čtvrtinu stáhnout. Podotykam, že jen o čtvrtinu, zvykla jsem si na Eriksonovu rozevlacnost a beru ji jako samozřejmost. Naopak s pouhými 200 stranami bych si připadala ochuzena, zajímalo by mne, jestli to tak ma více jeho příznivců. Závěr mě překvapil a bude mi dlouho ležet v hlavě. Cením si knih, které to dokáží.

17.07.2020 4 z 5

Stvoření temnoty Stvoření temnoty Steven Erikson (p)

Dostala jsem, za co jsem si zaplatila. V plné míře. Musím za sebe uznat, že i přes novou nálož postav, jsem se velmi zdařile orientovala a tím více jsem si čtení užívala a pak už jen odpocitavala, kdy,, to začne,, a kdo mi asi tak přežije do konce. Tohle jsem se naučila na Eriksonovych knížkách mít ráda, ale člověk musí mít správnou náladu. Proslulé sbihani zde není, tedy ne v takové míře, ale já osobně to vnímám, a teď mě za to slovo neukamenujte, za ,, komorní,, román. Prostě začátek a úvod do nové série. Hvězdičku dolů dávám, protože mám od autora už své oblíbence, jako Půlnoční vlny nebo Vichr smrti. Nicméně solidní dílko. SPOILER:Úsměvné je, že přes veškerou vážnost a temnotu a výživných rozborů o marnosti a o válce, jsem si nejvíce užila řádění Draconovych dcer. Děly se tam věci, že kterých mi opravdu nebylo lehko, ale části s nimi jsou perfektní.

07.05.2020 4 z 5

Un Lun Dun Un Lun Dun China Miéville

Když to srovnám s Gaimanovou Koralinou, která je také pro,, mladší,, čtenáře a přesto mne stále jakožto,, dospelaka,, oslovuje, Un Lun Dun je ve vleku za ní a je to pro mne velmi solidní průměr. Je to knížka, ke které se budu s chutí vracet, jelikož boří již krapet vycpely stereotyp ohledně dětských predurcenych vyvolených jedinců, se kterými se člověk leckdy s obtížemi ztotožňuje. Pokud někdo nadává na pestrost a bujnou fantazii, doporučuji četbu Alenky v říši divů od Lewise Carolla, kterou se dílko nepochybně inspirovalo. Možná hodnocení časem ještě upravím, tím myslím k lepšímu, koneckonců, některé knihy opětovným přečtením zraji.

22.04.2020 3 z 5

Národ Národ Terry Pratchett

Národ zboznuji, je to má letní knížka a už se opět blíží její cas. A pokaždé, když ji čtu, tak moje romantická část doufá a nakonec se musí spokojit s dvěma delfíny na konci, i když jen teoreticky.

07.04.2020 5 z 5

Kraken Kraken China Miéville

Je to má první přečtena knížka od autora a nečetla se mi vůbec špatně. Pro mne to byl příjemný návrat k urban fantasy ve stylu krapet složitějšího Nikdykde a velmi jsem si to užila. Ano, chvílemi byl případný popis či filosoficko-teologicke vysvětlování krapet matoucí a rozvlekle, ale upřímně, v dnešní době nemusím na četbu rozhodně spěchat a mohu nechat myšlenky volné prevalovat. Své odpovědi jsem dostala a jiné otevřené otázky Krakenovi velmi sluší.

07.04.2020 4 z 5