Sarah01 Sarah01 komentáře u knih

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Knížku jsem si pořídila a přečetla na doporučení, příběh mi nepřipadal zdlouhavý a některé pasáže zbytečné, jak se tady někdo níže zmiňuje, myslím, že vše mělo své místo, abychom pochopili jednání všech postav. Rozhodnutí Toma jsem chápala, i Hannah, to spíš Izabela mi chvílemi byla protivna, ale kdoví, jak bych se já rozhodla na jejím místě, nikdy jsem tuto situaci naštěstí řešit nemusela. Ten konec mi tak nějak přišel OK, nedalo se to prostě vyřešit ke spokojenosti všech. Moc mi to připomínalo případ výměny dětí v třebíčské porodnici, podobné dilema, i když děti byly menší a údajně se na původní rodinu vůbec nepamatují. Ano, Izabela schytala od života, co se jen dalo, ale měla milujícího manžela, to se každému nepoštěstí.

06.04.2015 5 z 5

Růžový hotel Růžový hotel Anna Stothard

Velice zajímavé téma a zvláštní styl psaní.....zpočátku mi byla hlavní hrdinka nesympatická a neskutečně protivna, ale zvykla jsem si, nakonec mně něčím připomínala i mě samotnou v dětském věku, až tedy na to neustálé kouření. Autorce se tak dobře povedlo popsat nevábné prostředí města Los Angeles, že mě vůbec neláká se tam někdy podívat :-)

29.03.2015 3 z 5

Pátý list čtyřlístku Pátý list čtyřlístku Jana Knitlová

Román z uměleckého prostředí, zajímavé a poutavé čtení, ale jako detektivku bych to tedy neoznačila. Jména postav mi problém nedělala, zas jich tam tolik nebylo, ale občas dávaly zabrat ty vztahové propletence, v těch jsem se občas ztrácela. Ovšem proč ne. Každopádně hodně zajímavá sonda do života restaurátorky ve středním věku se zpětným pohledem do doby před sametem, která se snaží přijít na kloub nečekané smrti kdysi neoblíbené spolužačky. Pravděpodobně první knížka autorky, co se týká tohoto žánru, a myslím, že se jí hodně povedla.

16.03.2015 4 z 5

Poutnice Poutnice Iny Lorentz

Pěkná oddychovka, velmi poutavé vyprávění o putování poutníků do Santiaga de Compostella ve Španělsku, zajímavé vykreslení života prostých lidí i měšťanů ve středověké Evropě, kterým vlastně celý život řídilo křesťanství a jeho pohled na tehdejší svět. Na druhou stranu asi nutno říct, že v tak drsné době, jakou středověk byl, lidem náboženství pomáhalo překlenout velice těžká období.
Co se týká samotné knihy jako takové, měla jsem pocit, že překladatel si s tím moc práce nedal, chyby ve shodě přísudku s podmětem, opakující se slovná spojení, s tím by se určitě dalo lépe pracovat.

05.01.2015 4 z 5

Tři mušketýři ještě po deseti letech. Vikomt de Bragelonne a slečna de La Vallière Tři mušketýři ještě po deseti letech. Vikomt de Bragelonne a slečna de La Vallière Alexandre Dumas, st.

Naprosto úžasné a nezapomenutelné završení mušketýrských příběhů, četla jsem před cca 25ti lety a dnes si z antikvariátu pořídila do svojí knihovny, kde budou mít tyto příběhy vždy čestné místo.

27.12.2014 5 z 5

Má sestřenka Rachel Má sestřenka Rachel Daphne du Maurier

Tak trochu zvláštní knížka, po Hospodě Jamajka jsem čekala něco jiného...děj sice nemá takový spád, ale přesto je čtenář vtažen a čeká, jak "to dopadne". Hodně zajímavé je, že je vše podáno z mužského pohledu, v knížce je hodně úvah, v podstatě běžné postřehy o rozdílech mezi mužským a ženským světem. Rozhodně musím konstatovat, že du Maurier je brilantní spisovatelka, s ničím podobným jsem se dosud nesetkala.

03.12.2014 4 z 5

Čarodějnice a vévoda Čarodějnice a vévoda Brigitte Riebe

Moc pěkný příběh na pozadí skutečných historických událostí, vůbec jsem nevěděla o tom, že by někde ve středověku čarodějnické procesy dopadly pro někoho zproštěním obvinění.

