Každý umírá sám - Mrazivým severem za svobodou

Jedna ze zásadních knih o umění špionáže a přežití. Strhující vyprávění o lidské odvaze a houževnatosti, s jejichž pomocí je možné zdolat všechny překážky. Napínavý příběh podle skutečných událostí, který se odehrál za druhé světové války v severní části okupovaného Norska. Roku 1943 sem byla z Anglie vyslána loď se čtyřčlennou skupinou norských odbojářů, kteří měli plnit zpravodajské a diverzní úkoly. V důsledku zrady se však o nich Němci dozvěděli, zaútočili na ně a posádku lodi i odbojáře pobili nebo zajali. Uniknout se podařilo jedinému muži, mladíkovi Janu Baalsrudovi, který ale skončil ve zcela neznámém prostředí bez vybavení, výzbroje, jídla, a dokonce bez jedné boty. Potřeboval se co nejrychleji dostat do sousedního Švédska, v cestě mu však stáli nejen nepřátelští vojáci, ale i nástrahy divoké severské přírody, a kdyby nebylo obětavé pomoci obyčejných obyvatel těchto odlehlých končin, byl by s ním brzy konec. Kniha původně vyšla v roce 1955, od té doby se dočkala mnoha vydání a nedávno nového v prestižním nakladatelství Canongate Press. O aktuálnosti titulu svědčí nová předmluva od Andyho McNaba, spisovatele a především bývalého vojáka, který bojoval v přední linii ve válce v Zálivu. V češtině kniha vychází poprvé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61811/big_kazdy-umira-sam-mrazivym-severem-za-Bs5-61811.jpeg 4.653
Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Jota

We Die Alone, 1955

Kniha Každý umírá sám - Mrazivým severem za svobodou

GYROTOURBILLON

Plně souhlasím s evask. Přesto je kniha velmi zajímavá, čtivá... a až neuvěřitelná.

evask
29.02.2020

Kdyby to nebylo napsané podle skutečné události, myslela bych, že nás autor trochu táhne mimo realitu. Odstranění prstů na nohách, tomu bych věřila, ale že třeba Jan na planině neumrzl. Zajímavá kniha, mimochodem i zajímavé informace o Laponcích.

NoCredit
16.06.2019

Naprosto neuvěřitelný příběh plný sněhu, ledu a mrazivé krajiny. Je neskutečné, co všechno dokáže lidské tělo vydržet, někdy už pouze silou vůle. Strhující vyprávění o neobyčejných osudech obyčejných lidí za války v zemi, kterou fašistům nepovolila podrobit příroda.

Příběh byl také několikrát zfilmován, za sebe mohu doporučit snímek Den 12. mann (2017).

milan3144
29.01.2019

...nechápu. Já to prostě nechápu... Jak tohle může člověk přežít? Píši tento komentář shodou okolností v ten samý den, kdy jsem potřeboval vyčistit na takové malé hrázce na potůčku přepadovou trubku, která se čas od času zanese jehličím, lupením a někdy i blátem. Nedělal jsem to poprvé, takže jsem věděl do čeho jdu. Vysekal jsem led, vyhrnul rukáv a ponořil ruku ani ne po loket do vody. Sevřel mi jí ledový chlad, který, přecházel až v silnou bolest. Dohromady to čištění netrvalo déle jak dvě minuty, ale ruku potopenou jsem nedokázal mít určitě ne déle než dvacet vteřin a to kdoví jestli a pak jsem ji vždy s ouvekáním a pocitem, že kdybych s ní do něčeho klepl, tak mi upadne, vytáhl a snažil ji nějakým způsobem zahřát. A právě při prvním ponoření se mi okamžitě vybavila scéna z úvodu knihy. Pane bože, on v takovéhle vodě plaval! A ne jen to! Pak když z ní vylezl, s jednou botou a ustřeleným palcem u nohy, musel mokrý utíkat sněhem! V tom oblečení byl až do druhého dne. Ty jeho další strasti a utrpení nebudu dál prozrazovat, ale jsou pro mě minimálně stejně nepochopitelné, z hlediska přežití, jako onen začátek.
Celou trasu jsem se snažil rekonstruovat a prohlédnout na Google Earth a to spolu s tím mým velice nepatrným prožitkem se studenou vodou, mi nedovolují pro zakončení použití jiných slov než: ...nechápu. Já to prostě nechápu.
Hodnocení: Už jen za tu obrovskou vůli, za to těžko si představitelné utrpení a za ten obrovský kus štěstí, které si ho v nejtěžších chvílích našlo, prostě už jen za to že to přežil dávám pět hvězd.

Radous
13.10.2016

Po přelouskání mě vrtala hlavou jediná věc .. jak tohle všechno mohl ten člověk přežít? Ležet (ležet!) dny a dny v arktických podmínkách, se zaufalým vybavením, raněný, s minimem potravy, raněný... Naprosto neuvěřitelné a přesto se to stalo. Falloutovskou terminologií, ten chlápek musel mít štěstí deset. No, měl bych asi dost otázek.

Hrobař75
07.04.2016

Dobře napsaná kniha o mimořádné vůli, odvaze a obětavosti. Pravdivý příběh Jana Baalsruda, agenta roty Linge, britských commandos a norském odboji za druhé světové války. Dva měsíce utrpení a "umírání" v nepředstavitelných podmínkách severního Norska. Ale nebojte se, ON to dá!

zuzepka
10.06.2015

Spíše kniha faktů,ale jsem moc ráda,že jsem si ji přečetla.Síla vůle a odhodlání zejména cizích lidí ve vypjatých situacích je ojedinělá nejenom ve válce.

Rade
17.05.2015

Špionáž možná, umění přežít také, ale hlavně úžasná lidská solidarita, kdy celé vesnice pomáhaly neznámému, těžce zraněnému člověku a všichni pro něj riskovali svůj život. Bez jejich neuvěřitelně náročné pomoci by Jan neměl šanci přežít. Kdyby to nebyl skutečný příběh, snad bych řekla - tentokrát to spisovatel s dramatickými situacemi přehnal... Plusem jsou přiložené fotografie míst souvisejících s příběhem i vlastních aktérů, nafocené po válce.