Un Lun Dun

Zanna a Deeba, nerozlučná dvojice dospívajících kamarádek, naráží ve svém okolí na řadu podivných událostí. Začne to zvláštním chováním lišky, která nemůže ze Zanny spustit oči, i když pár drobností se objevilo snad ještě předtím. Neznámá žena osloví Zannu s úctou jako „Šuazy" a o dopisu se vzkazem „Těšíme se na setkání s Vámi, až se kolo otočí" ani nemluvě.
Když ale dívky zpozorují, jak je sleduje na první pohled obyčejný deštník, rozhodne se Zanna přijít věcem na kloub a i přes protesty opatrné Deeby vstoupí do sklepení, kde uvede do provozu skrytý portál vedoucí ze známého Londýna do Londýna zcela jiného.
NeLondýn je světem, kde vás může začít pronásledovat kupa odpadků, lze v něm narazit na obávané vražedné žirafy, na pomoc v nouzi vám přispěchají ozbrojené popelnice, setkáte se tu i s krejčím, co má špendlíky místo vlasů a svezete se třeba létajícím dvoupodlažním autobusem.
A obyvatelé neLondýna už na Zannu čekají, protože ona je Šuazy - Vyvolená. Proroci předpověděli, že zachrání svět před hrozivým Smogem. Deeba je prostě přítelkyně, která plní jen roli doprovodu. Přemoci Smog je totiž Zanniným osudem... jak také jinak? Jenže obě dívky brzy přicházejí na to, že v neLondýně není vůbec nic, jak by se mohlo na první pohled zdát...
Další skvělý román Chiny Miévilla se nese v tradici rozverné, mnohdy však i dosti temné fantazie Lewise Carrolla a stejně tak jako nestárnoucí díla tohoto klasika světové literatury, je i on určen pro čtenáře doslova kteréhokoli věku. Kniha je navíc doprovázena ilustracemi samotného autora. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1155/un-lun-dun-GLt-1155.jpg 480
Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Žabák83

Dobře řemeslně napsané, nedá se nic vytknout, ale chybí duše. Postavy nezajímavé, příběh tuctová variace na dívku zachraňující svět "za zrcadlem". Všechno správně, ale nedá se to číst.

LadyKet
25.04.2016

Úžasná fantazie autora. Moc jsem si knížku užívala a bavila mě. Skvělé!

Slooki
19.04.2016

Něčím mi to připomnělo Alenku, však mluvící deštník zas až tak moc často nepotkáte. Tento svazek mi připadl jako první od tohoto autora, stejně tak jako " škatulka, New Weird " Neotřelí nápad, který mě na nějakou tu dobu příjemně zaměstnal.

LucyEcstasy
16.01.2016

Dnes dočteno a musím říct, že kniha je úžasně napsána a takovou fantazii a představivost jsem ještě nikde neviděla. Skvělé je i to, že původní hlavní hrdinka nakonec není tou co má být a NeLondýnu pomůže defacto cizí člověk. :) Bohužel i na druhou stranu některé vymyšlené věci v knize byly až příliš.
Celkově se mi ale kniha líbila. :)

Azizi
12.04.2015

Úchvatný fantasy svet! Ale to je z mojej strany asi koniec pozitívneho hodnotenia. Žiaľ mne osobne by stačilo opísať fantastické výjavy na 5 strán formou encyklopédie a malo by to rovnaký efekt, ako tých takmer 500 strán. A nemyslím si, že je to len tým, že je kniha určená najmä deťom, s tým som samozrejme rátala. Nudný nezaujímavý príbeh, ktorý na mňa pôsobil ako nasilu vytvorený len preto, aby tam vôbec nejaký bol, totálna absencia napätia, postavy charakterovo absolútne nezaujímavé, ploché, emócie žiadne, bez humoru, a pritom sa tam vyslovene žiadal aspoň ten, keď už nič iné. Ale tak bolo to svojim spôsobom celé také milé, viem si predstaviť, že niekomu sa to môže páčiť.

Nelly
11.11.2014

Krásná, fantaskní knížka o světě, který Vás překvapí i okouzlí, o postavách, které si oblíbíte i znechutíte.

Faustka
10.11.2014

Výborné! Předvánoční aktivity šly stranou. Deeba, Zanna i celý neLondýn mě zcela okouzlil. Roztomilou Tvaroháčku toužím najít pod stromkem. Ježíšku, prosím. :-)

Eslem
19.09.2014

Vedle Nikdykde jsem se nějak nemohla zbavit myšlenek na Čaroděje ze země Oz a obojí bylo příjemné, stejně jako potěšil Mievillův koncept Vyvolené :) Jen na té bizarnosti mohl místy trošku ubrat, podobně jako se pokrotil v Kolejmoří…

yank3e
31.10.2012

No nevím, je tam spousta dobrých nápadů, ale také spousta věcí, které u mě kvalitu hodně srážely. Celý koncept a podstata příběhu je v pořádku, ale všechny ty jednotlivé detaily jsou moc přehnané a jako celek to nefunguje. Také si nepamatuji jiné dílo, kde by se mi tak příčíly některé kladné postavy.
Vzdáleně by se dalo přirovnat k Nikdykde od Neila Gaimana, to je také v určitém smyslu absurdní a dějí se v něm nesmyslné věci, dohromady to ale vytváří naprosto funkční svět. Zato u Un Lun Dun jsem si nejednou říkal: "to už snad nemyslí vážně, proč?"

s-reader
22.03.2011

Un Lun Dun je kouzelná pohádka, čistá fantasy, která si nehraje na nic jiného. Zlo je zlo, dobro je dobro. Jediné překvapení je neúspěch Vyvolené, ale kdo jiný má zachránit neLondýn, kdy ne neVyvolená? Un Lun Dun nemá ambice zasahovat do vážnějších témat, to si Miéville nechal pro jiná svá díla, ale právě proto je tato kniha stylově čistá a jednoznačně odpočinková v tom nejlepším slova smyslu.

Viviana
21.02.2011

Kouzelná knížka. Překlad mi vůbec nepřekážel, vlastně bych nad tím ani nepřemýšlela, nebýt Ruwa... :D
Ono v podstatě nebýt těch fantastických věciček, které se tam míhají, občas trochu samoúčelně, jde vlastně o docela jednoduchý příběh. Jasně, trochu je ozvláštněn tím, že vyvolená se ukáže být tak nějak k ničemu a všechno to odře nevyvolená... asi jako kdyby se v Pánovi prstenů Frodo zasekl v krčmě a všechno to zůstalo na Samovi. Ale zase tak moc velká inovace to není, na tohle téma mimo stovek fanfikcí vzniklo určitě pár dalších "oficiálních" příběhů.
Ale tenhle je prostě kouzelný.
Mievillova fantazie mě uchvátila, už když jsem od něj četla svojí první knížku, Jizvu.. a pak už mě nepustila. Jak jsem zmínila, někdy to dýchá dojmem vytváření bizarních postav a situací jen pro tu bizarnost, ano, ale to si uvědomím, až když je kniha zavřená a dočtená. Ve chvíli čtení to neřeším, asi jako neřeším, nakolik je kytarové sólo v mojí oblíbené písničce jen výrazem ega kytaristy... :D
Jednoduše a do třetice, tohle je kouzelný čtení a doporučuju všem milovníkům fantastiky, jejich mladším sourozencům, dětem, ale i rodičům a prarodičům, kteří si ještě zachovali hravou a otevřenou mysl.

Ruw

Možná kdyby nebylo nemožného překladu, tak bych ohodnotil líp. Časem dám druhou šanci.