16.11.2014 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Napínavá od začátku do konce, který je opravdu hodně romantický. Překvapivé pro mě nebylo až tak odhalení muže v pozadí, to jsem po celou dobu tak nějak intuitivně tušila, ale ten konec, v podstatě pár posledních řádků, je překvapivý hodně, nevím, nevím, jestli bych se takhle rozhodla já :-)

29.10.2014 5 z 5

Na knížku jsem se docela těšila, ale příliš mě nechytila, i když místy určitě humorná byla, ovšem některé příhody byly psané tak hekticky, nepřehledně a až neuvěřitelně, že jsem je musela přečíst i několikrát po sobě, jak jsem se v nich ztrácela. Možná je to překladem, kdoví. Jediné co mě zaujalo, tak popisy městeček a krajiny kolem Temže.

15.10.2014 3 z 5

Královna stínů: Souboj lásky a moci o anglický trůn Královna stínů: Souboj lásky a moci o anglický trůn Edith Felber

Příliš jsem od této knížky nečekala, ale velice překvapila, moc pěkný příběh na základě historických faktů. Pouze závěr knížky mi přišel dost překotný, uvítala bych více informací o životě Isabely s milencem Mortimerem a o jejím vztahu se synem Eduardem.

02.10.2014 4 z 5

Svatá zrada Svatá zrada James Forrester

Napínavá od začátku do konce, přestože děj se odehrává během jednoho měsíce, prosince 1536. Knížka popisuje velice divokou dobu na začátku vlády Alžběty Tudorovny, cokoliv bylo pokládáno za zradu proti královně, život neměl skoro žádnou cenu. Co mě hodně zaujalo, tak velice zvláštní vztah hlavního hrdiny Williama Harveye a Rebeky, vdovy po Henrym Machynovi, taková zvláštní láska, jejímuž naplnění brání stavovské poměry a náboženství a snad i vzdálená existence milující Williamovy manželky. Určitě doporučuji k přečtení.

02.10.2014 4 z 5

Vyvolená Vyvolená Barbara Wood

Celkově dobře se četla, má spád a udržuje čtenáře dost v napětí, ale ten až překombinovaný a těžko uvěřitelný konec mě od autorky hodně zklamal. Měla jsem z toho pocit, jakoby měla v hlavě zbytek čehosi, co nestihla napsat do Plamenu duše, ale zase toho bylo málo na celou knížku, tak to nějak splácala, aby to ukončila.

22.09.2014 3 z 5

Ranhojička Ranhojička Ricarda Jordan (p)

Knížku jsem začala číst na doporučení a přímo jsem ji hltala s napětím, jaké bude rozuzlení....nemůžu říct, že by mě konec přímo zklamal, ale myslím, že ve skutečnosti by úspěšnost této akce byla pochybná, ne-li úplně nemožná. Autorka má velice bujnou fantazii, v knížce v podstatě není hluché místo, kdy by se nic nedělo, nemyslím si, že by to ve středověku nebylo možné, navíc spousta věcí je historicky podložená, ale......ale ty až moc časté neuvěřitelné náhody, kdy všechno nakonec dobře dopadne....spíš pohádka.
Oceňuji popisy a poznatky o jednotlivých světových náboženstvích, to má určitě co říct dnešní mladé generaci, která se často v náboženských otázkách velmi špatně orientuje.

15.09.2014 4 z 5

Výhra Výhra Patricia Wood

Čekala jsem napodobeninu Foresta Gumpa a zpočátku jsem ke čtení tak i přistupovala, ale autorka více než překvapila...knížka je sice podobná, ale svým způsobem úplně jiná. Jak jsem ji nejdřív chtěla darovat, tak teď si ji určitě nechám v knihovně a ráda se k ní budu vracet. Hlavní hrdina má sice smůlu na vlastní rodinu, ale na druhou stranu neuvěřitelné štěstí na přátele. Moc se mi líbily jeho jednoduché a zároveň pravdivé úvahy o světě kolem nás....nač všechno vidět zbytečně složité, když je to vše tak prostě jednoduché. Jen ten konec je na můj vkus až moc americký happyend.

03.09.2014 4 z 5

Ztraceni v Shangri-La Ztraceni v Shangri-La Mitchell Zuckoff

Zajímavé a chytlavé téma, ale asi mně tento způsob psaní literatury faktu moc nevyhovuje, knihou jsem se doslova prokousávala...možná mi nepřipadalo přitažlivé to vojenské prostředí, kdoví, ale na druhou stranu si uvědomuji, že ti lidé vlastně přežili jen díky vojenskému výcviku a disciplíně. Co mě tedy hodně překvapilo, tak především to, že už tenkrát i tak rozsáhlá zranění a gangréna byly vyléčitelné a nebylo nutné končetiny amputovat, to tedy opravdu klobouk dolů.

19.08.2014 3 z 5

Královna Margot - Rebelka bez předsudků Královna Margot - Rebelka bez předsudků Michel de Decker

Čekala jsem klasický historický román, ale kniha je spíše výcucem z různých pamětí a kronik, tedy nejdříve zklamání, ale nakonec jsem se začetla a musím říct, že jsem nakonec způsobu psaní autora přišla na chuť. Jeho záměr přiblížit čtenáři nezaujatě královnu Margot jako ženu z masa a kostí se všemi ctnostmi i neřestmi se mu myslím povedl.

06.07.2014 4 z 5

Každý umírá sám - Mrazivým severem za svobodou Každý umírá sám - Mrazivým severem za svobodou David Armine Howarth

Neuvěřitelný příběh, poprvé čtu o tom, že se nějakému člověku podařilo přežít měsíc na severských pláních, i když s pomocí místních obyvatel, ten muž musel mít až neskutečnou touhu přežít. Vlastně jsem ani nevěděla, že tak daleko na severu jsou obydlené vesnice a že i za války to byla oblast zájmu nacistického Německa. Opravdu zajímavé, stojí za přečtení.

29.06.2014 5 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Také bych v knížce uvítala mapku, ale celkově hodnotím i tak na výbornou. Přežít 20 dní v amazonské džungli i když s vybavením mi přijde neuvěřitelné, zvlášť když byl člověk odkázaný jen sám na sebe a musel se spoléhat jen na svůj úsudek, co dělat dál. Spousta z nás by to nejspíš dávno vzdala a hlavně by se z celé situace naprosto pomátla. Ano, byla to od něj každopádně nezodpovědnost vydat se na takový výlet s nezkušenými přáteli a jedním naprosto neznámým průvodcem, který nasliboval hory doly a oblast nejspíš ani neznal. Ale kdo z nás si v mládí neprošel nějakým hloupým rozhodnutím, kterého později litoval, i když nebylo tak fatální? Z knížky je zřejmé, že Yossi se do budoucna více než poučil.

26.06.2014 4 z 5

Zeměpisná šířka nula Zeměpisná šířka nula Windsor Chorlton

Dá se říct, že je to taková varianta Pána much. Velice napínavý příběh o výletu vzducholodí skupiny lidí - ochránců přírody, kteří ztroskotají v dnešní moderní době na pustém ostrově u Sumatry bez veškerého vybavení a jsou vystaveni napospas dravým zvířatům, pirátům a hlavně sami sobě navzájem, protože se ani pořádně neznají. Člověka opravdu často napadá, jak by si poradil sám v podobné situaci, přežil by, snažil by se jakkoliv uniknout nebo by raději spáchal sebevraždu? Pokud přežije a dostane se zpátky do civilizace, život už nikdy nebude jako dřív.

19.06.2014 5 z 5

Návrat Návrat Victoria Hislop

Velice zajímavé a poutavé, člověk nedokázal přestat číst...přestože jsem tušila, jak to asi dopadne, byla jsem hrozně zvědavá, jestli mám tušení správné. Osudy rodiny Ramírezových za občanské války mě šokovaly, ale přesto si myslím, že popisy válečných hrůz do knihy patří, bez nich bychom nic nepochopili. Navíc o občanské válce ve Španělsku se toho běžně mnoho nedovíme, v současné době se toto období spíše zlehčuje, protože španělské ekonomice Francova diktatura prospěla. Ovšem nikdo si neumí představit naprosto rozvrácené a nešťastné rodiny. Rozhodně doporučuji přečíst!
O jednu hvězdičku méně dávám za chyby v knize, i když za ně možná nemůže překladatel, ale tiskárna. Dělat chyby ve shodě podmětu s přísudkem mi přijde jako zločin na češtině.

13.06.2014 4 z 5